Kauno bienalė

ARTUMO GEOGRAFIJA: Kauno centriniame pašte triukšmingai atidaryta 14-oji Kauno bienalė

2023-08-29
PILOTAS.LT

Savaitgalį atidaryta 14-osios Kauno bienalės įžanginė paroda „Artumo geografija“ (Long-distance Friendships), kurią kuruoja Alicia Knock (Prancūzija) ir Inga Lāce (Latvija). Didžiausio šalies kultūros ir meno renginio atidarymo savaitgalio renginiai sulaukė daugiau 1.000 lankytojų iš Lietuvos ir kelių dešimčių kuratorių bei žurnalistų iš užsienio šalių.

NE VIEN ESTETINIO POVEIKIO PAIEŠKOS
Du mėnesius truksianti Kauno bienalė pradėjo daug stipresnio nei tik estetinio poveikio paieškas ir pakvietė pažinti tarptautinio solidarumo, pasipriešinimo ir atsparumo istorijas iš posovietinio ir pokolonialistinio pasaulio, kurios tampa ypač svarbios šiais laikais, kai pasaulis, kokį mes pažįstame, vėl patiria didelius pokyčius. „Labai džiaugiuosi, jog 14-osios Kauno bienalės „Artumo geografija“ parodos atidarymo renginiai sulaukė tokio didelio susidomėjimo tiek iš Lietuvos, tiek iš tarptautinės meno ir kultūros bendruomenės. Parodos atidarymo renginiuose dalyvavo ekspertai iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Vokietijos, Švedijos, Latvijos ir kitų šalių. Iki šiol sulaukiu daug pozityvių jų reakcijų“, – atidarymo nuotaikomis dalijasi Kauno bienalės vadovė Neringa Kulik.
Erdvioje, kadaise šurmuliuojančioje Kauno pašto (arch. F.Vizbaras, 1932 m.) operacijų salėje atgimė laiškai, atvirukai, pašto ženklai ir žinios, kuriomis dalinasi menininkai ir draugai iš trijų žemynų: Europos, Afrikos ir Šiaurės Amerikos. Georges Adéagbo ir Ibrahim Mahama paštą pasitelkė draugystės ir laisvės idėjų apmąstymui, o Hamedine Kane kūrinyje atsiverė naujos bendravimo galimybės, pagrįstos koduota ir neiššifruojama kalba arba vertimu.
Pirmą kartą lankytojams buvo atvertos ir pašto rūsio erdvės. Prisimindami XX a. 7-ajame dešimtmetyje vykusio antisovietinio studentų pasipriešinimo istoriją Kaune, menininkai Admire Kamudzengerere ir Ângela Ferreira įveiklino požemines pastato erdves, kuriose atgimė įkalintų laisvės kovotojų ir aktyvistų laiškų rašymo praktikos.
François Xavier Gbre fotografijose paštas atsiskleidė kaip transistorinė vieta, susijusi su buvusiomis cenzūros sistemomis, iš kurių kyla pasipriešinimo istorija. Nino Krvivishvili ir Marie-Claire Messouma Manlanbien parodai sukūrė iš tekstilės raštų paimtus simbolius, kurie praplečia turtingą miesto tekstilės istoriją. Kituose menininkų darbuose komunikacija vyksta per garsą ir kitas medijas.

