„Mes puikiai suprantame, kad šalia mūsų projektuojamo daugiabučio stovi M.Songailos Lietuvos bankas, o priešais – Karo muziejus ir sodelis. Tačiau mums dėl to nelinksta keliai“,- kalbėjo architektas Gintautas Natkevičius, pristatydamas daugiabučio „smetoninio“ Kauno epicentre projektą Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybai.
Architektas archtarybai porino, jog projektavimo procesas buvo ilgas ir sudėtingas, nes keitėsi pastato funkcija. Pradžioje ankštame K.Donelaičio g.83 sklype buvo projektuojamas viešbutis, po to ofisų pastatas su butais, po to tik ofisai, o dabar projektuojami – butai su 200 m2 ofisu ir automatizuotu garažu pirmajame aukšte.
KAUNO CENTRE ATGIJO 20METŲ TUŠČIAS SKLYPAS
Anot G.Natkevičiaus, dar 1995-aisiais parengtamedetaliajame planebuvo nurodytas 5 aukštų, 95% tankumo ir 3,8 intensyvumo užstatymas, tačiau siekiamaintensyvumą padidinti iki 4,2, o aukštingumą – iki 6 aukštų…
Architekto manymu, gyvenamosios funkcijos pasirinkimas sukomplikavo padėtį, nes fasadų išraiškai galimybių labai sumažėjo, o, kadangi pagrindinio gatvės fasado orientacija – šiaurinė, tai butai projektuojami per du aukštus, kad dalis kambarių gautų norminę insoliaciją iš pietų.
Kadangi, G.Natkevičiaus teigimu, Kauno Naujamiesčio kvartalų kampai yra akcentuoti aukštesniu tūriu, tai daugiabutis projektuojamas su penthauzu. Jo fasadams parinktos poliruoto gelžbetonio plokštės su duobutėmis, nes, esą, Naujamiesčiui yra būdingi loftų ir pramoninės architektūros bruožai. Didžiųjų vitrinų apdailai ketinama naudoti varį.
Be G.Natkevičiaus daugiabutį K.Donelaičio g.83, Mindaugo Plūko užsakymu, projektuoja architektai Tomas Jūras, Sigita Kundrotaitė ir Adomas Rimšelis.
SANTYKINĖ PAKLAIDA NUSTEBINO
Kaip žinia, architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” yra vienas produktyviausių šalyje ir, neabejotinai, turintis vieną stipresnių kūrybinių komandų. Būtent todėl šiuo atveju labiausiai ir stebino santykinė paklaida: galantiškai liūliuojanti, kupina šiltų žodžių Pirmosios Respublikos architektūriniam kontekstui, architekto išpažintis niekaip nesiderino su vaizdu, eksponuojamu ant archtarybos sienos.
Bet neskubėkime teisti. Gali būti, kad toks projektinės medžiagos ir “garso takelio” nesąryšis bus viso labo nesaikingo mėgavimosi Larso von Triero kinematografu rezultatas, o ne bandymas apdumti architektūrinės tarybos ekspertams akis ir “be pykčio” prastumti eilinį išpūstų rodiklių pusfabrikatį neeilinėje Kauno centro vietoje.
Tačiau greičiausiai, Kauno archtaryba Triero nežiūri. Autoriai gavo pylos, kad projektuodami tokioje atsakingoje vietoje (Kauno Naujamiestis – realus kandidatas į UNESCO sąrašą) patingėjo pagaminti maketą, nepateikė vizualizacijų iš charakteringų taškų (pvz. Maironio g. bei Sodelio), kuriose matytųsi naujojo pastato santykis su M.Songailos banku. Taip pat buvo pastebėta, kad vizualizacijoje iš K.Donelaičio gatvės ženkliai sumažintas projektuojamo pastato aukštis konteksto atžvilgiu.
PAGYRĖ TRISE
G.Natkevičiaus biuro projektui negelbėjo ir gausi eskizų palyda, nes buvo pastebėta, kad tai – viso labo savitiksliai žaidimai su abstrakčia forma, neturinčia sąryšio nei su kontekstu, nei su funkcija.
