images_phocagallery_4200_urban_konf_1512_4200_tit_2_urbanbaltic2015

URBANISTIKA BALTIJOS ŠALYSE://MOKSLINĖS KONFERENCIJOS ATGARSIAI

Urbanistika yra sudėtinė architektūros kaip meninės, mokslinės ir praktinės veiklos dalis. Konferencija „Urbanistika Baltijos šalyse: studijos, mokslas, praktika“ buvo skirta architekto-urbanisto vaidmeniui esmingai kintančioje postsovietinės aplinkoje. Tema pasirinkta ne atsitiktinai.

Mokslo konferenciją kuravo VGTU Urbanistikos katedra ir Urbanistinės analizės mokslo laboratorija. Renginys Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultete, lapkritį.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir einant demokratinio miestų bei rajonų planavimo ir urbanistinio projektavimo keliu, neišvengiamai buvo susidurta su vartojamų sąvokų ir net mąstysenos kaita. Konferencijos tikslas – įvertinti architekto-urbanisto vaidmenį kintančioje visuomenėje formuojant miestų aplinką, apžvelgti kūrybinius instrumentus, tarpusavyje palyginti Baltijos jūros valstybių patirtį.  

Konferencijoje buvo aptarti kritiniai urbanistikos sampratos aspektai, urbanistikos specialistų rengimo klausimai, šiuolaikinės urbanizuotos aplinkos analizės kryptys bei naujausių tyrimų rezultatai, kuriuos pristatė mokslininkai, praktine patirtimi dalinosi urbanistinio planavimo ir projektavimo įmonių atstovai.

Renginys sulaukė didelio susidomėjimo ir būrio klausytojų iš visos Lietuvos – dalyvavo ne tik mokslo ir praktikos atstovai, bet ir  daugelio Lietuvos miestų bei rajonų savivaldybių darbuotojai, vyriausieji architektai, ministerijų pareigūnai, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas ir teisininkė – virš 100 dalyvių. 

Trumpai apžvelgiant konferencijos metu nagrinėtas temas, reikėtų pastebėti, kad urbanistikos profesinis laukas gana platus ir, net apsibrėžus konferencijos temą, iki galo atsakyti į visus klausimus nėra įmanoma. Pranešimų santraukas rasite čia.

Konferencija turėjo tris sesijas – studijų, mokso/teorijos ir praktikos.

PIRMOJI SESIJA – STUDIJOS

Pirmoje konferencijos sesijoje „studijos“ skaitytuose pranešimuose buvo atkreiptas dėmesys, kad urbanistika, kaip kiekviena sisteminė veikla turi būti matuojama pagal tris kriterijus – praktinės veiklos, studijų ir mokslo. Konstatuojama, kad Lietuvoje urbanistikos samprata skiriasi nuo klasikinės sampratos, to pasekmė – nėra identifikuojamas pagrindinis urbanistikos objektas (A. Vyšniūnas). Šioje sesijoje buvo atsigręžta į pamatinę urbanistikos mokslo tradiciją – miesto morfologiją,- ir mėginama rasti atsakymąkokią miestų morfologijos tradiciją turime Lietuvoje ir kokia mūsų miestų tyrimo ir modeliavimo perspektyva (I. A.-Kurtinaitienė, D. Dijokienė). Du pranešimai buvo skirti Lietuvos ir Europos (konkrečiai Norvegijos ir Jungtinės Karalystės) urbanistikos srities studijų programoms ir procesui palyginti bei mokslo ir praktikos sąveikai atskleisti (E. Archipovaitė ir S. Mozūriūnaitė).

ANTROJI SESIJA – MOKSLAS/TEORIJA

Antroje konferencijos sesijoje „mokslas/teorija“ pristatytuose pranešimuose buvo daugiausia kalbėta apie miesto formos tyrimus. Svečias iš Talino technologijos universiteto (S.Sultson) pristatė miesto formos tyrimus Estijos miestuose 1940 – 1960 m. Konstatuota, kad po II pasaulinio karo sugriovimų Estijos miestai, jų centrinės dalys toliau buvo formuojami taikant perdėtai grandiozines ašines kompozicijas, bet visumoje išlaikydami optimalią plano struktūrą. Pateiktas istoriko požiūris į Lietuvos sovietmečio ir nepriklausomybės laikotarpio urbanistinius projektus, iškeltas jų vietos tapatumą, „vietos dvasią“ atspindintis uždavinys, kurio, deja, nevisada yra paisoma rengiant projektus (R.Čepaitienė). Šioje sesijoje iškeltos priemiestinių teritorijų formavimo problemos (T.Grunskis, G.Baleišytė), didmiesčių kompaktiškumo klausimai ir jų nagrinėjimo metodai Baltijos šalių kontekste (M.Cirtautas). Sesiją vainikavo ekspertinio vertinimo miesto planavimo ir urbanistinio projektavimo procese reikalingumo išryškinimas (V. Dapkevičius).

