images_phocagallery_1728_prote_akci_1204_1728_mitin_kn_120426_e21_BRA

GATVĖS SUSIRĖMIMAS DĖL PAVELDO://KAUNO ARCHITEKTAI VS KPD

Po į teismų sales persikėlusio skandalingojo Kauno „stiklainio“ atvejo, Kultūros paveldo departamento Kaunо teritorinio padalinio veikla tapo paralyžiuota. Pusantrų metų tokią padėtį kentę antrojo šalies miesto architektai galiausiai neištvėrė – išėjo į gatvę pareikšti savo pozicijos. Architektų pilietinė protesto akcija įvyko Rotušės aikštėje tiesiai po Kultūros paveldo departamento Kaunо teritorinio padalinio langais.

Į GATVĘ IŠGINĖ SOPULIAI

Šiltą balandžio 26-osios vidurdienį Rotušės aikštėje būriavosi Kauno architektai ir miesto ateičiai neabejingi eiliniai piliečiai. Šįkart į gatvę juos išginė ne pavasarinis oras, bet noras išsakyti savo cecho sopulius bei siekis pagaliau pajudėti iš aklavietės, į kurią Kauno architektus stumia Kultūros paveldo departamento (KPD) politika. Priešais KPD Kauno teritorinio padalinio pastato langus architektai surengė protesto akciją, skirtą atkreipti visuomenės dėmesį į pernelyg griežtą paveldosaugą Kaune bei paakinti KPD valdininkus pagaliau pradėti dialogą su architektais.

Iš viso renginyje susirinko apie 200 architektų, pritariančių pozicijai, kad susiklosčiusią padėtį reikia keisti nedelsiant. Jie rinkosi su poziciją išreiškiančiais plakatais, biurokratus simbolizuojančiais juodais snapais ir uniformomis.
Beje, Kauno architektai savo suorganizuotame renginyje patyrė ir opoziciją – visuomenės veikėjo ir „Senojo Kauno“ draugijos lyderio Rimvydo Žiliuko vadovaujama grupelė vyresnio amžiaus žmonių su vėliavomis ir plakatais čia pat susibūrė palaikyti KPD. Tvarką akylai prižiūrėjo policiją.

KVIETĖ BAIGTI PILIETINĮ KARĄ SU ARCHITEKTAIS

Protesto akciją inicijavęs architektas Algimantas Kančas jau turi panašių renginių patirtį – pernai jis surengė akciją prieš pastatus-vaiduoklius. Šįkart architektas pasižymėjo radikalia pozicija ir griežtais pareiškimais. Pasak jo, Kaunas nėra rezervatas, todėl radikalios permainos jo paveldosaugos politikoje yra tiesiog būtinos. Architektas taip pat viešai perskaitė architektų peticiją DĖL SUSIDARIUSIŲ PROBLEMŲ KULTŪROS PAVELDO SRITYJE.
Architektūros istorikė Jolita Kančienė mitingo dalyvius supažindino su Kauno tarpukario architektūros istorija bei pateikė pavyzdžių kaip šiame – auksiniame – Kauno urbanistinės raidos laikotarpyje gimė modernūs sprendimai. Pasak specialistės, tai yra sektinas kelias tvarkant miestą ir dabar. Architektas Linas Tuleikis pažymėjo KPD specialistų kompetencijos stoką, kuri atsispindi įsakymuose beatodairiškai saugoti visų naujamiesčio kiemų erdves.
Kiek nuosaikesnės pozicijos laikėsi architektai Rimas Palys ir Audrys Karalius. Jie stebėjosi, kad KPD dažnokai palaiko įvairius bandymus skirstyti visuomenę į paveldo draugus ir priešus, prie pastarųjų urmu priskiriant „visus architektus“. Anot kalbėtojų, kolektyvinė atsakomybė, kaip sovietmečio atgyvena, neturėtų būti primetama architektams aprioriškai. Iš KPD seniai laukiama aiškesnės ir tiksliau apibrėžtos laikysenos paveldo objektų ir ypač teritorijų naudojimo bei pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms atžvilgiu. Anot abiejų architektų, nematyti, kad nacionalinė paveldo politika visiškai paskendo smulkmeniškame paragrafų liūne ir seniai prarado konstruktyvų turinį, gali nebent architektūrinis beraštis ar paveldinis fundamentalistas. R.Palys ir A.Karalius pakvietė KPD baigti pilietinį karą su architektais ir istorinių objektų bei teritorijų sugrąžinimą į kokybišką gyvenimą aptarti konstruktyvioje aplinkoje.

