images_phocagallery_1474_Micke_konk_1201_dumblas sala Kn'11.08.KAA (1)

KONKURSINIS DUGNAS://GĖDINGAI PRASTĄ PROJEKTĄ KAUNAS PASKELBĖ NUGALĖTOJU

PILOTAS.LT jau ne kartą nuogąstavo ir perspėjo dėl farsu virstančio Antano Mackevičiaus paminklo ir Steigiamojo seimo aikštės patvarkymo konkurso. Kauno savivaldybė net 4 kartus specialistų buvo raštu perspėta dėl neprofesionaliai parengto konkurso bei galimų grėsmių ir paprašyta konkursą stabdyti, patobulinti sąlygas ir skelbti iš naujo. Nepaisant visko, ką tik paaiškėjo jog nugalėtoju paskelbtas vienintelis konkurse dalyvavęs ir profesinės klausos aiškiai stokojantis darbas.

NUGALĖTOJĄ RINKO IŠ VIENO VARIANTO

Kaip praneša Kauno savivaldybė, paskutiniojo Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymo joje supaprastinto atviro projekto konkurso vertinimo komisijos posėdžio metu paskelbtas konkurso nugalėtojas. Iš Kauno savivaldybės valdininkų sudarytos komisijos spendimu juo tapo vienintelio konkurse dalyvavusio projekto autoriai – bendrovė „Giedraitis & architektai“ ir skulptorius Vytautas Narutis, veikiantys pagal jungtinės veiklos sutartį.

Antrojo konkurso dalyvio – Kauno SĮ „Kauno planas“ – projektas „Ketus“ buvo pateiktas nepilnos sudėties, todėl komisijos buvo atmestas ir nevertintas. Komisijai teko rinktis iš vieno projekto, nors jis ir susilaukė kai kurių komisijos narių kritinių pastabų.

Pirmosios vietos laimėtojams bus išmokėta 15.000 litų premija. Likusi apdovanojimams numatyta suma –10.000 litų (2-osios vietos laimėtojui) ir 5.000 litų (3-čiosios vietos laimėtojui) – bus grąžinta į aavivaldybės biudžetą.

KONKURSO REZULTATAS – PARADOKSALUS?

Konkurso pirmos vietos laimėtojas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka galės būti kviečiamas dalyvauti pirkime dėl projektavimo paslaugų pirkimo.

Steigiamasis seimas 1920-aisiais padėjo pamatus moderniai Lietuvai, o A.Mackevičiaus – vienas 1863-ųjų sukilimo prieš carinę okupaciją vadų. Deja, Kauno Steigiamojo seimo aikštės rekonstrukcijos bei A.Mackevičiaus paminklo konkursas yra įgavo itin cinišką ar net nusikalstamą pobūdį.

Tačiau toks gėdingas konkurso rezultatas galėtų būti laikomas paradoksaliu. Mat nei jo organizacija, nei eiga nepasižymėjo profesionalumu bei noru pasiekti konkurso svarbą atitinkantį rezultatą. Greičiau – į valdininkų norą užsidėti eilinį pliusiuką.

Į argumentuotą specialistų kritiką nereagavę Kauno valdininkai, šįkart ryžosi visai apsieiti be konkurso sričių specialistų. Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, jo vertinimo komisijos sudėtyje net nebuvo nė vieno architekto, skulptoriaus, menotyrininko (konkurso išvakarėse vienintelis skulptorius R.Antinis ir menotyrininkė N.Lukšionytė atsistatydino iš konkurso komisijos). Tai yra, nė vieno, kuris galėtų įvertinti vienintelio darbo meninį lygį, pastebėti estetinius trūkumus.

VERTINO MARGAS BIUROKRATŲ BATALIJONAS

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, vienos svarbiausių ir sudėtingiausių Kauno senamiestyje, Steigiamojo seimo, aikštės pertvarkymo projekto ir kunigo A.Mackevičiaus paminklo vertinimą atliko komisija, kurią sudaranti valdininkų komanda nemažiau marga ir vertinga istorijai, nei paties A.Mackevičiaus sukilėlių batalijono:

R.Skilandis – komisijos pirmininkas, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas (matematikos mokytojas, vadybos ir verslo administravimo magistras);

S.Buškevičius – Kauno savivaldybės mero pavaduotojas (meistras, prekių žinovas, inžinierius, sociologas; yra dėstęs Vakarų politekonomiją), Jaunalietuvių vadas, yra nugriovęs mažiausiai 2 paminklus komunistams. Pastatytų kol kas neturi;

Z.Girčys – Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas, R.Skilandžio ir S.Buškevičiaus pavaldinys (komunalininkas, kapinių priežiūros specialistas);

D.Rūkienė – Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė, R.Skilandžio, S.Buškevičiaus ir Z.Girčio pavaldinė (istorikė);

R.P.Strimaitis – Kauno savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas, R.Skilandžio ir S.Buškevičiaus pavaldinys (architektas-inžinierius);

Z.Tamakauskas – istorijos mokytojas metodininkas, Lietuvos sąjūdžio Kauno tarybos pirmininko pavaduotojas.

Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.

KONKURSO NUGALĖTOJŲ PROJEKTAS:

Komentarai

 1. Nesinervuokite, jei Kauno meru gali buti Sustauskas, kudel paminklus negali statyti, matematikos mokytojas, Jei Jis turi sazines, Vicemeras nuosavo kiosko nera turejas, tik ir gali destyti kur delioti paminklus, Linksmas miestas Kaunas, Kaip ir visa lietuva. Bielarusijos Batia irgi matematikos mokytojas.

 2. palys, kaip visada, puse miesto perprojektuoja bespresdamas kokia nors problema. konkursas tai skirtas paminklui ir aikstei. nors aisku galima pasinaudojant a. mackeviciaus iamzinimu issimusti biudzeta, kurio ir tuneliui uztektu.
  netikiu, kad kaune apskritai kas nors uzsiima kokiais nors strateginiais reikalais.

 3. Teisingai rašo „miestietis“ su jo nuomoje sutinku. tik normali sankryža ir aikštė, galbūt turgaus. Bet prieš tai reikalingas dar radikalesnis sprendimas apie kurį jau nekartą kalbėjau: išvaduoti šv.Gertrūdos ir Gimnazijos gatves nuo tranzitinio transporto srautų, nes ši senamiesčio dalis dėl to yra visiškai mirusi. Dabar ten negali veikti nei kavinės nei krautuvėlės nei sustoti automobiliai nei saugiai vaikščioti pėstieji, o galėtų būti puiki Laisvės al. tąsa link Neries. Manau išeitis tik viena: jau prieš karą ir sovietmečiu puoselėta idėja – tunelis, lengva ažūrinė estakada Gimnazijos Birštono gatvių ašimi, po ja galbūt pavilijonai, ir Birštono g. tiltas į Aleksotą. Atgaivinus turgaus aikštę atgytų ir J.Jablonskio gatvė jungianti ją su Vilniaus g. bei Gertrūdos kaipo prekybinė gatvė su ribotu judėjimu, kurios važiuojamąja dalį reikėtų pasiaurinti ir po numatytos Lituanicos rekonstrukcijos šiaurinė senamiesčio dalis susijungtų su visu likusiu senamiesčiu

 4. Jeigu aikštė turi 4 kraštines, o viena iš jų paliekama, kaip aklina siena (šiaurinė, beje), tai aikštei yra atimamas ketvirtis gyvybės. Tada lieka viena kraštinė (ten kur baltarusiški rūbai) su parkingu. Likusios dvi kraštinės užstatomos amfiteatru, kuris sutrauks minias žmonių – žiūrėti į Mackevičių, pastatytą prie sienos (atitinka istorinius faktus) ir į baltarusiškus rūbus su parkingu. Tačiau su viena sąlyga – parkingas būtų skirtas tik VIP mašinoms (Ferari, Lamborgini, Hamer ir pan.).

 5. nuejau i aikste ir naturoje apziurejau ta siena, prie kurios nori statyti paminkla. turiu klausima profams. kokia itaka aikstes gyvybingumui tures visiskai aklina viena aikstes krastine? kaip suprasti vieno is konkurso uzdaviniu „atgaivinti aikste“ ivykdyma laimetoju projekte?

 6. Miestiečio pastaba taikli.
  Turgūs – reikšminga miestų kultūros* dalis.
  *kultūra susideda iš Tradicijų ir Paveldo.

 7. Visiškai pritariu jūsų teiginiams. Miesto architektas, atrodo, ir vėl praleido gerą progą, pasinaudojant konkursu, atstatyti suniokotą urbanistinę struktūrą. Dabar, kai žiūri į pateiktą architektūrinį sprendimą, tai tenka pripažinti, kad net esama padėtis yra geresnė, nors aikštė ir suniokota sovietmečiu. Ritamės atgal, reiškia.

 8. Už lango lyg ir ne 1949 m. Nors paminklas 1863 m sukilimui-kūrybinį laikmetį reikia jausti.

 9. Apie teritoriją ir gatves:
  Visų pirma reikėtų vėl įrengti normalią ketrušalę sankryžą, kaip ir dera mieste, be debiliško dešiniojo nusukimo (antras toks, taip pat sunaikinęs miesto teritorijos gabalą – Vytauto pr. ir Kęstučio g. kampe) – kažkaip visur kirur mieste automobiliai ir troleibusai gali paprastai pasukti į dešinę, o šiose dvejose vietose – ne.
  Bet svarbiausia:
  Netinka čia joks paminklas, nes tai tik išgriautas kvartalo gabalas, o ne artikuliuota miesto erdvė. Turėtumėt urbanistinės nuojautos, profesionalumo ir politinės valios – atstaytumėt vėl šioje vietoje turgų. Nedidelį Senamiesčio ir miesto centro turgų, įrėmintą pavilijonų – kaip tai buvo kadaise, prieoritetas būrų ūkininkų ekologinių produktų prekybai, gėlėms, suvenyrams. Vieta atsigautų iš esmės.


 10. Pripažinkit, skulptūra ilgaskvernio.

  Sukrikš.čionėjusios savi (savų) valdybės krikš.čionims tai ir patiko, nes, matyt, sukėlė aso žydreligines cijacijas į gudriai paslėptojo juodaskvernio pagarbintą savotišką savimotyvą.
  Nenustebkit, jei koks ar kažkoks panašus į Tamkevičių, žiū, neatsispirs pedofilinei pasaulinei savipagundai – dar ir „prišventinti“.

 11. Taip ir bus – pilna aikste pristatysim beganciu rusu (i rytus), lenku (i pietus), zydru (i vakarus) ir zydu (i banka). Narutis tures darbo iki mirties, o Giedraicio uosvis tarpuose beganciu atidarys dar viena kabaka „Pabegimas“.

 12. čia super projektas- jei dar aikštėje keletą tokių bėgančių rusų figūrų padarytų, būtų net naujas skulptūrinio 3D komikso žanras įvaldytas.

 13. Stebiuosi nesusivokiančiųjų vertintojų drąsa. Ačiū dievui muzikos srityje neturime tokių akibrokštų, nes visi kertiniai dalykai aptariami profesionalų rate ir priimami (bent kol kas) padorūs sprendimai. Kitas dalykas tai, kas vyksta TV erdvėse. Ten ir yra tai, kas bus pastatyta toje nesuvokiamu būdu sudarkytoje aikštėje. Bravo!

 14. Taip Kaunui ir reikia. Gaila kad Gutauskas nedalyvavo. Butu dar geresni padares. Dabar gavosi toks „joks“…

 15. Tragedija….baisu…..Diplomuotu zhlobu mafija…

 16. katastrofa! skulptura gal dar galima pataisyti, bet aikstes projektu butu tikrai galima architekturos fuksus gasdinti.

 17. pas mus Vilniuje ant Žalio tilto yra panašių skulptūrų.Galit pasirinkti bet kurią ,tik galvą reikėtų šiek tiek pakoreguoti.Nors gal ir nereikia.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

fontanas Klaipėdoje

ATNAUJINAMAS „ŽVEJO“ FONTANAS: Išvaizda iš išorės nepakis

2020 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje pradėtas remontuoti Danės upės krantinėje ties rotuše esantis fontanas. Pasigėrėti jo vandens purslais čia bus galima jau liepos mėnesio pabaigoje. Kaip skelbia Klaipėdos miesto

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Cristina Iglesias

ŠIUOLAIKINIO MIESTO SKULPTORĖ: Britai apdovanojo už integralias urbanistines skulptūras

2020 sausio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos

medus_sk_191000_e02_xxx

MEDUS IR VANILĖ: Grafikės G.Grendaitės ir skulptoriaus T.Vosyliaus kūrybos paroda Dusetose

2019 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato savo 4-ąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai

Laisvės kalva

LUKIŠKIŲ DETEKTYVAS: KPD laiko Šimašiaus ir Labašausko artefaktą nelegaliu

2019 rugsėjo 252 KomentaraiLiudas Pastanga

Vakar Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko paminklo „Laisvės kalva“ natūralaus dydžio maketas sulaukė ne tik visuomenės, bet ir institucijų dėmesio. Pasirodo, 2 natūralaus

Andrius Labašauskas

LAISVĖS KALVA MASTELIU 1:1: Lukiškių aikštėje – planuojamos skulptūros fragmentai

2019 rugsėjo 245 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko sukurtos „Laisvės kalvos“ maketas iš karto įplieskė diskusijas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Architektuomenė“ bei kituose socialinėse erdvėse. Norintys

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

Bronius Pundzius

LAIKINOSIOS SOSTINĖS SKULPTORIUS: B.Pundziaus kūrybai skirta ekskursija

2019 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet, balandžio 11-ąją sukanka 60 metų nuo skulptoriaus pedagogo Broniaus Pundziaus mirties. Asociacija „Gražinkime Kauną“ šia proga Laikinojoje sostinėje organizuoja ekskursiją B.Pundziaus kūrybai skirtu nestandartiniu

Vidas Simonavičius

LEDINIS ČIURLIONIS: Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis

2019 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis, skirtas druskininkus garsinančio M.K.Čiurlionio kūrybai. Lietuvos ir užsienio menininkai ledo kūrinius čia skaptavo ir gremžė „Zodiako“ ir „Pasaka. Karaliai“

Kazimieras Simonavičius

SALVĖMIS PAGERBS LDK IŠRADĖJĄ: Vilniuje atidengiama skulptūra K.Simonavičiui

2018 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Bajoras ir karininkas Kazimieras Simonavičius – didis artilerijos inžinierius, raketų išradėjas. Šiai iškiliai LDK asmenybei pagerbti skirta skulptūra bus atidengta Vilniaus skvere. Lapkričio 21 dieną

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Evaldas Pauza

SU MEILE: Skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda Kaune

2018 spalio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno paveikslų galerijoje atidaroma skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda „Su meile“. Parodoje, inspiruotoje tarpukario istorijų ir gyvenimo būdo, skirtoje Nepriklausomybės šimtmečiui, eksponuojami paskutiniųjų metų kūriniai.

Mykolas Sauka

NAUJAS TRAUKOS TAŠKAS: Viršuliškių parke apsigyveno betono skulptūros

2018 spalio 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Viršuliškių miško parkas pradėtas „apgyvendinti“ 3 m dydžio betoninėmis skulptūromis. Jų autorius – skulptorius Mykolas Sauka – sako, kad nuošalų ir tik vietos gyventojų lankomą

M.K.Čiurlionio kelias

SAUGOS MEDŽIO SKULPTŪRAS: Atverta galimybė restauruoti M.K.Čiurlionio kelio akcentus

2018 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Prie kelio nuo Senosios Varėnos, kur Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė, iki Druskininkų sukomponuotas garsiojo lietuvių menininko kelio skulptūrų ansamblis. Šio kelio skulptūros ką tik paskelbtos

Tautvilas Povilonis

KAMERINĖ SKULPTŪRA: Tėčiui dedikuota T.Povilionio paroda Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje

2018 rugpjūčio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje atidaroma jaunesnės kartos skulptoriaus Tautvilo Povilionio paroda „Kamerinė

Š.Sauka

JUBILIEJINIS POSŪKIS DUSETOSE: Šarūnas Sauka lipa iš tapybos

Dusetos bei šio kuklaus Aukštaitijos miestelio dailės galerija vėl sugrįžo į šalies laikraščių viršelius bei į tarptautinio lygio meno žemėlapį. Šiltą šeštadienio pavakarę čia iškilmingai

Skulptūros ir vitražo centras

SKULPTŪRA IR VITRAŽAS: Meniniai delikatesai, kūrybinės dirbtuvės ir gyva muzika

2018 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

1984 metais Vilniuje pastatytas Skulptūros ir vitražo centras turėjo tapti monumentalių sovietinių skulptūrų namais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, jame kūrėsi menininkų studijos, o pernai – atidaryta

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla

SU TA PAČIA GRAMATINE KLAIDA: J.Laivio personalinė paroda Rietave

2018 kovo 261 KomentarasPILOTAS.LT

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje atidaroma Juozo Laivio personalinė paroda „Peržiūros nr. 1, su tapačia gramatine klaida“. Tai pirmoji paroda iš 7 numatomų ciklo.

Nerijus Erminas

KONCEPTUALIOJI KŪRYBA: N.Ermino skulptūra Niujorko šiuolaikinio meno mugėje

2018 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Niujorke prasideda 11-oji šiuolaikinio meno mugė „Volta New York“, kuri pristato solinius jau žinomų ir kylančių menininkų projektus. Lietuvos šiuolaikinio meno lauką viename iš įtakingiausių

Skulptūra

SKULPTORIŲ KLUBAS: Apie Kiniją ir skulptūras viešosiose erdvėse

2018 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptorių klubas rengia savo pirmą susitikimą „Skulptorių namuose“, Vilniuje. Jame savo įžvalgomis ir įspūdžiais apie skulptūras viešosiose erdvėse ir Aziją dalinsis prof. Petras Grecevičius, Baltų

Skulptoriai atkurtos valstybės šimtmečiui

LIETUVOS SKULPTORIAI: Socialinė-dokumentinė akcija atkurtos valstybės šimtmečiui

2018 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-osios išvakarėse Lietuvos skulptoriai Vilniuje atidaro parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Tai socialinė-dokumentinė akcija, kurios kolekcija sudaryta iš Lietuvos skulptorių idėjų, skirtų valstybei

L.Griežė

OBELISKAS: Egzistencinė L.Griežės kūrybos paroda Vilniuje

2018 sausio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Dailininkų sąjungos galerijoje atidaroma skulptoriaus Liutauro Griežės kūrybos paroda „Obeliskas“. Parodoje pristatomi įvairiomis raiškos priemonėmis kuriančio menininko darbai – tapyba, skulptūros ir objektai, kuriuos vienija

Rūta Jusionytė

R.JUSIONYTĖS FIGŪROS PARYŽIUJE: Personalinė paroda galerijoje „Claudine Legrand“

2017 lapkričio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Paryžiaus meno galerijoje „Claudine Legrand“ neseniai atidaryta lietuvių menininkės Rūtos Jusionytės tapybos ir skulptūrų personalinė paroda. Klaipėdoje gimusi menininkė jau daugelį metų gyvena ir sėkmingai

karia_sk_171000_e02_xxx

UŽPILDOMA ISTORIJOS SPRAGA: Lietuvos karių skulptūrėlių pristatymas Kaune

2017 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Pasakojimams apie Lietuvos karų istoriją iki šiol trūko vienos svarbios detalės – aiškaus supratimo kaip atrodė lietuvių kariai. Šią spragą turėtų užpildyti atlikta kruopšti įvairių

Midmien

ABSTRAKTUSIS MENAS IR MUZIKA: Europos parke pastatyta S.Sofferio skulptūra

2017 rugpjūčio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Prie Vilniaus įsikūrusiame Europos centro muziejuje Europos parke pastatyta didžiulė žinomo Irako-JAV menininko Sassono Sofferio skulptūra „Midmien“. Ši nerūdijančio plieno skulptūra savotiškai sujungia muziką su