images_phocagallery_1474_Micke_konk_1201_dumblas sala Kn'11.08.KAA (1)

KONKURSINIS DUGNAS://GĖDINGAI PRASTĄ PROJEKTĄ KAUNAS PASKELBĖ NUGALĖTOJU

PILOTAS.LT jau ne kartą nuogąstavo ir perspėjo dėl farsu virstančio Antano Mackevičiaus paminklo ir Steigiamojo seimo aikštės patvarkymo konkurso. Kauno savivaldybė net 4 kartus specialistų buvo raštu perspėta dėl neprofesionaliai parengto konkurso bei galimų grėsmių ir paprašyta konkursą stabdyti, patobulinti sąlygas ir skelbti iš naujo. Nepaisant visko, ką tik paaiškėjo jog nugalėtoju paskelbtas vienintelis konkurse dalyvavęs ir profesinės klausos aiškiai stokojantis darbas.

NUGALĖTOJĄ RINKO IŠ VIENO VARIANTO

Kaip praneša Kauno savivaldybė, paskutiniojo Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymo joje supaprastinto atviro projekto konkurso vertinimo komisijos posėdžio metu paskelbtas konkurso nugalėtojas. Iš Kauno savivaldybės valdininkų sudarytos komisijos spendimu juo tapo vienintelio konkurse dalyvavusio projekto autoriai – bendrovė „Giedraitis & architektai“ ir skulptorius Vytautas Narutis, veikiantys pagal jungtinės veiklos sutartį.

Antrojo konkurso dalyvio – Kauno SĮ „Kauno planas“ – projektas „Ketus“ buvo pateiktas nepilnos sudėties, todėl komisijos buvo atmestas ir nevertintas. Komisijai teko rinktis iš vieno projekto, nors jis ir susilaukė kai kurių komisijos narių kritinių pastabų.

Pirmosios vietos laimėtojams bus išmokėta 15.000 litų premija. Likusi apdovanojimams numatyta suma –10.000 litų (2-osios vietos laimėtojui) ir 5.000 litų (3-čiosios vietos laimėtojui) – bus grąžinta į aavivaldybės biudžetą.

KONKURSO REZULTATAS – PARADOKSALUS?

Konkurso pirmos vietos laimėtojas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka galės būti kviečiamas dalyvauti pirkime dėl projektavimo paslaugų pirkimo.

Steigiamasis seimas 1920-aisiais padėjo pamatus moderniai Lietuvai, o A.Mackevičiaus – vienas 1863-ųjų sukilimo prieš carinę okupaciją vadų. Deja, Kauno Steigiamojo seimo aikštės rekonstrukcijos bei A.Mackevičiaus paminklo konkursas yra įgavo itin cinišką ar net nusikalstamą pobūdį.

Tačiau toks gėdingas konkurso rezultatas galėtų būti laikomas paradoksaliu. Mat nei jo organizacija, nei eiga nepasižymėjo profesionalumu bei noru pasiekti konkurso svarbą atitinkantį rezultatą. Greičiau – į valdininkų norą užsidėti eilinį pliusiuką.

Į argumentuotą specialistų kritiką nereagavę Kauno valdininkai, šįkart ryžosi visai apsieiti be konkurso sričių specialistų. Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, jo vertinimo komisijos sudėtyje net nebuvo nė vieno architekto, skulptoriaus, menotyrininko (konkurso išvakarėse vienintelis skulptorius R.Antinis ir menotyrininkė N.Lukšionytė atsistatydino iš konkurso komisijos). Tai yra, nė vieno, kuris galėtų įvertinti vienintelio darbo meninį lygį, pastebėti estetinius trūkumus.

VERTINO MARGAS BIUROKRATŲ BATALIJONAS

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, vienos svarbiausių ir sudėtingiausių Kauno senamiestyje, Steigiamojo seimo, aikštės pertvarkymo projekto ir kunigo A.Mackevičiaus paminklo vertinimą atliko komisija, kurią sudaranti valdininkų komanda nemažiau marga ir vertinga istorijai, nei paties A.Mackevičiaus sukilėlių batalijono:

R.Skilandis – komisijos pirmininkas, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas (matematikos mokytojas, vadybos ir verslo administravimo magistras);

S.Buškevičius – Kauno savivaldybės mero pavaduotojas (meistras, prekių žinovas, inžinierius, sociologas; yra dėstęs Vakarų politekonomiją), Jaunalietuvių vadas, yra nugriovęs mažiausiai 2 paminklus komunistams. Pastatytų kol kas neturi;

Z.Girčys – Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas, R.Skilandžio ir S.Buškevičiaus pavaldinys (komunalininkas, kapinių priežiūros specialistas);

D.Rūkienė – Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė, R.Skilandžio, S.Buškevičiaus ir Z.Girčio pavaldinė (istorikė);

R.P.Strimaitis – Kauno savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas, R.Skilandžio ir S.Buškevičiaus pavaldinys (architektas-inžinierius);

Z.Tamakauskas – istorijos mokytojas metodininkas, Lietuvos sąjūdžio Kauno tarybos pirmininko pavaduotojas.

Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.

KONKURSO NUGALĖTOJŲ PROJEKTAS:

Komentarai

 1. Nesinervuokite, jei Kauno meru gali buti Sustauskas, kudel paminklus negali statyti, matematikos mokytojas, Jei Jis turi sazines, Vicemeras nuosavo kiosko nera turejas, tik ir gali destyti kur delioti paminklus, Linksmas miestas Kaunas, Kaip ir visa lietuva. Bielarusijos Batia irgi matematikos mokytojas.

 2. palys, kaip visada, puse miesto perprojektuoja bespresdamas kokia nors problema. konkursas tai skirtas paminklui ir aikstei. nors aisku galima pasinaudojant a. mackeviciaus iamzinimu issimusti biudzeta, kurio ir tuneliui uztektu.
  netikiu, kad kaune apskritai kas nors uzsiima kokiais nors strateginiais reikalais.

 3. Teisingai rašo „miestietis“ su jo nuomoje sutinku. tik normali sankryža ir aikštė, galbūt turgaus. Bet prieš tai reikalingas dar radikalesnis sprendimas apie kurį jau nekartą kalbėjau: išvaduoti šv.Gertrūdos ir Gimnazijos gatves nuo tranzitinio transporto srautų, nes ši senamiesčio dalis dėl to yra visiškai mirusi. Dabar ten negali veikti nei kavinės nei krautuvėlės nei sustoti automobiliai nei saugiai vaikščioti pėstieji, o galėtų būti puiki Laisvės al. tąsa link Neries. Manau išeitis tik viena: jau prieš karą ir sovietmečiu puoselėta idėja – tunelis, lengva ažūrinė estakada Gimnazijos Birštono gatvių ašimi, po ja galbūt pavilijonai, ir Birštono g. tiltas į Aleksotą. Atgaivinus turgaus aikštę atgytų ir J.Jablonskio gatvė jungianti ją su Vilniaus g. bei Gertrūdos kaipo prekybinė gatvė su ribotu judėjimu, kurios važiuojamąja dalį reikėtų pasiaurinti ir po numatytos Lituanicos rekonstrukcijos šiaurinė senamiesčio dalis susijungtų su visu likusiu senamiesčiu

 4. Jeigu aikštė turi 4 kraštines, o viena iš jų paliekama, kaip aklina siena (šiaurinė, beje), tai aikštei yra atimamas ketvirtis gyvybės. Tada lieka viena kraštinė (ten kur baltarusiški rūbai) su parkingu. Likusios dvi kraštinės užstatomos amfiteatru, kuris sutrauks minias žmonių – žiūrėti į Mackevičių, pastatytą prie sienos (atitinka istorinius faktus) ir į baltarusiškus rūbus su parkingu. Tačiau su viena sąlyga – parkingas būtų skirtas tik VIP mašinoms (Ferari, Lamborgini, Hamer ir pan.).

 5. nuejau i aikste ir naturoje apziurejau ta siena, prie kurios nori statyti paminkla. turiu klausima profams. kokia itaka aikstes gyvybingumui tures visiskai aklina viena aikstes krastine? kaip suprasti vieno is konkurso uzdaviniu „atgaivinti aikste“ ivykdyma laimetoju projekte?

 6. Miestiečio pastaba taikli.
  Turgūs – reikšminga miestų kultūros* dalis.
  *kultūra susideda iš Tradicijų ir Paveldo.

 7. Visiškai pritariu jūsų teiginiams. Miesto architektas, atrodo, ir vėl praleido gerą progą, pasinaudojant konkursu, atstatyti suniokotą urbanistinę struktūrą. Dabar, kai žiūri į pateiktą architektūrinį sprendimą, tai tenka pripažinti, kad net esama padėtis yra geresnė, nors aikštė ir suniokota sovietmečiu. Ritamės atgal, reiškia.