PAKVIES Į DAR DVIEJŲ TARPTAUTINIŲ PARODŲ ATIDARYMUS
Kauno bienalė pakvies į dar dviejų tarptautinių parodų atidarymus, taip pat pagrindinės parodos temą praplečiančias ir svarstančias veiklas. „Nuo rugsėjo 16 dienos startuoja 14-osios Kauno bienalės edukacinė programa. Lankytojų laukia paskaitos, diskusijos, ekskursijos, kūrybinės dirbtuvės, kavos degustacijos, integruotos pamokos ir daugybė kitų veiklų. Edukacinė programa padės susipažinti su parodos „Artumo geografija“ tema, menininkais bei jų kūriniais. Tikiuosi, jog lankytojai aktyviai įsitrauks į siūlomas veiklas, kurios taps atspirties tašku įvairioms politinėms, socialinėms ir kultūrinėms diskusijoms“, – plačią bienalės programą pristato N.Kulik.
Europos Komisijos kaip sėkmingiausias projektas lankytojų edukacijos srityje Europoje apdovanota Kauno bienalė į edukacines veiklas pakvies nuo rugsėjo vidurio. Kiekvieną savaitgalį ir kai kuriomis darbo dienomis vyksiančios veiklos bus skirtos suaugusiems, šeimoms, paaugliams ir vaikams, taip pat socialiai jautrioms visuomenėms grupėms. Festivalio profesionalių edukatorių ir lektorių komanda meno entuziastams ir visuomenei sieks sukurti erdvę susipažinti ir interpretuoti Kauno bienalėje pristatomus menininkus/-es, jų kūrybą, šių metų bienalės temą ir pažinti šiuolaikinio meno įvairiapusiškumą.
Rugsėjo 14 dieną Kauno paveikslų galerijoje bus atidaroma Lietuvos ir Japonijos šiuolaikinės tekstinės meno paroda „Restart“. Jai kuratorės Keiko Kawashima, Odeta Žukauskienė ir Monika Žaltė subūrė 15 menininkų. O rugsėjo 16 dieną Raudondvario menų inkubatoriuje duris atvers Kūrybiškos Europos „Magic Carpets“ (Stebuklingi kilimai) platformos paroda „Vieta bendruomenei, bendruomenė vietai“, kurioje bus pristatyti kylančių menininkų rezidencijų rezultatai. Pagrindinis jos tikslas – apmąstyti bendruomenės ir vietos santykį: kaip vieta gali veikti žmonių santykius ir atvirkščiai – kaip bendruomenės gali daryti įtaką erdvės pokyčiams.

BIENALĖ VYKS IKI PAT SPALIO 29 DIENOS
14-oji Kauno bienalė vyks iki spalio 29 dienos. Šiais metais ji pristato jungtinę parodą „Artumo geografija“, kurią įgyvendina kartu su 14-uoju šiuolaikinio meno festivaliu „Survival Kit“ (Latvija). Jai kuratorės A. Knock ir I.Lāce subūrė apie 50 tarptautinių menininkų/ių ir jų kolektyvų iš trijų žemynų: Europos, Afrikos ir Šiaurės Amerikos. Daugelis jų kūrinius sukūrė specialiai šiai parodai, kuri apima šias erdves: Kauno centrinį paštą (Laisvės al. 102, Kaunas), P.A.R.A.K.Ą (Prancūzų g. 2, Kaunas), A.Juozapavičiaus pr. 19 ir Vidžemės turgų (Brīvības g. 90, Ryga).
Kauno bienalę iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.
Parengta pagal Kauno bienalės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Kauno bienalės atidarymas Kauno centriniame pašte (arch. F.Vizbaras, 1932 m.). Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-osios Kauno bienalės atidarymas. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-osios Kauno bienalės atidarymas. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-osios Kauno bienalės atidarymas. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-osios Kauno bienalės atidarymas. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-oji Kauno bienalė. Foto: Gražvydo Jovaišos.

14-osios Kauno bienalės atidarymo koncertas. Foto: Sebastijono Petkaus.

14-osios Kauno bienalės atidarymo koncertas. Foto: Sebastijono Petkaus.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lietuvos paviljonas Venecijoje

LIETUVIŠKAS UŽDEGIMAS VENECIJOJE: Atidarytas Lietuvos nacionalinis paviljonas

2024 balandžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvos nacionaliniame paviljone atidaryta Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos meninio dueto „Pakui Hardware“ ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) paroda „Uždegimas“ (angl.

NAi

ISTORINIS VYRIAUSYBĖS NUTARIMAS: Įsteigtas Nacionalinis Architektūros Institutas

2023 gruodžio 22Be komentarųAudrys Karalius

Vyriausybės posėdyje 2023-iųjų gruodžio 20-tąją priimtas nutarimas: steigti Nacionalinį architektūros institutą buvusio Kauno centrinio pašto rūmuose Laisvės alėjoje. Šiuo premjerės Ingridos Šimonytės sakiniu užbaigtas permainingas penkerių

Kauno bienalė

ARTUMO GEOGRAFIJA: Kauno centriniame pašte triukšmingai atidaryta 14-oji Kauno bienalė

2023 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį atidaryta 14-osios Kauno bienalės įžanginė paroda „Artumo geografija“ (Long-distance Friendships), kurią kuruoja Alicia Knock (Prancūzija) ir Inga Lāce (Latvija). Didžiausio šalies kultūros ir meno

Kauno paštas

KAUNO BIENALĖS ATIDARYMAS: Prasideda didžiausias šiuolaikinio meno festivalis Lietuvoje

