Nacionalinė dailės galerija pakvietė lankytojus į svetingąjį savaitgalį, skirtą parodai „POPKunst For Ever! Estų popmenas septintojo ir aštuntojo dešimtmečių sandūroje“ uždaryti. Rugsėjo 4, 5, 6 dienomis galerijos bilietas kainuos vos 20 euro centų, vyks nemokamos ekskursijos ir kūrybinės dirbtuvės.
Šį penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) galima vos už 20 euro centų apžiūrėti parodą „POPKunst For Ever! Estų popmenas septintojo ir aštuntojo dešimtmečių sandūroje“.
Septintasis dešimtmetis buvo jaunimo kultūros metas ne tik angloamerikietiškuose Vakaruose, bet ir Sovietų Sąjungoje, nepaisant jos reakcingos kultūros politikos. Tuo metu Estijoje susidomėta popmenu. Šis posūkis, kuris pakeitė visą aukštosios ir žemosios kultūros, profesionalumo ir kūrybingumo, kopijavimo ir kičo suvokimą, šiandien galėtų būti vadinamas paradigmos poslinkiu. Nors iš pradžių jaunų popmenininkų įdiegti nauji principai funkcionavo meninio gyvenimo paraštėse, ilgainiui jie ėmė skverbtis į vyresnių kolegų kūrybą, į taikomąjį meną, madą, interjero dizainą ir kiną. Modernizmo estetiką ir ideologiją išstūmė popkultūra.
Popmenas, kaip savarankiška meninė ideologija, publiką pasiekė per dvi parodas – 1969 m. Talino kavinėje "Pegasus" surengtą "SOUP'69" ir 1970 m. toje pačioje vietoje eksponuotą "Progresyvų estų meną". Abiejų parodų organizatoriai buvo Ando Keskküla, Leonhardas Lapinas and Andresas Toltsas, tuo metu studijavę dizainą ir architektūrą Estijos valstybiniame dailės institute. Dauguma eksponatų buvo asambliažai ir popobjektai. Šie kūriniai neatitiko profesionalumo sampratos, bet jie iššaukiamai demonstravo pasitikėjimą ir savyje talpino viską: nerangumą, eksperimentus, žaidimą ir ribų plėtimą, o svarbiausia – naują epochos, realybės ir meno santykio interpretaciją.
Parodoje „POPKunst For Ever! Estų popmenas septintojo ir aštuntojo dešimtmečių sandūroje“ rodoma apie 80 eksponatų: tapybos, grafikos, asambliažo darbai, skulptūros, animaciniai filmai ir žurnalai. Parodos dalyviai: Leonhard Lapin, Andres Tolts, Ando Keskküla, Kaljo Põllu, Toomas Vint, Ülevi Eljand ir kiti. Parodos kuratorė – Sirje Helme
SAVAITGALIO PROGRAMA
Rugsėjo 4 diena (penktadienis)
17 val. Ekskursija po parodą su menotyrininku dr. Viktoru Liutkumi.
Rugsėjo 5 ir 6 (šeštadienis ir sekmadienis)
12 val. ekskursijos po parodą su NDG gidais. Po ekskursijų lankytojai kviečiami sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu dalyviai kritiškai įvertins šiandieninę populiariąją kultūrą, spaudos leidinius ir juos perkurs.
Parengta pagal NDG informaciją.