Vasario 16-ąją baigėsi Vyčio skulptūros Vilniaus Lukiškių aikštėje idėjos konkursas, organizuotas privataus Vyčio paramos fondo. Vertinimo komisijos sprendimu konkursą laimėjo Nacionalinės premijos laureatas Arūnas Sakalauskas ir architektai Algis Vyšniūnas, Laimonas Bogušas su realistinės skulptūros projektu „Laisvės karys 1“.
Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, vertinimo komisija paskelbė geriausius Vyčio paramos fondo paskelbto skulptūros, įamžinančios kovojusius už Lietuvos laisvę, konkurso rezultatus. Daugiausia komisijos narių balų surinko ir konkurso 1-ąją vietą laimėjo skulptorius iš Klaipėdos, Nacionalinės premijos laureatas Arūnas Sakalauskas už skulptūros projektą „Laisvės karys 1“. 2-oji vieta paskirta skulptoriui iš Vilniaus Giteniui Umbrasui, pateikusiam skulptūros projektą „Baltai“. 3-ioji vieta atiteko kauniečiui skulptoriui Stasiui Žirguliui už projektą „Šviesą nešantis“. Konkurso laureatams bus įteiktos premijos – atitinkamai 3.000, 2.000 ir 1.000 eurų.
Vyčio paramos fondo surengtam skulptūros, įamžinančios kovojusius už Lietuvos laisvę, konkursui iš viso buvo pateikta 13 projektų. Konkurso vertinimo komisija: architektas, VDA profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Algirdas Žebrauskas (komisijos pirmininkas); istorikas , VU profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Alfredas Bumblauskas; Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos Garbės pirmininkas Jonas Burokas; fotografas ir grafikas, LRV meno premijos laureatas Rimantas Dichavičius; Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis; Dim. Brigados generolas, Vyčio kryžiaus kavalierius Česlovas Jezerskas; menotyrininkė, Valstybinės paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė; Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos pirmininkė Vincė Vaidevutė Markevičienė; architektas, Lietuvos architektų sąjungos Ekspertų tarybos pirmininkas Saulius Misevičius; Vilniaus miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis; architektas, VGTU docentas Saulius Pamerneckis; istorikas, ilgametis heraldikos komisijos pirmininkas doc. dr. Edmundas Rimša; skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas Leonas Strioga; menotyrininkė, LRV Kultūros ir meno premijos laureatė dr. Nijolė Tumėnienė; skulptorius, LRV Kultūros ir meno premijos laureatas Antanas Žukauskas.
Vyčio paramos fondas praneša, jog artimiausiu metu ketina pasirašyti su nugalėtoju sutartį. Laisvės kovotojų atminimą įamžinančią skulptūrą ketinama statyti Vilniaus Lukiškių aikštėje.
„Laisvės karys 1“, skulptorius A.Sakalauskas, arch. A.Vyšniūnas, L.Bogušas; 1-oji vieta
VYTIS TAMPA ŠVIEČIANČIA TRAJEKTORIJA
Konkurso 1-ąją vietą laimėjusio projekto „Laisvės karys 1“ autoriai (skulptorius A.Sakalauskas, architektai A.Vyšniūnas ir L.Bogušas) numatė, kad „Vytis“ taps centriniu planuojamos Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimo skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos Lukiškių aikštėje Vilniuje akcentu ir bendrame meniniame sprendime atsispindės Laisvės kovų temą.
Šio sprendinio architektūrinė idėja susieta su Lukiškių aikštės rekonstrukcijos techniniame darbo projekte nustatytais reikalavimais skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos principiniams sprendiniams: išlaikomas kompozicinis principas – horizontali šviesos linija („raudona“ linija) makete,
žyminti ribą tarp skvero ir reprezentacinės zonos, prieš buvusį LBG pastatą bei „Vyčio“ skulptūrinis akcentas komponuojamas ant Aukų gatvės ašies. Konkursą laimėjusio projekto autoriai nenumato revizuoti jau suderintų projektinių sprendimų, prisilaiko konkurso sąlygose nustatytų skulptūrinio akcento parametrų, aikštės erdvinio formavimo kompozicinių principų, aikštės takų sistemos ir pan.
„Kadangi „Vyčio“ skulptūrinis akcentas numatomas kaip centrinis Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimo skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos akcentas, svarbu išlaikyti semantinį kompozicinį ryšį su išraiškingu meniniu akcentu ant KGB apstato cokolio (žuvusių kovotojų pavardės)“, – konkursinio projekto aprašyme idėją dėsto laimėjusios idėjos autoriai. Pagal jų sumanymą, tiesiai priešais KGB rūmų fasadą, ant kurio iškaltos nužudytų žmonių pavardės būtų talpinami „Akmeniniai veidai“. Konkurso autoriai savo sumanymą iliustruoja A.Solženycino citata iš „Gulago archipelago“: „Ir štai kiek sušaudyta – pradžioje tūkstančiai, paskui šimtai tūkstančių. Mes dalijam, dauginam, dūsaujam, prakeikiam. Ir vis dėl to, – tai tik skaičiai. Jie sukrečia protą, vėliau pasimiršta. O jeigu kada nors sušaudytųjų giminės pateiktų vienai leidyklai žuvusiųjų giminaičių fotografijas ir būtų išleistas tų fotografijų albumas – kelių tomų albumas, tai jį vartydami ir paskutinį kartą žvelgdami į užgesusias akis, mes daug pasisemtume visam likusiam gyvenimui. Toks skaitymas, veik be raidžių, amžinai įsirėžtų mūsų širdyse.