2023 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Paskutinį vasaros savaitgalį įvairiose Kauno vietose vyks parodų atidarymai, menininkų performansai, koncertas, susitikimai su įvairių šalių menininkais ir kiti renginiai, tyrinėjantys jungtis tarp Afrikos ir

Kauno centrinis paštas

PRIĖMĖ REIKŠMINGĄ SPRENDIMĄ: Visuomenės reikmėms paims Kauno ir Klaipėdos paštus

2022 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė ką tik priėmė sprendimą paimti visuomenės poreikiams kultūros paminklus – Kauno centrinio pašto rūmus ir Klaipėdos pašto stoties statinių kompleksą. Pirmajame

Architektūros muziejui pritaikytas Kauno centrinis paštas (arch. F.Vizbaras) galėtų tapto Europos sąjungos naujosios iniciatyvos apologetu. Foto : ©PILOTAS.LT

PALAIMINO NACIONALINĮ STATUSĄ: Kauno centrinio pašto rūmus globos valstybė

2021 lapkričio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė ką tik pritarė, kad Kauno centrinio pašto rūmai būtų įrašyti į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Tai reiškia,

Kauno grafikos bienalė

ŠVIESOS PRIGIMTIS: Kauno tarptautinė grafikos bienalė Vilniaus rotušėje

2021 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiandien Vilniaus rotušėje pristatoma 4-oji Kauno tarptautinės grafikos bienalė „Šviesos prigimtis“. Įėjimas laisvas. ALTERNATYVIOS REGIMO PASAULIO VERSIJOS Spalio 5 dieną (antradienį) 18 val. Vilniaus

Raumlaborberlino

VENECIJOS ARCHITEKTŪROS BIENALĖ: Įteikti Auksinio liūto apdovanojimai

2021 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar Venecijoje įvykusioje iškilmingoje ceremonijoje paskelbti XVII tarptautinės architektūros bienalės parodos „Kaip mes gyvensime kartu?“ laureatai bei geriausi nacionaliniai paviljonai. Įteikti prestižiniai Auksinio liūto apdovanojimai.

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS CENTRAS – PAŠTO RŪMUOSE: Kultūros ministerijos galimybių studijos rengėjai pakartojo 2019 metų idėją

2021 rugpjūčio 205 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos rengiama Kauno Pašto rūmų įveiklinimo galimybių studija pakartojo 2019-taisiais Kauno visuomeninio judėjimo „Paštininkai“ sugeneruotą idėją – ikoniškuose architekto Felikso Vizbaro rūmuose teisingiausia įkurdinti

N.Poškutė-Jukumienė

VILNIUS 2020: VIII tarptautinė emalio bienalė

2021 kovo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Meno Niša“ pakvietė į aštuntosios tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ dalyvių parodą. Parodoje lankytojai galės pamatyti 30-ies menininkų emalio darbus – juvelyrikos, metalo ir

Venecija

59-OJI VENECIJOS MENO BIENALĖ: Dalyvauti pretenduoja 4 Lietuvos organizacijos

2020 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros taryba neseniai pabaigė paraiškų atstovauti Lietuvai 59-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje administracinę patikrą. Formuoti Lietuvos nacionalinį paviljoną pretenduoja 4 įstaigos. 59-oje Venecijos šiuolaikinio

Manifesta 13

MANIFESTA 13: Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“ Marselyje

2020 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Marselyje prasideda Europos meno bienalė „Manifesta 13“, kurios paralelinių renginių programoje – Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“. Jį sudaro dvi parodos, performansai, video

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS MUZIEJUS: Baubas, kuriuo gąsdinami Komforto Zonos ministrai

2020 rugpjūčio 38 KomentaraiAudrys Karalius

Istoriniai Kauno ir Klaipėdos pašto rūmai vis dar „kybo ore“ – nei parduoti, nei paleisti. Jų likimas netapo aiškesnis ir po Premjero sudarytos darbo grupės

Kjerringøy žemės meno bienalė

ŽEMĖS MENAS NORVEGIJOJE: Atrenkami menininkai 2021 m. Kjerringøy bienalei

2020 gegužės 12Be komentarųPILOTAS.LT

Menininkai iš Baltijos ir Šiaurės šalių bei visų Arkties regionų yra kviečiami teikti paraiškas bei pritaikyti konkrečiai vietai skirtus žemės meno projektus. Kjerringøy žemės meno

