images_straipsniu_foto_1370_arch_istatym_TIT

PIRMAS ARCHITEKTŪROS KARTAS:// BAIGIAMAS RENGTI ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS

Lietuva – viena nedaugelio Europos valstybių, iki šiol gyvenanti be Architektūros įstatymo. Tai reiškia, kad iš tiesų architektūra Lietuvoje ir neegzistuoja, nes ji nėra juridiškai apibrėžtas objektas. Nėra apibrėžta ir architektūrinė kokybė, architektūrinė kūryba bei architekto kūrybinė veikla apskritai. Nenuostabu, kad ir architektūriniai Lietuvos rezultatai yra daugiau nei kuklūs. Kai „gyvosios architektūros“ procesus valstybė reguliuoja pasitelkdama tik Statybos bei Teritorijų planavimo įstatymus, o „ramiosios architektūros“ – vien Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą, geresnė situacija yra paprasčiausiai neįmanoma.

Lietuvos Architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius sakė portalui PILOTAS.LT, kad „architektūrinio tunelio gale tam tikra švieselė jau ima matytis“ – gruodžio pradžioje Seimui ketinama įteikti ilgokai rengtą Lietuvos respublikos architektūros įstatymą, kurį rengia Aplinkos ministerijos darbo grupė.

Lietuvos istorijoje tai – pirmas kartas, kai architektūra, „kaip formuojanti aplinką sritis, esanti viešojo intereso dalyku, sukurianti subalansuotą, tautos savitumą atspindinčią ir kultūriniu išliekamuoju požiūriu vertingą aplinką“, bus įtvirtina įstatymu.

Anot J.Vaškevičiaus, darbo grupės nariai gana skirtingai supranta architektūros vietą ir vaidmenį tautos gyvenime, todėl debatai kai kuriais klausimais būna ilgi ir klampūs. J.Vaškevičius neatmeta galimybės, kad nepavykus rasti bendro sutarimo, Seimui gali būti įteikti ir du Architektūros įstatymo projektai – vienas nuo Aplinkos ministerijos, kitas nuo Architektų rūmų.

Architektūros įstatyme stengiamasi apibrėžti architektūrą ir architektūrinius procesus bendrai, neišskiriant paveldinių objektų ir teritorijų. Architektų atestavimą taip pat siūloma vykdyti kartu su Kultūros paveldo departamento specialistais, suteikiant pageidaujantiems teisę dirbti ir su kultūros vertybėmis. Architektų rūmų pirmininkas pasidžiaugė, kad rengiant įstatymą, juntama geranoriška Kultūros ministerijos parama.

Kartu su Architektūros įstatymu Seimui ketinama pateikti ir šiuo metu galiojančių Statybos įstatymo bei Teritorijų planavimo įstatymo pataisas, siekiant šiuos įstatymus subalansuoti tarpusavyje.

Naujasis įstatymas apibrėžia, kas yra architektas, architektūra, architektūros kokybė, architektūros kontekstualumas, tvarios architektūros principai ir urbanistinis integralumas. Daug dėmesio skiriama architektūrinių projektinių pasiūlymų ir architektūrinių konkursų apibrėžimui. Išsamiai aptariama architekto veikla, jo teisės, pareigos ir atsakomybė. Labai išsamiai apibrėžtas architektų kvalifikacinis atestavimas.

Architektūros kokybės užtikrinimo skyriuje randame architektūros kokybės vertinimo kriterijus ir architektūros, kaip viešojo intereso dalyko, apsaugos ir gynimo aspektus. Įstatyme išsamiai nusakyta valstybės, savivaldybių ir kitų institucijų kompetencija architektūros srityje. Čia randame naują instituciją – Architektūros ir urbanistikos tarybą su teritoriniais padaliniais, kurios misija – užtikrinti architektūros kokybę ir Architektūros įstatymo realizavimą.

J.Vaškevičius tikisi, kad išplatinus priešpaskutinę Architektūros įstatymo redakciją, iki lapkričio 25  Architektų rūmai sulauks iš architektų ir kitų suinteresuotų asmenų pastabų bei papildymų, kad būtų galima parengti galutinę įstatymo redakciją.

Komentarai

 1. Žinoma,kodėl pastatus turi projektuoti tik architektai? O jei aš pats moku braižyti ir pasistatyti namą,kam man tie architektai?Juk savo žemėje galiu statyti ką noriu,kam čia tie išsigalvojimai-projektai,derinimai?

 2. absoliuti tiesa – kuo daugiau normu lietuvoje, tuo visiems blogiau. tik biurokratai klesti, kaip klesteje.

