Kauno bienalė

GINČYTINA ATMINTIS: XI Kauno bienalė imasi kontroversiškos paminklų temos

2017-08-30
PILOTAS.LT

Užaugusi ant tekstilinių „pamatų“, Kauno bienalė tolsta nuo savo šaknies – laki tarpdiscipliniškumo erdvė šiemet imasi kontraversiškos paminklo ir įpaminklinimo temos. Bienalės atidarymo savaitgalį tyrėjai ir menininkai diskutuos, kokios gali būti šiuolaikinių paminklų turiniai ir formos? Kaip kuriant memorialus pasiekti sutarimą tarp politikų, visuomenės ir menininkų?

Rugsėjo 16–17 dienomis veiksmas vyks Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (V.Putvinskio g. 23), o spalio 26-ąją – Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr.22) Vilniuje.
XI Kauno bienalės rengėjų teigimu, diskutuojant apie paminklus ir įamžinimą tenka kalbėti apie du esminius, tarpusavyje susijusius šio fenomeno aspektus: ką įamžiname ir kaip įamžiname.
Bienalės Žodinės programos tikslas – papasakoti sprendimų priėmėjams, dailės ir kultūros tyrėjams, menininkams, studentams, visuomenės veikėjams ir neabejingiems piliečiams apie gausius alternatyvių įamžinimo formų pavyzdžius kitose šalyse.
Anot rengėjų, Bienalės programa reaguoja į diskutuotinus Lietuvos valstybės šimtmečio proga planuojamus įamžinimo projektus ir siekia dekonstruoti vyraujančius atminties “vadybos“ mechanizmus, atskleisdama jų politinius ir kultūrinius saitus. Bienalė bandys oponuoti tradicionalizmui, įsigalėjusiam Lietuvos viešųjų erdvių įprasminimo praktikoje ir skatins naujas įamžinimo idėjas bei strategijas.
XI Kauno bienalės Žodinėje programoje apie memorialinę kultūrą ir naujausias jos tendencijas dalyvaus šiuolaikinių įamžinimo projektų specialistai – kultūros teoretikas Jamesas E. Youngas, menininkas Jochenas Gerzas, menininkų duetas Horstas Hoheiselis ir Andreas Knitzas.

ŽODINĖ PROGRAMA
Rugsėjo 16 d., šeštadienis, 11.00–12.30 | pirmasis susitikimas
Prof. Jamesas E. Youngas (Masačusetso universitetas, Amherstas / University of Massachusetts Amherst)
Pranešimas (45 min.), diskusija su prof. dr. Giedre Jankevičiūte (Lietuvos kultūros tyrimų institutas) ir atsakymai į klausimus (45 min.), moderuoja dr. Rasa Antanavičiūtė (dailėtyrininkė, 11-osios Kauno bienalės žodinės programos kuratorė).
Apie prelegentą: Masačiusetso univeristeto (Amherst) profesorius ir Judaistikos centro direktorius Jamesas E. Youngas  yra geidžiamas svarbiausių pasaulio memorialų konkursų žiuri narys. Jis dalyvavo renkant ir statant tokius įamžinimo projektus kaip Memorialas nužudytiems Europos žydams Berlyne (2005) ir Pasaulio prekybos centro memorialas Niujorke (2011). Youngas yra pamatinių studijų apie naująsias memorialų formas autorius, kuratorius ir daugelio paminklų projektų konsultantas.
Rugsėjo 16 d., šeštadienis, 14.00–17.00 | antrasis susitikimas
Horsto Hoheiselo ir Andreaso Knitzo kūrinių pristatymas ir diskusija su dr. Rasa Antanavičiūte (45 min.)
Jocheno Gerzo kūrinių pristatymas ir diskusija su Manca Bajec (Karališkasis meno ir dizaino koledžas / Royal College of Art and Design) (45 min.)
Jocheno Gerzo, Horsto Hoheiselo ir Jameso E. Youngo pokalbis, moderuoja dr. Rasa Antanavičiūtė ir Manca Bajec (1 val.)
Apie prelegentus: Menininkai Horstas Hoheiselis ir Andreas Knitzas  yra tokių projektų kaip Buchenvaldo memorialas memorialui (1995) ir judantys paminklai arba pilkieji autobusai Ravensburge, Weissenau ir Berlyne (2006-2008) autoriai. Būtent jie memorialo nužudytiems Europos žydams Berlyne konkursui pateikė siūlymą nugriauti Brandenburgo vartus, o Aušvico išlaisvinimo metinių proga ant jų rodė garsiojo šios koncentracijos stovyklos įėjimo užrašo „Arbeit macht frei“ projekciją (1997). Hoheiselis ir Knitzas nuo 1990-ųjų kuria radikalių formų memorialus ir įamžinimo projektus, kurių iki šiol įvairiose pasaulio šalyse realizuota daugiau nei keturios dešimtys.
Menininkas Jochenas Gerzas išgarsėjo 1986 m. kartu su Esther Shalev-Gerz sukūręs paminklą prieš fašizmą Hamburg-Harburge (Vokietijoje), tapusį chrestomatiniu naujųjų formų memorialų pavyzdžiu. Nuo to laiko jis realizavo daugiau nei trisdešimt įamžinimo ir atminties projektų viešojoje erdvėje. Dauguma jų, kaip pavyzdžiui 2146 akmenų memorialas prieš rasizmą Saarbrückene (1993), remiasi dalyvavimo principu ir pirmiausiai kuria paminklus mūsų vaizduotėje.

