Šį sezoną Lukiškių aikštės konversijos seriale visai tautai turime retą progą stebėti nenuobodų ir neordinarinį septyniolika metų trunkančio konkursavimosi maratono finišą. Nors konkursiniai projektai dar net neišeksponuoti, jau turime naują nacionalinį antirekordą – diskvalifikuota lygiai pusė – 14 konkurso dalyvių.
Konkursą „Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje projektas“ organizuojanti Kultūros ministerija oficialiai pranešė, jog pašalino iš konkurso 14 projektų „dėl techninių specifikacijų ir kitų konkurso sąlygų neatitikimo“.
KRITUSIŲ DĖL LAISVĖS SKAIČIUS AUGA AKYSE
Autoriams pasiūlyta atsiimti projektus, kurie dėl įvairių konkurso sąlygų pažeidimų svarstomi nebebus: „Rerum“, „Laisvės žiburys“, „Laisvės sparnai“, „Vytis“, „Laisvės šauksmas“, „Liepsnojantis kalavijas“, „Žvaigždė“, „Susikabinimas“, „Requiem atminčiai“, „Skydai“, „Puoselėk ir saugok“, „Viena mintis“, „Proveržis“, „Tautos dvasia“.
Anot Kultūros ministerijos specialistės J.Krušinskaitės, keturi diskvalifikuoti projektai elementariai pažeidė anonimiškumą. Dar keturi autoriai nepateikė visos reikalautos sudėties projekto. Keli monumento autoriai buvo diskvalifikuoti todėl, kad nesilaikė architektūrinį konkursą laimėjusios R.Paleko grupės erdvinės koncepcijos. Šeši projektai, anot J.Krušinskaitės, diskvalifikuoti, nes monumente neįkomponavo konkurso sąlygose nurodyto užrašo „Kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę“ arba neišvardino sąlygose nurodytų laisvės kovų.
Kaip portalui PILOTAS.LT sakė J.Krušinskaitė, vertinimo komisijos manymu, šie konkurso sąlygų pažeidimai laikytini sunkiais, todėl 14-a projektų buvo pašalinti iš konkurso be jokių teisių.
Tačiau portalo PILOTAS.LT žiniomis, atmestųjų projektų autoriai nelinkę nusileisti Kultūros ministerijos „biurokratiniam rasizmui“ ir ketina surengti alternatyvią „Atmestųjų Laisvės monumentų parodą“ bei kreiptis pagalbos į teisininkus.
LAISVĖS DOZAVIMAS – 2 VALANDOS Į DIENĄ
Konkursinių projektų ekspoziciją bus galima apžiūrėti labai griežtu režimu: nuo pirmadienio, gegužės 13-os iki gegužės 27-os ir tik 2 valandas darbo dienomis (nuo 15 iki 17 val.) Kultūros ministerijos Kolegijų salėje (J.Basanavičiaus g.5, Vilnius). J.Krušinskaitė sakė, kad galima ir asmeniškai apžiūrėti ekspoziciją iš anksto susitarus telefonu (85) 219 34 39 arba el.paštu j.krusinskaite@lrkm.lt.
Kodėl tokio nacionalinės svarbos objekto konkursiniai projektai eksponuojami taip uždarai, trumpai ir eksponavimui nepritaikytose ministerijos patalpose, lieka neaišku. Konkursas, kaip žinia, likus vienai dienai iki finišo, kovo 7-ąją, buvo beveik dviems mėnesiams „dėl techninių priežaščių“ atidėtas, tačiau, panašu, kad ir vėl užklupo Š.Biručio ūkvedžius netikėtai.
Toks 2valandų per dieną „dozavimas“ nacionalinio Laisvės monumento apžiūrai – mažų mažiausiai skandalingas. Apie elementarią pagarbą autoriams, kūrusiems projektus, tokiame kontekste net kalbėti nepadoru.