 8. Už lango lyg ir ne 1949 m. Nors paminklas 1863 m sukilimui-kūrybinį laikmetį reikia jausti.

 9. Apie teritoriją ir gatves:
  Visų pirma reikėtų vėl įrengti normalią ketrušalę sankryžą, kaip ir dera mieste, be debiliško dešiniojo nusukimo (antras toks, taip pat sunaikinęs miesto teritorijos gabalą – Vytauto pr. ir Kęstučio g. kampe) – kažkaip visur kirur mieste automobiliai ir troleibusai gali paprastai pasukti į dešinę, o šiose dvejose vietose – ne.
  Bet svarbiausia:
  Netinka čia joks paminklas, nes tai tik išgriautas kvartalo gabalas, o ne artikuliuota miesto erdvė. Turėtumėt urbanistinės nuojautos, profesionalumo ir politinės valios – atstaytumėt vėl šioje vietoje turgų. Nedidelį Senamiesčio ir miesto centro turgų, įrėmintą pavilijonų – kaip tai buvo kadaise, prieoritetas būrų ūkininkų ekologinių produktų prekybai, gėlėms, suvenyrams. Vieta atsigautų iš esmės.


 10. Pripažinkit, skulptūra ilgaskvernio.

  Sukrikš.čionėjusios savi (savų) valdybės krikš.čionims tai ir patiko, nes, matyt, sukėlė aso žydreligines cijacijas į gudriai paslėptojo juodaskvernio pagarbintą savotišką savimotyvą.
  Nenustebkit, jei koks ar kažkoks panašus į Tamkevičių, žiū, neatsispirs pedofilinei pasaulinei savipagundai – dar ir „prišventinti“.

 11. Taip ir bus – pilna aikste pristatysim beganciu rusu (i rytus), lenku (i pietus), zydru (i vakarus) ir zydu (i banka). Narutis tures darbo iki mirties, o Giedraicio uosvis tarpuose beganciu atidarys dar viena kabaka „Pabegimas“.

 12. čia super projektas- jei dar aikštėje keletą tokių bėgančių rusų figūrų padarytų, būtų net naujas skulptūrinio 3D komikso žanras įvaldytas.

 13. Stebiuosi nesusivokiančiųjų vertintojų drąsa. Ačiū dievui muzikos srityje neturime tokių akibrokštų, nes visi kertiniai dalykai aptariami profesionalų rate ir priimami (bent kol kas) padorūs sprendimai. Kitas dalykas tai, kas vyksta TV erdvėse. Ten ir yra tai, kas bus pastatyta toje nesuvokiamu būdu sudarkytoje aikštėje. Bravo!

 14. Taip Kaunui ir reikia. Gaila kad Gutauskas nedalyvavo. Butu dar geresni padares. Dabar gavosi toks „joks“…

 15. Tragedija….baisu…..Diplomuotu zhlobu mafija…

 16. katastrofa! skulptura gal dar galima pataisyti, bet aikstes projektu butu tikrai galima architekturos fuksus gasdinti.

 17. pas mus Vilniuje ant Žalio tilto yra panašių skulptūrų.Galit pasirinkti bet kurią ,tik galvą reikėtų šiek tiek pakoreguoti.Nors gal ir nereikia.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Aloyzas Toleikis

SURADO NAUJAS ERDVES: Šiauliai perkels skulptūras „Gulinti mergaitė“ ir „Dubysa“

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė priėmė sprendimus dėl dviejų skulptūrų perkėlimo į rekonstruotas ar šiuo metu atnaujinamas miesto viešąsias erdves. Naujos vietos surastos skulptorių Birutės Kasperavičienės ir Aloyzo

Dumplės

NAUJAS ISTORIJOS ŽENKLAS: Vilnius įsigijo D.Aleksos skulptūrą „Dumplės“

2022 rugpjūčio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptūra „Dumplės“ žada tapti nauju Vilniaus autobusų parko teritorijos istorijos ženklu. Miestas ją įsigijo už 9.500 eurų… Dano Aleksos skulptūra „Dumplės“, pernai eksponuota sostinės Kūdrų

Perkūnas

DEKORATYVINĖ SKULPTŪRA KAUNE: Tado Bujanausko iliustracijų paroda

2022 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kaune atidaroma Tado Bujanausko kurtų iliustracijų paroda „Dekoratyvinė skulptūra Kaune“. Šiuo iliustracijų ciklu menininkas siekia priminti apie laiko ir žmonių užmirštas skulptūras Kaune. Liepos

„Nihil novi“, A.Kasparavičius, 2015-2022 M. Foto: (AV17) galerijos.

ISTORIJA IR ŠIUOLAIKINIS MENAS: Vilniaus rotušės fasade – skulptūros ir instaliacijos

2022 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

(AV17) galerija, tęsdama tradiciją pristatyti šiuolaikinę skulptūrą netradicinėse miesto erdvėse, nuo šio mėnesio organizuoja pusę metų truksiantį projektą, kurio metu Vilniaus rotušės fasade bus eksponuojamos

Skraidantis cepelinas

PAKABINO MIESTO SIMBOLĮ: Karmėlavoje į dangų pakilo milžiniškas cepelinas

2022 liepos 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Menininkai Algimantas Šlapikas ir Serge‘as Eckeras Kauno rajono Karmėlavos miestelio viešąją erdvę ką tik papildė „Skraidančiu cepelinu“. Cepelinų sostine pravardžiuojamo Kauno rajono miestelio identitetas nuo

Evaldas Pauza

ŽALIAKALNIO KALNAS: Skulptoriaus E.Pauzos personalinė paroda Kaune

2022 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Tęsdama Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtų parodų ciklą, Kauno kolegijos Menų akademija rengia skulptoriaus Evaldo Pauzos personalinę parodą „Kalnas“. Parodoje eksponuojami pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualiosios skulptūros

Tadas Kensminas

SIURREALIZMO STOVYKLA: Skulptoriaus T.Kensmino paroda Trakų Vokės dvare

2022 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Trakų Vokės dvare atidaroma skulptoriaus Tauro Kensmino paroda „Stovykla“. Parodoje  autorius tęsia savo kūrybinę liniją – kuria keistą, sapnišką atmosferą, kurioje žiūrovas panardinamas į simboliais

Jonas Aničas

NIEKAS NEPRISIMENA JO VARDO: Skulptoriaus Jono Aničo paroda Vilniuje

2022 sausio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Galerijoje (AV17) atidaroma skulptoriaus Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“. Parodoje plėtojama menininko kūryboje svarbi stebėtojo tema. Aktyvus ir pasyvus žiūrėjimas perteikiamas pasitelkiant kasdienius

Evaldas Pauza

ŠIANDIENOS KAREIVĖLIAI: Skulptūrą permąstanti E.Pauzos paroda Kaune

2021 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien skulptūra priartėjo prie kitų dailės sričių, objekto meno, todėl dažnai sunku ją atskirti. Evaldo Pauzos kuriama skulptūra – figūrinė, primenanti visiškai tradicinę skulptūrą, tačiau

antanas mončys

VEIDAI IR DVASIOS: Antano Mončio jubiliejui skirta paroda

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Vilniuje atidaroma paroda „Veidai ir dvasios“, kurios pavadinimą padiktavo Antano Mončio (1921‒1993) kūrinių motyvai ir neblėstanti dailininko nostalgija paliktai gimtajai Žemaitijai,

©PILOTAS.LT

GELEŽINIŲ SKRAIDUOLIŲ TRAUKA: Kaune pratęsta fantasmagoriškoji E.Frėjaus paroda

2021 lapkričio 3Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai aprašė lankytojų ažiotažo sulaukusią Edmundo Frėjaus kūrybos parodą „Gimęs skraidyti“, meistriškai apjungiančią kalvystės ir skulptūros menus. Šią kauniečių gausiai lankomą parodą Kauno modernaus

©PILOTAS.LT

GELEŽYJE ĮKALINTAS POLĖKIS: Nesenstanti metalinė Edmundo Frėjaus mitologija

Praėjus keliolikai metų po Edmundo Frėjaus mirties, Kaune vis dar gyva šio iš Žemaitijos kilusio kalvystės meno virtuozo legenda. Jis it mitinis kalvis, šaltam metalo

Albertas Domereckas

SKULPTŪRA, TAPYBA, GRAFIKA: Architekto Alberto Domerecko paroda Vilniuje

2021 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje atidaroma Alberto Domerecko paroda. 1941 metais gimęs architektas pastaruoju metu yra įnykęs kurti medžio skulptūrą, dekoratyvinę grafiką ir tapybą. Doc. Alberto Domerecko paroda „Skulptūra,

Daina

GIMĘS SKRAIDYTI: Skulptūros mago E.Frėjaus darbų paroda tarpukarinėje „Dainoje“

2021 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Edmundo Frėjaus atminimui skirtų renginių ciklas keliauja per Lietuvą. 2-oji šio metalo skulptūros mago darbų paroda „Gimęs skraidyti“ duris atvers šokio festivalio „Aura“ į Kauno

Juozas Zikaras

JUOZUI ZIKARUI – 140 METŲ: Panevėžio viešbutis pasidabino kūrinių reprodukcijomis

