Karališkoji britų architektų sąjunga (institutas) – RIBA – vakar vėlai vakare paskelbė prestižinės Stirlingo premijos 2022 metų laureatą. Pastarąją žinią nuo pat šiandien ryto dalinasi ne vien pačių britų, bet ir viso pasaulio architektūros ir kultūros žiniasklaida, o laimėjusio pastato nuotraukos jau puikuojasi įvairių šalių interneto portaluose. Britai turi per daugybę metų išbandytą apdovanojimų receptą, į kurį turėtų atsižvelgti ir LR Aplinkos ministerija, šiandien pradedanti diskutuoti apie Nacionalinių architektūros apdovanojimus.
RIBA DIKTUOJA PAGARBOS BEI ARCHITEKTŪROS VERTINIMO MADAS
RIBA – bene prestižiškiausia nacionalinė architektūros organizacija pasaulyje. Tai daugiau nei 180 metų pagarbos architektūrai bei šios vertinimo madas ne vien pačioje Jungtinėje Karalystėje, bet ir visame pasaulyje diktuojanti organizacija. Jos apdovanojimai bei premijos, pripažinti tarptautiniu mastu, laikomi etalonu pagerbiant geriausius šalies bei užsienio architektus, mokslininkus, studentus bei pačią jos didenybę architektūrą. Be abejo, geriausiai pasaulyje žinomas RIBA apdovanojimas –Aukso medalis, įteikiamas už nuopelnus architektūrai. Ne be pagrindo pastarąjį tarptautinį architektūros apdovanojimą ilgus metus aprobuodavo pati jos didenybė Anglijos karalienė. Beje, šiemet pastarasis apdovanojimas buvo įteiktas pripažintam Indijos modernizmo architektui Balkrishna‘i Doshi‘ui. Tačiau RIBA yra įsteigusi ir visą šūsnį nacionalinių apdovanojimų, kurie žinomi visame pasaulyje. Ko gero, prestižiškiausių iš jų – Stirlingo premija, įteikiama už geriausią metų pastatą Jungtinėje Karalystėje. Štai visas britų architektūros elitas vakar vakare būrėsi Londone, kur vyko RIBA‘os apdovanojimų renginys. Čia iškilmingai paskelbta, jog laureatu tapo Magdalenos koledžo Kembridže biblioteką suprojektavusi „Niall McLaughlin Architects“ architektūrinė komanda. Šią žinią britų architektų bendruomenė pasitiko su teigiamais vertinimais ir didžiuliu vertinimo komisijos palaikymu. Beje, to paties apdovanojimų vakarėlio metu buvo paskelbti ir Stepheno Lawrence‘o premijos, Neave Browno apdovanojimo už prieinamą būstą ir Metų kliento apdovanojimai. Dar reikėtų paminėti kitu RIBA‘os įsteigtus apdovanojimus – Metų namo, Tarptautinį ir žymaus architektūros kritiko Charles‘o Jencks‘o. RIBA organizuoja ne vien nacionalinius bei tarptautinius, bet ir įvairius regioninius apdovanojimus.
BENDRUOMENĖ Į APDOVANOJIMŲ REANIMACIJĄ REAGUOJA ATSARGIAI
Šalies Aplinkos ministerija (AM) šią liepą netikėtai pristatė Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) idėją. Nors tai buvo akivaizdi staigmena visai šalies architektūros bendruomenei, į pastarąją į žinią sureaguota iš esmės teigiamai, nors gal ir atsargiai. Be abejo, Aplinkos ministerijos iniciatyvą, skirtą pagerbti geriausią architektūrą ir jos kūrėjus, derėtų sveikinti bei skatinti. Tuo labiau, jog nacionalinio statuso architektūros apdovanojimų šalyje iki šiol nebuvo. Vis dėlto, bendravimo su valdininkais patirtis architektus jau yra išmokiusi atsargumo. Po pompastiškų pranešimų vėliau noras tęsti pradėtus darbus dažnai blėsta, išsikvepia ar net visai pradingsta.