KAI PERKAMA LAISVĖ, KULTŪRA TYLI
Nemažiau nepadoru ir tai, jog konkursinių projektų niekas net nesiruošia fotodokumentuoti. Taigi, Kultūros ministerijai prasukus konkursinę procedūrą, visų konkurso dalyvių kultūrinis kapitalas – projektai – paprasčiausiai taps istorijos dulkėmis. Joks edukacinis, menotyros, istorinis aspektas Kultūros ministerijai turbūt neįdomus, ūžiant viešųjų pirkimų staklėms.
Apie kokį nors konkurso katalogą ar visų Lukiškių aikštėje nuo 1996-ųjų vykusių konkursų katalogą net svajoti nepadoru, kai vyksta… viešasis Laisvės pirkimas.
B
( 2013-05-14 )
Koks konkurso organizavimas, tokie ir rezultatai tiketini http://www.15min.lt/gallery/show/kulturos-ministerijoje-paminklo-laisves-kovotojams-lukiskiu-aiksteje-projektai-39932?article=335039#17
grunskis
( 2013-05-13 )
Gerbiamas A(lgi)?, Nei vienas sveikai mąstantis žmogus neabejoja paminklo poreikiu. Jeigu leisite, save priskirsiu prie jų, ne prie „proto bokštų“. Abejojama teise ir reikalavimu jį turėti tik kažkam ir savintis kartu su visa vieša erdve – tokia kalbėsena ir reikalavimų diktavimas ir buvo pavadintas diktatu. Tik Tamsta supratote taip kaip jums norėjosi – vienpusiškai. R.Paleko projektas šią dilemą išsprendė architektūriškai. Dabar turi įsijungti skulptoriai… O dėl pačios procedūros – įstatymai apriboja ir tuo pačiu suteikia teises, jomis šiuo atveju ir reikia pasidomėti.
mnmn
( 2013-05-13 )
net ir lietrytis uzsirustino.
http://www.lrytas.lt/?id=13683973991367050540&view=4
tik visa komjaunuoliu beda, kad tik KGB pazymos rupi.
A
( 2013-05-12 )
Negi neaišku, kad neleis statyti paminklo Laisvės kovotojams. tai seniai yra politinė, o ne meninė problema.
Vienas „proto bokštas“ tiek nusišnekėjo, kad teisėtą tremtinių ir politinių kalinių norą turėti paminklą pavadino „diktato architektūra“.
Dabar yra tokios logikos pasekmės – ŠTAI KUR DIKTATO ARCHITEKTŪRA.
Zenius
( 2013-05-10 )
biurokratui visiskai nesvarbi nei Laisve nei paminklai. Jam svarbiausia savo kede ! Toks paminklas ir tiktu Lukiskiu aikstelei.
rezistentas
( 2013-05-10 )
Dar per anksti statyti paminklus Laisvei, nes Laisvė dar neiškovota.
ziburkus
( 2013-05-10 )
Na taip, NDG visi foje tusti, nors mini golfa irenginek, o padorios vietos specialistams ir visuomenei projektus apziureti nerandama. Trumparegiu ubagu mastymas, ypac kai tai liecia kultura. Matyt mes tik to ir nusipelnem, jei vis dar nekyla rakos eiti stiklu malti…
mnmn
( 2013-05-10 )
sitas visas lukiskiu aikstes serialas yra didele nacionaline geda. manau, kad ir jokiu katalogu niekad nebus, kad nebutu tos gedos irodymu. valdzia nori kuo greiciau ka nors pastatyti ir uzmirsti. basta.
to jpn
( 2013-05-10 )
Na pažyma apie nebendradarbiavimą su okupacinėnims jėgos struktūromis tai tikrai supratama, ir jos svarba negali būti abejojima, nes jei paminklą savo aukoms statytų pvz. koks KGB bendradarbis būtų tikrai pasityčiojimas.
JPN
( 2013-05-10 )
Toks vaizdas,kad ir šiame konkurse svarbiausia ne meninė idėja,bet „Techninės specifikacijos“, dalyvių „pažyma apie teistumą“,“pažyma apie psichinę sveikatą“…..