2021 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet minimos 140-osios Juozo Zikaro gimimo metinės. Įprasminant šią progą, „Nevėžio“ viešbučio Panevėžyje fasadas pasidabino svarbiausiomis garsiojo lietuvių skulptoriaus darbų reprodukcijomis. 2021-aisiais, Juozo Zikaro metais

Danas Aleksa

ĮVYKIO VIETA: 4 skulptorių grupinė paroda galerijoje „Arka“

2021 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje „Arka“ atidaroma 4 skulptorių – Andriaus Ermino, Nerijaus Ermino, Rimanto Milkinto ir Dano Aleksos – grupinė paroda „Įvykio vieta“. Kiekvieno autoriaus kūryba parodą

Vytautas Tallat-Kelpša

SKULPTŪRA IR TAPYBA: Panevėžyje – V.Tallat-Kelpšos personalinė retrospektyvinė paroda

2021 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta Vytauto Tallat-Kelpšos personalinė retrospektyvinė skulptūros ir tapybos paroda, skirta menininko 65-mečiui. Labiau žinomas kaip didelės apimties skulptūrų autorius, V.Tallat-Kelpša daugiau

Veliuonos madona

VELIUONOS MADONA SUGRĮŽO: Gotikinę skulptūrą nukopijavo 3D būdu

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Į Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią sugrįžo Veliuonos madona. Tai originalios XVI a skulptūros kopija, nuskenuota 3D būdu. Veliuonos madona – viena

Danas Aleksa

SKULPTORIAUS KŪNAS: Menininko D.Aleksos personalinė paroda galerijoje (AV17)

2021 rugpjūčio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija (AV17) pakvietė į tarpdisciplininio menininko Dano Aleksos personalinės parodos „Skulptoriaus kūnas“ atidarymą bei performansą. Objektu čia žada tapti pats skulptūros kūrimo procesas. Rugsėjo 3

Edmundas Frėjus

SUGRĮŽTANTYS PAUKŠČIAI: Edmundo Frėjaus skulptūrų ir piešinių paroda Klaipėdoje

2021 rugpjūčio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje duris atveria Edmundo Frėjaus (1949–2009) skulptūrų ir piešinių paroda „Sugrįžtantys paukščiai“. Šia paroda pradedamas autoriaus atminimui skirtų meno renginių ciklas, keliausiantis per visą Lietuvą

Mindaugas Navakas

KAMBARIUOSE IR LAUKE: Mindaugo Navako skulptūros paroda

2021 rugpjūčio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Priešais akliną, tinkuotą plytų sieną prie Radvilų rūmų Vilniuje pastatyta nauja skulptūra – savaitgalį čia atidarytos Mindaugo Navako darbų parodos „Kambariuose ir lauke“ dalis. Skulptorius

Juozas Kėdainis

NUKELS SKULPTŪRĄ: Druskininkai restauruos Juozo Kėdainio „Poilsį“

2021 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Druskininkų savivaldybė planuoja nukelti Gydyklų parke esančią dekoratyvinę skulptūrą „Poilsis“. Pranešama, kad ši, žinomo sovietmečio skulptoriaus Juozo Kėdainio sukurta, skulptūra bus išvežta restauruoti. Beje, J.Kėdainis

gouba_bi_210700_tit_xxx

KULTŪRINIAI BIRŠTONO NARATYVAI: M.Gaubo skulptūra pagrindinėje aikštėje aktualizuoja klausimus

2021 liepos 123 KomentaraiAudrys Karalius

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pastangos liberalizuoti miesto erdves, suteikiant joms daugiau naratyvumo, neliko be dėmesio. Iniciatyvos įdarbinant kultūrą viešose erdvėse imasi kurortinis Birštonas. # Čiulpti

Donatas Repeika

NYKSTANTI RIBA: Dviejų valandų trukmės Donato Repeikos paroda

2021 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Žemaičių muziejuje „Alka“, Telšiuose tik dviems valandoms atidaroma pirmoji personalinė skulptoriaus Donato Repeikos paroda „Futliarai“. Gegužės 21 dieną 18 – 20 val. Žemaičių muziejaus „Alka“

encantado

DIEVIŠKOJI DIMENSIJA: Brazilai stato Kristaus Išganytojo statulą, didesnę nei Rio

2021 balandžio 26Be komentarųAudrys Karalius

Dieviškasis matmuo domina ir gundo žmoniją per amžių amžius. Vienas iš 7 pasaulio stebuklų – Rodoso kolosas nebeegzistuoja štai jau 2.247 metus, tačiau tapo amžinuoju