Pastaraisiais metais Lietuvoje pastatytos ar dar statomos net kelios universalios sporto ir pramogų arenos. Bene visos jų projektuotos galvoje turint krepšinį bei šių metų Europos krepšinio čempionatą. Neseniai Lietuvoje viešėjęs architektas Algimantas Bublys, 16.000 vietų Kauno „Žalgirio“ areną net pavadino viena geriausių Rytų Europoje. Tačiau yra ir kitų požiūrių į arenas. Vieną jų išreiškia specialiai 1012 metų Olimpinėms žaidynėms pastatyta Londono krepšinio arena.
12.000 VIETŲ ARENA STOVĖS LAIKINAI
Skirtingai nei Kauno arena „Žalgiris“, kurios statybos pabaiga nukėlinėjama jau bemaž metus, naujoji Londono krepšinio arena Olimpiniame parke pastatyta likus metams iki renginio. Kitais metais Olimpinių žaidynių krepšinio bei rankinio varžybas joje galės stebėti 12.000 žiūrovų. Kaip skelbia „architizer.com“, Londono Olimpinė krepšinio arena – vienas iš greičiausiai olimpinėms žaidynėms pastatytų statinių. Jos statybos užtruko vos 15 mėnesių. Pirmas tarptautinis krepšinio turnyras Londono olimpinėje arenoje numatytas jau rugpjūčio viduryje. Tuo metu tiesiog privalės būti baigta statyti ir gerokai anksčiau pradėta statyti Kauno arena „Žalgiris“. Tačiau ši krepšinio arena turi dar vieną didelį išskirtinį bruožą – tai statytas ne dešimtmečiams, o mobilus ir laikinas statinys. Ši sporto arena suprojektuota (arch. „Sinclair Knight Merz“, „Wilkinson Eyre“, „KSS“) ir pastatyta taip, kad ją galima būtų išardyti ir vėl panaudoti. Taip išvengiama itin brangios statybos bei vėlesnio pastato priežiūros nuostolių. Tokio neracionalumo pavyzdys galėtų būti garsusis Pekino olimpinis stadionas „Paukščio lizdas“ (arch. J.Herzog, P. de Meuron; 2008 m.).
LONDONAS RODO MOBILŲJĮ KELIĄ
Ko gero, anglai šiuo atveju pasielgė labai racionaliai, nes Didžiojoje Britanijoje krepšinis nėra populiarus, o koncertams yra labiau pritaikytų arenų. Šio baltai apdailinto pastato rėminėms plieno konstrukcijoms iš viso prireikė 1.000 tonų plieno. Apdairiai parinktas konstruktyvas užtikrino, kad šią areną po žaidynių bus galima išardyti, o vėliau – nuplukdyti ir vėl surinkti kitur. Pavyzdžiui, Lietuvoje, kur krepšinis mėgstamas gerokai labiau.
Manoma, kad Londono olimpinės krepšinio arenos mobilioji koncepcija bus sektinas modelis ateities Olimpinių žaidynių ar kitų globaliųjų sporto renginių organizatoriams. Jis ypač tiktų mažiau turtingoms šalims, kurios neturi pakankamai lėšų bei techninės bazės surengti Olimpines žaidynes ar Pasaulio futbolo čempionatą. Ar šis modelis pasiteisins ir sulauks pasekėjų, pamatysime po metų, kitų.