Projektą palaikė vos trys ekspertai.
J.Bučas: Svarstom meninės interpretacijos kūrinį. Tokie darbai mūsų rutinoj iššaukia pasipriešinimą. Ar verta prisitaikyti, atsisakant saviraiškos? Visgi manau, kad fasadai per daug susmulkinti, vientisesnės plokštumos atrodytų solidžiau. Siūlau nuo maksimalaus meniškumo pereiti prie optimalaus solidumo ir monumentalumo.
G.Prikockis: K.Donelaičio ir Maironio gatvėse vyrauja stambios architektūros nuotaika, todėl pastatas neatrodo per aukštas. Pastatas galėtų turėti vidaus kiemą, bet penthauzas neįtikina. Didelės fasado stiklo plokštumos daro estetikai žalą. Tūris galėtų būti santūrus ir monumentalus, o tamsi spalva su faktūrų žaismingumu tiktų prie konteksto.
D.Šarakauskas: Bankas (M.Songailos) yra pirmas ir paskutinis tokio dydžio pastatas Kaune. Tai – ne šventa karvė. Projektuojamas pastatas nėra per didelis, galėtų būti dar aukštesnis. Kvartalo kampas turi būti pastiprintas, o ne pasilpnintas. Antstato nereikėtų atitraukti nuo fasado. Garažui pirmas aukštas – per gera vieta. Siūlomos medžiagos labai geros.
SUPEIKĖ DEVYNIESE
Kiti archtarybos ekspertai daugiabučio trūkūmų matė žymiai daugiau. Projektas ypač kritikuotas už per didelį aukštingumą, nevykųsį penthauzą, padrikus ir neatitinkančius funkcinės paskirties fasadus ir už pirmąjį aukštą, atiduotą garažams, o ne visuomeninei paskirčiai.
E.Barzdžiukas: Pastatas ekstravagantiška ir ekspresyvia išraiška man atrodo per agresyvus šioje terpėje. Neįtikina santykis su banku. Rekomenduočiau sumažinti pastato aukštį, atsižvelgiant į banko karnizo aukštį. Pastatas šiai vietai per daug aktyvus ir nekontekstualus.
N.Blaževičienė: Estetinis sprendimas manęs neįtikina. Aukštingumas galėtų toks būti. Manau, balkonai turėtų išeiti į namo kiemą, o ne į gatvę.
A.Karalius: Tokiai projekto versijai nepritariu. Nekontekstuali ir disonuojanti su urbanistine aplinka pastato tūrinė kompozicija. Per didelis aukštingumas (mažinti iki banko karnizo). Architektūriškai pastatas pernelyg aktyvus. Fasado architektūrinė kalba per aktyvi ir per marga. Nesaikinga ir konfliktiška su gretimu tarpukario užstatymu. Automatinis garažas galėtų būti nebent rūsyje, tačiau be laukiamojo jis sukels kamščius.
V.Merkevičius: Šioje vietoje turi atsirasti rimtas, solidus pastatas. Gyvenamas namas neatitinka gaisrinių reikalavimų evakuacijai. Gyvenamo namo sprendimas su viena laiptine ir liftu ekonomiškas, bet prastas. Siūlyčiau pasidomėti tarpukario pastatų išplanavimu.
J.Minkevičius: Kiekvienas projektas priklauso nuo mūsų tikslų ir gyvenimo filosofijos. Jei neaiškūs tikslai – nebus ir aiškios architektūros. Šis pastatas – komplekso, kuris turi savo semantinę aurą, dalis. Užmanymui trūksta monumentalumo. Pastatas čia turėtų būti neutralus. Kuo neutralesnis, tuo geriau.
R.Palys: Matome gryną Savanorių prospekto estetikos pavyzdį – chaotiškas, padrikas elementų junginys.
Aukštingumą galima būtų kelti ne nutolusiu antstatu, o bokštu. Kampo pakėlimas yra charakteringas Naujamiesčiui. Nors aplamai nepritariu pastato iškėlimui virš banko karnizo.
