Zigmas Jonas Daunora

ZIGMAS J.DAUNORA: Koordinuotos urbanistinės plėtros tyrinėtojas.

2019-05-30
PILOTAS.LT

Vienas žymiausių Lietuvos urbanistų, profesorius Zigmas Jonas Daunora (Daunoravičius) švenčia 85-metį. Likimas per 60 profesinės veiklos metų leido architektui sukaupti unikalios patirties.
Pradėjęs karjerą kaip Jurbarko rajono vyriausiasis architektas (1959), Z.J.Daunora toliau kyla Vilniaus MSPI architektūros laiptais (1961-1969), studijuoja KPI ir VISI aspirantūroje (1969-1972), apgina du urbanistinius mokslinius darbus (1973 ir 1984), vadovauja VGTU Urbanistikos katedrai (1993-2002), dėsto ir rašo mokslinius veikalus urbanistikos tema.
Štai ir dabar, „jubiliejiniu metu“ laukiama pasirodant naujos profesoriaus Zigmo Jono Daunoros monografijos „Valstybė – Metropolinis rajonas – Sostinė. Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“.
Kol unikali knyga pakeliui pas skaitytoją, supažindiname su prof. Algio Vyšniūno mintimis apie kolegos monografiją, jos išskirtinius bruožus ir indėlį į nacionalinį urbanistikos mokslą.

PROF.ALGIS VYŠNIŪNAS: Z.J.DAUNOROS MONOGRAFIJA UNIKALI
Z.J.Daunoros atveju, koncepcija tampa monografijos pagrindu. Svarbu ne tik mokėjimas kalbėti, bet ir teksto prasmė. Autorius turi ką pasakyti ir tą sako labai artikuliuotai. Knyga turi didelę reikšmę, nes viename leidinyje pateikiamas ištisas urbanistikos mokslo, studijų ir praktikos naratyvas, išdėliotas nuosekliai pagal teritorinę hierarchiją: VALSTYBĖ – METROPOLINIS RAJONAS – SOSTINĖ.
Dar daugiau pasako antra knygos pavadinimo eilutė: „Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“. Tokia formuluotė rodo, kad galima kalbėti apie ištisą diskursą architektūros ir urbanistikos studijų, mokslo ir praktikos klausimais.
Daug Z.J.Daunoros mokslinių tekstų yra išsklaidyta po visokius leidinius, todėl tokio koncentruoto susisteminto darbo faktas yra didelis dalykas.
Ateityje ši knyga turėtų tapti programine konceptualia teorine platforma, nes tik laiko klausimas, kada urbanizacinių procesų modeliavimo ir urbanistinių struktūrų projektavimo klausimų sprendimas pakils deramą lygį.
Prof. Z.J.Daunora parašė knygą, kuri, mano manymu, įsikomponuos į vieną kompaniją su fundamentiniais K.Šešelgio, V.Jurkšto, P.Juškevičiaus tekstais.
Knyga yra labai reikalinga, nes tokiu būdu atstatomas balansas tarp paviršutiniškų tekstų, kuriuos vargiai galima vadinti moksliniais ir rimtų mokslinių konstrukcijų.
Hipotetinis verbalinis manipuliavimas moksline terminologija yra nepavojingas filologinio pobūdžio menotyros lauke, tačiau pražūtingas mokslui, kuris turi didelę praktinę reikšmę valstybei – nes turi taikomąjį aspektą.
Būtent toks yra urbanistikos mokslas, kurio nereikėtų painioti su socialinės ar kultūrinės antropologijos tyrimais socialinių mokslų erdvėje.
Esu tikras, kad prof. Z.J.Daunoros knyga yra it „raudonas siūlas“, vedantis per literatūrinių interpretacijų ir išgalvotų metaforų bruzgyną, kurį sukūrė legitimuota nekompetencija, kitaip vadinama „educated incapacity“ (R.Saxon terminas).
Kiekvieną profesiją galima charakterizuoti pagal studijų, mokslo ir praktikos tarpusavio santykį.
Deja, mūsų architektūros lauke ši logika negalioja, nes minėtos trys paradigmos (studijos, mokslas ir praktika) nesusisiekia… Kaip sakė J.Brodskis: „Добро торжествует, но почему-то всегда потом“ (rus. „Gėris triumfuoja, kažkodėl, deja, tik po to“) Mūsų atveju vienintelė išeitis – „intelektualinis smūgis“.
Mano supratimu, prof. Z.J.Daunoros knyga yra būtent tokia. Šiuo aspektu knyga ypač reikalinga, nes stabilizuoja diskursą pagal sąvokų, sampratų, profesinių instrumentų ir pagrindinio objekto kriterijų.
Panašios nuomonės buvo U.Eco, sakydamas, kad teisingas daiktų apibūdinimas ir jų realios (o ne norimos) padėties įvardinimas reiškia poezijos pabaigą.
Silpnoje akademinėje bendruomenėjė, kur neveikia savireguliacijos sistema, kur silpni padoraus elgesio standartai, t.y. bendruomenėje, ištiktoje anemijos būsenos – toks solidus mokslinis tekstas yra išsigelbėjimas.
Paradoksalu, bet tokiu atveju suveikia Th.Kuhn oponento I.Lakatos‘o tezė, kad mokslo kokybės garantas – stipri pagrįsta mokslinių tyrimų programa, o ne bendras neaiškios kokybės tekstų srautas.
Prof. Z.J.Daunoros monografiją „Valstybė – Metropolinis rajonas – Sostinė. Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“ galima laikyti būtent tokia programa.
Skirtingai nuo kai kurių tyrinėtojų, kuriems rūpi tik galutinis rezultatas (realizuotas projektas, bet ne procesas, principai, metodai, instrumentai ir pan.), rimti mokslininkai paprastai apžvelgia priežastinius ryšius tarp socialinio-politinio konteksto, institucinės sąrangos, dominuojančios pasaulėžiūros visuomenėje ir profesinės kompetencijos.
Ypač tai aktualu sistemoje, kur politinis lojalumas vertinamas labiau už išsilavinimą ir profesinius įgūdžius. Šia prasme, knygoje pateiktą „koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimų“ apžvalgą galima traktuoti kaip tam tikrą visos Lietuvos konteksto diagnozę profesinių gebėjimų, viešojo administravimo kompetencijos, fundamentinių sampratų ir pasaulėžiūros aspektais.
Titulinė nuotrauka: architektas, urbanistas Zigmas Jonas Daunora, 2001. ©pilotas.lt

Vilniaus studentų miestelio Saulėtekio al. detalus suplanavimas (1965): architektai Z.J.Daunora (vadovas), R.Dičius, J.Jurgelionis. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus studentų miestelio Saulėtekio al. detalus suplanavimas (1965): architektai Z.J.Daunora (vadovas), R.Dičius, J.Jurgelionis. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus Telecentro S.Konarskio g. išplėtimo projektas ir realizacija (1964-1969): architektai Z.J.Daunora, R.Dičius ir L.Majerienė. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus Telecentro S.Konarskio g. išplėtimo projektas ir realizacija (1964-1969): architektai Z.J.Daunora, R.Dičius ir L.Majerienė. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Z.J.Daunora su kolegomis analizuoja Londono urbanistiką. Foto: A.Vyšniūno archyvas.

Z.J.Daunora su kolegomis analizuoja Londono urbanistiką. Foto: A.Vyšniūno archyvas.

Komentarai

  1. Zigmo Daunoros.monografija tikiu tinkamai papidys mūsų urbanistikos šulų K.Šešeigio.,A.Vyšniūno, Jurkšto darbus ir mintis.
    Dźiaugiuosiu savo bendromokslio.atkaklumu ir nuoširdžiai linkiu daug šviesių dienų!
    Arch.R.Dičius

  2. Manau,koordinuotą urbanistinę plėtrą pakeitė NT plėtra… Kaip ir architektūrinę kritiką „didžiojoje žiniasklaidoje“ pakeitė užsakomieji straipsniai, liaupsinantys užsakančiuosius -„vienas garsiausių“, „unikalūs sprendimai „,“drąsi architektūra“( nors kartais galimai iš arkdeili ar pan.),nors ta „architektūra su kontekstu neturi nieko bendro. Architektūros kritikais ( arba užsakomaisiais liaupsintojais),manau,tapo tabloiduose rašantys asmenys,tikriausiai be jokio architektūrinio išsilavinimo?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Frankfurtas

URBANISTIKOS KOKYBĖ IR IŠŠŪKIAI: Įvyks XVI Lietuvos urbanistinis forumas

2022 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikiniai pasaulio miestai patiria vis daugiau naujų iššūkių – pandemija, klimato atšilimas ar net karas. Apie architektūros ir urbanistikos kokybę bei jos pritaikymą sparčiai besikeičiančiame

geležinkeliai

„EUROCITIES“ VILNIUJE: Geležinkelių teritorijai vizijos ieškojo dirbtuvėse

2022 birželio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus centre, tarp Naujamiesčio ir Naujininkų, išsidėsčiusi didžiulė geležinkelių pramonei naudojama teritorija ateityje gali tapti svarbiu vilniečių traukos tašku. Į sostinėje vyksiančias „Eurocities“ architektūros dirbtuves

Šnipiškės

ŠNIPIŠKĖS NAUJINASI: Atidaryta beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė

2022 gegužės 231 KomentarasPILOTAS.LT

Ryškiais kontrastais žymios Šnipiškės atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių neseniai šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė. Nuo šiol čia galima ne

geležinkelis

PATVIRTINTA „RAIL BALTICA“ TRASA: Pasirinkta trumpiausia ir atokiausia alternatyva

2022 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Susisiekimo ministerija po aktyvių diskusijų ir pokalbių su savivaldybių atstovais ir visuomene patvirtino „Rail Balticos“ geležinkelio trasos nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos-Lenkijos valstybių sienos alternatyvą.

Paupys

TARP 4 GERIAUSIŲ: Vilniaus Paupio rajonas varžosi pasaulinėje NT parodoje

2022 vasario 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Paupys – pirmasis lietuviškas nekilnojamojo turto projektas, nominuotas prestižiniuose MIPIM nekilnojamojo turto apdovanojimuose. Šiemet jis Kanuose pretenduoja tapti geriausiu urbanistiniu projektu pasaulyje. Pasaulinėje parodoje MIPIM,

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

SBA Urban

SBA LOGISTIKOS MIESTELIS: Plėtotojų tarptautiniame konkurse varžosi 6 idėjos

2022 vasario 93 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT dar pernai skelbė,  kad SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto plėtotoja „SBA Urban“ šalia Vilniaus-Kauno greitkelio įsigijo 12,5 ha sklypą ir jame ėmė planuoti naujos koncepcijos

Sevilija

MENIŠKUMAS URBANISTIKOJE: Nuotolinė kvalifikacijos tobulinimo kursų paskaita

2021 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Viešoji įstaiga Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) pakvietė į kvalifikacijos tobulinimo kursų paskaitą, kuri aptars meniškumo veiksnį urbanistikoje. Urbanistinio projektavimo meniniai principai klausytojams bus

urbanistika

KVIEČIAMAS URBANISTINIS FORUMAS: Ant diskusijų stalo – urbanistikos kokybė

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Šį penktadienį LR Aplinkos ministerija rengia XV Lietuvos urbanistinį forumą. Pagrindinė renginio tema – „Urbanistikos kokybė šiandien: aktualijos, iššūkiai, perspektyvos“. Lapkričio 26 dieną (penktadienį) 9

Nemunas

SUPLANAVO ATEITĮ: Vyriausybė patvirtino Lietuvos teritorijos bendrąjį planą

2021 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Vakar Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos kartu su kitomis ministerijomis, ekspertais ir mokslininkais parengtam Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajam planui (LRBP). Šis planavimo dokumentas numato, kaip artimiausią dešimtmetį

Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Ąžuolyno giraitė

ĄŽUOLYNO GIRAITĖ: Klaipėdoje užbaigtas 8,5 ha teritorijos tvarkymo projektas

2021 kovo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje ką tik užbaigtas 8,5 ha Ąžuolyno giraitės teritorijos tvarkymo projektas. Tarp Kauno ir Paryžiaus Komunos gatvių prieš 40 metų įrengtame parke buvo naujai suformuotos

stoti_ko_210300_e01_xxx

SKELBIAMAS TARPTAUTINIS KONKURSAS: Vilniui reikia ikoniškos geležinkelio stoties idėjų

2021 kovo 48 KomentaraiPILOTAS.LT

Stoties rajoną iš esmės pertvarkyti ketinantis Vilnius, kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG), ką tik paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti. Tokio kompleksiškumo konkursas, kai

NEOM

URBANISTINĖ LINIJA: Dykumoje kuriamas 170 kilometrų ilgio miestas

2021 sausio 189 KomentaraiPILOTAS.LT

Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas neseniai pristatė itin ambicingą koncepciją per 100 mylių ilgio linijinio miesto, pavadinto „The Line“ (liet. „Linija“). Tai bus

Ąžuolyno giraitė

KLAIPĖDOJE ATGIJO PARKAS: Užbaigti Ąžuolyno giraitės atnaujinimo darbai

2021 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos Ąžuolyno giraitėje ką tik baigti atnaujinimo darbai. Atnaujinant parką, įrengtos įvairios sporto aikštelės, o vakarinėje teritorijos dalyje šalia tvenkinio buvo sukurta pasyvaus poilsio zona.

Kauno Naujamiestis

KAUNO NAUJAMIESČIO KODAS: Urbanistinių kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas

2020 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šį rudenį Kaune surengtos urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“. Rytoj rengiamame šių dirbtuvių rezultatų pristatyme bus pristatytos jose gimusios urbanistinės gairės Kauno Naujamiesčiui. Gruodžio 17

Merkinė

LIETUVOS URBANISTINIS FORUMAS: Apie iššūkius saugomose teritorijose

2020 gruodžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija rengia XIV Lietuvos urbanistinį forumą. Šiemetinė tema – „Urbanizacijos iššūkiai saugomose teritorijose: kaip atrasti interesų darną?“. Forumas vyks nuotoliniu būdu. Gruodžio 18 dieną

Šančiai

KURS ŠANČIŲ VIZIJĄ: Pirmą kartą Lietuvoje projektą inicijuoja bendruomenė

2020 lapkričio 271 KomentarasPILOTAS.LT

Šančiai – išskirtinė Kauno miesto teritorija, kurią, pasak šančiškių, reikia išsaugoti ir puoselėti, tačiau ir pritaikyti šiandienos gyventojų poreikiams. Dėl šios priežasties Žemųjų Šančių gyventojai

Panevėžys

PANEVĖŽIO REGIONO JUNGTIS: Įsteigta regiono plėtros taryba

2020 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regionas planuoja sinchronizuoti plėtrą – tam jau įsteigta regiono plėtros taryba. Pirmas numatomas jos darbas – bendrojo regioninio plėtros plano patvirtinimas. Pirmininkaujant Panevėžio miesto

after_su_201100_tit2_xxx

LIETUVIŠKA DĖLIONĖ SUOMIJOJE: „After Party“ duetas pildo šalies architektūros istoriją

Jaunas ir ambicingas architektų Giedriaus Mamavičiaus ir Gabrielės Ubarevičiūtės duetas neseniai įspūdingai papildė lietuvių dalyvavimo užsienio architektūros konkursuose istoriją. Pasitelkę kelis kolegas iš užsienio, jie šį mėnesį

Atvirasis urbanistikos muziejus

GYVOSIOS ERDVĖS: Atvirąjį urbanistikos muziejų pristatanti paroda

2020 spalio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje atidaroma Tomo S. Butkaus paroda „Gyvosios erdvės“. Tai 7 skirtingo ilgumo pasakojimai, apimantys skirtingus laikotarpius, miestovaizdžius ir urbanistines struktūras.

AEXN

PIRMAUJA „HANZA“: Komisija surikiavo „Laivitės“ teritorijos pirmojo namo prizininkus

2020 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Verslo centro Klaipėdoje, buvusioje „Laivitės“ teritorijoje, architektūriniame konkurse pirmauja projektas „Hanza“. Iš viso šiam konkursui buvo pateikta 13 projektinių idėjų. Oficialūs nugalėtojai bus paskelbti po

Vilniaus stoties teritorija

STOTIES TERITORIJOS KONCEPCIJA: Rengiamasi aptarti viešai

2020 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ pakvietė visuomenę susipažinti su Geležinkelio stoties ir aplinkinės teritorijos detaliojo plano koncepcija. Pagal ją bus toliau rengiami

pasaulinė architektūros diena

PASAULINĖ ARCHITEKTŪROS DIENA: Du dedikuoti pareiškimai

2020 spalio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip žinia, Pasaulinė Architektūros diena švenčiama pirmąjį spalio pirmadienį, kaip 1985-aisiais nusprendė UIA (Pasaulinė Architektų sąjunga), sinchronizuodama architektūrą su Jungtinių Tautų Pasauline Būsto diena. Ta