TREČIOJI SESIJA – PRAKTIKA

Trečia konferencijos sesija „praktika“ buvo skirta opiems urbanistinio planavimo ir projektavimo praktikos klausimams, kurie buvo iliustruojami konkrečiais architektūriniais-urbanistiniais projektais. Pranešimus skaitė praktikoje dirbantys architektai-urbanistai. Jie atkreipė dėmesį į šios srities problemas: mažėjančių gyventojų skaičiaus miestų vystymas, kaip tai atsilieps Lietuvos miestams, jų sistemai (M. Pakalnis), urbanistinio proceso kokybės kritimas, prarastas pilnavertis urbanistinis miesto projektavimo žanras (V. Rudokas), egzistuoja liberalus nereguliuojamos plėtros toleravimas plačiąja prasme (G. R. Skačkauskienė). Buvo pastebėtos ir šviesios realybės spalvos: sąmoningos savivaldos iniciatyva gali būti rengiamos urbanistinių parametrų studijos, vystymo koncepcijos, įvardijančios savivaldybių urbanistinę politiką, lūkesčius ar vizijas (S.Motieka); Lietuvoje dar turime architektų ir architektų-urbanistų, besistengiančių suvokti holistinį nagrinėjamos urbanistinės aplinkos modelį ir savo sprendinius kildinančių iš šios aplinkos (E.Neniškis).

URBANISTINĖS DISKUSIJOS

Pasibaigus intensyviai konferencijos darbotvarkei buvo skirtas laikas diskusijoms. Diskusijų temas galima sugrupuoti taip:

1_ atkreiptas dėmesys į urbanistikai skirtos konferencijos formatą, jos dalyvių ir pranešėjų skaičių, kompetenciją, skaitytų pranešimų profesionalų turinį;

2_ nuomonę išsakė rajono vyriausieji architektai pasisakę už aktyvesnes mokslininkų pozicijas ir mokslines temas, sprendžiančias LT aktualius urbanistinius klausimus ir problemas;

3_ išsakyta jau opiu klausimu tapusi nauja studijų klasifikatoriaus koncepcija, sudariusi visas galimybes nunykti urbanistinės architektūros žanrui.

4_ išsakyti pastebėjimai, kad profesinės literatūros sklaida už LT didmiesčių ribų nevyksta, tai, kas šiandien aktualu rajonų vyriausiems architektams, mažai sprendžiama moksliniuose kuluaruose;

5_ išsakytas susirūpinimas apie menką urbanistikos priemonių turinio integravimą Teritorijų planavimo ir statybos įstatymuose (nėra elementariai paaiškintų sąvokų, jų vartojimas).

Diskusijos akivaizdžiai įrodė, kad Lietuvai aktualūs tiek pats urbanistikos mokslo ir praktikos žanras, tiek ir konkrečios konkrečių miestų urbanistinės problemos!

Vertinant bendrai pastarųjų keleto metų urbanistikos tematikai skirtų konferencijų rezultatus (dvi – Vilniuje 2014, 2015 ir dvi – Klaipėdoje 2013, 2014), akivaizdu mėginama išgryninti / apibrėžti urbanistinio projektavimo ir planavimo objektus, jų miesto formos nagrinėjimo kryptį, kuri šiai dienai paskęsta procedūrinių teritorijų planavimo dokumentų rengime, teisiniuose interesų derinimo pinklėse ir pan., nors iš tikrųjų tiek urbanistikos studijų, tiek mokslo, tiek praktikos sisteminei veiklai vykti yra visos sąlygos, galimybės ir svarbiausia poreikis ir būtinybė!

Komentarai

  1. Apie 20 metų praėjo nuo Teritorijų planavimo ir Statybos įstatymų priėmimo-laiko išsakyti „susirūpinimą apie menką urbanistikos priemonių integravimą“ buvo nemažai.