 3. „Ir priesingai – jie gali uzderinti negyvai bet ka, jei tik yra koks nors interesas is ju puses.“
  Įsivaizduokit, valdininkas turi įstatymą, kur parašyta „draudžiama projektuoti baisuoklius“. Sako: „čia baisuoklis, taigi ginsim visuomenę ir nepraleisim“. Bet jei įstatymas leis valdininkui, o ne architektui spręsti, kas yra „baisuoklis“ pagal biurokratišką, a4 formato akį, raktu į suderinimą gali tapti gonkeliai su ištaigingomis kolonomis. O tiksliai aprašyti, kas yra „baisuoklis“ aiškiai neįmanoma. Manau čia tik mūsų sąžinė, profesionalumas ir bendruomeniškumas gali padėti.
  O kuo daugiau normų, tuo visiems sunkiau.

 4. Nera abejones, bet koki istatyma gali sugriauti nekompetetingi jo vykdytojai arba parsidaveliai.
  Bet be Architekturos istatymo dar blogiau. Valdininkams dabar labai lengva apsimesti, kad architekturiskai jie, atseit, neturi teises kistis ir sustabdyti kokio nors idiotisko projekto. Ir priesingai – jie gali uzderinti negyvai bet ka, jei tik yra koks nors interesas is ju puses.

 5. Manau,gali taip atsitikti,kad miesto centre sandėlio tipo prekybos centrai bus nepriimtini.Ir parkingai prie centrų galbūt turės būti požeminiai. Ir prie (arba ant)daugiabučių tikriausiai turės būti vaikų žaidimo aikštelės,žaliosios zonos,parkingai-požeminiai,o ne prie pat langų ir t.t.Tikriausiai ,tas įstatymas tam ir kuriamas,kad atsirastų „ryškūs landmarkai“ ir „beprotiškos pusskulpturės“ , o ne vien tik stiklinės , metalinės ar plastmasinės dėžės, vienodos visur-ir šalia Siemamiesčio,ir Naujininkuose. JKita vertus,jei „dėžė“ yra savo vietoje,kodėl gi ne?

 6. kokiu būdu? Uždraus dėžės formą, jei ji taikoma statant prekybos centrus?

 7. Nebijok,neliks,bet dėžės,pavadintos „prekybos ir pramogų centrais“,gali likti už borto.

 8. Nelabai suprantu kam reikia viską reglamentuoti. Žmogiškas faktorius vistiek neišvengiamas ir netgi labai reikalingas. Valdininkų siaurumas yra visai kita problema.

  Vieno dalyko reikia: kad bet kuris projektas, kuriame dalyvauja mokesčių mokėtojų pinigai, būtų renkamas viešo, atviro architektūrinio konkurso būdų – ir jokiu būdu ne koncesinio. Su žiuri, kuriame svarų balsą turėtų architektai.

 9. gali
  rasyk pasiulymus, dū

 10. Teisinis architektūros kokybės ir kontekstualumo vertinimas man neskamba raminančiai.

  Kas tai yra idėjų kokybė? Ar ryšys su aplinka turi būti tik derinimosi principu? Ar negali atsitikti taip, kad projektuodamas ryškų landmarką ar beprotišką pusskulptūrę, klasifikuojamą kaip „architektūra“, liksi už įstatymo ribų? Ar negali tai tapti savotiška cenzūra?

 11. Tamstos, kaip lenko, visai neblogas rezultatas – tik 22 rasybos klaidos.

 12. dziaugdamasis, kad pagaliau priejo ir architekturos eile kol kas siunciu keleta pastabu:
  reiktu placiau ir kiek imanoma konkreciau apibrezti viesuosius interesus architekturoje;
  projekte daug demesio skiriama architekto profesijai ir veiklai, bet pasigedau pacios architekturos privalomumo deklaravimo teritoriju planavimo ir statybos procesuose (pvz architekturos privalomumas keliu ir gatviu projektavime ir ivairios paskirties saugomu teritoriju planavime);
  projekte pasigedau konkretaus architekturos kokybes siekiamybes apibrezimo viesuju pirkimu proceduru kontekste;
  aiskiai neapibrezta architekturiniu konkursu reikme ir rezultatu panaudojimas statybos procese;
  nepritariu 10str.3p. teiginiams kadangi viskas turetu bvuti daroma tikslingai ir nuosekliai. betiksliai konkursai neskatina architekturines atsakomybes.;
  siulau istatyme ipareigoti savivaldybes pasirengti teritoriju, kuriose techinis projektavimas t.b. vykdomas konkursu pagrindu, planus.

 13. gerbiamieji entuziastai ! kiek zinau is BK arba CVK , ne arhitekturos ystatymas jums garantuos laime , o bausme , dar dostojevskis taij zinojo . nepamirskite kartais pasodinti didziausiu netikeliu , kad kiti bijotu ir zinotu kas gresia ( bent viena zinoma Pempe , per 5 metus ) . jei nebus bausmes – nebus nusikaltimo . kam tuo met tas ystatymas , tam kad turetu veiklos rasinetojai ? o kad lietuvoj tokio ystatymo nera taij cia nieko nuostabaus . daug ko lietuvoj nera ko yra europoj . ir nebus … nesulauksit , nes tie kas anglijoj gyvena – nelauks . rasykit jei nemokat nieko dyrbti .

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektūros kokybė

ARCHITEKTŪROS KOKYBĖS VERTINIMAS: Aplinkos ministerija kuria aiškesnę metodiką

2024 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Architektūros kokybės vertinimo metodiką. Siekiama sukurti aiškesnę ir skaidresnę architektūros kokybės vertinimo sistemą, iš anksto žinomą visiems, dalyvaujantiems statinių

Meksikas

PROCENTAS KULTŪRAI! Seimas priėmė Architektūros įstatymo pakeitimus

2023 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kai rengiami architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų architektūriniai konkursai, turi būti numatytos lėšos statinio meno kūriniams sukurti ir (ar) įsigyti. Tokia

Pernai vasarą prie Kauno centrinio pašto jau įvyko vienas reikšmingas architektūrinis įvyks – Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) sumanymo paskelbimas. Foto: ©PILOTAS.LT.

ARCHITEKTŲ RŪMŲ IR SĄJUNGOS POZICIJA: Kauno pašto rūmų projekto pirkimo procedūra ydinga

2023 balandžio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Netikėta, apmaudu ir absurdiška, kad kuriant ilgai svajotą ir gimdytą Nacionalinį Architektūros Institutą (NAi) – jau pirmasis žingsnis šiurkščiai pažeidžia ir nacionalinį Architektūros įstatymą, ir

Statybos

KEIČIASI TVARKA STATYBŲ SEKTORIUJE: Seimas pritarė įstatymų pakeitimams

2022 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Statybos, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros bei Architektūros įstatymų pakeitimams, kurie statybos sektoriuje mažina korupcijos riziką, didina skaidrumą,

taryba

PAKOREGAVO ARCHĮSTATYMĄ: RAT‘ai dalinai gyvuos iš valstybės biudžeto kišenės

2022 liepos 4Be komentarųPILOTAS.LT

LR Seime ką tik pritarta LR Architektūros įstatymo naujai redakcijai, kurioje numatyta, kad Regioninių Tarybų (RAT) veikla bus dalinai finansuojama iš valstybės biudžeto. Šiuo metu

pakal_po_210900_e01_xxx

DĖL ARCHITEKTŪROS KONKURSŲ: Diskusiją pradeda Mindaugas Pakalnis

2022 sausio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų rūmai (LAR) inicijuoja diskusiją dėl architektūros konkursų. Pirmas diskusijos renginys – Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio šios problematikos

images_pulsas_foto_4676_nissa_au_160800_e01_xxx

ALTERNATYVIŲJŲ DEGALŲ ĮSTATYMAS: Planuose – 60.000 elektromobilių įkrovimo prieigų

2021 kovo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas vakar priėmė Alternatyviųjų degalų įstatymą, kuriuo siekiama sukurti galimybes iki 2030 metų žymiai (iki 15 proc.) padidinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį transporto sektoriuje ir

©PILOTAS.LT

KAMŠYS TEISINES SPRAGAS: Teritorijų planavimo įstatymui pribrendo pataisos

2020 birželio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Teritorijų planavimo įstatymo spragos sudaro sąlygas miestų driekai bei teritorijų planavimo dokumentų sprendinius ar jų pakeitimus viešinti tik formaliai. LR Vyriausybė ką tik pritarė Aplinkos

Kultūros ministerija

VIENINGAI KULTŪROS POLITIKAI: Seimas pritarė sistemizuojančio įstatymo projektui

2020 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas ką tik pritarė Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektui. Šis įstatymas turėtų užtikrinti vieningos valstybės, regioninės ir savivaldybių kultūros politikos formavimą bei įgyvendinimą. Pagrindinio kultūros

Kultūros ministerija

KULTŪROS POLITIKOS PAGRINDAI: LR Ministrų kabinetas pritarė įstatymo projektui

2020 sausio 30Be komentarųPILOTAS.LT

LR Ministrų kabinetas neseniai pritarė Kultūros ministerijos parengtam Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektui. Dabar projektas bus teikiamas Seimui. Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektu siekiama sukurti

Architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS: Architektų rūmai ir Aplinkos ministerija derina pakeitimus

