images_phocagallery_1516_Casagrandes_pav_1516_casagrand_TIT

URBANISTINĖ AKUPUNKTŪRA// MARCO CASAGRANDE IR TREČIOSIOS KARTOS MIESTAS

Kol Lietuvoje urbanistika vegetuoja žemėtvarkiniuose labirintuose, o koncentruoti ekonominiai interesai, bei valdininkų „saviraiška“ tebėra pagrindinis nacionalinės urbanistikos variklis, pasaulio urbanistinė mintis nutolo į vos beįžiūrimus horizontus ir jau seniai sprendžia visiškai kitokio pobūdžio uždavinius ir vadovaujasi absoliučiai kitokiais prioritetais. Vienas įdomesnių šiame kontekste – urbanistinis išdykėlis Marco Casagrande, kurio daugiabriaunį mąstymą ir kūrybą portale PILOTAS.LT maloniai sutiko pristatyti Guoda Bardauskaitė, studijuojanti Lundo universitete Tvariąją urbanistiką (angl. Sustainable Urban Design).

NUO ARCHITEKTO IKI RAGANAUJANČIO ŽOLININKO

Nepaisant to, kad dabar architektūros pasaulis persmelktas eko-tendencijų, didesnė dalis architektų vis tik labiau linkę operuoti skambiais terminais nei puoselėti tikrąsias eko-vertybes. Tačiau architektų, kurie nuoširdžiai renkasi laikui imlų rankų darbą ar braidymą lysvėje vietoj pigaus ir efektingo šou eko-scenose, visgi yra. Suomių architektas, profesorius, rašytojas ir menininkas Marco Casagrande verčia pasaulį patikėti, jog piktžolės, griuvėsiai ir močiučių išmintis yra aukščiausias gėris ir tikroji tiesa, o tobulą ateities miestą drįsta lyginti su kompostu, pavyzdžiui.

Kaip žinia, gydymas, kai veikiant tam tikrus kūno taškus, manipuliuojama vidine energija ir daromas poveikis visam organizmui, medicinoje vadinamas akupunktūra. Drąsiai perkėlęs šį medicininį terminą į urbanistinį kontekstą, M.Casagrande mato miestus kaip kompleksiškus organizmus, kuriuose cirkuliuojančios ir persidengiančios energijos srovės lemia ne tik miestiečių veiksmus, bet ir urbanistinius procesus.

PIKTŽOLĖS PRINCIPU GRĮSTA URBANISTIKA

Derindamas gamtosaugą ir urbanistinį projektavimą, M.Casagrande kuria taškinio energijos stimuliavimo metodus, skatindamas ekologiškai darnesnį miesto vystymąsi. Jo urbanistinės akupunktūros tikslas –  urbanizuotos teritorijos transformacija į „trečiosios kartos miestą”. Tai – miestas, kuriame tikroji realybė persmelkia dominuojantį „betoninį sluoksnį“. Čia pasitarnauja akupunktūra, urbanistinių anarchistų-daržininkų dėka kur-ne-kur ryžtingai prakiurdydama asfaltą ir tuo tyliai padėdama įvykti tam, kas įvyktų savaime, bet ne taip greitai. „Joks projektas ar dizainas neturi konkuruoti ir pakeisti realybės“,- sako M.Casagrande.

Anot jo, kadangi miestas siejamas su kontrole ir jėga, akupunktūra – priešingai – gali būti pakankamai silpna, tačiau to pakanka, kad „tvarkos mašina“ būtų sulaužyta. „Piktžolė, įsišaknijanti mažiausiame asfalto plyšyje,sugeba jį suskaldyti. Taigi, akupunktūra, tarsi piktžolė, o akupunktūros taškas – tai plyšys. Šio poveikio jėga yra milžiniška, apjungianti žmogaus prigimtį su gamta“,- teigia M.Casagrande.

FRYGANIŠKA ARCHITEKTŪROS IDEOLOGIJA

Grupė WEAK! (angl. Silpnuoliai!), kurią sudaro M.Casagrande bei du taivaniečiai architektai, Hsieh Ying-Chun ir Roan Ching-Yueh, sako esantys tarsi industriniai vabzdžiai. Šenzeno architektūros bienalės metu 2009-aisiais apleistoje teritorijoje tarp miesto rotušės ir nelegalios(!) darbininkų stovyklos iškilo jų statinys „Vabalo skliautas“ (angl. Bug Dome).

Paviljono statybai pritaikyta unikali Guanchi kaimo meistrų bambuko konstrukcijos technologija, kurią į miestą atvežė nelegalūs(!) darbininkai iš provincijos. Pastatas, suteikiantis pavėsį ir jaukią erdvę  įvairiems renginiams, stovi ligi šiol, ir yra naudojamas kaip neoficialus(!) darbininkų klubas, arba, pasak M.Casagrande's, erdvė post-urbanistinei meditacijai, kur modernūs miestiečiai gali atsikvėpt nuo juos knisančios nenatūralios aplinkos.

Anot WEAK!, modernioji manifestų epocha išsikvėpė ir nebereikia demonstruoti jėgos ar juo labiau, būti egocentriškiems. Buvimas silpnu gali būti naujas būdas užmegzti dialogą. WEAK! filosofijos pagrindas – gerbti kiekvieną individą, mokytis iš gamtos ir garbinti visatos stebuklą.

TAIPĖJAUS MIESTAS PATIKĖJO AKUPUNKTŪRININKO DRĄSA

Šiuo metu neįprastos ir gana radikalios M.Casagrande's teorijos pritaikymą praktikoje stebi Taipėjaus miestas Taivane. Architektas, matydamas, jog miesto plėtra nesugrįžtamai didina žmonių atotrūkį nuo gamtos, parašė miesto valdžiai griežtą laišką, ir po metų buvo pakviestas į Taipėjų, kad pristatytų savo alternatyvią miesto vystymosi viziją. Valdininkai rodė architektui planus, vedžiojo po transformuojamas teritorijas, tame tarpe ir griauti pradedamą nelegalią gyvenvietę, vietoj kurios netrukus turėjo atsirasti parkas.

Būtent ties šiuo objektu M.Casagrande ir apsistojo, ir tą keistą, anarchistinę bei, valdžios manymu, miesto vaizdą teršiančią urbanistinę struktūrą pavertė savo eksperimentų aikštele. Jam nebuvo įdomūs miesto valdininkų projektai ir vizijos, kurie turėjo mažai sąsajų su realiu gyvenimu. Aptikęs galingą vietinių žmonių energiją, jis intensyviai masažavo šį atrastąjį tašką, kol galiausiai purvinas, griūvantis, miesto spaudžiamas ir baimėmis persmelktas lūšnynas pasikeitė taip, jog griovimo procesas buvo sustabdytas, o savivaldybė įtraukė jį į lankytinų vietų sąrašą.

Šiai urbanistinei transformacijai nereikėjo ypatingų investicijų, išskyrus laiką ir rankų darbą. Architektas pradėjo kasdien lankytis nelegalioje gyvenvietėje ir legaliai kuopti ją nuo šiukšlių. Jau po kelių dienų prie jo prisijungė vietiniai žmonės, o taip pat į pagalbą atėjo studentai.

URBANISTINIS KOMPOSTAVIMO EFEKTAS

Išvalius teritoriją, buvo įrengti nauji laiptai ir takeliai, pagerinantys šlaite esančios gyvenvietės susisiekimą su upės slėniu, kur nuo seno buvo žmonių daržai, savivaldybės sprendimu turėję pavirsti reprezentatyvia, tačiau jokios naudos neteikiančia veja. Po kelių savaičių intensyvaus darbo, maitinamas, gydomas ir palaikomas vietinių močiučių, M.Casagrande teigia, pasiekęs momentą, kai pasyvi energija išjudėjo ir pradėjo purenti žemę… Toliau viskas vyko savaime. Bendruomenė atgijo, o gyvenvietė tapo parodomuoju anarchistinės daržininkystės centru betoniniame mieste – gyvu akupunktūros pavyzdžiu.

M.Casagrande's manymu, ateities miestų vystymasis priklausys nuo sugebėjimo suderinti senovės išmintį ir naujas technologijas, o naujam gyvenimui prikeltas lūšnynas, vadinamas Lobių kalva (angl. Treasure Hill), papildytas saulės baterijomis bei organinių atliekų perdirbimo įrenginiais, galėtų tapti idealiu save išlaikančios struktūros pavyzdžiu. Juk „užkasę dirvoje kompostą, iš dvokiančios masės gauname geriausios kokybės kultūrinį dirvožemį“,- teigia M.Casagrande.

MIESTO DEKONSTRAVIMO AKADEMIJA

Anot M.Casagrande's, griuvėsiai – taip pat yra žmogaus kūrinys, vėl virtęs gamtos dalimi. Tačiau architektas nelaukia, kol jo kurti pastatai pavirs griuvėsiais – jis projektuoja juos pats. Pavyzdžiui, projektuojant Čen namą Taivane, kuris 2008-aisiais laimėjo Pasaulio architektūros apdovanojimą, buvo siekiama sukurti griuvėsiams analogišką struktūrą, kuri reaguoja į  vietos klimato sąlygas: vėją, potvynius, temperatūrą. Apgalvota pastato konstrukcija saugo jį nuo pažeidimų žemės drebėjimo metu, o poliai neleidžia apsemti grindų pakilus potvyniams. Nepaisant to, pastatas toli gražu nėra panašus į tvirtovę – būtent lengvumas ir lankstumas daro jį stipriu. Tai yra savybės, neišskiriančios statinio iš gamtinės aplinkos.

Tačiau to negana. M.Casagrande sako, jog griuvėsiai – tai ne produktas, o procesas, taigi ir miestas turi virsti savotišku kompostu. Šiam tikslui – miesto kompostavimo galimybių tyrinėjimams ir praktiniams užsiėmimams – 2010-aisiais Taipėjuje buvo įkurtas nepriklausomas tyrimų centras – Griuvėsių akademija.

Ši neįprasta akademija yra įsikūrusi apleistame penkiaaukštyje ir teikia prieglobstį ne tik architektams, bet ir menų, urbanistikos, socialinių mokslų bei kitų disciplinų studentams, panorusiems prisijungti prie įvairių ten organizuojamų dirbtuvių. Užsiėmimai prasidėjo nuo akademijos įrenginėjimo, kuomet rūsys buvo pripiltas derlingos žemės ir jame pasodinti penki alyvmedžiai, o sekančiuose aukštuose atitinkamai buvo įkurtas archyvas, studentų bendrabutis, profesorių kambarys, poilsio erdvė bei sauna.

Tokiam pastatui nereikalingi langai, jo balkonuose kūrenasi laužai ir auga bambukai, o perdangos specialiai prakiurdytos tam, kad lietus galėtų prasiskverbti pro betoną ir pasotinti gausiai viduje želiančią augaliją. Akademija barsto savo anarchistinės sodininkystės sėklas po miestą, palengva transformuodama jį iš betoninio į organišką „trečiosios kartos miestą“.

LABAI POSTINDUSTRINIS EPILOGAS

M.Casagrande savo sukurtoje „trečiosios kartos miesto“ teorijoje miestus ateityje įsivaizduoja kaip mašinas, suardytas žmogaus veiklos ir kitų natūralių procesų.

Architektai, anot jo, ateity bus lyg raganiai,  interpretuojantys ir materializuojantys signalus, siunčiamus kolektyvinio proto. Kad ši transformacija įvyktų, anot M.Casagrande's, architektams tiesiog būtinas rankų darbas paprastomis, natūraliomis sąlygomis. Tik taip, anot urbanistinio frygano, įmanomi natūralūs mistikos, raganavimo, chuliganizmo ir kūniškumo dramatiški išgyvenimai.

Marco Casagrande neslepia: „šiek tiek religinio pykčio niekada nepamaišys, norint sugriauti industrinį miestą.“

Parengta pagal: Griuvėsių akademija, Helsinkio akupunktūrininkas, Casagrande laboratorija, Archi-Ninja

Komentarai

  1. Visų pirma, ne atliekomis, o vis dar puikios kokybės maisto produktais (jei nežinai, geriau nerašyk).
    Visų antra, tai visi gal ir nepulsim, bet pvz. JAV, apie 40proc (o gal ir daugiau) visų maisto produktų yra išmetama ir turiu įtarimą, kad Europa stipriai neatsilieka. Tad jei nepulsim, tai didžiuliai kiekiai puikių maisto produktų ir toliau keliaus į konteinerius, o ne į žmonių pilvus.

  2. architekto mastysena gal ir idomi, bet ji tinkama tik marginalams. kaip ir pati fryganiskumo ideologija. nepradesim gi visi is konteineriu atliekomis maitintis, bet tam tikras mintis jie sukelia, o tai ir yra svarbiausia.

  3. Aš verčiau renkuosi cepelinus ir gežbetonį, nei bagetes iš šiukšliadėžių ir anarchistines šiaudų šašlavas… Vegetarinė mistika ne man. Karbonado !!

  4. Daugiau panasiu tekstu Guoda

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Klaipėdos m. rytinės dalies B teritorijos susisiekimo infrastruktūros vystymo specialusis planas

PRISTATYS 3 ALTERNATYVAS: Klaipėdos rytinės dalies susisiekimo infrastruktūra

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija rengia Klaipėdos m. rytinės dalies B teritorijos susisiekimo infrastruktūros vystymo specialųjį planą. Parengtos trys koncepcijos alternatyvos bus aptartos kovo 16 dieną

Atliekų tvarkymas

PASIRAŠYS PLASTIKO PAKTĄ: Vienkartinio plastiko naudojimas bus mažinamas 20 proc.

2020 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

LR Vyriausybė ką tik pritarė Aplinkos ministerijos pasiūlytai pozicijai prisijungti prie Europos plastiko pakto iniciatyvos ir įgaliojo ministeriją pasirašyti Europos plastiko paktą. Tai numatoma kovo

Hybrid Space Lab

HIBRIDINĖS ERDVĖS: E.Sikiaridi pokalbis apie urbanistinius ir erdvinius fenomenus

2020 vasario 27Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondo ciklą „Regeneracija [ir jos įtampos]“ kitą savaitę pratęs Elizabeth Sikiaridi. Daugiausia Vokietijoje dirbanti architektė urbanistė pokalbyje „Hibridinės erdvės“ aptars mūsų santykį su urbanistiniais

Marija Drėmaitė

DR. MARIJA DRĖMAITĖ: Socialistinė urbanistika Lietuvoje – tarp paradinės ir ūkinės

2020 vasario 252 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno fotografijos galerijoje vyks Marijos Drėmaitės paskaita apie socialistinę urbanistiką Lietuvoje. Tai – Anton Roland Laub parodą „Mobilios bažnyčios“ lydintis, visiems atviras ir nemokamas renginys.

Lietuviška saulės elektrinė Malyje

LIETUVIŠKA ELEKTRA MALYJE: Bamake paleistos dvi naujos saulės elektrinės

2020 vasario 25Be komentarųPILOTAS.LT

Malio sostinėje Bamake neseniai pradėjo veikti dvi naujos saulės elektrinės. Parėmus Lietuvai įgyvendintas projektas susilaukė didžiulio vietos universiteto bendruomenės dėmesio. Kaip praneša Kultūros ministerijos, dvi

Taršą matuojantis dronas

TARŠĄ MATUOS DRONAIS: Panevėžio mokslininkai sukūrė pažangią sistemą

2020 sausio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmas žingsnis siekiant mažinti oro taršą – tyrimai, kurie padėtų geriau suprasti taršos šaltinius ir kaitą. Panevėžio mechatronikos centro (PMC) mokslininkų komanda sukūrė taršą matuojantį

dirbtinė sala

PLŪDURIUOJA IR VALO: Lietuvių mokslininkų dirbtinės salos tarnauja ekologijai

2020 sausio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos universiteto, Jūros tyrimų instituto ir Kuršių nerijos nacionalinio parko mokslininkai Kuršių mariose vykdo dirbtinių salų eksperimentą. Stebima kaip ties Gintaro įlanka plūduriuojančios salos padeda

PUPA

PUPA PASIŽYMĖJO ŠVEDIJOJE: Lietuviai tapo laureatais urbanistiniame konkurse „Europan 15“

2019 gruodžio 22 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) ką tik nuskynė laurus urbanistiniame konkurse „Europan“. Lietuviai apdovanoti už Enkopingo mietui Švedijoje parengtą projektą „Live + Work +

Renovacija Kaune

ILGALAIKĖ STRATEGIJA: Dauguma pastatų nepriklausomi nuo iškastinio kuro

2019 lapkričio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Šiuo metu Aplinkos ministerija rengia ilgalaikę renovacijos strategiją, kuri numatys veiksmų gaires, priemones ir pažangos rodiklius ES Pastatų energinio naudingumo direktyvos keliamiems tikslams pasiekti. Tokią

Vilniaus geležinkelio stotis

PROJEKTAS „VILNIUS CONNECT“: Teritorijos plėtros koncepcijų viešas pristatymas-diskusija

2019 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Rengiamas „Vilnius Connect“ teritorijos plėtros koncepcijų viešas pristatymas-diskusija su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais, detaliojo plano rengėjais, projekto partneriais ir suinteresuotomis grupėmis Šiuo metu rengiamas Vilniaus

Aukštoji Freda

AUKSINĖ VIETA – PRAMONEI: Aukštosios Fredos 30 ha sklypą Kaunas užleis gamybai

2019 lapkričio 141 KomentarasPILOTAS.LT

30 ha teritorija Aukštojoje Fredoje, Lakūnų plente – bene vienintelė tokio dydžio neužstatyta vieta Kauno centro pašonėje. Nenuostabu, jog ji netruko įgyti miesto „auksinės teritorijos“

Klimato savaitė

KLIMATO SAVAITĖ: Strategija, iššūkiai ir galimybės

2019 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija Lietuvoje rengia Klimato savaitę. Vyks diskusijos apie strateginius Lietuvos klimato kaitos politikos tikslus bei priemones, klimato iššūkius ir galimybes miškininkystės, energetikos, transporto, pramonės

upė

URBANISTIKA IR KLIMATO KAITA: 13-asis Lietuvos urbanistinis forumas

2019 lapkričio 81 KomentarasPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija šiemet rengia 13-ąjį Lietuvos urbanistinį forumą. Renginyje bus dalinamasi informacija apie urbanistiką ir klimato kaitą bei tradiciškai bus įteikti Aplinkos ministerijos apdovanojimai

SLA ir Biecher Architektes

MECHANIKOS SODAS: Geležinkeliečių teritorija Paryžiaus centre pavirs tvaria kaimynija

2019 spalio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Paryžiuje neseniai baigėsi 3,7 ha buvusios geležinkeliečių teritorijos Ordener-Poissonniers tarptautinis idėjų konkursas, kurio dalyviai turėjo pasiūlyti gamta paremtus projektinius sprendimus. Pirmąją vietą laimėjęs firmų SLA

Lietuviška elektra

ELEKTRA PABĖGĖLIAMS: Sakartvele paleistos 3 lietuviškos saulės elektrinės

2019 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Sakartvele, karo pabėgėlių stovyklose pradėjo veikti 3 lietuviškos saulės elektrinės. Tai mūsų šalies parama, skirta besivystančioms šalims vykdant ES klimato kaitos politiką. 127,8 kW bendros

įkrovimo stotelė

ĮKRAUSIME LENGVIAU: Vilnius įrengs 59 naujas elektromobilių įkrovimo stoteles

2019 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet Vilniuje bus įrengtos 59 didelės galios elektromobilių įkrovimo stotelės, kurių daugumoje vos per 30 minučių bus galima pasikrauti elektra varomo automobilio bateriją. Šias stoteles

Sevilija

DISKUSIJA KLAIPĖDOJE: Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai

2019 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje rengiama diskusija „Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai“. Renginys skirtas gilesniam Lietuvos miestų raidos procesų suvokimui ir kultūrinės bendruomenės, atstovaujančios įvairioms kūrybinių industrijų sritims,

dviračiai Kaune

DARNUS JUDUMAS KAUNE: Visuomenei pristatys ką tik parengtą planą ir viziją

2019 rugsėjo 272 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaune baigtas rengti miesto darnaus judumo planas. Spalio 3 dieną su juo galės susipažinti visi norintys – verslo centre „Kauno Dokas“ rengiamas pristatymas. TIKSLAS –

„Vilnius Connect“  kūrybinės dirbtuvės

SOSTINĖS STOTIES RAJONAS: „Vilnius Connect“ kūrybinių dirbtuvių rezultatai ir rekomendacijos

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje neseniai buvo pristatyti AB „Lietuvos geležinkeliai“ inicijuotų stoties rajono pertvarkos architektūrinių – urbanistinių kūrybinių dirbtuvių rezultatai – ekspertų rekomendacijos. Tai pirmas žingsnis

Karsan

DIENA BE AUTOMOBILIO: Į Vilniaus gatves išriedės elektriniai autobusai

2019 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 22 dieną Lietuva kartu su visa Europa minės Tarptautinę dieną be automobilio. Šia proga sostinės viešasis transportas keleivius veš nemokamai, o į gatves –

Vilniaus geležinkelio stotis

GELEŽINKELIO STOTIES TERITORIJA: Kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas

2019 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo viduryje Vilniaus Geležinkelių muziejuje įvyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo generuojamos Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos idėjos. Rugsėjo 24 dieną su šių dirbtuvių rezultatais bus

Lietuva 2050

KOKIU KELIU EISIME? Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano forumas

2019 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiamas VII Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano forumas „Lietuvos teritorija 2050 m. Kokiu keliu eisime?“. Tai taip pat bus ir viešoji konsultacija, kurios metu

Vilnius

SUPROJEKTAVO ATEITĮ: Vilniaus  bendrasis planas jau  finišo tiesiojoje

2019 rugsėjo 181 KomentarasPILOTAS.LT

Po daugiau nei 3 metus vykusių rengimo ir derinimo darbų Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrasis planas jau finišo tiesiojoje – jam pritarė visos institucijos. Gavus

Klaus Littmann

BEGALINĖ TRAUKA: Monumentali gamtos instaliacija futbolo stadione

2019 rugsėjo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Austrijoje ką tik atidaryta monumentali meno instaliacija siūlo permąstyti mūsų santykį su gamta bei keisti požiūrį į jos ateitį. Instaliacijos autorius austrų menininkas Klausas Littmannas (Klaus Littmann)

Kraštovaizdžio kaitos procesai, LRBP koncepcija

LIETUVOS BENDRASIS PLANAS: Parengtos dvi koncepcijos alternatyvos

2019 rugsėjo 61 KomentarasPILOTAS.LT

LR Aplinkos viceministras Marius Narmontas Seimo nariams vakar pristatė Naujojo Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) koncepciją bei strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) ataskaitą. Pristatytoji koncepcija po