1-konkurso-vieta

8-ASIS MODULINIŲ PASTATŲ KONKURSAS: Išrinktas geriausias dviračių turizmo kompleksas

2022-12-22
PILOTAS.LT

Šiemet įvyko jau 8 metus iš eilės lietuvių organizuojamas tarptautinis konkursas „Architectural Challange 2022“. Šių metų tema – dviračių turizmo kompleksas, o geriausiu projektu pripažintas statinys, kurio formą įkvėpė dviračių elementai – ratai bei žvaigždės ir jų judėjimas ratu. Modulinių pastatų gamyba užsiimančios bendrovės „Ryterna modul“ organizuotame konkurse šiemet dalyvavo 100 dalyvių iš skirtingų pasaulio valstybių, o komisija vertino ne tik idėjos originalumą, bet ir tvarumo, įgyvendinamumo bei modulinių namų panaudojimo aspektus.

TEMĄ PADIKTAVO AUGANTIS DVIRAČIŲ POPULIARUMAS
„Šiandien dviračiai tampa vis integralesne mūsų gyvenimo dalimi: juos naudojame kaip tvarią transporto priemonę, naudojame vasaros kelionėms su šeima ar pasitelkiame sportui. Pastaruoju metu dviračių sportas apskritai įgauna vis didesnį susidomėjimą, o kai kuriose šalyse tai ne tik laisvalaikio transportas, bet ir pilnavertė gyvenimo būdo dalis (Nyderlandai, Danija). Taip pat matome, kad dviračių turizmas apskritai populiarėja ir auga – žmonės ryžtasi ne tik keliauti dviračiais po savo šalį, bet netgi leidžiasi į užsienio keliones. Toks dviratininkų bei jų poreikių užtikrinimas ir padiktavo šių metų konkurso temą – „Cycling Toursim Complex“. Pats projektas turi būti ne tik inovatyvus, bet ir atliepti įvairius pačių dviratininkų lūkesčius“, – sako bendrovės „Ryterna modul“ vadovas Arūnas Visockas.
Konkurso projektus vertino architektai Donatas Cesiulis, Kęstutis Vaikšnoras, Tomas Skripkiūnas bei „Ryterna modul“ atstovai Andrius Orlovas ir Arūnas Visockas. Komisiją antrus metus iš eilės papildė ir kviestinis svečias – dr. Ernest Shtepani iš Tiranos Metropoliteno universiteto Albanijoje. Trys konkursą laimėję projektai apdovanoti piniginiais prizais, kurių bendra vertė siekė apie 2.500 eurų.

LAIMĖTOJĄ ĮKVĖPĖ DVIRAČIO KONSTRUKCIJA

„Konkurse dalyvavusių architektų užduotis – sukurti dviratininkams keliautojams skirtą kompleksą trumpam sustojimui ar net nakvynei. Komplekse turėtų būti dviračių remonto zona, kavinė arba greito maisto restoranas, apgyvendinimo patalpos (nakvynės namai bei privataus tipo kambariai) ir sanitariniai mazgai. Pats projektas turi būti tinkamas tiek pravažiuojantiems dviratininkams, tiek nakvojantiems nakvynės namų kambariuose. Taip pat svarbus konkurso aspektas – realus visų projektų įgyvendinamumas bei praktinis detalizavimas, kaip pateiktą projektą realizuoti“, – teigia bendrovės „Ryterna modul“ atstovas Vainius Gabalis.
Pasak įmonės atstovo, konkurso nugalėtojai komisiją stebino ne tik originaliomis idėjomis, bet modulinių pastatų projektų detalumu bei išsamiu pristatymu.
1-oji vieta šių metų konkurse skirta projektui „131313“, kurio autorė – architektė Weronika Zaborek iš Lenkijos. Projektas ne tik išsiskyrė iki smulkmenų detalizuotu įgyvendinimo procesu, bet ir originalumu – statinį įkvėpė pati dviračio konstrukcija.
„Norėjau pasiūlyti sprendimą, kuris kuo įdomiau panaudotų modulinius blokus ir būtų tvarios architektūros pavyzdys. Statinio formą įkvėpė dviračio architektūra ir žiedinis jo dalių judėjimas. Modulinių blokų išdėstymas žiediniame tinkle sukuria įvairių tipų terasas ir „kišenes“, leidžiančias naudotojams mėgautis supančia gamta. Taip pat sukuriamos apvalios aikštės, kurios gali būti tiek visiškai privačios, tiek pusiau viešos. Pats kompleksas iškeltas 1 metru virš žemės paviršiaus ant polių pamatų, o tai suteikia privatumo jausmą naudotojams. Galiausiai, pasitelkus projektui medinius blokus, pats kompleksas palieka mažai anglies dioksido“, – išskiria pirmos vietos laimėtoja W.Zaborek.
Pasak projektus vertinusio architekto Donato Cesiulio, kuris anksčiau jau kelis kartus pelnė prizinę vietą konkurse „Architectural Challange“, 1-osios vietos laimėtoja išsiskyrė tiek idėja, tiek praktinio įgyvendinimo detalumu.

PAGIRTAS RYŠYS SU GAMTA IR TVARUMAS
„Pirmosios vietos laimėtojos darbe pasiūlyta įdomi pastato struktūra, kurioje moduliai plane išdėstyti ratu, dviejuose, tarpusavyje susisiekiančiuose, apskritimuose. Tokiu sprendimu dviračių transportas integruojamas į komplekso architektūrą, organizuojamas lankytojų judėjimas iš didesnių viešų lauko erdvių į mažesnes privačias vidines erdves. Pastato struktūra yra ikoniška, ji suformuota iš paprastų, atsikartojančių modulių, kurių sistemingas išdėstymas sukuria kokybiškų viešų ir privačių erdvių gausą. Taip pat šiame projekte buvo pakankamai detaliai išspręsta didžioji dalis praktinių klausimų, todėl jį galima būtų pradėti realizuoti“, – pastebi D.Cesiulis.
Projektas „Velodromai“, kuriam konkurse skirta 2-oji vieta, išsiskyrė savo idėja – du pastatai sukurti lyg velodromai, skirti dviračių lenktynėms, tačiau yra pritaikyti ir dviratininkų rekreacijai. Projekto bendraautoriai – Takumi Goto ir Austėja Judzenytė iš Prancūzijos. Pasak jų, projektas „Velodromai“ atsirado bandant ištirti iš lenktų modulių sudaryto žiedinio komplekso galimybės, o konkursui pateiktas sprendimas kūrėjams kilo dar projektavimo pradžioje.
3-iąją vietą konkurse pelnė projektas „110746883“, kurį sukūrė Guanzhong Wu ir Yanze Wang iš Kinijos. Jų pasiūlyto projekto centre – skirtingų formų statiniai, kurie nereikalauja išorės resursų. Pasak autorių, autonomiškas pastato apsirūpinimas energija yra labai svarbus dviračių turizmo srityje, nes šalia dviratininkų poilsio objektų esantys energetiniai įrengimai yra riboti. Todėl dviračių turizmo kompleksas su energijai gaminti skirtu stogu iš kitų išsiskiria tvariu ir apgalvotu sprendimu.
„Antrosios vietos laimėtojų darbas buvo labai konceptualus, jame mažiau dėmesio skirta detalėms, bet labai stipriai išspręsti tokio komplekso idėjiniai dizaino iššūkiai. Pastato struktūra pagrįsta velodromo interpretacija: ratu išdėstyti lenkti moduliai suformuoja uždarą kompleksą su privačiu vidiniu kiemu, kuriame įrengiama važinėjimosi trasa, o jos centre – rekreacinė erdvė su gausiais želdynais. Trečią vietą užėmusiame darbe pasiūlytos keturios atskiros kompozicinės struktūros, kurios formuojamos išdėstant modulius plane aplink centrines ašis. Įdomu tai, kad skirtingomis tūrių kompozicijomis identifikuojamos atskiros komplekse projektuojamos funkcijos“, – sako D.Cesiulis.

KONKURSAS SUTEIKIA PROGĄ EKSPERIMENTUOTI

Apibendrindamas konkurso idėjas, vienas komisijos narių architektas Tomas Skripkiūnas teigė, kad tokiuose konkursuose labai svarbi stipri bei išgryninta architektūrinė idėja.
„Kaip bebūtų, tai – architektūros konkursas, kuriame labai svarbus idėjos aiškumas ir koncentracija į pasirinktą temą. Todėl stipri ir išgryninta architektūrinė idėja tapo vienu svarbesnių faktorių vertinant projektus. Žvelgiant pragmatiškiau, nugalėtojų darbai pakankamai paprastus pastatų modulius sugebėjo sujungti į kompleksus, įgaunančius architektūrinį patrauklumą ir tam tikrą semantinę prasmę. Vertinant darbus aktualu pasirodė ir tai, kad šių metų darbai labiau išsiskyrė būtent savo urbanistiniais sprendimais“, – pastebi T.Skripkiūnas.
Anot bendrovės „Ryterna modul“ atstovo V.Gabalio, kasmetine tradicija tapęs konkursas yra puiki galimybė architektams išbandyti jėgas kuriant ir pristatant drąsesnių sprendimų reikalaujančius projektus.
„Architektūrinis konkursas gali tapti gera terpe, kurioje suteikiamos galimybės drąsiau eksperimentuoti ir pasiūlyti netikėtų sprendimų. Tuo labiausiai ir pasižymėjo pirmų vietų laimėtojų darbai. Nors pirmųjų trijų vietų laimėtojams skiriami piniginiai prizai, daug vertės atneša ir galimybė išsigryninti savo projektus, o vėliau – realizuoti arba įvertinti, ko pritrūko arba kam buvo skirta nepakankamai dėmesio ir bandyti vėl kitais metais“, – apibendrina V.Gabalis.
„Ryterna modul“ – modulinių pastatų, konteinerių ir mobiliųjų statinių bendrovė, kurioje dirba daugiau nei 240 darbuotojų. 2020 metais „Ryterna modul“ gamybiniai plotai padidėjo iki 8.500 m², o gamybinis pajėgumas nuo 2021 metų – iki 1700 modulių per metus. Įmonė jau daugiau nei 15 metų savo produkcija prekiauja Lietuvoje, Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Islandijoje ir kitose šalyse.
Parengta pagal „Ryterna modul“ informaciją.
Titulinis pav.: projektas „131313“, arch. Weronika Zaborek, 1-oji vieta.

Projektas „Velodromai“, autoriai Takumi Goto ir Austėja Judzenytė (Prancūzija), 2-oji vieta.

Projektas „Velodromai“, autoriai Takumi Goto ir Austėja Judzenytė (Prancūzija), 2-oji vieta.

Projektas „110746883“, autoriai Guanzhong Wu ir Yanze Wang (Kinija), 3-oji vieta.

Projektas „110746883“, autoriai Guanzhong Wu ir Yanze Wang (Kinija), 3-oji vieta.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Saulės parkas

DU KARTUS TVARIAU: Buvusiame sąvartyne „Toksika“ įdarbins saulę

2023 sausio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ buvusio sąvartyno teritorijoje Šiaulių rajone statys 4 ha dydžio saulės elektrinių parką. Projektas ypatingas tuo, jog tvariai energijai gaminti išnaudos

1-konkurso-vieta

8-ASIS MODULINIŲ PASTATŲ KONKURSAS: Išrinktas geriausias dviračių turizmo kompleksas

2022 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet įvyko jau 8 metus iš eilės lietuvių organizuojamas tarptautinis konkursas „Architectural Challange 2022“. Šių metų tema – dviračių turizmo kompleksas, o geriausiu projektu pripažintas

Naujasis europinis bauhauzas

NAUJASIS EUROPINIS BAUHAUZAS: Tarpdisciplininės iniciatyvos kvietimai laukia paraiškų

2022 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Tarpdisciplininė iniciatyva – Naujasis europinis bauhauzas (angl. New European Bauhaus) yra aplinkos, ekonomikos ir kultūros projektas, sujungiantis dizainą, tvarumą, prieinamumą, įperkamumą ir Europos žaliojo kurso

Kėdainių LEZ

450.000 DVIRAČIŲ PER METUS: Kėdainių LEZ‘e olandai statys 40.000 m² gamyklą

2022 lapkričio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Didžiausia pasaulio dviračių gamybos kompanija „Pon.Bike“, priklausanti Nyderlandų holdingui „Pon Holdings“, pradeda 40.000 m² ploto gamyklos statybas Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Gamybinį pastatą olandams

Dviejų lygių automobilių saugyklą su saulės jėgaine Nidoje (arch. „SRP projektas“).

AUTOMOBILIŲ SAUGYKLA NIDOJE: Du parkavimo lygiai ir saulės jėgainė

2022 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Neringos savivaldybė Nidoje numatė statyti inovatyvią dviejų lygių automobilių saugyklą su saulės jėgaine. Nevertinant gretimos infrastruktūros kaštų, tokios saugyklos įrengimas turėtų atsieiti 3 mln. eurų

Judumo savaitė

EUROPOS JUDUMO SAVAITĖ: Lietuvoje laisviau sujudės net 41 miestas

2022 rugsėjo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien prasideda didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija – Europos judumo savaitė, skatinanti rinktis aplinkai draugiškas transporto priemones ir daugiau vaikščioti pėsčiomis. Judumo savaitės renginiai rugsėjo 16-22 dienomis vyks visoje

medin_1v_220400_e01_xxx

MEDINIS DAUGIABUTIS LIETUVOJE: Paskelbti tarptautinio turnyro laureatai

2022 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai išrinkti pirmą kartą Lietuvoje vykusio medinio daugiabučio koncepcijos turnyro laimėtojai. 1-oji vieta atiteko architektams Vytautui Putnai, Donatui Malinauskui ir Lilijai Putnienei už kubiško 4

„Balbek Bureau“

ORIŲ PABĖGĖLIŲ MIESTELIS: „Balbek Bureau“ sukūrė modulinį modelį Ukrainai

2022 kovo 241 KomentarasPILOTAS.LT

Reaguodamas į sparčiai augančią pabėgėlių krizę, Kijevo architektūrinis kolektyvas „Balbek Bureau“ sukūrė aktualų modulinio pabėgėlių miestelio modelį. Jį įgyvendinus, būtų galima suteikti skubią pagalbą bei

Dviračių takai

DVIRAČIŲ LIETUVA: Bręsta interaktyvus žemėlapis ir naujos jungtys

2021 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Nepatogūs ir nesaugūs dviračių takai, nutrūkstantys ties miestų ribomis, sunkiai dviračiais pasiekiami traukos centrai ar darbovietės – tik dalis dviratininkų problemų, kurios netrukus turėtų pasibaigti.

Kalnų dviračių parkas

PIRMASIS PROFESIONALUS LIETUVOJE: Jonavoje atidaromas kalnų dviračių parkas

2021 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Jonavoje atidaromas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Jo trasas Jonavos savivaldybės užsakymu suprojektavo ir įrengė „Velosolutions Lietuva“. PRAPLEČIA ŠEIMOS PRAMOGŲ SPEKTRĄ

Bjarke Ingels

PERGALVOS KŪRYBOS PROCESĄ: Bjarke Ingelsas neria į modulinę architektūrą

2021 rugpjūčio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Danų šiuolaikinės architektūros pažiba Bjarke Ingelsas su bendražygiais Jungtinėse Amerikos valstijose įkūrė gyvenamųjų namų projektavimo įmonę „Nabr“. Šios tikslas – pergalvoti gyvenamosios statybos kūrybos bei

Dubrovnikas

REGIOSTARS 2021: Apdovanojimams teikiami 6 inovatyvūs Lietuvos projektai

2021 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kasmetiniams Europos Komisijos organizuojamiems Europos projektų apdovanojimams „Regiostars 2021“ Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) pateikė 6 projektus. Juos įgyvendina Lietuvos įmonės, gamyboje diegiančios inovatyvias skaitmeninimo

paroc

AKMENS VATA „PAROC“: Aktyvi Tvarumo judėjimo ir Žaliojo kurso dalyvė

2021 kovo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Europos Sąjungoje maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo – tenka pastatams. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.

Nuotekų kaupyklos viešoji erdvė

NUOTEKAS TVARKYS TVARIAI: Akumuliacinį tvenkinį apsups rekreacinė erdvė

2021 sausio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Baigusi judrios sostinės T.Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, Vilniaus miesto tvarkymo įmonė „Grinda“ imasi dar didesnio projekto. 500 ha teritorijoje, apimančioje sostinės Šeškinės, Pašilaičių

„Pump track“  trasa

ŠIAULIEČIAI PASIRINKO: Dainų parke įrengs dviračių ir riedučių trasą „Pump track“

2021 sausio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiauliuose neseniai baigtas balsavimas už idėjas didelės vertės projektų kategorijoje, kur varžėsi 4 sumanymai. Susumavus konkurso rezultatus, paaiškėjo – šiauliečiai pasirinko „Pump track“ dviračių ir

Karoliniškių modulinis vaikų darželis (arch. Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma). Foto: Sauliaus Žiūros.

MAŽIESIEMS VILNIEČIAMS: Karoliniškėse jau veikia 6-asis modulinis darželis

2020 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Karoliniškių rajone ką tik iškilmingai atidarytas 6-tasis sostinės modulinis vaikų darželis. Naujajame dviejų aukštų spalvingame statinyje veikia 6 grupės bei edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui

Modulinis lopšelis-darželis

ANTAKALNIO ŽAISMINGASIS: Modulinis lopšelio-darželio priestatas sukvietė per 100 vaikų

2020 rugsėjo 252 KomentaraiPILOTAS.LT

Antakalnio rajone ką tik atidarytas 5-asis Vilniaus modulinis darželis. Spalvingame naujajame dviejų aukštų priestate prie lopšelio-darželio „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74) veikia 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos

Lopšelis-darželis „Obelėlė“

DVEJOS ĮKURTUVĖS PRIE KAUNO: Rajonas toliau mažina vaikų ugdymo įstaigų trūkumą

2020 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rajone dviguba šventė – ką tik duris atvėrė šalia Garliavos lopšelio-darželio „Obelėlė“ pastato pastatytas modulinis darželis, o Ilgakiemio laisvalaikio salėje jau pradėjo veikti 2

Oranžiniai dviračiai

PRASIDEDA JUDUMO SAVAITĖ: Dalyvauja pusšimtis šalies savivaldybių

2020 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Prasideda Europos judumo savaitė. Tai tradicinė tarptautinė miestų kampanija, kuria siekiama skatinti diegti ir populiarinti „žaliąsias“ transporto priemones, kviesti gyventojus jomis naudotis ir atkreipti visuomenės

Modulinis vaikų darželis

700 NAUJŲ VIETŲ: Kauno rajone pabiro „greitųjų“ vaikų darželių

2020 rugpjūčio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rajono savivaldybė skelbia, kad šiemet vaikų darželiuose bus sukurta daugiau kaip 700 naujų vietų. Daugiausia tai „greitosios“ – modulinės – statybos, kurios jau baigiamos

Tarptautinis kaulinio porceliano simpoziumas

TARPTAUTINIS SIMPOZIUMAS: Kaulinis porcelianas ir tvarumas

2020 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerijoje atidaroma Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete įvykusio Tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo paroda. Šiemetinio simpoziumo tema – tvarumas. Rugpjūčio 20 dieną (ketvirtadienį) 17

Takai Nidoje

TVARUS JUDUMAS NIDOJE: Pradėtas tvarkyti 1,7 km ilgio pajūrio takas

2020 liepos 21Be komentarųPILOTAS.LT

Neringoje pagaliau pradėtas tvarkyti apleistas pėsčiųjų ir dviračių takas, Nidoje einantis palei pajūrio apsauginį kopagūbrį. Sutvarkytas takas bus integruotas į esamą dviračių takų tinklą. Kaip

dviračiai

IR EKONOMIKAI, IR ŽMONĖMS: Beveik 14,7 mln. eurų dviračių ir pėsčiųjų takams

2020 gegužės 27Be komentarųPILOTAS.LT

Automobilius vis dažniau keičiant į aplinką tausojančią dviratę transporto priemonę, svarbus plėtoti ir pastarajai skirtą infrastruktūrą. Iš Vyriausybės skirtų 150 mln. eurų valstybinės ir vietinės

CopenHill

2-OJI ARCHITEKTŪROS SOSTINĖ: Kopenhaga propaguoja tvarią plėtrą

2020 gegužės 19Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) bei pasaulio paveldo organizacija UNESCO  Kopenhagą paskelbė 2023-ųjų Pasaulio architektūros sostine. Tuo metu būtent joje vyks UIA pasaulio architektų kongresas, kuriame bus

Dviratis

PĖSTIESIEMS IR DVIRATININKAMS: Už daugiau nei 1 mln. eurų tvarkys 17 miestų takus

2020 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lengvėjant karantinui, intensyvėja judėjimas šalies pėsčiųjų ir dviračių takais. Susisiekimo ministerija šiemet jiems paskyrė jau daugiau kaip 1 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų, kurios