Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) atstovai neseniai Lazdijų rajono savivaldybėje pristatė Kalniškės mūšio vietos įamžinimo viziją. Tai vienas garsiausių partizaninės kovo mūšių Lietuvos istorijoje. Projektą kuriantis architektas Vytenis Rudokas pabrėžė, kad Kalniškės mūšio vietą reikia įamžinti ne paminklu ar monumentu, bet kuriant memorialinį ansamblį.
„Perduoti ateities kartoms ir parodyti kiekvienam atvykstančiam tos vietos svarbą – ir mūsų teisė, ir pareiga. Tvarkant turime išsaugoti tai, kas svarbiausia ir sukurti būtiną infrastruktūrą“, – teigė Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė.
Jau dabar žmonių ant kalnelio sukurta sakralinė erdvė su savadarbiais kryžiais, pagal autorių sumanymą, išliktų ją dar labiau pabrėžiant – viršutinę terasą puslankiu apglėbtų stilizuota sienelė-karūna, pagaminta iš, lyg susipynusių ąžuolų rašto, metalo ažūro. Į kalnelį, kaip siūloma, vestų akmeniniai laiptai, kalno papėdėje įsikurtų nuolatinė scena. Ansamblį papildytų tolėliau pastatyta simbolinė koplytėlė, puošta Vyčio kryžiumi, takas vestų ir į simbolinį žuvusių partizanų kapą.
Kaip skelbia Lazdijų rajono savivaldybė, iki rugsėjo 14 dienos (ketvirtadienio) 12 val. galima raštu pateikti savo siūlymus ir pastabas pristatytai vizijai. Jų bus laukiama el. paštu: gintare.varneliene@lazdijai.lt
1945 metų gegužės 16 dieną įvykęs Kalniškės mūšis – vienas didžiausių ir nuožmiausių Lietuvos partizanų mūšių su reguliaria sovietų kariuomene. Mūšyje prieš kelis kartus gausesnes NKVD kariuomenės 220-ojo Kutuzovo ordino pulko bei stribų pajėgas kovojo apie 60–100 Lietuvos partizanų, vadovaujamų Jono Neifaltos-Lakūno. Iki sutemų trukusiame mūšyje žuvo 44 partizanai. Kalniškės mūšio vietoje 1990-siais pastatytas paminklas žuvusiems partizanams atminti. Kasmet šioje vietoje rengiami kovotojų pagerbimo renginiai.
Parengta pagal Lazdijų rajono savivaldybės informaciją.
Foto: Kalniškės mūšio vietos įamžinimo vizija (arch. V.Rudokas).