Rugsėjo 17 d., sekmadienis, 12.00–14.00 | trečiasis susitikimas
Prof. Matthew Rampley (Birmingamo universitetas / University of Birmingham) pranešimas (45 min.). Manca Bajec (Karališkasis meno ir dizaino koledžas / Royal College of Art and Design) pranešimas (45 min.).
Matthew Rampley ir Mancos Bajec diskusija su doc. dr. Giedre Mickūnaite (Vilniaus dailės akademija) (30 min.). Pranešėjai ir Kauno bienalės kuratoriai – Paulina Pukytė, Laima Kreivytė ir Udi Edelmanas – atsakys į klausimus.
Apie prelegentus: Dailės istorikas Matthew Rampley iš Birmingemo universiteto, straipsnių rinkinio Heritage, Ideology and Identity in Central and Eastern Europe. Contested Pasts, Contested Presents sudarytojas, tyrinėjantis šiuolaikinį meną ir XX a. Vidurio Europos dailę bei architektūrą. Jis apžvelgs istorijos ir atminties politikos bei įamžinimo iššūkius Vidurio Europoje po 1990-ųjų.
Karališkojo menų ir dizaino koledžo doktorantė, menininkė ir kuratorė Manca Bajec, atliekanti meninį tyrimą apie istorinį paminklų revizionizmą buvusioje Jugoslavijoje ir meninę praktiką kaip susitaikymo metodą. Bus klausiama ar šiuolaikinis menas gali pasiūlyti naujų idėjų vien bendramintei publikai, ar jis gali inspiruoti naujus dialogus tarp žmonių, kurie paprastai nėra šiuolaikinio meno auditorija?

Spalio 26 d., ketvirtadienis, 18.00–20.00 | baigiamasis susitikimas NDG, Vilnius
Baigiamasis susitikimas su XI Kauno bienalės kuratorėmis Paulina Pukyte, Laima Kreivyte, Rasa Antanavičiūte ir diskusija su kultūros tyrėja dr. Skaidra Trilupaityte, Linara Dovydaityte bei kitais.
Primename, kad XI Kauno bienalės iškilmingas atidarymas Vienybės aikštėje įvyks rugsėjo 15-ą, 18:00, dalyvaujant Kultūros ministrei. Bienalės parodos Kauno paveikslų galerijoje atidaromos rugsėjo 16-ą, 18:00.
Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė, Kazickų šeimos fondas. Žodinės programos partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas ir Nacionalinė dailės galerija.
Parengta pagal XI Kauno bienalės informaciją.

Komentarai

  1. Kaip ateina laikas mirti žmogui, taip ir tautai. Tad nenuostabu, jog daugėja mūsų, lietuvių, baigties pranašų .
    Tik apmaudu, kad dar ir sumokam jiems iš savo kišenės…

    • nedramatizuociau taip giliai. man labiau panasu i erdves sau daryma. tam tikros ideologijos ekspansija su valdzios pritarimu.

  2. Bandau spėti Kauno bienalės pranašų verdiktą. Geriausias monumentas Lietuvos atkūrimo 100 mečiui – jokio materialaus paminklo. Tik modernios instaliacijos, fejerverkai ir modernus stiklo bokštas virš kultūros ministerijos.

  3. gausus judaistikos desantas ateina mus mokyti teisingo nuosavos istorijos iamzinimo

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Iš parodos „Atminties Žemė“, A.Jonkutė.