IŠKLAUSĖ IR KITĄ STOVYKLĄ

Kauno architektų mitinge pasisakė ir buvo išklausyta ir kita stovykla. Pasisakęs laikinasis KPD Kauno teritorinio padalinio vadovas Svaigedas Stoškus prisipažino iki šiol buvęs itin prastos nuomonės apie Kauną, tačiau miestą pamilęs vos per 3 darbo dienas. „Mes visi mylime šį miestą, todėl turime kurti dialogą, o ne vieni į kitus mėtytis akmenimis“, – tikino jis. Pasak šio teisinius dalykus nei architektūrą žymiai geriau išmanančio jaunojo specialisto, tinkamai tvarkomas Kaunas pajėgus pralenkti Vilnių. „Svarbu, kad visiems galiotų tos pačios veiklos taisyklės“, – mano jis.
Visuomenės veikėjas R.Žiliukas pripažino Kauno architektų profesionalumą kuriant šiuolaikinę architektūrą, tačiau tvirtino apie istorinius laikus suprantantis geriau, todėl galintis patarti. Labiausiai jis kritikavo Kauno pilies vizijos autorius. Jam oponavės L.Tuleikis sakė, kad svarbiausia profesionalumas. „Kažkas norėtų, jog pradėję darbą vėliau kažkam užleistume vietą šiek tiek pabraižyti, o paskui vėl sugrįžtume ir prisiimtume visą atsakomybę“, – pažymėjo architektas.
Renginį vedęs architektas A.Kančas akciją užbaigė šūkiais, kurie sugrąžino į 9-ojo dešimtmečio pabaigą, Sąjūdžio laikus.

GATVĖS ŠŪKSNIUS UŽBAIGĖ APSKRITO STALO DISKUSIJA

Kauno architektų mitinge pasisakė ir specialiai iš Vilniaus atvykusi KPD vadovė Diana Varnaitė. Ji atrėmė daugelį departamentui mestų kaltinimų bei tikino niekada nevengusi dialogo su architektų cechu. Tai savotiškai patvirtino ir po mitingo KPD patalpose prie apskrito stalo įvykęs KPD specialistų ir architektų susitikimas. Čia architektai paveldosaugininkams išsakė savo sopulius, užsimezgė diskusija. Vyravo draugiška ir geranoriška atmosfera. Nutarta greitai susitikti vėl jau konstruktyvesniam dialogui.
Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Prikockis PILOTUI.LT pažymėjo, kad visada buvo gatvės renginių priešininkas. Anot jo, žymiai geriau yra kalbėti profesionaliais argumentais ir juos atitinkančioje aplinkoje. „Vis dėlto ši akcija pasiteisino ir davė rezultatų“, – po įžanginio Kauno architektų ir KPD specialistų susitikimo tvirtino LAS Kauno skyriaus vadovas. KPD Kauno teritorinio padalinio vadovas Svaigedas Stoškus PILOTUI.LT pažadėjo, kad Kauno paveldosaugos reikalai greitai ims sparčiai taisytis į gerą. Kaip greitai nuo kalbų bus pereita prie darbų turėtume pamatyti netrukus.


 

Komentarai

 1. susikure naujas „kulturos“ propagavimo frontas- “ Aukstoji kultura“- Juozaitis, Kancas, Kauspedas

 2. reikejo kazko imtis, kad pazaboti ta “ stiklainiada“. Kanciada gina ne tik save, bet ir Juozaitijada.

 3. Paveldo sistemoje problemos pribrende jau seniai. Atrodo, kad KPD tiesiog nera pajegus is esmes realizuoti paminklu apsauga, tode uzsigriebia maksimaliai kiek gali ir skalpuoja visus i kaire ir i desine, kad parodytu savo reikalinguma. Joks senuju objektu issaugojimas jiems is tiesu nerupi. Bent jau taip matyti is pasikartojanciu vadovybes veiksmu.

 4. kiek yra paveldo objektu Lietuvoje, saugomu valstybes? desimtys tukstanciu? gal palikime 1000, o kitus dokumentuokime ir premijuokime savininkus, jei saugo, o jei ne tai ne

 5. ? . atsakymas . Kancai ir akropoly ne dykaij braize . ir dabar dykaij nesukauja , varguoliai tie kas , paskuij , uz nugaros klega .

 6. kancai- pastaruoju metu laaaaaaaaaabai suinteresuoti amenys- gal zinote kodel ???????????:)

 7. straipsnyje pasigedau informacijos apie tai kas konkreciai buvo susitarta su Varnaite ir kokiu konkreciu priemoniu imsis KPD ir architektu sajunga ar inicijuojantys architektai

 8. tokiais mitingais, kuriuose postringauja kančai. Po to, kai A. Kančas įrioglino akropolį į Karmelitų bažnyčios šventorių – jis man ne architektas. Jei turi bent lašą sąžinės – nuo paveldo turėtų laikytis per šūvio atstumą, o projektuoti dykumose. Bet „poziciją“ reiškiančiam „cechui“ tokie kolegos nekliūva. Jei nemokat apsivalyti – nėra ko verkti, kad pasibaisėjimą kelia visas „cechas“ urmu

 9. JUOKDARAI , AR TIKITES KAZKA PAKEISTI _ AR NETURIT DARBO . bet kokia statyba gadina aplinka .

 10. kas jau kas, o kancas paveldo klausimais galetu patyleti. puse kauno centro supartalino.

 11. Labai gerbiu architektus, kad sukilo pries konservatyvumo bastijona. Tik, aisku, kad ir patiems architektams reiketu savo ceche gerokai apsivalyti nuo architekturiniu kenkeju ir paveldo naikintoju.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

pavel_lt_240400_e01_xxx

NUSIPELNĘ PAVELDUI: Profesinės šventės dieną apdovanojo paveldosaugininkus

2024 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 18-ąją pasaulyje minint Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietų apsaugos dieną Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos savo profesinę šventės dieną šventė neseniai baigtuose

Dujų fabrikas

UŽ DUJŲ FABRIKO GAIVINIMĄ: Klaipėda įteiks apdovanojimus A.Jankevičiui ir A.Urbiui

2024 vasario 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų

Salų dvaro rūmai

DVARAS EŽERO SALOJE: Rokiškio rajone pabaigti tvarkyti Salų dvaro rūmai

2023 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Rokiškio rajone baigti tvarkyti ežero saloje įsikūrę klasicistiniai Salų dvaro sodybos rūmai. XV amžiuje šis dvaras ir miestelis buvo viena iš didikų Kęsgailų valdų, o

Paveldo DNR 2023

„PAVELDO DNR“ APDOVANOJIMAI: Prezidentūroje pagerbti pirmieji laureatai

2023 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmą kartą rengiamuose Valstybinės kultūros paveldo komisijos apdovanojimuose „Paveldo DNR“ įvertinti geriausiai tvarkomi kultūros paveldo objektai, labiausiai šioje srityje pasižymėję žmonės ir sėkmingiausios iniciatyvos bei

Prezidentūra

APDOVANOS PREZIDENTŪROJE: Paskelbs tris Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimų laureatus

2023 rugsėjo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmą kartą istorijoje Valstybinė kultūros paveldo komisija organizuoja Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimus „Paveldo DNR“. Rytoj, Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyks „Paveldo DNR“ apdovanojimų ceremonija, kurios metu

3624_moder_kn_140500_e02_bra

KARŠTOJI UNESCO KOMITETO SESIJA: Laukiama verdikto dėl Moderniojo Kauno paraiškos

2023 rugsėjo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Po dviejų metų pertraukos atidaryta 45-oji UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesija, vykstanti karščiu alsuojančiame Rijade, Saudo Arabijos karalystėje. Iškilmingas renginys prasidėjo išreiškiant visuotinę paveldo bendruomenės

Paveldo dienos 2023

UŽ PAVELDO PUOSELĖJIMĄ: Iškilmingai apdovanoti paveldosaugininkai ir restauratoriai

2023 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienų proga Vilniaus šv. Jurgio bažnyčioje iškilmingai įteikti Kultūros paveldo departamento apdovanojimai už Lietuvos kultūros paveldo puoselėjimą bei Lietuvos restauratorių sąjungos apdovanojimai. PAGERBĖ

Paveldo DNR

APDOVANOJIMAI „PAVELDO DNR“: Atrinko 9 nominantus ir padalino padėkų

2023 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmą kartą organizuojami apdovanojimai „Paveldo DNR“ sulaukė daugybės nominantų iš visos Lietuvos. Kandidatus 3 kategorijoms – labiausiai kultūros paveldo srityje pasižymėjusiems

Neringa

NERINGA IEŠKO: Reikia vyriausiojo architekto, paveldosaugininko ir miesto dailininko

2023 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Neringa ieško trijų specialistų, kuriems tektų išskirtinė pareiga rūpintis Kuršių nerijos kultūriniu kraštovaizdžiu bei kurorto vizualinio identiteto formavimu. Neringos savivaldybės administracija prie komandos ypač kviečia

Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų sutvarkymas, arch. UAB „Processoffice“, 1-oji vieta.

KRITIKAVO IR KĖLĖ KLAUSIMUS: Kultūros paveldo komisija apsvarstė du projektus

2023 gegužės 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinės kultūros paveldo komisijos posėdyje, reaguojant į sistemines paveldo apsaugos problemas, buvo aptarti šiuo metu visuomenės susidomėjimo susilaukę ir prieštaringai vertinami projektai saugomose teritorijose. Tai

„Sutrikus tai tampa apčiuopiama. Infrastruktūros ir solidarumai už posovietinės būklės“

TRIKDŽIAI IŠRYŠKINA GALIĄ: Posovietinio regiono menininkų paroda NDG

2023 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma tarptautinė paroda, kurioje pristatomi Ukrainos, Baltarusijos, Sakartvelo, Kazachstano, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos šiuolaikinių menininkų kūriniai. Šias šalis vienija ne tik bendra

simonos_dojankeviciutes_nuotrauka

2 REZONANSINĖS STATYBOS VILNIUJE: Specialus tyrimas atvėrė paveldosaugos žaizdas

2023 sausio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Neseniai parengtose išvadose teigiama, jog konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos,

kino teatras "Daina"

KAUNO PAVELDOSAUGOS PROGRAMA: Šiemet skaičiai – rekordiniai

2022 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

8 metus vykdomoje Kauno paveldotvarkos programoje – rekordiniai skaičiai. Šiemet  daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų sudarė sutartis su miestu dėl jiems priklausančių

paveldas

STIPRINS APSAUGĄ: Rengiama nauja kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą. NUO BALANDŽIO DIRBA

Dmytro Solovjov

MODERNIZMAS UKRAINOJE: Nuotolinė D.Solovjovo paskaita apie gyvenamuosius rajonus

2022 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Fotografas, architektūros tyrinėtojas, paveldosaugos aktyvistas ir gidas iš Ukrainos Dmytro Solovjovas rengia paskaitą apie sovietmečiu pastatytus Ukrainos gyvenamuosius rajonus ir kodėl juos reikėtų išsaugoti bei

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

PADĖS ATSINAUJINTI: Savivaldybė parems 50 Kauno istorinių pastatų tvarkybą

2022 gegužės 25Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyvūs Kauno gyventojai su miesto prisidėjimu planuoja atnaujinti 50 pastatų Kauno senamiestyje, centrinėje dalyje, Žaliakalnyje bei atokesnėse vietose. Šiemet dalinis miesto finansavimas – iki 50

Vilniaus senamiestis

VILNIAUS SENAMIESČIO PATIKRA: KPD specialistai aplankys 10 kvartalų

2022 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis skyrius senamiestyje pradeda tikrinimą. Specialistai lankys 10 istorinių kvartalų. Pranešama, kad gegužės – birželio mėnesiais Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus

„Deganti Lietuva“, V.Žukas, 1976–1977 m., fragmentas. Drobė, aliejus. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

DEGANTI LIETUVA: Nepaklusnumo metų Vaidoto Žuko kūrybos paroda

2022 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaroma paroda „Vaidotas Žukas. Deganti Lietuva: nepaklusnumo metų kūryba (1975–1983)“. Iš viešojo parodinio gyvenimo tuomet išstumto, tačiau intensyviai kūrusio dailininko paroda skirta

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (arch. E.N.Bučiūtė, 1974 m.). Foto: Norbert

DAUGIAU KULTŪROS VERTYBIŲ: Sąrašą papildė ir Nacionalinis operos ir baleto teatras

2022 vasario 111 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros vertybių registrą pernai papildė nemažai naujų kultūros paveldo objektų. Į Kultūros vertybių registrą įrašyta beveik 700 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, tarp kurių ir laiką pralenkęs architektės

Medinė architektūra

FASADINĖ PAVELDOTVARKA KAUNE: Paskelbtas naujas paraiškų priėmimo sezonas

2022 sausio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno savivaldybė jau aštuntus metus gražina miestą nuo fasadų – vykdo Paveldotvarkos programą, skatinančią tvarkyti namų fasadus. Ką tik paskelbtas naujas šios programos paraiškų priėmimo

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei

UNESCO

KAUNO ŽYGIS Į UNESCO: Vyksta svarbi komiteto asamblėjos sesija

2021 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos sesija, kuri yra itin svarbi į UNESCO paveldo objektų sąrašą pretenduojančiam Kaunui. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos

polocko-g-g-orzikausko-nuotrauka

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek aktyvią visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais. Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra

perkūno 11

GRIEŽTINA PRIEŽIŪRĄ: Saugiklis teisiškai dar neapsaugotiems paveldo pastatams

2021 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Griauti išliekamąją kultūrinę vertę galimai turinčius, bet teisiškai dar neapsaugotus pastatus norintys savininkai nuo šiol turės paisyti griežtesnių reikalavimų. Tai numatyta ketvirtadienį Seimui priėmus Statybos

Sustabdyti buldozerių intervenciją į trapią Žemųjų Šančių krantinę pavyko dėka aktyvios vietos bendruomenės, kuri žada pati imtis gatvės projektavimo iniciatyvos. Nuotrauka: Žemųjų Šančių bendruomenės.

LAIMĖS DIENĄ – ŠLOVINS ASFALTĄ: Šančiai modeliuos Mylmero krantinę patys!

2021 kovo 1934 KomentaraiAudrys Karalius

Ilgą laiką ramų ir romantišką gyvenimą ant Nemuno kranto savinęsis Šančių rajonas, pakviestas grąžinti skolą Kauno miestui. Natūra. Kovo 20-ąją Kaunas pompastiškai švęs, tratant būgnams,