Neseniai Kaune, PILOTAS.LT redakcijoje auditoriją įtikinęs kad šiuolaikinis miestas – įvykis, teoretikas Tomas S. Butkus, su ta pačia misija lankysis Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose. Gruodžio 8 dieną kraštiečiams jis pristatys Lietuvos architektūrinį pasaulį sukrėtusią savo monografiją „Miestas kaip įvykis. Urbanistinė kultūrinių funkcijų studija“. Urbanistinį vakarą uostamiestyje užbaigs filmas „Bogotos pokyčiai“ (rež. A.Dalsgaardas), kuriame rodoma kaip Kolumbijos sostinės merai A.Mockus ir E.Peñalosa keitė neigiamus gyventojų elgesio įpročius.
NĖRA ĮVYKIO, NĖRA MIESTO
Gruodžio 8 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) Tomas S. Butkus pristatys monografiją „Miestas kaip įvykis. Urbanistinė kultūrinių funkcijų studija“. Tai naujausia idėjų menininko, poeto, leidėjo ir architekto Tomo S. Butkaus knyga, jau pristatyta šiemetinėje Vilniaus knygų mugėje, Vilniaus Šiuolaikinio meno centre ir PILOTAS.LT redakcijoje, Kaune. Šiuolaikiniai miestai, autoriaus nuomone, jau nebe tie miestai, kuriuos mes įpratę matyti pro savo langą ar išėję į gatvę. Poindustrinis miestas yra įvykis, keičiantis įprastą lietuvio supratimą apie konkrečią miesto erdvę, pastatą ar net kultūros reiškinį. T. S. Butkus teigia: „Jei nėra įvykio, nėra ir paties miesto. Pažvelkime į šį nuogą faktą iš asmeninės perspektyvos: eidami į vonią ar tiesiog pamiršę savo telefoną, imame nerimauti, kad galėjome praleisti kažką svarbaus. Tai yra naujasis miestas arba naujosios socialinės erdvės raidos sąlygos, kur visi yra susieti su visais ir nuolat kažkas vyksta.“
MENAS KEIČIA PASAULĮ
18 val. rodomas danų filmas „Bogotos pokyčiai“ (angl. „Cities on Speed – Bogotá Change“, rež. A.Dalsgaardas, 2009 m.) – puiki iliustraciją T.S.Butkaus knygai. Charizmatiškieji Kolumbijos sostinės merai Antanas Mockus ir Enrique Peñalosa keitė gyventojų elgesio įpročius, neigiamą smurto atmosferą ir chaosą, pasitelkdami vizualinius modelius. Per 10 metų jie sugebėjo vieną pačių pavojingiausių pasaulio miestų paversti ramiu ir saugiu.
„Mockaus ir Peñalosa tikroji sėkmės paslaptis – šie abu vyrai ypatingai nuoširdžiai ir sąžiningai tikėjo tuo, ką darė. Jie lyderiai, kurie drąsiai siekė savo vizijos, net kritinėmis akimirkomis. Skirtingai nuo kitų politikų, kontroliuojamų strategijų ir taktikų, jų varomoji jėga buvo ne siekis valdyti, bet idėjos ir filosofija. Pamoka, kurios galima išsimokyti iš šių istorijos – pokyčiai nebūtų galimi tradicinėje politinėje sistemoje. Permainos įmanomos tik iš išorės“ – sako A.Dalsgaardas.
A.Mockus kitąmet yra kviečiamas dalyvauti 7-ojoje Berlyno bienalėje, mat jis vienas iš nedaugelio politikų tikintis, kad menas ir menininkai turi galios. Ši bienalė skatina meną ir politiką jungtis į naują koaliciją.
Renginio partneriai: Architektų klubas; Klaipėdos urbanofilai; Idėjų dirbtuvės „Vario burnos“; Danijos kultūros institutas.
Parengta pagal Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro ir PILOTAS.LT informaciją.