ATMINTIES ŽEMĖ: Agnės Jonkutės paroda galerijoje „Arka“

2024 gegužės 13Be komentarųPILOTAS.LT

LDS galerijoje „Arka“ pradėjo veikti Agnės Jonkutės paroda „Atminties Žemė“, sudaryta tarsi iš dviejų, vienas kitą papildančių ciklų, kurie skirti žemės, laiko kaitos ir atminties

Mantas Kvedaravičius

MANTAS KVEDARAVIČIUS (1976-2022): Biržuose atidaryta režisieriaus atminties ekspozicija

2024 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Biržų krašto muziejuje „Sėla“, arsenalo ekspozicijų salėse, atverta režisieriaus, archeologo, antropologijos mokslų dr. Manto Kvedaravičiaus atminties ekspozicija. Prieš dvejus metus kovo pabaigoje Mariupolyje rusų karių

Urtė Jasenka

ATMINTIS: Jautrūs U.Jasenkos grafiniai paminklai Klaipėdos skulptūrų parke

2023 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos skulptūrų parke, Atminties labirinte (parko dalis prie Trilapio gatvės), eksponuojama jaunos menininkės Urtės Jasenkos grafikos paroda „Atmintis“. Ji skirta pagerbti žuvusius bei vis dar

Kauno bienalė

ARTUMO GEOGRAFIJA: Kauno centriniame pašte triukšmingai atidaryta 14-oji Kauno bienalė

2023 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį atidaryta 14-osios Kauno bienalės įžanginė paroda „Artumo geografija“ (Long-distance Friendships), kurią kuruoja Alicia Knock (Prancūzija) ir Inga Lāce (Latvija). Didžiausio šalies kultūros ir meno

Kauno paštas

KAUNO BIENALĖS ATIDARYMAS: Prasideda didžiausias šiuolaikinio meno festivalis Lietuvoje

2023 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Paskutinį vasaros savaitgalį įvairiose Kauno vietose vyks parodų atidarymai, menininkų performansai, koncertas, susitikimai su įvairių šalių menininkais ir kiti renginiai, tyrinėjantys jungtis tarp Afrikos ir

Litvakų kultūra

GERIAU SUPRASTI ISTORIJĄ: Pasaulinis Litvakų kultūros forumas Kaune

2022 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje vyks pirmasis Litvakų kultūros forumas. „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ inicijuotą renginį lydės marga renginių programa, pabirusi po įvairias miesto

Archispektras

ĮKVĖPTA KAUNO: Rekonstruojamame pastate – tarptautinė 50 menininkų paroda

2022 gegužės 27Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien prie Istorinės Prezidentūros rekonstruojamame pastate atidaroma paroda, kurią įkvėpė Kauno tarpukario architektūra. Dalyvauja daugiau nei 50 menininkų iš įvairių pasaulio šalių – nuo Australijos

Cvirkos paminklas

NELIKS DAR VIENO OKUPACIJOS SIMBOLIO: Vilniuje nukeliamas P.Cvirkos paminklas

2021 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien pradedami rašytojo Petro Cvirkos paminklo Vilniuje nukėlimo darbai. Daug šaršalo visuomenėje kėlusio sovietinės propagandos simboliu dažnai  įvardinamo paminklo erdvę numatyta apželdinti ir pritaikyti miestiečių poilsiui.

Paminklas ateitininkams

ISTORIJOS SIMBOLIS: Restauruotas Marijampolės ateitininkų paminklas

2021 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Senosiose Marijampolės kapinėse neseniai baigtas restauruoti žinomoms krašto asmenybėms tarpukariu ateitininkų 1930 metais pastatytas paminklas. Šis paminklas – svarbus Marijampolės ir visos Lietuvos istorijos simbolis.

Petro Cvirkos paminklas

VILNIUS APSISPRENDĖ: Nutarta nukelti aistras kėlusį P.Cvirkos paminklą

2021 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybės Taryba šiandien priėmė rezoliuciją, kuria pritarė, kad Petro Cvirkos paminklas turi būti nukeltas ir teisės aktų nustatyta tvarka perduotas Lietuvos Respublikos valstybės

Petras Cvirka

NEPATOGUS PAVELDAS: Vertinimo taryba spręs paminklo P.Cvirkai ateitį

2021 birželio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Visuomenėje jau kuris laikas keliamas paminklo rašytojui Petrui Cvirkai sostinėje klausimas: kaip jį traktuoti, saugoti ar ne, naikinti kultūros paveldo objekto statusą, ar palikti. Kritika

Konkursinis darbas „Gyvybės upė“ (autoriai VšĮ „Mūsų vėliavos“), 2-oji vieta.

