Kauno bienalė

GINČYTINA ATMINTIS: XI Kauno bienalė imasi kontroversiškos paminklų temos

2017-08-30
PILOTAS.LT

Užaugusi ant tekstilinių „pamatų“, Kauno bienalė tolsta nuo savo šaknies – laki tarpdiscipliniškumo erdvė šiemet imasi kontraversiškos paminklo ir įpaminklinimo temos. Bienalės atidarymo savaitgalį tyrėjai ir menininkai diskutuos, kokios gali būti šiuolaikinių paminklų turiniai ir formos? Kaip kuriant memorialus pasiekti sutarimą tarp politikų, visuomenės ir menininkų?

Rugsėjo 16–17 dienomis veiksmas vyks Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (V.Putvinskio g. 23), o spalio 26-ąją – Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr.22) Vilniuje.
XI Kauno bienalės rengėjų teigimu, diskutuojant apie paminklus ir įamžinimą tenka kalbėti apie du esminius, tarpusavyje susijusius šio fenomeno aspektus: ką įamžiname ir kaip įamžiname.
Bienalės Žodinės programos tikslas – papasakoti sprendimų priėmėjams, dailės ir kultūros tyrėjams, menininkams, studentams, visuomenės veikėjams ir neabejingiems piliečiams apie gausius alternatyvių įamžinimo formų pavyzdžius kitose šalyse.
Anot rengėjų, Bienalės programa reaguoja į diskutuotinus Lietuvos valstybės šimtmečio proga planuojamus įamžinimo projektus ir siekia dekonstruoti vyraujančius atminties “vadybos“ mechanizmus, atskleisdama jų politinius ir kultūrinius saitus. Bienalė bandys oponuoti tradicionalizmui, įsigalėjusiam Lietuvos viešųjų erdvių įprasminimo praktikoje ir skatins naujas įamžinimo idėjas bei strategijas.
XI Kauno bienalės Žodinėje programoje apie memorialinę kultūrą ir naujausias jos tendencijas dalyvaus šiuolaikinių įamžinimo projektų specialistai – kultūros teoretikas Jamesas E. Youngas, menininkas Jochenas Gerzas, menininkų duetas Horstas Hoheiselis ir Andreas Knitzas.

ŽODINĖ PROGRAMA
Rugsėjo 16 d., šeštadienis, 11.00–12.30 | pirmasis susitikimas
Prof. Jamesas E. Youngas (Masačusetso universitetas, Amherstas / University of Massachusetts Amherst)
Pranešimas (45 min.), diskusija su prof. dr. Giedre Jankevičiūte (Lietuvos kultūros tyrimų institutas) ir atsakymai į klausimus (45 min.), moderuoja dr. Rasa Antanavičiūtė (dailėtyrininkė, 11-osios Kauno bienalės žodinės programos kuratorė).
Apie prelegentą: Masačiusetso univeristeto (Amherst) profesorius ir Judaistikos centro direktorius Jamesas E. Youngas  yra geidžiamas svarbiausių pasaulio memorialų konkursų žiuri narys. Jis dalyvavo renkant ir statant tokius įamžinimo projektus kaip Memorialas nužudytiems Europos žydams Berlyne (2005) ir Pasaulio prekybos centro memorialas Niujorke (2011). Youngas yra pamatinių studijų apie naująsias memorialų formas autorius, kuratorius ir daugelio paminklų projektų konsultantas.
Rugsėjo 16 d., šeštadienis, 14.00–17.00 | antrasis susitikimas
Horsto Hoheiselo ir Andreaso Knitzo kūrinių pristatymas ir diskusija su dr. Rasa Antanavičiūte (45 min.)
Jocheno Gerzo kūrinių pristatymas ir diskusija su Manca Bajec (Karališkasis meno ir dizaino koledžas / Royal College of Art and Design) (45 min.)
Jocheno Gerzo, Horsto Hoheiselo ir Jameso E. Youngo pokalbis, moderuoja dr. Rasa Antanavičiūtė ir Manca Bajec (1 val.)
Apie prelegentus: Menininkai Horstas Hoheiselis ir Andreas Knitzas  yra tokių projektų kaip Buchenvaldo memorialas memorialui (1995) ir judantys paminklai arba pilkieji autobusai Ravensburge, Weissenau ir Berlyne (2006-2008) autoriai. Būtent jie memorialo nužudytiems Europos žydams Berlyne konkursui pateikė siūlymą nugriauti Brandenburgo vartus, o Aušvico išlaisvinimo metinių proga ant jų rodė garsiojo šios koncentracijos stovyklos įėjimo užrašo „Arbeit macht frei“ projekciją (1997). Hoheiselis ir Knitzas nuo 1990-ųjų kuria radikalių formų memorialus ir įamžinimo projektus, kurių iki šiol įvairiose pasaulio šalyse realizuota daugiau nei keturios dešimtys.
Menininkas Jochenas Gerzas išgarsėjo 1986 m. kartu su Esther Shalev-Gerz sukūręs paminklą prieš fašizmą Hamburg-Harburge (Vokietijoje), tapusį chrestomatiniu naujųjų formų memorialų pavyzdžiu. Nuo to laiko jis realizavo daugiau nei trisdešimt įamžinimo ir atminties projektų viešojoje erdvėje. Dauguma jų, kaip pavyzdžiui 2146 akmenų memorialas prieš rasizmą Saarbrückene (1993), remiasi dalyvavimo principu ir pirmiausiai kuria paminklus mūsų vaizduotėje.

