©PILOTAS.LT

GELEŽYJE ĮKALINTAS POLĖKIS: Nesenstanti metalinė Edmundo Frėjaus mitologija

Praėjus keliolikai metų po Edmundo Frėjaus mirties, Kaune vis dar gyva šio iš Žemaitijos kilusio kalvystės meno virtuozo legenda. Jis it mitinis kalvis, šaltam metalo gabalui galėdavęs suteikti vidinės dvasios bei polėkio. Spalio viduryje, dėka Kauno modernaus meno fondo Kaune išeksponuota jo kūrybos paroda „Gimęs skraidyti“ suteikia galimybę prisiminti šią charizmatišką gero ūpo asmenybę bei po gerokos pertraukos nuosavais receptoriais dar kartą patirti maestro meną. Ko gero, panašaus tikslo vedinas į parodos atidarymą sugužėjo visas būrys jo kūrybos gerbėjų ir bendražygių.

PARODOS ATIDARYMAS PRIMINĖ KINO PREMJERĄ
Po netikėtos Edmundo Frėjaus (1949–2009) mirties praėjus 12 metų pagaliau galima vėl pasinerti į savitą kalvystės maestro pasaulį. Kauno modernaus meno fondas 3 didžiuosiuose šalies miestuose parengė parodų ciklą bei išleido solidų jo kūrybos albumą. Organizatoriai Kaunui parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį nauja kultūros scena netikėtai atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). Galėtum pagalvoti, jog E.Frėjaus kūrybos pristatymas taip ilgai užtruko būtent laukdamas šiai unikaliai kolekcijai tinkančios erdvės. Tokia proga pasitaikė pastatą įsigijus naujiems šeimininkams. PILOTAS.LT žiniomis, Kauno modernaus meno fondas apleisto pastato elektros įvedimo problemas sprendė kartu su čia prieš kelias savaites spektaklius organizavusiu šokio festivaliu „Aura“. Panašu, jog abu renginiai pavyko.
Parodos „Gimęs skraidyti“ (kuratorė Kristina Budrytė-Genevičė) atidarymas priminė kino premjerą – lankytojai ne tik gausiai užpildė kino teatro erdves, bet ir buriavosi prie įėjimo, šurmuliavo, diskutavo. Dar kartą savo akimis pamatėme, jog E.Frėjaus kūryba per šiuos metus nė kiek nepaseno, o gal nūdienos kontekste atrodo dar unikalesnė. Kaip susirinkusiems užsiminė menotyrininkas Ignas Kazakevičius, ji tokia pat moderni, kaip ir prieš 20 metų. Ji bus tokia pat moderni ir toliau. Pasak menotyrininko, ekspozicijai puikiai tinka ir buvusio kino teatro erdvė, kuri dera prie pilkų menininko skulptūrų. Ko gero, to labiausiai trūko ankstesnėms E.Frėjaus parodoms. To negalėjo suteikti ir Klaipėdos Kultūrų Komunikacijų Centras (KKKC) Klaipėdoje, kur kiek anksčiau įvyko E.Frėjaus paroda „Sugrįžtantys paukščiai“. Sterilioje muziejinėje erdvėje greičiausiai ir pats autorius būtų jautęsis ne taip jaukiai ir betarpiškai, kaip apšepusiame, tačiau realų gyvenimą, o ne saloninę jo pusę mačiusiame tarpukario statinyje.

PASTATAS ĮVIETINO METALO SKULPTŪRAS
Pro kino teatro laikus primenančią užuolaidą į pagrindinę parodos salę įžengdamas lankytojas tarsi kerta ir mitologinę erdvę skiriančią ribą, pasijunta tarsi svečiuose pas E.Frėjų dirbtuvėje, o gal… net ir pas patį Hefaistą. Juk pastarasis mitologinis herojus, kaip ir Domeikavoje kalvę turėjęs (prieš tai jis dirbo buvusioje Kauno radijo gamykloje) mūsų kūrėjas, kalvystės meną meistriškai jungė su skulptūra.
Buvusiame „Dainos“ kino teatre veikiančios ekspozicijos (ar jos instaliacijos) architektui Adomui Rimšeliui, atrodo, pavyko dar labiau sustiprinti pastato užduotą temą. Viduje tvyro žaizdro apšviestos kalvės atmosfera, artima tai, kurioje šios neeilinės skulptūros ir gimė. Susidaro įspūdis, kad jos net galėjo būti specialiai sukurtos šiai prieblandoje skendinčiai erdvei. Kūrinius čia tarsi įvietina pats tarpukarinis pastatas, o ne atvirkščiai. Nepaisant, jog didžiąją savo gyvenimo dalį statinio erdvės regėjo ne skulptūros ar dailės ekspozicijas, bet mirgančią kino projektoriaus šviesą.
Bemaž aklinai užtemdytą kino teatro erdvę siaurais ruožais suraikanti prožektorių šviesa, istorinius aukurus ar žaizdrą primenantys skulptūrų pjedestalai iš anglių (šių specialiai buvo atvežta net apie 6 t), apsilupusios ir nuo laiko bei bešeimininkio buvimo pajuodusios kino teatro sienos čia veikia kaip įtaigi scenografija. Kone unisonu  groja ir kontrastingas apšvietimas, ir paviršių rupumas, ir rūdimis kiek pagardinta monochromija. Atrodo, jog tuoj imsi užuosi kalvei būdingą kaitinamo metalo kvapą…

