Rudeniniai pokalbiai apie architektūros aktualijas sostinės Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) jau tampa tradicija. Spalio 13 dieną Architektūros [pokalbių] fondas čia pradeda jau 5-ąjį savo pokalbių ciklą, kuris skirtas aptarti miestui bei jo lūžio taškams. Pirmieji šia tema pasisakys olandai Augustas van Oppenas (Auguste van Oppen) ir Markas van Asseldonkas (Marc van Asseldonk), propaguonatys „Atviro kodo urbanizmą“.
Miestas nėra baigtinis statiškas urbanistinis darinys. Jis nuolat keičiasi – klesti ar nyksta, stebina ar nuvilia, o nuolatinė kaita išlaiko jį vienu populiariausių architektūrinių, urbanistinių, socialinių ar psichologinių tyrimų objektu. Miestas vis dažniau traktuojamas kaip gyvas organizmas ar net įvykis. Su dar viena nauja urbanistine teorija ir praktika galima susipažinti spalio 13 dieną 20 val. Nacionalinėje dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) auditorijoje. Architektūros [pokalbių] fondo cikle „Miestas. Lūžio taškai“ jauni olandų architektai A. van Oppenas ir M. van Asseldonkas pristatys „Atviro kodo urbanizmo“ idėją. Renginys nemokamas.
Pastaruosius dešimtmečius Vakarų Europoje tiesioginiai vartotojai buvo laikomi nuošaliai nuo architektūros bei urbanistikos. A. van Oppenas ir M. van Asseldonkas įsitikinę, kad ši atskirtis lėmė iškreiptą miesto urbanistinį vystymąsi. Priešingai šiai tradicijai, „atviro kodo“ urbanizmas, vartojimą laikydamas pradžios tašku kurti geresnius miestus, numato tiesioginių vartotojų integraciją.
M.Asseldonk ir A.van Oppen yra jaunos, Amsterdame įsikūrusios architektūros studijos partneriai. Laimėjusi tarptautinį architektūros idėjų konkursą „Europan 9“ architektūros studija, įkvėpimo ieško autentiško miesto aplinkoje, o architektūrą bei jos strategijas vysto atsižvelgdami į ekonomines realijas bei mechanizmus, skatinančius miestų vystymąsi.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.