NERADO LAIMĖTOJO: Siūloma skelbti naują paminklo žydų gelbėtojams konkursą

2021 vasario 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos sukūrimo ir įgyvendinimo konkursas liko 1-osios vietos laimėtojo. Jo iniciatoriams – Vilniaus miesto savivaldybei

Paminklas žydų gelbėtojams

PAMINKLAS ŽYDŲ GELBĖTOJAMS: Pateikta 14 architektūrinių-skulptūrinių idėjų

2020 gruodžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais Vilniaus savivaldybė paskelbė atvirą tarptautinį konkursą sukurti paminklinį objektą Lietuvos žydų gelbėtojams nuo nacių. Konkursas sulaukė 14-os architektūrinių-skulptūrinių idėjų. VERTINS

Titulinė nuotrauka: Projektas devizu „622522“ (autoriai – G.A.Sakalis, K.Venclovas, I.Rakauskaitė), 1-oji vieta

PAMINKLAS ANTANUI SMETONAI: Išrinktas idėjos konkurso laimėtojas

2020 spalio 15Comments offPILOTAS.LT

Išrinktas Paminklo Antanui Smetonai ir jo prieigų įrengimo meninės-architektūrinės idėjos konkurso nugalėtojai. Laimėjusio projekto devizu „622522“ autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė.

Šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI: Šiauliai skelbia antrąjį konkursą

2020 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė antrąjį paminklo „Tautos Laisvė“ idėjos konkursą. Paminklas numatytas baigiamoje rekonstruoti Prisikėlimo aikštėje. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų būdu. PIRMASIS KONKURSAS REZULTATO NEATNEŠĖ

Paminklas žydų gelbėtojams

PAMINKLAS ŽYDŲ GELBĖTOJAMS: Idėjų konkursą nuspręsta pratęsti

2020 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT anksčiau skelbė apie Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atvirą konkursą. Ką tik nuspręsta konkursą pratęsti mėnesiui –

Paminklas Antanui Smetonai

PREZIDENTUI SMETONAI ATMINTI: Paminklo konkurse varžosi 7 projektinės idėjos

2020 rugsėjo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Paminklo prezidentui Antanui Smetonai Vilniuje meninės-architektūrinės idėjos konkurse varžosi 7 projektai. Konkursui iš viso yra pateiktos 9 idėjos, tačiau 2 iš jų vertinamos nebus. Kaip

Paminklas žydų gelbėtojams

PAGERBS ŽYDŲ GELBĖTOJUS: Įamžinančio paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atviras konkursas. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų keliu. Vilniaus miesto savivaldybės ir Kultūros

Pasaulio teisuolių paminklinio objekto konkursas

PASAULIO TEISUOLIAMS ATMINTI: Atviras paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 birželio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Nacių okupuotoje Lietuvoje daugelis Lietuvos gyventojų neliko pasyviais stebėtojais ir įsitraukė į savo bendrapiliečių žydų gelbėjimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija rengia atvirą paminklinio objekto šiems

paminklas B.Liesiui-Nakčiai

LAISVĖS KOVOMS ATMINTI: Ramygalos centre – paminklas Bronislovui Liesiui-Nakčiai

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyrius neseniai pritarė projektui, pagal kurį Ramygalos miesto centre iškils paminklas, skirtas partizanui Bronislovui Liesiui-Nakčiai atminti. Paminklui parinkta vieta istorinėje miesto

Memorialas Lietuvos partizanams

KRYŽKALNIO MEMORIALAS: Paskelbtas gamybos ir montavimo konkursas

2020 sausio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Raseinių savivaldybė neseniai paskelbė viešąjį pirkimą pagaminti ir Kryžkalnyje sumontuoti memorialą visiems Lietuvos partizanams. Greta prieš porą metų atidengtojo memorialo-koplyčios Kęstučio apygardos partizanams statomas pastarasis

Senieji vėjo malūnai

SENIEJI VĖJO MALŪNAI: Technikos paveldui skirtas renginys Pasvalyje

2019 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmadienį Pasvalio krašto muziejuje vėl rinksis malūnų tyrinėtojai. Renginio tema – Senųjų vėjo malūnų istorija, atmintis ir paveldas. Gruodžio 16 dieną (pirmadienį), 13 val. Pasvalio

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas

LIETUVOS VALSTYBĖS VADOVAS: A.Ramanausko-Vanago paminklo ir antkapio konkursas

2019 spalio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija rengia atvirą anonimišką konkursą paminklo ir antkapio Adolfui Ramanauskui-Vanagui skulptūrinei-architektūrinei idėjai sukurti ir įgyvendinti. Paminklas ir antkapis Lietuvos valstybės vadovui iškils

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

Sinagogų aikštės memorialas

DOVANA JURBARKUI: Vienijantis Sinagogų aikštės memorialas

2019 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Jurbarke, Kauno gatvėje neseniai iškilmingai atidarytas Sinagogų aikštės memorialas. Tai tarptautinis projektas, suvienijęs Jurbarko žydų bendruomenės palikuonis iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos