images_phocagallery_1728_prote_akci_1204_1728_mitin_kn_120426_e21_BRA

GATVĖS SUSIRĖMIMAS DĖL PAVELDO://KAUNO ARCHITEKTAI VS KPD

Po į teismų sales persikėlusio skandalingojo Kauno „stiklainio“ atvejo, Kultūros paveldo departamento Kaunо teritorinio padalinio veikla tapo paralyžiuota. Pusantrų metų tokią padėtį kentę antrojo šalies miesto architektai galiausiai neištvėrė – išėjo į gatvę pareikšti savo pozicijos. Architektų pilietinė protesto akcija įvyko Rotušės aikštėje tiesiai po Kultūros paveldo departamento Kaunо teritorinio padalinio langais.

Į GATVĘ IŠGINĖ SOPULIAI

Šiltą balandžio 26-osios vidurdienį Rotušės aikštėje būriavosi Kauno architektai ir miesto ateičiai neabejingi eiliniai piliečiai. Šįkart į gatvę juos išginė ne pavasarinis oras, bet noras išsakyti savo cecho sopulius bei siekis pagaliau pajudėti iš aklavietės, į kurią Kauno architektus stumia Kultūros paveldo departamento (KPD) politika. Priešais KPD Kauno teritorinio padalinio pastato langus architektai surengė protesto akciją, skirtą atkreipti visuomenės dėmesį į pernelyg griežtą paveldosaugą Kaune bei paakinti KPD valdininkus pagaliau pradėti dialogą su architektais.

Iš viso renginyje susirinko apie 200 architektų, pritariančių pozicijai, kad susiklosčiusią padėtį reikia keisti nedelsiant. Jie rinkosi su poziciją išreiškiančiais plakatais, biurokratus simbolizuojančiais juodais snapais ir uniformomis.
Beje, Kauno architektai savo suorganizuotame renginyje patyrė ir opoziciją – visuomenės veikėjo ir „Senojo Kauno“ draugijos lyderio Rimvydo Žiliuko vadovaujama grupelė vyresnio amžiaus žmonių su vėliavomis ir plakatais čia pat susibūrė palaikyti KPD. Tvarką akylai prižiūrėjo policiją.

KVIETĖ BAIGTI PILIETINĮ KARĄ SU ARCHITEKTAIS

Protesto akciją inicijavęs architektas Algimantas Kančas jau turi panašių renginių patirtį – pernai jis surengė akciją prieš pastatus-vaiduoklius. Šįkart architektas pasižymėjo radikalia pozicija ir griežtais pareiškimais. Pasak jo, Kaunas nėra rezervatas, todėl radikalios permainos jo paveldosaugos politikoje yra tiesiog būtinos. Architektas taip pat viešai perskaitė architektų peticiją DĖL SUSIDARIUSIŲ PROBLEMŲ KULTŪROS PAVELDO SRITYJE.
Architektūros istorikė Jolita Kančienė mitingo dalyvius supažindino su Kauno tarpukario architektūros istorija bei pateikė pavyzdžių kaip šiame – auksiniame – Kauno urbanistinės raidos laikotarpyje gimė modernūs sprendimai. Pasak specialistės, tai yra sektinas kelias tvarkant miestą ir dabar. Architektas Linas Tuleikis pažymėjo KPD specialistų kompetencijos stoką, kuri atsispindi įsakymuose beatodairiškai saugoti visų naujamiesčio kiemų erdves.
Kiek nuosaikesnės pozicijos laikėsi architektai Rimas Palys ir Audrys Karalius. Jie stebėjosi, kad KPD dažnokai palaiko įvairius bandymus skirstyti visuomenę į paveldo draugus ir priešus, prie pastarųjų urmu priskiriant „visus architektus“. Anot kalbėtojų, kolektyvinė atsakomybė, kaip sovietmečio atgyvena, neturėtų būti primetama architektams aprioriškai. Iš KPD seniai laukiama aiškesnės ir tiksliau apibrėžtos laikysenos paveldo objektų ir ypač teritorijų naudojimo bei pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms atžvilgiu. Anot abiejų architektų, nematyti, kad nacionalinė paveldo politika visiškai paskendo smulkmeniškame paragrafų liūne ir seniai prarado konstruktyvų turinį, gali nebent architektūrinis beraštis ar paveldinis fundamentalistas. R.Palys ir A.Karalius pakvietė KPD baigti pilietinį karą su architektais ir istorinių objektų bei teritorijų sugrąžinimą į kokybišką gyvenimą aptarti konstruktyvioje aplinkoje.

IŠKLAUSĖ IR KITĄ STOVYKLĄ

Kauno architektų mitinge pasisakė ir buvo išklausyta ir kita stovykla. Pasisakęs laikinasis KPD Kauno teritorinio padalinio vadovas Svaigedas Stoškus prisipažino iki šiol buvęs itin prastos nuomonės apie Kauną, tačiau miestą pamilęs vos per 3 darbo dienas. „Mes visi mylime šį miestą, todėl turime kurti dialogą, o ne vieni į kitus mėtytis akmenimis“, – tikino jis. Pasak šio teisinius dalykus nei architektūrą žymiai geriau išmanančio jaunojo specialisto, tinkamai tvarkomas Kaunas pajėgus pralenkti Vilnių. „Svarbu, kad visiems galiotų tos pačios veiklos taisyklės“, – mano jis.
Visuomenės veikėjas R.Žiliukas pripažino Kauno architektų profesionalumą kuriant šiuolaikinę architektūrą, tačiau tvirtino apie istorinius laikus suprantantis geriau, todėl galintis patarti. Labiausiai jis kritikavo Kauno pilies vizijos autorius. Jam oponavės L.Tuleikis sakė, kad svarbiausia profesionalumas. „Kažkas norėtų, jog pradėję darbą vėliau kažkam užleistume vietą šiek tiek pabraižyti, o paskui vėl sugrįžtume ir prisiimtume visą atsakomybę“, – pažymėjo architektas.
Renginį vedęs architektas A.Kančas akciją užbaigė šūkiais, kurie sugrąžino į 9-ojo dešimtmečio pabaigą, Sąjūdžio laikus.

GATVĖS ŠŪKSNIUS UŽBAIGĖ APSKRITO STALO DISKUSIJA

Kauno architektų mitinge pasisakė ir specialiai iš Vilniaus atvykusi KPD vadovė Diana Varnaitė. Ji atrėmė daugelį departamentui mestų kaltinimų bei tikino niekada nevengusi dialogo su architektų cechu. Tai savotiškai patvirtino ir po mitingo KPD patalpose prie apskrito stalo įvykęs KPD specialistų ir architektų susitikimas. Čia architektai paveldosaugininkams išsakė savo sopulius, užsimezgė diskusija. Vyravo draugiška ir geranoriška atmosfera. Nutarta greitai susitikti vėl jau konstruktyvesniam dialogui.
Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Prikockis PILOTUI.LT pažymėjo, kad visada buvo gatvės renginių priešininkas. Anot jo, žymiai geriau yra kalbėti profesionaliais argumentais ir juos atitinkančioje aplinkoje. „Vis dėlto ši akcija pasiteisino ir davė rezultatų“, – po įžanginio Kauno architektų ir KPD specialistų susitikimo tvirtino LAS Kauno skyriaus vadovas. KPD Kauno teritorinio padalinio vadovas Svaigedas Stoškus PILOTUI.LT pažadėjo, kad Kauno paveldosaugos reikalai greitai ims sparčiai taisytis į gerą. Kaip greitai nuo kalbų bus pereita prie darbų turėtume pamatyti netrukus.


 

Komentarai

 1. susikure naujas „kulturos“ propagavimo frontas- “ Aukstoji kultura“- Juozaitis, Kancas, Kauspedas

 2. reikejo kazko imtis, kad pazaboti ta “ stiklainiada“. Kanciada gina ne tik save, bet ir Juozaitijada.

 3. Paveldo sistemoje problemos pribrende jau seniai. Atrodo, kad KPD tiesiog nera pajegus is esmes realizuoti paminklu apsauga, tode uzsigriebia maksimaliai kiek gali ir skalpuoja visus i kaire ir i desine, kad parodytu savo reikalinguma. Joks senuju objektu issaugojimas jiems is tiesu nerupi. Bent jau taip matyti is pasikartojanciu vadovybes veiksmu.

 4. kiek yra paveldo objektu Lietuvoje, saugomu valstybes? desimtys tukstanciu? gal palikime 1000, o kitus dokumentuokime ir premijuokime savininkus, jei saugo, o jei ne tai ne

 5. ? . atsakymas . Kancai ir akropoly ne dykaij braize . ir dabar dykaij nesukauja , varguoliai tie kas , paskuij , uz nugaros klega .

 6. kancai- pastaruoju metu laaaaaaaaaabai suinteresuoti amenys- gal zinote kodel ???????????:)

 7. straipsnyje pasigedau informacijos apie tai kas konkreciai buvo susitarta su Varnaite ir kokiu konkreciu priemoniu imsis KPD ir architektu sajunga ar inicijuojantys architektai

 8. tokiais mitingais, kuriuose postringauja kančai. Po to, kai A. Kančas įrioglino akropolį į Karmelitų bažnyčios šventorių – jis man ne architektas. Jei turi bent lašą sąžinės – nuo paveldo turėtų laikytis per šūvio atstumą, o projektuoti dykumose. Bet „poziciją“ reiškiančiam „cechui“ tokie kolegos nekliūva. Jei nemokat apsivalyti – nėra ko verkti, kad pasibaisėjimą kelia visas „cechas“ urmu

 9. JUOKDARAI , AR TIKITES KAZKA PAKEISTI _ AR NETURIT DARBO . bet kokia statyba gadina aplinka .

 10. kas jau kas, o kancas paveldo klausimais galetu patyleti. puse kauno centro supartalino.

 11. Labai gerbiu architektus, kad sukilo pries konservatyvumo bastijona. Tik, aisku, kad ir patiems architektams reiketu savo ceche gerokai apsivalyti nuo architekturiniu kenkeju ir paveldo naikintoju.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Malūnas

PASAKOJIMAI APIE MALŪNUS: Viešų paskaitų ciklas virtualiai

2020 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Šiaurės sparnai: istorinių vėjo malūnų atminties archyvas“ skirtas Lietuvos vėjo malūnų paveldo tyrimams ir sklaidai, malūnų istorijai, atminčiai, išsaugojimo ir atgaivinimo klausimams. Vienas iš

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

FIXUS Mobilis

„FIXUS MOBILIS“ KIMBA Į DARBUS: Suburtos 3 mobilios profesionalų komandos

2020 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Jau šį rudenį „FIXUS Mobilis“ komandos, sudarytos iš trijų skirtingų sričių profesionalų, kibs į darbus in situ: projekto metu mikroautobusais-dirbtuvėmis jos lankys ir atrinktus kultūros

do architektai

PRITARĖ PETICIJAI: Statybos prie kultūros paveldo objektų – tik eksponavimui ar tvarkymui

2020 rugsėjo 306 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į Peticijų komisijos išvadą, vakar pritarė Rasos Kalinauskaitės peticijai „Dėl statybų Vilniaus baroko paminkluose“. Draudimas nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti

vilni_pa_200800_e02_kaa

KVIEČIA „HERITAS‘20“: Kultūros paveldo festivalis prasidės diskusijomis

2020 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Spalio pradžioje rengiamas tarptautinis kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų festivalis „Heritas“ vienija specialistus, valstybės bei privačias organizacijas, viešąsias įstaigas, privačias įmones, ir visus, neabejingus kultūros

Misionierių sodai

NAUJŲ STATYBŲ PRAKTIKA: Vertingiausiuose paveldo teritorijose ribos pataisomis

2020 rugsėjo 103 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija pritarė visuomeninei iniciatyvai uždrausti nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu. KOMISIJA ANTRINA

kated_sl_200900_e01_xxx

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTAS: Ieškoma Šiaulių paveldosaugos galva

2020 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos paskelbė konkursą Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjo pareigoms užimti. Prašymai priimami iki rugsėjo 22 dienos, antradienio (imtinai).

Vaidilutė Ščiglienė

PAVELDOSAUGININKŲ PIRMININKĖ: Vadovauti paveldo komisijai paskirta V.Ščiglienė

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininke neseniai paskyrė menotyrininkę dr. Vaidutę Ščiglienę. Iki šiol Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovės funkcijas atliko pirmininko pavaduotoja Andrijana Filinaitė.

Vilniaus Senamiestis

PAVELDOSAUGININKAI IŠEINA Į GATVES: Pradedama Vilniaus senamiesčio natūros analizė

2020 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus skyriaus specialistai šią savaitę pradeda kontrolinę senamiesčio situacijos analizę, kuri žada trukti visą vasarą. Jau šiandien juos galima sutikti Didžiojoje,

Skype

PAVELDOSAUGININKAI VIRTUALIZUOJASI: KVAD‘o pareigūnai konsultuoja per „Skype“

2020 gegužės 61 KomentarasPILOTAS.LT

Pandemijos įtakoje Kultūros paveldo departamentas virtualizuojasi. Per estų kadaise sukurtą „Skype‘o“ skaitmeninę programėlę informaciją jau teikia departamento teritorinių skyrių paveldosaugininkai. Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas

Heritas‘2020

(Į)KRAUK PAVELDĄ!: Į festivalį „Heritas“ išaugusi iniciatyva kviečia į Lukiškes

2020 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

„Heritas“ kartą per metus po vienu stogu suburia nekilnojamojo kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų specialistus, įmones, valstybines įstaigas bei visuomenę. Šiemet gegužės viduryje jis vyks

Kablys

KULTŪRA YRA VERTYBĖ: Susirūpinta „Kablio“ kultūrinės veiklos išsaugojimu

2020 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus vyriausiojo architekto skyrius kreipėsi į miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybą, kad ši įvertintų, ar „Kablio“ vardu žinomame pastate nuo pat pastatymo vykusi ir

Valstybinė kultūros paveldo komisija

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA ATSINAUJINA: Paskirti dar 4 nauji nariai

2020 sausio 9Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad Valstybinę kultūros paveldo komisiją papildė istorikas doc. dr. Salvijus Kulevičius ir architektė teisininkė dr. Daiva Veličkaitė. Ką tik į šią šalies

Daržų g. 14

KLAIPĖDOS SENAMIESTYJE PRADANGINO NAMĄ: STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

2019 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ką tik pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos senamiestyje atliktų griovimo darbų pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) surinktą medžiagą. Ikiteisminis tyrimas pradėtas

3624_moder_kn_140500_e02_bra

ATVIRA DISKUSIJA KAUNE: XX a. architektūrinio palikimo interpretacija

2019 lapkričio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Dar XX a. viduryje paveldosaugos klasikas Freemanas Tildenas atkreipė dėmesį, kad vien tik istorinių faktų žinojimas dar nėra pakankama motyvacija puoselėti istorinį palikimą. „Kaunas 2022“

Viekšnių vaistinė

VIEKŠNIŲ ATVEJIS: Prasidėjo mažųjų miestelių paveldosaugos praktinis seminaras

2019 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Dešiniajame Ventos upės krante įsikūrusiuose Viekšniuose šiandien prasideda medinės architektūros paveldosaugos praktinis seminaras. Renginys skirtas Viekšnių miesto kultūros paveldo apsaugos problemoms analizuoti. Kaip praneša Kultūros

Andrius ir Lukas Paulauskai

PAVELDOSAUGOS HAKATONAS: „Pokemon Go“ ir virtualus plaktukas

2019 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune įvyko pirmasis architektūros paveldosaugos hakatonas Lietuvoje. Pagal Kauno architektūros festivalio KAFe 2019 programą organizuotame reginyje iš viso pristatytos 9 idėjos, iš kurių 2 sulaukė

Kultūriniai kraštovaizdžiai 3

KULTŪRINIAI KRAŠTOVAIZDŽIAI 3: Nidoje prasidėjo paveldosaugos vasaros mokykla

2019 rugpjūčio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Nidoje prasidėjo 3-oji paveldosaugos vasaros mokykla „Kultūriniai kraštovaizdžiai“. Šis gebėjimų stiprinimo renginys subūrė studentus, jaunus ir patyrusius specialistus iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos, ypač

Nemuno kelias

NEMUNO KELIAS: Šančiskių protesto akcija virto eitynėmis už demokratiją Kaune

2019 liepos 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Žemųjų Šančių bendruomenė tarė dar vieną skambų protesto žodį dėl neharmoningos miesto plėtros – surengė pilietinę akciją „Nemuno kelias“. Kauno valdžios autokratiško valdymo ir

ICOMOS LIETUVA

ICOMOS LIETUVA: Laiškas dėl šalinimo iš organizacijos ICOMOS – dėl nesusikalbėjimo

2019 liepos 24Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė sensacinga informacija, esą Lietuvos skyrius pašalintas iš tarptautinės nevyriausybinės organizacijos ICOMOS, besirūpinančios paminklų ir lankytinų vietų apsauga. Vis dėlto šis skyrius,

Nemuno kelias

NEMUNO KELIAS: Šančių bendruomenės protesto akcijai skirta fotofgrafijų paroda

2019 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 27 dieną Šančiuose prie Nemuno 700 žmonių susikibo rankomis ir suformavo „Nemuno kelią“. Taip bendruomenė išreiškė nepritarimą Nemuno krantinės rekonstrukcijos projektui, kuriuo ketinama paupiu

Sapiegų parkas Vilniuje

ANTAKALNIO BENDRUOMENĖS PERGALĖ: Sapiegų parko projektas sustabdytas

2019 birželio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus Antakalnio bendruomenę ką tik pasiekė laukta žinia. Vilniaus savivaldybė ryžosi sustabdyti jau pradėtą įgyvendinti Sapiegų parko Antakalnyje projektą, kurį vietos bendruomenė smarkiai kritikavo. „Noriu

Vilniaus senamiestis

HERITAS’19: 2-oji tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda

2019 gegužės 2Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasideda tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“. Antrą kartą organizuojamas nemokamas renginys tęsia sėkmingą pirmųjų metų praktiką ir pagrindinį dėmesį skiria

Šv. Jokūbo kompleksas

ĮŽVELGIA KPD VILKINIMĄ: Dėl Šv. Jokūbo komplekso tarpininkauti prašo ministrą

2019 sausio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios, dominikonų vienuolyno ansamblio ir Šv. Jokūbo ligoninės statinių komplekso patikslintų duomenų Kultūros paveldo departamentas (KPD) Kultūros vertybių registre iki

Vidmantas Bezaras

NAUJAS KPD VEIDAS: Vadovo konkursą laimėjo aplinkosaugininkas Vidmantas Bezaras

2018 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos skelbto pakartotino konkurso į Kultūros paveldo departamento (KPD) direktoriaus pareigas metu daugiausiai balų surinko aplinkos apsaugos ekspertas, geografas Vidmantas Bezaras. Šis postas ne