Rugsėjo 17 d., sekmadienis, 12.00–14.00 | trečiasis susitikimas
Prof. Matthew Rampley (Birmingamo universitetas / University of Birmingham) pranešimas (45 min.). Manca Bajec (Karališkasis meno ir dizaino koledžas / Royal College of Art and Design) pranešimas (45 min.).
Matthew Rampley ir Mancos Bajec diskusija su doc. dr. Giedre Mickūnaite (Vilniaus dailės akademija) (30 min.). Pranešėjai ir Kauno bienalės kuratoriai – Paulina Pukytė, Laima Kreivytė ir Udi Edelmanas – atsakys į klausimus.
Apie prelegentus: Dailės istorikas Matthew Rampley iš Birmingemo universiteto, straipsnių rinkinio Heritage, Ideology and Identity in Central and Eastern Europe. Contested Pasts, Contested Presents sudarytojas, tyrinėjantis šiuolaikinį meną ir XX a. Vidurio Europos dailę bei architektūrą. Jis apžvelgs istorijos ir atminties politikos bei įamžinimo iššūkius Vidurio Europoje po 1990-ųjų.
Karališkojo menų ir dizaino koledžo doktorantė, menininkė ir kuratorė Manca Bajec, atliekanti meninį tyrimą apie istorinį paminklų revizionizmą buvusioje Jugoslavijoje ir meninę praktiką kaip susitaikymo metodą. Bus klausiama ar šiuolaikinis menas gali pasiūlyti naujų idėjų vien bendramintei publikai, ar jis gali inspiruoti naujus dialogus tarp žmonių, kurie paprastai nėra šiuolaikinio meno auditorija?

Spalio 26 d., ketvirtadienis, 18.00–20.00 | baigiamasis susitikimas NDG, Vilnius
Baigiamasis susitikimas su XI Kauno bienalės kuratorėmis Paulina Pukyte, Laima Kreivyte, Rasa Antanavičiūte ir diskusija su kultūros tyrėja dr. Skaidra Trilupaityte, Linara Dovydaityte bei kitais.
Primename, kad XI Kauno bienalės iškilmingas atidarymas Vienybės aikštėje įvyks rugsėjo 15-ą, 18:00, dalyvaujant Kultūros ministrei. Bienalės parodos Kauno paveikslų galerijoje atidaromos rugsėjo 16-ą, 18:00.
Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė, Kazickų šeimos fondas. Žodinės programos partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas ir Nacionalinė dailės galerija.
Parengta pagal XI Kauno bienalės informaciją.

Komentarai

  1. Kaip ateina laikas mirti žmogui, taip ir tautai. Tad nenuostabu, jog daugėja mūsų, lietuvių, baigties pranašų .
    Tik apmaudu, kad dar ir sumokam jiems iš savo kišenės…

    • nedramatizuociau taip giliai. man labiau panasu i erdves sau daryma. tam tikros ideologijos ekspansija su valdzios pritarimu.

  2. Bandau spėti Kauno bienalės pranašų verdiktą. Geriausias monumentas Lietuvos atkūrimo 100 mečiui – jokio materialaus paminklo. Tik modernios instaliacijos, fejerverkai ir modernus stiklo bokštas virš kultūros ministerijos.

  3. gausus judaistikos desantas ateina mus mokyti teisingo nuosavos istorijos iamzinimo

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Sinagogų aikštės memorialas

DOVANA JURBARKUI: Vienijantis Sinagogų aikštės memorialas

2019 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Jurbarke, Kauno gatvėje neseniai iškilmingai atidarytas Sinagogų aikštės memorialas. Tai tarptautinis projektas, suvienijęs Jurbarko žydų bendruomenės palikuonis iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos

12-oji Kauno bienalė

KITOKIA KELIONĖ: Prasideda Kauno bienalė „Po išvykimo | prieš atvykstant“

2019 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

26 menininkų iš viso pasaulio kūriniai, tyrinėjimai ir instaliacijos Kauno geležinkelio stotyje, Kauno paveikslų galerijoje ir įvairiose kitose antrojo šalies miesto vietose kviečia į patirčių

„Kelionė 1“, I.Likšaitė

SPALVA-ŠVIESA: Kvadrienalės Q19 paroda Vilniaus galerijoje „Kairė-dešinė“

2019 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Kairė-dešnė“, Vilniuje atidaroma 8-oji šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda. Ją sudaro menotyrininkės Ritos Mikučionytės atrinktų kūrinių kolekcija

Pročiūnų žudynių vieta

ĮAMŽINIMO IDĖJŲ KONKURSAS: Pročiūnų žudynių atminties vieta Šiaulių LEZ’e

2019 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo ir prieigų sutvarkymo projekto idėjos konkursą. Su nugalėtoju bus sudaroma projekto parengimo, vykdymo priežiūros ir įgyvendinimo paslaugų

Alfonsas Vincentas Ambraziūnas

DEKONSTRUKTYVIZMO PRADMENYS: Knygos pristatymas Kauno IX forto muziejuje

2019 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš 35 metus Kauno IX forto memorialiniame komplekse pastatytas Monumentas nacizmo aukoms atminti yra bene didžiausias ir labiausiai žinomas paminklas Lietuvoje. Išskirtinio dizaino ir konstrukcijų

šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS „TAUTOS LAISVEI“: Šiauliai paskelbė atvirą idėjos konkursą

2019 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Apie Lietuvos laisvės įamžinimą seniai galvojantys Šiauliai ką tik paskelbė paminklo „Tautos laisvei“ idėjų atvirą anonimini konkursą. Projekto tikslas – miesto centro urbanistinės struktūros pagrindinės

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Laisvės paminklas Šiauliuose

TAUTOS LAISVĖ IR REIKŠMĖ: Diskusija apie paminklo Šiauliuose idėją

2019 vasario 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau pradėjo įgyvendinti ilgai puoselėjamą paminklo Tautos laisvei idėją. Šia proga rytoj Saulės mieste rengiamas susitikimas-diskusija su dr. Dainiumi Razausku ir menotyrininku

12 Kauno bienalė

PASIRUOŠĘ NUSTEBINTI: Kauno bienalė keičia laiką ir darbo metodą

2018 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

12-oji Kauno bienalė į parodas kvies jau kitų metų vasarą bei imsis kelionės ir tarpinės būsenos temos. Pranešama, kad šįkart keičiamas ne vien šio vieno

Paminklas broliams Vileišiams

PAMINKLAS BROLIAMS VILEIŠIAMS: Prasidėjo Valstybės atkūrimo 100-mečio renginiai

2018 vasario 86 KomentaraiPILOTAS.LT

Sostinėje Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių programą pradėjo Tado Kosciuškos gatvės skvere, prie Neries atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams.

Oskaras Hansenas

O.HANSENAS IR ATVIRA FORMA: Apie grasiąją koncepciją ir galimą Vilniaus įtaką

2018 sausio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Londono universiteto Birkbeko koledžo lektorė Katarzyna Murawska-Muthesius skaitys paskaitą Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Bus pasakojama apie Oskaro Hanseno „Atviros formos“ koncepciją ir Auschwitzo paminklo konkurso

Tylos paktas

TYLOS PAKTAS: Paroda, gimusi kuriant filmą „Močiute, Guten Tag!“

2018 sausio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus fotografijos galerijoje atidaroma Vilmos Samulionytės paroda „Liebe Oma, Guten Tag! arba Tylos paktas“. Paroda sudaryta iš vizualinės medžiagos, rastos ir užfiksuotos autorei kartu su

D.Narkevičius

DĖMĖS IR ĮBRĖŽIMAI: Nauji D.Narkevičiaus erdviniai filmai ir tamsos architektūra

2017 gruodžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinės dailės galerijos didžiojoje salėje pristatomi nauji vieno žymiausių Lietuvos šiuolaikinių menininkų Deimanto Narkevičiaus 3D filmai. Vaizdo instaliacijos skatina naujas percepcines žiūrovų patirtis galerijos erdvėje,

Kauno bienalė

11-OJI KAUNO BIENALĖ UŽSIDARO: Renginį užbaigs turas po parodą ir filmas

2017 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei du mėnesius vykstanti 11-oji Kauno bienalė „Yra ir nėra: paminklo [ne]galimybės klausimas“ atsisveikina. Paskutinę šio paminklų temai skirto renginio dieną Kauno paveikslų galerijoje

Lukiškių a. memorialas

LUKIŠKIŲ AIKŠTĖS MEMORIALAS: ŠMC konkursą laimėjo A.Labašausko kūrinys

2017 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik paskelbtas Laisvės kovotojų įamžinimo Vilniaus Lukiškių aikštėje memorialo idėjos nugalėtojas. Susumavus visuomenės bei ekspertų vertinimo balus, paaiškėjo, jog svarbiausioje šalies aikštėje bus įgyvendinamas

Jungtinės Karalystės Holokausto memorialas, arch. "Adjaye Associates" ir "Ron Arad Architects", 1-oji vieta

GYVAS PAMINKLAS: Holokausto memorialo Londone konkursą laimėjo D.Adjaye ir R.Arad

2017 spalio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai pasibaigusį Jungtinės Karalystės Holokausto memorialo architektūros idėjų konkursą laimėjo Didžiojoje Britanijoje praktikuojančio architekto Davido Adjaye (David Adjaye) ir žydų architekto bei pramonės dizainerio Rono

Vytauto Didžiojo paminklas

VALSTYBĖS ŠIMTMEČIUI ARTĖJANT: Veliuonoje restauruotas Vytauto Didžiojo paminklas

2017 spalio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Minint 500-tąsias Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto mirties metines, 1930-aisiais Veliuonoje iškilo paminklas Vytautui Didžiajam. Restauratorius Kęstutis Norkūnas neseniai baigė restauruoti šį skulptoriaus Apolinaro Šimkūno tuometinį

Kauno bienalė

GINČYTINA ATMINTIS: XI Kauno bienalė imasi kontroversiškos paminklų temos

2017 rugpjūčio 304 KomentaraiPILOTAS.LT

Užaugusi ant tekstilinių „pamatų“, Kauno bienalė tolsta nuo savo šaknies – laki tarpdiscipliniškumo erdvė šiemet imasi kontraversiškos paminklo ir įpaminklinimo temos. Bienalės atidarymo savaitgalį tyrėjai

Laisvės paminklo restauracija

YRA IR NĖRA: 11-oji Kauno bienalė gvildens paminklo problematiką

2017 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno bienalė – vienas didžiausių meno renginių šalyje, antrajame šalies mieste vykstanti jau daugiau nei 20 metų. Šį rudenį menininkus iš įvairių šalių sukviesiantis 11-asis

Dainavos partizanų paminklas

PAGERBS DAINAVOS PARTIZANUS: Alytaus savivaldybė laukia paminklo projektų

2017 birželio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Alytaus savivaldybė nuo pavasario vykdo paminklo Dainavos apygardos partizanams 1944 –1953 m. konkursą. Pastarąjį paminklą planuojama statyti I Alytaus aikštėje. Norintys dalyvauti konkurse, dar turi

vilei_170300_e01_xxx

KAUNO POPULIZMO VĖJAI: Skulptūriškas demokratijos žaislas visuomenei

Kaune ir toliau smarkauja populizmo vėjai. Nors plačioji visuomenė bei architektų bendruomenė čia kone saugoma nuo informacijos apie rengiamus didžiuosius projektus pertekliaus, miestiečių nevengiama įtraukti

images_straipsniu_foto_4415_basan_vn_160300_e01_xxx

PAMINKLAS TAUTOS PATRIARCHUI: Paskelbtas atviras idėjų konkursas

Vilniaus savivaldybė neseniai paskelbė ilgai lauktą konkursą sukurti ir pastatyti paminklą Jonui Basanavičiui aikštėje prie Nacionalinės filharmonijos. Atvirame konkurse ji pakvietė dalyvauti kūrėjų (architektų, skulptorių)

images_pulsas_foto_4738_biena_kn_160900_e01_xxx

11-OJI KAUNO BIENALĖ://REIKALINGOS VIEŠŲJŲ ERDVIŲ MENO KŪRINIŲ IDĖJOS

Vienas masiškiausių Kauno meno renginių – Kauno bienalė – vyks nuo kitų metų rugsėjo iki lapkričio. Ką tik ji pakvietė įvairių sričių profesionalius menininkus teikti

images_pulsas_foto_4699_simku_pa_160800_e01_xxx

TIKROVĖ IR ATSIMINIMAI://MENINIS ŠILAINIŲ MIKRORAJONO OBJEKTŲ TYRIMAS

Šiandien Kauno projektų erdvėje „Kabinetas“ atidaroma Evelinos Šimkutės paroda iš skulptūrų ciklo „Objektai“. Autorė atlieka neatpažįstamai pakitusio gimtojo Šilainių mikrorajono tyrimą, persunktą asmeninių bei platesnių

images_straipsniu_foto_4415_basan_vn_160300_e01_xxx

APSISPRENDĖ DĖL J.BASANAVIČIAUS PAMINKLO://RENGS ATVIRĄ IDĖJŲ KONKURSĄ

Vilnius, atrodo, pagaliau galutinai apsisprendė ir nutraukė užsitęsusias diskusijas dėl paminklo dr. Jonui Basanavičiaus vietos. Sostinės Tarybos sprendimu, šis paminklas Vilniuje bus pastatytas naujai formuojamoje