  2. „…5_ išsakytas susirūpinimas apie menką urbanistikos priemonių turinio integravimą Teritorijų planavimo ir statybos įstatymuose (nėra elementariai paaiškintų sąvokų, jų vartojimas)…(pilotas.lt)“ Ačiū Dievui,pagaliau ir gerb.mokslininkai susirūpino ir pasakė „naujieną“! Geriau vėliau,negu niekada.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Rail Baltica stotis

„RAIL BALTICA“ STOTIS PANEVĖŽYJE: Naujos perspektyvos urbanistinei plėtrai

2023 rugpjūčio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Šiuo metu Aukštaitijos sostinės visuomenei pristatomos 3 europinės vėžės „Rail Baltica“ geležinkelio plėtros alternatyvos. Kaip prioritetinė įvardijama galimybė Panevėžio tarptautinę keleivinę geležinkelio stotį įrengti miesto

Užusienis

PLANUOJA „SAVARANKIŠKĄ“ RAJONĄ: „Darnu Group“ Vilniuje įsigijo 65 ha teritoriją

2023 balandžio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė sklypų įsigijimo sandorius sostinės pietinėje dalyje, Užusienyje. Čia 65 ha teritorijoje tarp Eišiškių pl. ir P.Joniko gatvės įmonė

vasil_vn_230400_e03_xxx

ŽAIDŽIANT VILNIŲ: Bravūriški A.Vasiliausko „urbanistiniai paišdykavimai“ akina susimąstyti

2023 balandžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Idėjų nestokojantis jaunos kartos fotomenininkas Adas Vasiliauskas neseniai pradėjo įgyvendinti naują projektą – „Žaidžiu Vilnių“. Visuomenės susidomėjimo greitai susilaukusiame savo fotomontažų projekte žinomus Vilniaus pastatus

Stokholmas

DARNŪS IR GYVYBINGI MIESTAI: Aktualus pranešimas ir parodos atidarymas Klaipėdoje

2023 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos architektų sąjungos Kauno apskrities organizacijos (LASKAO) salėje rengiamas parodos „Darnūs Šiaurės šalių miestai“ atidarymas bei urbanistų studijos PUPA ⁄ Life over space pranešimo

Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold

ATVYKSTA MIESTŲ LYDERIAI: Vilnius rengia tarptautinę čempionų konferenciją

2023 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kitą savaitę į Vilnių rinksis Europos miestų merai, lyderiai ir ekspertai – sostinės savivaldybė organizuoja tarptautinę konferenciją „Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold“. Vilniaus 700-ojo

sovietmečio daugiabučiai

SOVIETMEČIO DAUGIABUČIAI: Transformacijos kompleksinių strategijų pristatymas

2022 gruodžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Firmos „Martyno Marozo architektūra ir planavimas“ urbanistai nesenai atliko sovietmečio daugiabučių urbanistinę ir architektūrinę analizę bei parengė transformacijos strategijų viziją. Su atliktu darbu bus galima

Frankfurtas

URBANISTIKOS KOKYBĖ IR IŠŠŪKIAI: Įvyks XVI Lietuvos urbanistinis forumas

2022 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikiniai pasaulio miestai patiria vis daugiau naujų iššūkių – pandemija, klimato atšilimas ar net karas. Apie architektūros ir urbanistikos kokybę bei jos pritaikymą sparčiai besikeičiančiame

geležinkeliai

„EUROCITIES“ VILNIUJE: Geležinkelių teritorijai vizijos ieškojo dirbtuvėse

2022 birželio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus centre, tarp Naujamiesčio ir Naujininkų, išsidėsčiusi didžiulė geležinkelių pramonei naudojama teritorija ateityje gali tapti svarbiu vilniečių traukos tašku. Į sostinėje vyksiančias „Eurocities“ architektūros dirbtuves

Šnipiškės

ŠNIPIŠKĖS NAUJINASI: Atidaryta beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė

2022 gegužės 231 KomentarasPILOTAS.LT

Ryškiais kontrastais žymios Šnipiškės atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių neseniai šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė. Nuo šiol čia galima ne

geležinkelis

PATVIRTINTA „RAIL BALTICA“ TRASA: Pasirinkta trumpiausia ir atokiausia alternatyva

2022 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Susisiekimo ministerija po aktyvių diskusijų ir pokalbių su savivaldybių atstovais ir visuomene patvirtino „Rail Balticos“ geležinkelio trasos nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos-Lenkijos valstybių sienos alternatyvą.