VIDINIS TRAGIZMAS VERTAS PROMETĖJO
E.Frėjaus skulptūros tiesiog negali palikti žiūrovo abejingo. Tai – neabejotina parodos ašis, kuriai ekspozicijos autoriai apdairiai atidavė atlaisvintą kino teatro salės erdvę. E.Frėjus kalvystės meną, kurio pagrindas – karštos geležies luito kalimas, iškėlė iki meninių aukštumų. Būtent kalvystės meistrystė bei vidinis poreikis pakilti virš siaurokų amato rėmų autoriui kadaise ir padėjo iš taikomosios meno srities išsiveržti Lietuvos skulptūros kūrėjų elitą. Skulptūrinių objektų apdirbimo vėlesnis etapas yra greičiau pagalbinė priemonė dar labiau išgryninti mintį, paryškinti formą, nuglūdinti ar nuraminti detales. Kalvyste paremtu skulptūrinių objektų kūrimo metodu bei savita siurrealistinio pasaulio vizija šis menininkas išsiskiria ne vien Lietuvos, bet ir platesniame regiono kūrėjų kontekste.
E.Frėjaus kurtos daugiausia sparnuotos pilnesnių moterų ar vyrų figūros, įvairūs mistiniai zoomorfiniai tvariniai žiūrovą tiesiog įtraukia į savitą fantasmagoriškų skraiduolių pasaulį. Tai itin individuali poetizuota ar mitizuota erdvė, kuri yra persigėrusi beviltišku troškimu polėkiui ar net paties Prometėjo verto herojų vidinio tragizmo. Tai tarsi metalo kūne meistriškai įkalintas aiškiai juntamo vidinio polėkio ir vaizduojamo pernelyg sunkaus kūno neatitikimas, kurį autorius pabrėžia ne tik formų, bet ir faktūros, dinamikos kontrastu. Tai chtoninio ar žemiškojo pasaulio būtybių beviltiško noro pakilti nuo žemės savotiškos personifikacijos.

PARODĄ VAINIKUOJA FILMAS IR ALBUMAS
Be abejo, įdomi ir kita parodoje rodoma E.Frėjaus kūrybos dalis – skulptūrų eskizai, metalo paveikslai, apdovanoti medaliai, reljefai. Ant vienos sienų išeksponuotas grubokos stilistikos 7 tapybos darbų rinkinys atspindi savo laikmečio aktualijas. Dalis šių darbų atspindi autoriaus ironišką ar net šmaikštų požiūrį į pasaulį. Ar tai būtų medalis jog „Lietuvoje nieko neįvyko“, ar paveikslas „Rasytei pasisekė“. Pastarasis vaizduoja plačiai žinomą istoriją kaip chirurgas pirmą kartą pasaulyje prisiuva mergaitei girto tėvo kombainu nupjautas kojas. Parodoje rodomi ir 3 video filmai, kurių vieną susukęs pats E.Frėjus. Visgi savotišku ekspozicijos desertu laikyčiau žinomo Kauno videomenininko Henriko Gulbino filmą „Ad volandum natus. Frejus“ (2009 m.), kuris organiškai papildo ir paryškina kūrėjo siurrealistinį pasaulio suvokimą, hiperbolizuoja jo skulptūrų įkūnijamą beviltišką polėkio troškimą. Šiame filme pečiuitas skulptūrų kūrėjas, it mitologinis graikų skulptūros ir architektūros meistras Dedalas, kuria sau sparnus su kuriais galėtų pakilti. Žiūrovas nė nesuabejoja, jog E.Frėjus, kaip ir mitologinis Detalo sūnus Ikaras, kiltų tiesiai Saulę.
Svarbu paminėti, jog Kauno parodos „Gimęs skraidyti“ lankytojai pagaliau gali čia pat įsigyti, ko gero, nuo pat E.Frėjaus mirties planuoja jo kūrybos albumą. Leidybinis kolektyvas prie jo sugaišo dvejus metus! Leidinio menotyrinė dalis priklauso Rasutei Žukienei, Ignui Kazakevičiui, Rūtai Marijai Purvinaitei, o jame prisiminimais dalijasi istorikai Egidijus Aleksandravičius, Alfredas Bumblauskas, menininkas Romualdas Inčirauskas, architektas Henrikas Žukauskas, skulptoriaus dukros Monika ir Marta bei kiti. Šiame leidinyje puikuojasi ne tik pirmą kartą surinkta kūrinių reprodukcijų kolekcija, bet ir šeimos ir draugų archyvų fotografijos, kita informacinė medžiaga, kuri it savotiška dėlionė sudėlioja gana išsamų kūrėjo asmenybės paveikslą.

