Londone ką tik atidarytas garsios galerijos „Serpentine“ vasaros paviljonas, kasmet tampantis svarbiu šiuolaikinės architektūros vietoženkliu. Šių metų laikinąjį Anglijos sostinės minimalistinį statinį suprojektavo Čikagos menininkas Theasteris Gatesas (Theaster Gates), padedant žinomai britų architektūros firmai „Adjaye Associates“.
Šių metų galerijos „Serpentine“ paviljonas „Juodoji koplyčia“ Londono Haid parke jau laukia smalsiųjų lankytojų. Čikagos menininkas T.Gatesas jį kurdamas įkvėpimo sėmėsi iš skirtingų architektūrinių tipologijų, kuriomis ir grindžiama menininko praktika – Amerikos krosnimis, Romos tempiettomis, Afrikos moliniais nameliais ar kapinių statiniais. Paviljono apskritas planas savo forma atkartoja ir šventas Vengrijos bažnyčias, o taip pat – Vudu kulto apskritimus ar Afrikos sakraline praktiką „Roda de capoeira“.
Juodosios koplyčios vienintelis šviesos šaltinis leidžia sukurti apmąstymų, prieglobsčio ir šventiškumo šventovę. T.Gatesas taip pat sukūrė specialiai šiai koplyčiai skirtą paveikslų seriją. Savo neseniai mirusio tėvo stogdengio amatą autorius pagerbia pasitelkdamas stogo dengimo strategijas, tarp kurių ir metodas, kai naudojama atvira liepsna. Taip Haid parke atsirado paviljonas, kuris yra ir savotiškas memorialas, ir erdvė susiburti.
Būdamas dalimi dinamiškos „Serpentine“ vasaros programos, naujasis paviljonas tampa aktyvia Londono gyvųjų pasirodymų ir viešųjų susirinkimų platforma. Prie įėjimo pakabintas bronzinis varpas, išgelbėtas iš žymios katalikų bažnyčios, kadaise stovėjusios Čikagoje. Kaip užuomina apie susibūrimų ir dvasinės bendrystės erdvių ištrynimą miesto bendruomenėse šis istorinis varpas visą vasarą bus naudojamas skambinti, signalizuoti ir pranešti apie statinyje vykstančius renginius ir užsiėmimus.
Galerija „Serpentine“ savo vasaros paviljoną kasmet patiki projektuoti vis kitam daugiau ar mažiau žinomam pasaulio architektui. Tai tam tikras meninis iššūkis įvairių šalių architektūros kūrėjams, o taip pat – garbė įsirašyti į itin prestižinį autorių sąrašą. Šį laikinąjį statinį Londono Haid parke anksčiau yra projektavę architektai Bjarke Ingelsas (Danija), Zaha Hadid (Irakas/Didžioji Britanija), Frankas Gehry (JAV), Peteris Zumthoras (Šveicarija), Oscaras Niemeyeris (Brazilija), Sou Fujimoto (Japonija) ir kt.
Parengta pagal galerijos „Serpentine“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Serpentine“ galerijos nuosavybė. Foto: Iwan Baan.