Parengta pagal Vyčio paramos fondo ir PILOTAS.LT informaciją.
tom
( 2017-11-17 )
Mūsų herbas, prez.vėliava labai gražu. Bet tas anoniminis raitelis, t.y. herbo dalis tikras nesusipratimas (man), …apsijuoksim prieš visą pasaulį, statyti paminklą herbui, :/ net Rusijos „skrepų tvarkytojai“ iki tiek nenusivažiavo: kaip atrodytų 2-galvis kalakutas, didelių matmenų , akmeninis ar metalo 3D, pastatytas aikštėje ???
Tautietis
( 2017-11-12 )
Nelabai mums įdomu koks paminklas stovės Lukiškių aikštėje.Labiausia mus domina Lietuvos ateitis.
Dania
( 2017-11-06 )
Na, dar dėl paties paminklo teks ko gero ilgai diskutuoti,kad nebūtų panašios situacijos, kas su paminklu LDK kunigaikščiuimir Vilniaus miesto įkūėjui Gediminui, dėl kurio (paminklo) buvo taip pat daug ir ilgai diskutuota.
kobra
( 2017-05-03 )
Kažkoks pasibaidęs arklys su raiteliu, o gal šikantis, nes žirgas kelia uodega kai šika. Turiu 17 amžiaus monetų, 20 amžiaus pradžios monetų, karių aprangos sagų ir niekur nemačiau vyčio su pakelta žirgo uodega.
R.
( 2017-03-02 )
Gal iš vis tos skulptūros nereikėjo? Pačią aikštę buvo galima suprojektuoti, kad daugiau būtų pritaikyta žmonėms, daugiau žalios erdvės, kur laiką leisti. Medžių geriau būtų pasodine. Juk į šią temą buvo galima plačiau pažiūrėti, o ne tik tiesiogiai, realistiškai pavaizduoti Vytį. Dar viena šiurpi skulptūra Vilniuje….
Op
( 2017-02-22 )
Na, bet jau tos galvos… Tikras siaubas. Labai puikus sumanymas – surašytos nukankintųjų pavardės ant buvusių KGB rūmų sienų. Kiekvieną kartą praeinant pro šalį šiurpas nukrečia. Tokio įamžinimo tikrai pakanka. Būkim orūs.
Gabriele
( 2017-02-21 )
Galit man paaiskinti kas sedi komisijoje ir vertina? Jau senai pabodo realistiskumas, net akys nebeuzkliuva uz tokio meno, kur idejos, kur moderniskumas, kur atspindeta mintis, orginalumas? Nebedarykite klaidu.
Gabrielei
( 2017-02-21 )
Gabriele, komisijos sudėtis nurodyta aukščiau pateiktame tekste. Prieš komentuodama perskaitykite jį.
Anonimas
( 2017-02-22 )
Jei pasigendate moderniskumo, atspindetos minties ir orginalumo tai visa tai galima pamatyti Neries krantineje 🙂
http://eziukasvilniuje.blogas.lt/files/2010/03/vamzdis.jpg
JPN
( 2017-02-21 )
Mano nuomone, toks senatviškai jaunatviškas…
Gintaras
( 2017-02-21 )
smalsu, o Jums – Vyčio fondui kažkas delegavo tokią teisę – organizuoti konkursą, sudaryti konkurso nuostatus bei vertinimo kriterijus ir skelbti konkurso laimėtojus?
Kažkaip kaip visada keli žili pilvūzai praneša „kur kaip ir kada sunešti“ po to katys už Lietuvą nusprendžia kas Lietuvai geriau? Jei jau tai mums – kodėl tuomet mūsų niekas nepakalusė? Ar mūsų nebėra?
Algis
( 2017-02-21 )
Audry patikslink. Pagal LAR profesinės etikos tarybos (PET) sprendimą Nr. 9 (2016-09-02) „nuspręsta, kad architektai G.Čaikauskas, L.Naujokaitis (ir dar 6 pavardės) 2016-05-12 viešai pristatydami Lukiškių aikštės sutvarkymo techninio projekto sprendinius, kurių esminiai funkciniai kompoziciniai elementai kartojo A.Kiaunienės, Š.Kiaunės ir R.Raslavičiaus 1998 ir 2008 m. Lukiškių aikštės sutvarkymo konkursinių darbų sprendinius, PAŽEIDĖ PROFESINĖS ETIKOS NUOSTATUS pagal kodekso 4 principo 4.5 taikymo atvejus. PET sprendimas buvo priimtas keturiems balsavus už, dviem susilaikius“.
Būk sveikas. Algis
Anonimas
( 2017-02-20 )
Audry patikslink.1oji vieta skirta tik už skulptūrą.Architektūros sprendimas atmestas.Skulptūriui reikės dirbti su aikštės autoriais nes siūlomas sprendimas neatitinka aikštės sprendiniu.Tai užfiksuota žiuri protokole
Būk sveikas.Leonardas.