Paveldo problema

VALSTYBINĖ PAVELDO KOMISIJA: Miestų centriniai paštai turi tarnauti visuomenei

2019 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visuomenei aktyviai sukilus prieš ketinimus aukcionuose parduoti Kauno ir Klaipėdos pašto rūmus, sureagavo į problemą ir Valstybinė kultūros paveldo komisija (VKPK). VKPK užėmė poziciją, kurios

Kauno paštas

ĮTRAUKAUS MIESTO FIKCIJA: Pats diskusijų vengiantis, Kaunas mokins dialogo

2019 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros, kultūros bei kitų sričių specialistus, miesto bendruomenes akivaizdžiai ignoruojantis Kaunas ciniškai nusprendė valdžios ir gyventojų dialogo pamokyti kitus. Pranešama, kad į antrajame šalies mieste

Kauno grafikos bienalė

GROŽIS 2019: 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda

2019 spalio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje atidaroma 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda „Grožis“ . Bienalės tikslas, atsiribojant nuo primityvaus ir įprasto supratimo, atskleisti

Kauno paštas

KAUNO PAŠTO RŪMAI: Visuomenininkai imasi UNESCO prabos architektūros

2019 spalio 42 KomentaraiVaida Samuolytė

Visuomenininkai imasi iniciatyvos tarpukario modernizmo architektūros grynuolį apsaugoti nuo sunykimo ir nuo tiesmukos komercializacijos. Kauno paveldui ir tapatybei neabejingi visuomenininkai, susibūrę į iniciatyvinę grupę „Paštininkai“,

Kauno pašto rūmai

PAŠTO DIENA: Kauno centrinio pašto įveiklinimo scenarijų pristatymas

2019 spalio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Vyriausybės nutarimu, šių metų vasarą Kauno centrinio pašto rūmai buvo paskelbti kultūros paminklu. Žinia apie naują kultūros paminklą tampa ne mažiau aktuali AB „Lietuvos paštas“

12-oji Kauno bienalė

KITOKIA KELIONĖ: Prasideda Kauno bienalė „Po išvykimo | prieš atvykstant“

2019 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

26 menininkų iš viso pasaulio kūriniai, tyrinėjimai ir instaliacijos Kauno geležinkelio stotyje, Kauno paveikslų galerijoje ir įvairiose kitose antrojo šalies miesto vietose kviečia į patirčių

METALOfonas

IV „METALOfonas“: 62 metalo meno parašai Signatarų namuose

2018 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikinio metalo meno bienalė „METALOfonas“ Vilniuje rengiama jau 4-ąjį kartą. Tai bene vienintelis Lietuvoje tarptautinis metalo menui ir juvelyrikai skirtas renginys simbolišku pavadinimu „Metalofonas“, kuris

12 Kauno bienalė

PASIRUOŠĘ NUSTEBINTI: Kauno bienalė keičia laiką ir darbo metodą

2018 spalio 21 KomentarasPILOTAS.LT

12-oji Kauno bienalė į parodas kvies jau kitų metų vasarą bei imsis kelionės ir tarpinės būsenos temos. Pranešama, kad šįkart keičiamas ne vien šio vieno

Kauno bienalė

11-OJI KAUNO BIENALĖ UŽSIDARO: Renginį užbaigs turas po parodą ir filmas

2017 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei du mėnesius vykstanti 11-oji Kauno bienalė „Yra ir nėra: paminklo [ne]galimybės klausimas“ atsisveikina. Paskutinę šio paminklų temai skirto renginio dieną Kauno paveikslų galerijoje

Kauno bienalė

GINČYTINA ATMINTIS: XI Kauno bienalė imasi kontroversiškos paminklų temos

2017 rugpjūčio 304 KomentaraiPILOTAS.LT

Užaugusi ant tekstilinių „pamatų“, Kauno bienalė tolsta nuo savo šaknies – laki tarpdiscipliniškumo erdvė šiemet imasi kontraversiškos paminklo ir įpaminklinimo temos. Bienalės atidarymo savaitgalį tyrėjai

Laisvės paminklo restauracija

YRA IR NĖRA: 11-oji Kauno bienalė gvildens paminklo problematiką

2017 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno bienalė – vienas didžiausių meno renginių šalyje, antrajame šalies mieste vykstanti jau daugiau nei 20 metų. Šį rudenį menininkus iš įvairių šalių sukviesiantis 11-asis