Bene, daugiausia abejonių kelia Aplinkos ministerijos noras NAA valdymo centrą turėti pačioje ministerijoje. Nepaisant skambiojo „Nacionalinių“ titulo, tuomet kyla abejonių ar tikrai, vertinant architektūros kūrinius, bus išlaikyti griežtai profesiniai kriterijai. Akivaizdu, jog pažeidus šią nuostatą lengvai gali nukentėti apdovanojimų prestižas, kaip jau anksčiau yra nutikę su architektų menkai vertintais „Aplinkos ministerijos apdovanojimais“ – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos apdovanojimais už geriausius urbanistikos ir architektūros kūrinius. Architektūros forumo metu įteikiami apdovanojimai, nepaisant apdovanojamų architektūros objektų kokybės, taip ir neįgavo nei didesnio populiarumo, nei prestižo, o pasikeitus Aplinkos ministerijos valdžiai, galiausiai po 2019 metų visai išsikvėpė. Ko gero, Aplinkos ministerijos bandymą įsteigti Nacionalinius architektūros apdovanojimus reikėtų vertinti kaip ankstesniųjų reanimaciją.
NEPAJUDINAMA PRESTIŽO SĄLYGA – VERTINIMO PROFESIONALUMAS
PILOTAS.LT žiniomis, RIBA‘os įsteigti apdovanojimai – vieninteliai reikšmingi architektūros apdovanojimai visoje Jungtinėje Karalystėje. Jų pasisekimo ir itin plataus pripažinimo paslaptis yra viena – pati RIBA, griežtai besivadovaujanti profesinio profesionalumo kriterijais. Būtent ši, profesionaliose rankose vadeles laikanti, architektūros organizacija ir garantuoja aukštą vertinimo profesinę prabą, sprendimų skaidrumą, o tuo pačiu – didelį pačių apdovanojimų prestižą.
Tuo tarpu Lietuvoje dabar netrūksta skirtingų įstaigų rengiamų apdovanojimų, kurie dažniausiai nepretenduoja į visuotinį statusą. Greta minėtų išsikvėpusių LR Aplinkos ministerijos apdovanojimų už geriausius urbanistikos ir architektūros kūrinius galima išskirti žurnalo „Centras“ organizuojamus „Metų interjero/Auksinės paletės“ apdovanojimus, Lietuvos architektų sąjungos (LAS) kartu su „Lietuvos Ryto“ laikraščiu rengiamą konkursą „Mano erdvė“, LAS Kauno skyriaus „Architektūra: Kaunas“ ir gal dar kelis kitus. Lietuvoje neabejotinai pačiais prestižiškiausiais yra laikomi apžvalginės parodos-konkurso „Žvilgsnis į save“ apdovanojimai, kuriuos organizuoja šalies architektų profesinė sąjunga – LAS. Gal ir ne sutapimas, jog „Žvilgsnis į save 2021/2022“ laureatai paskelbti vakar vakare, kaip britiškosios Stirlingo premijos. Kaip matyti iš daugiametės britų patirties, siekiant architektūrinio prestižo ir skaidrumo, NAA organizavimą logiškiausia būtų patikėti pačia architektūra gyvenančiai ir ją puoselėjančiai organizacijai. Kitaip taraint, tai galėtų būti bendras profesinės organizacijos ir Aplinkos ministerijos projektas. Čia galėtų pasitarnauti ne vien savo reikšmę pamažu prarandantis LAS‘as, bet ir, pavyzdžiui, Kauno centriniame pašte šiuo metu baigiamas įkurti Nacionalinis architektūros institutas (NAi). Tuomet apdovanojimo prestižo nebereikėtų „nusipirkinėti“ nei laureatams įteikiamomis solidžiomis pinigų sumomis, nei pompastiškomis apdovanojimo ceremonijomis.
LR Aplinkos ministerijos organizuojama diskusija apie Nacionalinius architektūros apdovanojimus vyks šiandien, spalio 14 dieną 10 val. Ją stebėti galima internetu TEAMS platformoje.
Titulinė nuotrauka: RIBA Stirlingo premijos apdovanojimų renginys. Foto: RIBA.
Ponas smitas
( 2022-10-14 )
Šiaip jau architektūros apdovanojimai turėtų būti Kultūros ministerijos reikalas .