Tūrio estetikoje matau daug temų. Jų per daug, jos menkina pastatą. Reikėtų siekti ramaus, solidaus, didingo tūrio. “Iškąstas” kampas visai nedera prie Kauno centro dvasios. Pirmas pastato aukštas turėtų būti atiduotas visuomeninei funkcijai, garažui ten – n e vieta.
N.Stanionis: Dabar užstatymo tankumas ir intensyvumas nustatomi miesto Bendrajame plane. Kauno centre intensyvumas neturi viršyti 4.Šis reglamentas neleis didinti pastato aukščio, manau, to ir nereikia. Neaišku, ar pasiteisins parkavimo sistemos. Žaliojo ploto klausimai miesto centre ir vėl lieka neišsprendžiami. Fasadų estetikoj reikėtų siekti santūrumo, atsižvelgti į gretimybes.
A.Steponavičius: Šis sklypas negali tiek priimti. Architektūrinis sprendimas turi demonstruoti susikalbėjimą su kontekstu. Pastatas turi būti mažesnis. Parkingas turėtų būti požeminis arba po Vienybės aikšte. Nesuvokiamas kontrastas tarp turinio ir formos. Chaotiški fasadai neturi nieko bendro su turiniu. Tai galėtų būti galerijinio tipo namas su įvažiavimu iš vidinės gatvelės. Dar vienas įvažiavimas iš K.Donelaičio gatvės absurdiškas.
L.Tuleikis: Medžiaga pateikta nekorektiškai. Pirmas aklinas aukštas nuo Vienybės aikštės pusės – didelis trūkumas. Ten reikia aktyvinti viešąsias funkcijas, o ne naikinti. Siūlomas pastatas yra per didelis, netenkina jo santykis su M.Songailos banku. Puošyba brangiomis medžiagomis viršutinėje pastato dalyje – perteklinė, nebūdinga Naujamiečiui. Šiame tuščiame sklype K.Donelaičio gatvė laukia paskutinio akordo, bet ne solisto. Tai turi būti chorinis kūrinys.
G.Natkevičiaus biurui Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba primygtinai rekomendavo projektąpristatyti svarstymui dar kartą, atsižvelgus į ekspertų pareikštas pastabas.
IŠKLOTINĖS SKLYPO PLANO SCHEMA PJŪVIS
I A. PLANAS II A. PLANAS VI A. PLANAS
Užpelkis
( 2014-03-31 )
Dėl Kauno centro tankinimo, tai mano nuomone, ji teoriškai galima sutankinti mažiausiai du kartus. Bet tik teoriškai. Einant bet kuria centro gatve ir pažvelgus į tarpuvartę, pamatysime – ką ? Ogi mūrinius, metalinius garažus, sandėliukus ir visokį panašų statybinį mėšlą. Tai didžiausias statistinio lietuvio turtas. Jis taip savo buto nevertina, kaip vertina tą sandėliuką ar garažą. Jame jis saugo sudžiūvusių dažų dėžutes, surudijusius kanistrus, spaustuvus, kažkokius raktus, maišus, skirtus bulvėms iš kaimo gabenti, dar „Dinamo“ gamyklos gamintas slydes su odiniais apkaustais ir t. t. ir pnš. Sandėliukas ar garažas yra lietuvio miestiečio, bet dvasioje tikrų tikriausio kaimiečio, visos egzistencijos pagrindas. Jis jo neatiduos nė už ką. Jei norite Lietuvoje sukelti revoliuciją, išleiskite nurodymą, kad visas tas architektūrinis mėšlas nusavinamas, o vietoje jo išmokamos solydžios piniginės kompensacijos. Turėsite lietuviškajį „Maidaną“, jokia valdžia neatsilaikys prie liaudies įniršį…
mori
( 2014-03-27 )
lauksime tesinio. tikekimes, kad natkus nenuvils.
to kaunietis
( 2014-03-26 )
Mano galva, jūsų pastebėjimas yra labai teisingas ir savalaikis. Jeigu inicijuotumėte diskusiją Kauno (o ypač centro) tankinimo klausimais, Pilotas mielai suteiktų jums tribūną.
Jeigu ne, bandysime tokią diskusiją įsiūbuoti patys. Tuomet lauksime aktyviai prisijungiant.
Audrys Karalius, http://www.pilotas.lt redaktorius
kaunietis
( 2014-03-26 )
Niekaip negaliu suvokt kaip patys kaunieciai nepritaria miesto centro „auginimui“?! Sutinku, archkulverstuko natkeviciaus pasiulymas tikras architekturines darnos ir konteksto pajautimo ignoravimo pavizdys tai lyg eiline karpa miesto nosei (ale juozaicio slovikinis akibrokstas) bet kalbant apie aukstinguma – miesta, o ypac centra, tiesiog privaloma auginti nes dabar jis tikrai primena kaima su didmiescio ambicijom (vien ko vertas savanoriu prospektas apstus subliuskusiu „dangoraiziu“ ir vesterno tipo trobesiu).
GALIMA
( 2014-03-25 )
Atvirai kalbant, nesuprantu dėl ko laužomos ietys. Projektas prastas.
Čia jau nereikia jokių lyginimų su tarpukario architektūra. Projektas neatitinka jokių normalaus europinio miesto centro kokybinių reikalavimų.
Natkevičiaus pareiga atlikti komandoje keletą keitimų ir išbėgti į aikštelę su visai kitu pasiūlymu.
pranas
( 2014-03-25 )
Ei, kauniečiai, juk šiame kvartale turite ir didesnių problemų. Ir tikrai, labai nedarnus siūlymas, ypač prie jau nugriauto merkurijaus blogai binge atrodo. Urbanistnės pastabos ir pseudomeilė tarpukario architektūrai kaip ir visuomet kaunietiškai pro šalį. Nežiūrint to, pagiriamojo žodžio oprojektas sulaukti negali.
Kaunietis
( 2014-03-24 )
Puikus darbas – pavykusi ketvirtojo dešimtmečio replika. Primityvams jei jau bankas smetoniškas, tai ir visa kita turi būti smetoniška. Sovietinis „kavaledis“ su żaliomis įstiklintomis kiosko vitrinomis ir „smetonišku“ pavadinimu kitoje gatvės pusėje tai jau gerai ir niekam nekliūva.
GA
( 2014-03-24 )
Suprantama, čia daugelis keikia blogą pastato santykį su kontekstu. Sutinku, santykis nerastas. Bet norėčiau akcentuoti kitą problemą. Pastato išplanavimas tai nelaiko jokios kritikos. Gal architektas pirmą kartą daugiabutį projektuoja, kad toks kiekis elementarių klaidų. Garažas pirmame aukšte, tai nonsensas totalus. Atrodo, kad Kaunui visai nebereikia nei ofisų, nei komercijos gatvės lygyje. Bus negyvo pastato įvaizdis automatiškai.
to nuomonė
( 2014-03-24 )
tame ir problema, kad kontekstualumo nesuvokimas baigia visą Kauno centrą užteršt atsitiktine architektūra.
nuomonė
( 2014-03-24 )
Mano nuomone,nereikia čia tiek piktintis-žmonės dirbo, padarė pagal savo sugebėjimų lygį.Juk ne kiekvienam duota suvokti,kas yra kontekstuali architektūra.
Blogai čia
( 2014-03-23 )
Gintai, nu pasistenk, nedaryk šūdo!
Jis
( 2014-03-23 )
Kiek čia ašarosit, išsikratykit kelnes ir pirmyn, nėra čia labai baisu,tai tik vienas variantas iš 13 -kos.
Doubting Twin
( 2014-03-23 )
Žiūrėtojai į Etažerę buvo išėję užtarnauto poilsio, bet staiga Kauno centre Gintas pasiūlė statyti Tarką: http://doubtingtwin.tumblr.com/
JPN
( 2014-03-22 )
Nėra blogų užsakovų,yra blogi projektai. Štai Pylimo g. įvyko konkursas,darbų virš trisdešimt-yra iš ko rinktis. Kodėl gi Kaune nerengiami archkonkursai tokiose svarbiose miestui vietose?
kaunui
( 2014-03-22 )
liudna kad vyksta tokio lygio diskusijos. rezultato nebus. netas issivystymas
to KLAP
( 2014-03-22 )
Nestebina, kad jus nesuprantate Lietuvos banko architekturines vertes. 90% Kauno jos nesupranta. Uztatai praktiskai visa tarpukario architektura baigiama negriztamai sugadinti.
As kaip atvaziuoju i Kauna, prisipazinsiu, as daugiau nieko jame nematau. Tik fantastiskus tarpukario pastatus. Ir siuolaikinius surogatus, aisku, lendancius is kiekvieno plysio.
problema
( 2014-03-22 )
problema tame, kad pas mus kai kurie architektai per daug sau leidzia. pirmiausia, tai natkus per daug daznai sau leidzia atsipalaiduoti. tas liudina.
jeigu pasistengtu, tai net neabejoju, kad puse situ kritiku uzsiciauptu. bet bukim biedni ir teisingi – sitas variantas tragiskas. turekim vilties, kad uzgautos ambicijos nesutrukdys sekanti varianta sukalti 10 kartu kietesni.
....
( 2014-03-21 )
nepakertu kas tas uzpeklis
Užpelkis
( 2014-03-21 )
Lietuvos banko pastatas, pastatytas savo laiku galima sakyti kaime, atitiko laikmečio Europos tokios paskirties pastatams keliamus aukščiausius standartus. Pažiūrėkite į Frankfurto prie Maino biržos pastatą, į Madrido vertybinių popierių biržos pastatą. Mūsiškis pastatas tik mažesnės kubatūros, bet dvasia – ta pati. Dvasia – tai ir architektūra, ir atskiros detalės ir visa kita. Natkevičiaus chebros pateiktas projektas tai kažkoks marazmas. Pirmame aukšte priešais Karo muziejaus sodelį matysime garažus, pridengtus kažkokiomis pornografinėmis kolonomis. Kaip žmogus gali taip žemai krįsti ? Jam Plūkas moka už kvadratinį metrą, tas suprantama. Kuo daugiau kvadratų – tuo daugiau litų. Bet kad ir tokiu atveju išlaužti tokią pornografiją – čia jau ir Sachaliną mes pralenkiam. Kaimų kaimas… Antras „Molas“ – tik miesto centre…
KLAP
( 2014-03-21 )
Dar gyvenyme nemciau tokio bukizmo, mano labai gerbiami zmones tapo ikaitais kokio tai banko, kurio kilme – svelniai vadinkim – abejotina. Ar tai ne provincialus draudimo sindromas, nes gerbiamos komisijos pasisakymuose yra isreikstas siauras urbanistinis ir istorinis poziuris i aplinka.
Natkeviciaus projektas – nera geras, as ta jam pasakiau asmeniskai, bet tai nereiskia, kad jis negali egzistuoti, jis turi ivertinti pastabas, bet nepataikauti kokiems nors karnyzams ar pseudoeklektiniams pamastymams.
Atgal į Prienus
( 2014-03-21 )
Ne daugiabutį reikia stabdyti, o Natkevičių. Lai savo gimtuosius Prienus žaloja, o ne Europos modernizmo draustinį. Ar Kaunui nepakanka priešingoje Maironio gatvės pusėje, šalia Lietuvos banko, to paties autoriaus suprojektuotos „Sostinės“.
2 uzpelkis ir kiti
( 2014-03-21 )
skyrtumas tik kad uzsakymas ne LT bankas ir usakovas ne valstibia, gal bisk bukit paprastiasni
stasys
( 2014-03-21 )
Man tai labiau patinka Povilaitis Stasys. Jo dainos daug gražesnės, nes ten primena gerus laikus.
kaunui
( 2014-03-21 )
kazin uz kiek euru , sia gerbiama architektu kompanija ( natkevicius ir kiti ) galeciau padaryti netradiciniu budu . pinigu as turiu. parasykit , atsiliepkite . ar brangiau neij sodu gatveje vilniuje ?
to Uzpelkis
( 2014-03-21 )
Gerbiamasis, net nedrįskite šito nonsenso su Songailos banku lyginti. Tūlas Šarakauskas, atrodo, irgi nesuvokia prarajos, kuri skirią profesionalią architektūrą nuo vaikiškos. Pabandykite pažvelgti iš 2114 metų perspektyvos į tuos du pastatus. Songailos bankas stovės, kaip stovėjęs, pakeitęs 15 sąvininkų, o Natkevičiaus? Jis seniai jau bus nugriautas, kaip kioskas.
mnmn
( 2014-03-21 )
ojezau! pilote, buk geras, parasyk, kad ivyko klaida. kad reikia skaityti ne natkevicius, o butkevicius. nenuvilk.
...
( 2014-03-21 )
…….šioje vietoje buta nemenkų konkursu, tada kartelė buvo aukštai pakelta
Fanera
( 2014-03-21 )
Nesuprantu kokioj mokykloj ir kokie mokytojai dažnam arkitektui sugeba įkalt į galvą tą idiotišką manierą pateikinėti vaizdus iš paukščio skrydžio?
Visų pirma, tai melas. Ta prasme, kad 99,99 atvejais iš šimto, tokios perspektyvos žmonės kasdien nemato.
Kodėl tuomet tiek daug dėmesio būtent tokiam rakursui skiriama, o ne įprastam žvilgsniui? Imi įtart, kad norima suklaidint žiūrovą, ką nors paslėpt.
Antra – neprofesionalu šito nepastebėti.
koldunas
( 2014-03-21 )
broliukai aliukai ir pusesere . tai parodo kokis yra liaudies meninkas ( tarkim natkevicius ) kai buna baiges 4 meno mokyklos klases lietuvos kaime . taij nei liaudies menas nei menas , taij tik kaunietiskas daugiabutis ir euras ( liudna ) jau geriau butu zalioj stoteleje su zvonkum dainuoti .
koldunai
( 2014-03-21 )
uzpelkiui…. manau kad natkevicius ir viena kvadrata nesuprojektuotu kazkaip kitaip. ir nesvarbu cia pinigai. neprieko cia plukas. cia prigimtis.
koldunai
( 2014-03-21 )
liudies menas baigus 4 kaimo meno mokyklos kalses ( geda ) euras, natkevicius , laikrasciu neskaitymas , priigimtine teise blizgantiems batams , ir aple kompiuteriui . manau bele kokis kiemsargis is aleksoto nupiestu kazka ydomesnio … ( tik reikai kad nebutu baiges 4 klasiu meno mokyklos ). padarykite konkursa su salyga . yra gi nepradaznu kaune taksstu , nupies … sitai komandai geriau zalioj stoteleje eiti dainuoti su aliukais … baisu . labai baisu
Užpelkis
( 2014-03-21 )
Vaizdas, sakyčiau, kraupus. Lyginant su Lietuvos banko pastatu, gerai matyti kaip nusmuko šiuolaikinio žmogaus pasaulėjauta, formos, saiko pajautimas, visuomeninė atsakomybė. Paėmėm, kažkokį „gargarą“ sunarstėm, pirmam aukšte garažus „sumetėm“ ir duok pinigus greičiau… Juk statistinis Lietuvos pilietis vis tiek apie architektūrą nieko neišmano. Jam „bile tik blizga“, bile tik nauja… Tokiu baisenybių Vilniuje irgi kiek tik nori. Pvz. Žvejų g. daugiabutis, Juozapavičiaus g. daugiabutis, Konstitucijos pr. daugiabutis… Greičiausiai sutartis tarp Natkevičiaus biuro ir Plūko pasirašyta tokia, kad architektas gauna tam tikrą pinigų kiekį už kv. metrą. Pamatęs tokį „projektą“ pajunti, kad gyveni laukinėje šalyje, kažkur Rytų Sibire…