Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens viduryje. Tai būtų pirmas valstybinis žingsnis šiuolaikinėje Lietuvoje projektavimo kainų sureguliavimo link.
Aplinkos ministerija, vykdydama Architektūros įstatymo nuostatas, atsiuntė Architektų rūmams „Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijų“ projektą galutiniam suderinimui.
Nors Kainų rekomendacijos nebus visuotinai privalomos, tačiau jos turėtų sureguliuoti rinką ir aiškiai nubrėžti finansines gaires atsakingam ir kokybiškam projektui parengti.
Kainų rekomendacijos apibrėžia visas projektavimo stadijas – nuo priešprojektinės veiklos iki techninio darbo projekto ir projekto vykdymo priežiūros bei tyrinėjimų ir ekspertavimo.
Rekomenduojami du projektavimo kainų nustatymo metodai: I – procentinė išraiška nuo statinio statybos skaičiuojamosios kainos; II – tiesioginių išlaidų apskaičiavimas, taikant valandinius įkainius.
I METODAS: PROCENTINĖ IŠRAIŠKA NUO STATINIO KAINOS
Procentinis metodas gana plačiai paplitęs Vakarų Europoje, taip pat JAV ir Kanadoje. Projektavimo darbų procentas paprastai siejamas ne tik su statinio statybos skaičiuojamąja verte, bet ir su sudėtingumo kategorija. Metodas laikomas tiksliu ir objektyviu, tačiau svarbu nustatyti teisingą santykį tarp susijusių dalių. Procentinį metodą patogu naudoti tiek fiksuotos, tiek kintamos vertės sutartyse.
Kainų rekomendacijos siūlo, atsižvelgiant į statinio sudėtingumo kategoriją (jų yra trys) ir objekto statybinę vertę, projektavimo darbus vertinti: 7% – 3% (I kategorija); 8% – 4% (II kategorija); 9% – 5% (III kategorija).
Taigi, 3% projektavimo darbų sąmata nuo statybų kainos – būtų absoliutus minimumas. Ši norma siūloma taikyti dideliems inžineriniams statiniams. Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų projektavimas Kainų rekomendacijose telpa į 9% – 4% ribas.
Be to Kainų rekomendacijose pateiktas visų stadijų projektavimo darbų apibūdinimas ir proporcinis padalinimas – pradedant nuo tyrimų ir priešprojektinės veiklos ir baigiant darbo projektu ar statinio vykdymo priežiūra.
Gana svarbi Kainų rekomendacijose – projekto sudedamųjų dalių lentelė. Projektiniai pasiūlymai čia laikomi 15% viso projekto dalimi; Techninis projektas 60%; Darbo projektas 25%; Projekto vykdymo priežiūra 10%. Savo ruožtu Architektūrai ir Sklypui numatyta: PP – 70% ir 15%; TP – 20% ir 8%; DP – 20% ir 8%; AUT – 20% ir 8% viso projekto dalis.
II METODAS: TIESIOGINIŲ IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS
Tiesioginių išlaidų apskaičiavimo metodas remiasi valandiniu specialistų atlygiu pagal realias sąnaudas. Aplinkos ministerijos apraše teigiama, kad šis metodas naudojamas Suomijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse. Dažniau – nedidelės apimties objektuose. Jis laikomas tiksliu, kai yra aukštas sąžiningumo lygis ir stiprus pasitikėjimas tarp projektuotojo ir statytojo. Deja, skaičiuojant kainas tokiu būdu prireikia daugiau resursų ir apie objektą iš anksto būtina gana išsami informacija.
Skaičiuojant II metodu rekomenduojama remtis Darbo užmokesčio lentele. Čia eiliniams projektuotojams numatytas 1.406 eurų etatas (bruto), kvalifikuotiems specialistams – 2.482 eurų, o projekto vadovams, projekto dalių vadovams ir vedantiems specialistams 3.545 eurų etatas (bruto) arba 2.000 į rankas.
Skaičiuojant II Metodu siūloma įvertinti ir darbo vietos bei įrankių sąnaudas, kvalifikacijos tobulinimą, 10% įmonės pelną ir kitus faktorius.
SVARSTYMŲ METAS – IKI RUGSĖJO 10
Kaip jau minėta, Aplinkos ministras architektų pastabų ir pasiūlymų laukia iki rugsėjo 10-os. Šiam svarbiam klausimui svarstyti rinksis Architektų rūmų taryba, projektą nagrinės LAR Architektūros paslaugų darbo grupė.
Jeigu pavyktų rasti racionalų kompromisą su Aplinkos ministerija – būtų įvesta tam tikra tvarka projektavimo rinkoje ir įvardinti civilizuotų, galimai kokybiškų projektavimo paslaugų finansiniai parametrai. Dėl šito verta sutrumpinti romantiškas atostogas ir pasinerti į labai pragmatiškus dalykus. Geros architektūros labui…
Titulinė nuotrauka: ©pilotas.lt
Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijų projektas (2018.08.01):
Rubikui
( 2018-08-22 )
Antstolių įkainiai yra patvirtinti Teisingumo ministro įsakymu .
lrytas.lt/verslas/mano-pinigai/2018/08/21/news/beribis-antstoliu-ir-notaru-apetitas-jau-sunervino-ir-ministerija-7322224//
tuti-ta
( 2018-08-13 )
Ar bus įrengta slapta kamera pasižiūrėti, kaip juokiasi rangos įmonės valdybos pirmininkas pamatęs projekto parengimo kainą pagal rekomendacijas? Skambės visas Konstitutitucijos pr.
Jokes aside. Tikėkimės, kad po truputį įsivažiuos ir rekomendacijos taps privalomos bent jau valstybiniuose projektuose pagal viešuosius pirkimus.
jo
( 2018-08-16 )
Jei neklystu ,pagal Vokietijos įstatymus rangovinės firmos užsiimti projektavimu negali dėl interesų konflikto. Pas mus gali užsiimti ir statybomis ir projektavimu…
Arbuzas
( 2018-08-12 )
🙂 na reikia kainu reguliavimo kad arbuzu pirkti o ne atimineti is pensininku 🙂
zs
( 2018-08-11 )
Gerai, kad problema iskelta, bet nedeciau tiek daug vilciu. Istatymai, nutarimai, rekomendacijos sako vienaip, o praktikoje buna kitaip. Kontroles mechanizmai silpni. Pagal valstybes (ministerijos) rekomendacijas savivaldybiu vyr. architektai, mano supratimu, turetu gauti bent 2.000 i rankas. Nesakau, kad butu neteisinga, bet abejoju ar tai realu. Bet gi cia tik rekomendacijos…
.....
( 2018-08-11 )
http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kaunieciai-neatsispyre-nemokamiems-arbuzams-876175
kazys
( 2018-08-10 )
Planines ekonomikos apibrezimas:
https://lt.m.wikipedia.org/wiki/Planinė_ekonomika
kazys
( 2018-08-10 )
Marksas stotu į LAR savo noru 🙂
>Kazys
( 2018-08-10 )
Gal pirmiausia reikėtų pradėti nuo ABC,išmokti perskaityti,kas parašyta?
GERAKAINA
( 2018-08-09 )
DU atskaičius mokesčius – mat jį bala – jame dar galima rast tiesos. BET darbo vietos kaina – nepagrįsta. Gal architektas ir „išsiteks“ į +316,6. eur,/mėn, bet inžinieriai/konstruktoriai valdo kur kas sudėtingesnius ir brangesnius įrankius, dar ir ne po vieną, būtiną paslaugai atlikti. Kur kitos ofiso išlaidos? Administravimas? Personalo valdymas? Papildomos soc. garantijos? Tilpo į darbo vietos savikainą? B a i k i t, nemanau.
Ir dar vienas dalykas. TP vs DP. Panašu, kad taip ir tęsis nekokybiškų TP era su geru atlygiu. Tuo tarpu DP taip ir liks tik pačių statybininkų reikalu ir inžinieriaus kapeikomis už daug daug darbo. Turbūt ne veltui jis ir vadinamas DARBO projektu (?). O gal tiesiog norima pasakyti: -kam jums pinigai, Kysa? Jūs juk neturite fantazijos.
konstr
( 2018-08-09 )
jus suprantat ka rasot 🙂
bet tuoj jums bus paaiskinta apie „ideja“, „koncepta“ ir pan., kurie nu jau tiek kainuoja
Juokdarys
( 2018-08-09 )
Jo, vargseliai inzinieriai, labai sudetingas programas valdo :)))) nejuokink su tokiais pasisakymais zmoniu.
Studentas
( 2018-08-09 )
As kitaip nei šių rekomendacijų autoriau gimiau laisvoje salyje su laisva rinka.
Idomu bus gyventi planineje ekonomikoje 🙂 Apie ja tik mokykloje moke kaip apie nepavykusi soc. eksperimenta …
O bus privaloma architekto apranga – Barzda + plika galva + apvalus akiniai storais remais 🙂
mnmn
( 2018-08-09 )
kai rasote „planine ekonomika“, bent pasidomekite, kas tai yra ir ka tai galetu tureti bendro su projektavimo kainu rekomendacijomis
Rubikui
( 2018-08-09 )
Problemos su teksto suvokimu?
Rubikas
( 2018-08-09 )
Šios kainos yra privalomas pagal LAR etikos etikos kodeksą.
Tai planinės rinkos įvedimas.
mnmn
( 2018-08-09 )
gal ponas RUBIKAS galetu reziumuoti ne savo antagonizma, o savo pozicija?
ar geriau taip kaip dabar, jokiu kainu, jokiu orientyru, jokiu taisykliu?
ar geriau taip kaip siulo AM? kainu rekomenduojamos ribos ir dvi ju apskaiciavimo schemos?
Rubikui
( 2018-08-09 )
Tai yra Europos architektų tarybos dukumentas ir jis vadinasi „Architektūros paslaugų teikėjų Europos etikos kodeksas“ (1.6).Tad pretenzijas ,matyt,reiktų reikšti Europos architektų tarybai.
https://drive.google.com/file/d/0B-weBzQJ2f94MzB2WmtwUUJZaGM/view
Rubikas
( 2018-08-09 )
Pagal LAR etikos kodeksa neteisingas kainų nustatymas gali būtį traktuojamas kaip etikos pažeidimas ko pasekoje atimamas atestatas.
Kitaip sakant sakant kainos bus ir yra privalomas, kad elgesys būtų etiškas.
Rubikui
( 2018-08-09 )
Kainos yra rekomendacinės (neprivalomos) ir jas parengė Aplinkos ministerija (dar kartą žiūr. raštą).
kitas loginis uždavinys
( 2018-08-09 )
Apie medicinos paslaugų įkainius neteko girdėti? Žr.Ligonių kasų informaciją.
Rubikas
( 2018-08-09 )
Loginis uždavinys:
Pas PST, Sweco, A.Karaliu ir Architekta Petraiti is akmenes projektai kainuos vienodai.
Klausimas ar ivedus kainu reguliavima Petraicio projektai pabrangs ar jo užsakovai geriau dirbs su Sweco, PST ir A.Karaliumi ?
Rubikas
( 2018-08-09 )
Notaru ir advokatu nurodytos maksimalios galimos kainos. Jos riboja advokatus ir notarus to tikslas sumazinti ikainius.
Architektai nori kartelinio susitarimo pagrindu jtvirtinti minimalias kainas ir padidinti kainas.
princese
( 2018-08-08 )
Notarų įkainiai nesukelia frustracijos?
romus
( 2018-08-09 )
Nesukelia. Nes ant savų ir saviems girdint smagiau amsėti.
dar
( 2018-08-08 )
Baudos už dempingavimą berods užsienio šalyse irgi praktikuojamos?
rubikui ir kitiems
( 2018-08-08 )
Yra patvirtinti medicinos paslaugų teikimo įkainiai,medicininių operacijų,procedūrų įkainiai -pasidomėkit.
Rubikas
( 2018-08-08 )
O bauda uz kartelini susitarima mokes visi LAR nariai ar tik valdyba ar tik imoniu savininkai ?
LAS nevykeliai
( 2018-08-08 )
Manau LAS pilnai gali sumoketi is lesu, kurias surenka is atestatu stampavimo verslo ;)))
Rubikas
( 2018-08-08 )
Nuoroda kas yra kartelis ir kodel taip daryti negalima:
https://kt.gov.lt/lt/veiklos-sritys/konkurencija-ribojantys-susitarimai
konstr
( 2018-08-08 )
bet tai ka pasakys VMI, jei atnesi fin. metu gale maziau nei priklausys pagal si istatyma?
kolega
( 2018-08-08 )
Vargšas Princas labai užimtas ir neturi laiko perskaityti nei straipsnio, nei ministerijos projekto.
Kas belieka, tik amsėjimas ant antraštės.
Princas
( 2018-08-08 )
Informacija apie baudas už kartelinius susitarimus:
https://kt.gov.lt/lt/naujienos/nauja-baudu-skaiciavimo-tvarka-stipresnis-atgrasymas-ir-proporcingesnes-baudos-konkurencijos-taisykliu-pazeidejams
Princas
( 2018-08-08 )
Kartelinis susitarimas ar planine ekonomika ?
Tai Vilniuje ir Akmeneje projektas kainuos vienodai ? 🙂
Princui
( 2018-08-08 )
O statybinio blokelio, stogo dangos ar betono Vilniuje ir Akmeneje kaina skirsis ?
info
( 2018-08-10 )
Maisto prekės kaimo parduotuvėse neretai brangesnės,neg Vilniaus prekybcentriuose. Ir šildymas,vanduo neretai brangesnis rajoniniuose miesteliuose,negu Vilniuje.