2019 spalio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš du metus įsigaliojusiame Architektūros įstatyme išryškėjus tam tikroms spragoms, Aplinkos ministerija inicijavo jo tobulinimo procesą. Pradėtos konsultacijos su Lietuvos Architektų rūmais (LAR) dėl Architektūros

kultūros ministerija

KULTŪROS POLITIKOS PAGRINDAI: Rengiamas įstatymo projekto viešas aptarimas

2019 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos darbo grupė rengia Lietuvos Respublikos kultūros politikos pagrindų įstatymą. Rugsėjo 13 dieną Vilniuje įvyks šio svarbaus kultūros politikos integralumui dokumento projekto aptarimas. Kultūros

Šančių krantinė

UŽ KĄ KAUNAS NEKENČIA UPIŲ? Šančių krantinės projektas – vienas atsakymų

2019 balandžio 3027 KomentaraiAudrys Karalius

Kas atsitiko, kad šimtus metų iš upių gyvenęs miestas ėmė jų nekęsti ir atsitverti neįveikiamomis betono sienomis bei daugiajuostėmis automagistralėmis ir ūkinėmis tvoromis? Kodėl sovietmečiu

Gedimino pr. 27

TEISMAS: Saugomo sostinės pastato Gedimino pr. 27 būklė turi būti atkurta

2019 balandžio 247 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto apylinkės teismas neseniai patenkino Lietuvos architektų rūmų ieškinį dėl didelį rezonansą visuomenėje sukėlusio kultūros paveldo statinio Gedimino pr. 27, Vilniuje, vertingųjų savybių naikinimo.

LAR

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMO METINĖS: Lietuvos architektų rūmai viešai diskutavo

2018 lapkričio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų

diskusija

PO METŲ: Inicijuojama vieša diskusija apie Architektūros įstatymą

2018 lapkričio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) organizuoja viešą diskusiją „Architektūros įstatymas: po metų“. Remdamiesi surinktais duomenimis, LAR diskusijoje pateiks savo vertinimą, kaip įstatymas veikė pirmuosius metus, kokių sulaukta

architektų rūmai

PINIGINIAI REIKALAI: Rengiamas nacionalinis projektavimo įkainių projektas

2018 rugpjūčio 836 KomentaraiAudrys Karalius

Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens

Architektūra

TEISMAS NESIGILINO: Architektūros sampratą susiaurino iki fizinių aplinkos parametrų

2018 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė nutartį dėl Lietuvos architektų rūmų prašymo išnagrinėti norminio administracinio akto – Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano nuostatos – teisėtumą.

Archtaryba

EKSPERTINIO VERTINIMO NAUJOVĖS: Architektūros įstatymo įgyvendinimo kursai

2017 rugsėjo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų birželio 8 dieną Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Lietuvos Respublikos architektūros įstatymą. Viena iš naujovių, kurias įtvirtina šis architektūrinei veiklai svarbus įstatymas – regioninės

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS JAU VEIKIA: Galutinis įsigaliojimas lapkričio 1-ąją

2017 birželio 202 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš porą savaičių Seimo priimtas Architektūros įstatymas Prezidentūroje neužtruko – ką tik jis oficialiai paskelbtas ir pradėjo veikti. Tiesa, kol kas įsigaliojo tik valdžioms skirta

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji

architektūros įstatymas

KAUNO MERO TORPEDA: Architektūros įstatymas atidėtas jau trečią kartą

2017 birželio 78 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas ir grąžintas Aplinkos komitetui svarstyti – šįkart po Savivaldybių asociacijos kreipimosi, kurį iniciavo Kauno savivaldybės meras. Kaip žinia, Visvaldo

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS ATEINA: Liepos 1-ąją svajonė gali išsipildyti

2017 balandžio 209 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymas, kurio laukta daugiau nei dešimtmetį, galų gale išriedėjo į finišo tiesiąją, o jo įsigaliojimas numatytas Liepos 1-ąją, Architektų dienos proga. Įstatymas oficialiai užregistruotas

images_pulsas_foto_4547_lar_logo

ARCHITEKTŲ RŪMAI://APLINKOS MINISTERIJA PRITARIA ARCHITEKTŲ SAVIVALDOS STIPRINIMUI

Užvakar Architektų rūmų taryba susitiko su Aplinkos ministerijos atstovais – ministro patarėju Algirdu Žebrausku, Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento vadovu Marium Narmontu, Architektūros skyriaus

images_phocagallery_2872_minister_tit

SAMITAS VIDURY BRASTOS://V.MAZURONIS KVIEČIASI SAVIVALDYBIŲ VYR.ARCHITEKTUS

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis skubiai kviečiasi visų savivaldybių vyriausiuosius architektus kitą trečiadienį, sausio 29-ąją, į ministeriją, aiškintis dėl naujojo Teritorijų planavimo įstatymo įgyvendinimo. Nors gausiai