VGTU Architektūros katedra

UNIVERSITETAS „VILNIUSTECH“: Iš Ukrainos priimsime daugiau architektūros studentų

2022 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Prie architektų iniciatyvos paremti ukrainiečius nelygiame kare su Rusija jungiasi ir sostinės architektų kalvė „VilniusTech“. Architektūros fakultetas pas save mokytis kviečia daugiau studentų iš Ukrainos. „VilniusTech“ Architektūros fakulteto

Paupys

TARP 4 GERIAUSIŲ: Vilniaus Paupio rajonas varžosi pasaulinėje NT parodoje

2022 vasario 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Paupys – pirmasis lietuviškas nekilnojamojo turto projektas, nominuotas prestižiniuose MIPIM nekilnojamojo turto apdovanojimuose. Šiemet jis Kanuose pretenduoja tapti geriausiu urbanistiniu projektu pasaulyje. Pasaulinėje parodoje MIPIM,

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

SBA Urban

SBA LOGISTIKOS MIESTELIS: Plėtotojų tarptautiniame konkurse varžosi 6 idėjos

2022 vasario 93 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT dar pernai skelbė,  kad SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto plėtotoja „SBA Urban“ šalia Vilniaus-Kauno greitkelio įsigijo 12,5 ha sklypą ir jame ėmė planuoti naujos koncepcijos

Keraminių plytų mūro klasifikacija

PATOBULINO KLASIFIKACIJĄ: Įvestos papildomos plytų mūro atsparumo šalčiui klasės

2022 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH), Statybinių medžiagų instituto Kompozitinių medžiagų laboratorijos vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Viktor Kizinievič vadovaujamos darbo grupės iniciatyva Lietuvos standartizacijos departamentas

Sevilija

MENIŠKUMAS URBANISTIKOJE: Nuotolinė kvalifikacijos tobulinimo kursų paskaita

2021 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Viešoji įstaiga Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) pakvietė į kvalifikacijos tobulinimo kursų paskaitą, kuri aptars meniškumo veiksnį urbanistikoje. Urbanistinio projektavimo meniniai principai klausytojams bus

Vytautas Poška

 ERDVĖS SPALVOS: Vytauto Poškos paroda Vilnius Tech Bibliotekos galerijoje

2021 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Universiteto Vilnius Tech bibliotekos galerijoje A veikia Vytauto Poškos paroda „Erdvės spalvos“. Tarsi voratinkliais suvejami dailininko potėpiai čia virpa, atsikartoja, mezgasi tarpusavyje lyg natos, muzikinio

Morfai

STATYBŲ TEISINIS REGULIAVIMAS: Nuotolinė konferencija apie situaciją Lietuvoje

2021 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija kartu su Mykolo Romerio universitetu organizuoja nuotolinė konferencija „Statybos kodeksas – mažiau reguliavimo, daugiau galimybių“, kurioje bus apžvelgta statybos sektoriaus teisinio reguliavimo situacija

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

urbanistika

KVIEČIAMAS URBANISTINIS FORUMAS: Ant diskusijų stalo – urbanistikos kokybė

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Šį penktadienį LR Aplinkos ministerija rengia XV Lietuvos urbanistinį forumą. Pagrindinė renginio tema – „Urbanistikos kokybė šiandien: aktualijos, iššūkiai, perspektyvos“. Lapkričio 26 dieną (penktadienį) 9

Gedimino kalnas

MOKSLININKAI SUNERIMĘ: Gedimino kalno kūne formuojasi nuošliaužos

2021 spalio 131 KomentarasVILNIUS TECH

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslininkai nustatė, jog įvairiose Gedimino kalno dalyse formuojasi grunto nuošliaužos. Modeliavimo rezultatuose galima matyti pradinius nuošliaužų formavimosi židinius. DIDŽIAUSIAS

design talks

DESIGN TALKS: „Dizaino savaitės“ pirmoji tarptautinė konferencija

2021 spalio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiais metais „Dizaino savaitės“ programą papildo „Design Talks“ tarptautinė konferencija. Pirmą kartą Lietuvoje vyksianti tarptautinė konferencija suburs akademikus, tyrinėtojus ir dizaino praktikus diskutuoti klausimais: ar

Nemunas

SUPLANAVO ATEITĮ: Vyriausybė patvirtino Lietuvos teritorijos bendrąjį planą

2021 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Vakar Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos kartu su kitomis ministerijomis, ekspertais ir mokslininkais parengtam Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajam planui (LRBP). Šis planavimo dokumentas numato, kaip artimiausią dešimtmetį

Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros