Prieš kelerius metus meno kritikė Agnė Narušytė išleido knygą „Nuobodulio estetika Lietuvos fotografijoje“. Tačiau nuobodulys aiškiai būdingas ir kitoms 9-ojo dešimtmečio sovietinės visuomenės gyvenimo bei kūrybos sritims. Lapkričio 8 dieną A.Narušytė Nacionalinėje dailės galerijoje supažindins su nuobodulio požymiais architektūroje.
Lapkričio 8 dieną (ketvirtadienį) 20 val. Architektūros [pokalbių] fondas vėl kviečia į Nacionalinės dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22) auditoriją. Šįkart joje svečiuojasi dailės kritikė bei kuratorė dr. A.Narušytė, kuri pokalbių ciklo „Vieta. Erdvės antropologija“paskaitoje išryškins nuobodulio estetikos ženklus architektūroje.
Nuobodulys pamažu tampa patogia sąvoka apibūdinti ne tik 9-ojo dešimtmečio fotografijos reiškinį, bet ir sovietinės visuomenės gyvenimą, kaip parodė dr. T.Vaisetos tyrimai. Monotonijos, banalybės, tuštumos, standartizacijos, stagnacijos, laiko sulėtėjimo patirtys buvo susijusios su beprasmybe, tvyrojusia ideologijos kontroliuojamoje viešumoje. Tačiau šalia ideologijos, sovietiniame mieste gyvenusio žmogaus savijautą veikė ir pats miestas, ypač – jo naujieji rajonai, moderni sovietmečio architektūra, kuri taip pat išreiškė ideologijos nustatytas vertybes. Jos nyki, monotoniška, nuestetinta, nužmoginta ir apvogta erdvė smelkėsi į žmonių sąmonę (ar sielą), skatindama ne tik abejingumą aplinkai, bet ir įvairias išsisukinėjimo nuo viešumos praktikas.
Dr. Agnė Narušytė yra dailės kritikė bei kuratorė, tyrinėjanti šiuolaikinę fotografiją ir jos sąsajas su filosofija bei psichologija. Ji studijavo dailės istoriją ir teoriją Vytauto Didžiojo universitete (Kaunas), Centrinės Europos universitete (Praha) ir Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1997 m. A.Narušytė dirbo moderniosios fotografijos fondo saugotoja ir tyrinėtoja Lietuvos dailės muziejuje, dėstė Vilniaus dailės akademijoje ir Edinburgo Napier universitete (Jungtinė Karalystė), buvo savaitraščio „7 meno dienos“ užsienio kultūros puslapio redaktorė, taip pat kūrė kultūros laidas Lietuvos nacionalinėje televizijoje. 2008 m. A.Narušytė išleido disertacijos pagrindu parengtą knygą „Nuobodulio estetika Lietuvos fotografijoje“, o 2011 – knygą „Lietuvos fotografija: 1990 – 2010“. Šiuo metu ji yra Vilniaus dailės akademijos Dailės istorijos ir teorijos katedros vedėja.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.
to JPN
( 2012-11-05 )
…taiklu!
JPN
( 2012-11-05 )
Kartais nuobodulį kelia disertacijos(tame tarpe ir apie architektūrą).Ypač dažnai-pastarųjų metų.Tekstai su daug citatų,o aktualumo, dabar vykstančių reiškinių analizės nerasta.Nemanau,kad sovietmečio metais sukurtas Lazdynų mikrorajonas yra nuobodus,o Nepriklausomybės laikų šedevras Perkūnkiemis- žaismingas ir malonus būti bei gyventi.