Vilniau Kitąmet sostinėje, Gedimino kalno papėdėje atsivers nauja ekspozicinė erdvė – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Architektūros fondo surengtą atvirą paviljono konkursą ir galimybę įgyvendinti savo architektūrinę idėją laimėjo kūrėjų duetas – architektai Dalia Puodžiūtė ir Julius Seniūnas.
Lietuvos nacionalinis muziejus Vilniaus 700 metų jubiliejui dovanos paviljoną, kuriame lankytojų lauks pažintis su XIX a. vilniečiais ir miestu, kuriame jie gyveno. Čia bus eksponuojamas šiuo metu pagal unikalią ir anksčiau niekur nepublikuotą archyvinę medžiagą muziejaus kuriamas Vilniaus senamiesčio maketas. Siekdamas surasti geriausią vizualinį sprendimą muziejus surengė atvirą konkursą ir iš architektų bei tarpdisciplininių komandų sulaukė šešių projektų, kuriuose siūlyta, kaip turėtų atrodyti paviljonas.
D.Puodžiūtės ir J. Seniūno pasiūlyta paviljono idėja „Atlasas“, pačių sumanytojų žodžiais tariant, tarsi atlasas įkurdina įvairialypę būsimą ekspoziciją ir architektūrinėmis priemonėmis ją sujungia į vieną visumą. „Dominuojančiu tašku, žinoma, pasirinkome XIX a. Vilniaus maketo eksponavimo vietą, kuri, panaudojant įvairias architektūrines detales, perauga į atvirą tinklą, aprėpiantį jau ne tik pačias ekspozicijos erdves, bet ir kur kas daugiau – skirtingus unikalios Gedimino kalno papėdės parko elementus, o kartu ir miestiečius, ir miesto svečius. Siekiame, kad tai būtų ne tik paviljonas mieste, tačiau ir miestas paviljone“, – sako idėjos autoriai.
Iš viso konkurse varžėsi 6 paviljono idėjos. Autoriniais atlygiais taip pat buvo įvertinti Tomas Valentinaitis (projektas „Paviljonas“, už lakoniškumą, pragmatiškumą ir šiuolaikišką materialaus ir virtualaus turinio supynimą) bei Artūro Čertovo, Aleksandro Čebotariovo ir Lauros Kuršvietytės (projektas „Paviljonas“, už daugiasluoksnių ir estetiškų patirčių vietą) komanda.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinis muziejaus informaciją.
Titulinis pav.: konkursinis projektas devizu „Atlasas“ (arch. D.Puodžiūtė, J.Seniūnas), 1-oji vieta.