TURINYS GEROKAI VIRŠIJA KAINĄ
Šio charizmatiško savito metalo menininko kūrybos solidaus 385 psl. albumo „Edmundas Frėjus“ tiražas siekia vos 600 egzempliorių. Turint omenyje, jog jo turinys bene kelis kartus viršija gana kuklią tokiam leidiniui kainą, nenuostabu, jog vienas po kito gula ne vien į bendražygių, bet ir visų besidominčiu skulptūra, kalvyste ar tiesiog menu lentynas. Tuo labiau, jog pasibaigus įpusėjusiam trijų parodų ciklui, eksponuojami kūriniai pabirs po Lietuvą į įvairias privačias kolekcijas ir jų pamatyti vienoje vietoje gali jau ir nebepavykti. Na, o Kauno paroda lankytojų dar lauks iki pat spalio pabaigos.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

Organizatoriai E.Frėjaus parodai Kaune parinko išskirtinę vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį nauja kultūros scena netikėtai vėl tapusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

Per parodos „Gimęs skraidyti“ atidarymą buvęs kino teatras tiesiog lūžo nuo lankytojų ©PILOTAS.LT

Per parodos „Gimęs skraidyti“ atidarymą buvęs kino teatras tiesiog lūžo nuo lankytojų ©PILOTAS.LT

Per parodos „Gimęs skraidyti“ atidarymą buvęs kino teatras tiesiog lūžo nuo ©PILOTAS.LT

Per parodos „Gimęs skraidyti“ atidarymą buvęs kino teatras tiesiog lūžo nuo lankytojų ©PILOTAS.LT

Pro kino teatro laikus primenančią užuolaidą į pagrindinę parodos salę įžengęs lankytojas tarsi peržengia mitologinę erdvę skiriančią ribą ir pasijunta tarsi svečiuose pas E.Frėjų dirbtuvėje, o gal... net ir pas patį Hefaistą. ©PILOTAS.LT

Pro apie kino teatro laikus primenančią juodą užuolaidą į pagrindinę parodos salę įžengęs lankytojas tarsi kerta ir mitologinę erdvę skiriančią ribą bei pasijunta it svečiuose pas E.Frėjų kalvėje ©PILOTAS.LT

Parodos ekspozicijos architektui A.Rimšeliui pavyko dar labiau sustiprinti pastato diktuojamą įspūdį. Viduje tvyro žaizdro apšviestos kalvės atmosfera, artima tai, kurioje šios neeilinės skulptūros ir gimė. ©PILOTAS.LT

Parodos ekspozicijos architektui A.Rimšeliui pavyko viduje sukurti kalvei artimą atmosferą. ©PILOTAS.LT

Bene įspūdingiausios – salės erdvėje eksponuojamos sparnuotos pilnesnių moterų ar vyrų figūros, ©PILOTAS.LT

Bene įspūdingiausios – salės erdvėje eksponuojamos sparnuotos pilnesnių moterų ar vyrų figūros, ©PILOTAS.LT

Kūrėjas įkvėpimo sėmėsi iš mitologijos. „Amazonė“. ©PILOTAS.LT

E.Frėjui kūrybinio peno teikė mitologija, sakmės. „Amazonė“. ©PILOTAS.LT

Kai kurios skulptūros liko nebaigtos. Moters torsas. ©PILOTAS.LT

Kai kurios skulptūros liko nebaigtos. Moters torsas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Greta žmonių figūrų E.Frėjus kūrė mitologinių paukščių, žuvų ir kitas zoomorfines figūras . Parodos fragmentas. ©PILOTAS.LT

Grubokos estetikos E.Frėjaus kūrinių ekspoziciją organiškai papildo buvusio kino teatro aplinka. ©PILOTAS.LT

Grubokos estetikos E.Frėjaus kūrinių ekspoziciją organiškai papildo buvusio kino teatro aplinka. ©PILOTAS.LT

Autoriaus ironišką požiūrį į pasaulį išduoda net kai kurie medaliai. ©PILOTAS.LT

Autoriaus ironišką požiūrį į pasaulį išduoda ir kai kurie medaliai. „Lietuvoje nieko neįvyko“ ©PILOTAS.LT

Savotišku ekspozicijos desertu galima laikyti žinomo Kauno videomenininko Henriko Gulbino filmą „Ad volandum natus. Frejus“ (2009 m.). ©PILOTAS.LT

Savotišku ekspozicijos desertu galima laikyti žinomo Kauno videomenininko Henriko Gulbino filmą „Ad volandum natus. Frejus“ (2009 m.). ©PILOTAS.LT

Solidus 385 psl. albumas „Frėjus“ ne tik katalogizuoja kūrinius, bet ir atskleidžia itin charizmatišką menininko asmenybę ©PILOTAS.LT

Solidus 385 psl. albumas „Edmundas Frėjus“ ne tik katalogizuoja kūrinius, bet ir atskleidžia itin charizmatišką menininko asmenybę ©PILOTAS.LT

Komentarai

  1. Frėjus yra genijus. Netikiu, kad kas nors kalvystėje, kaip skulptūros žanre jam kada nors prilygtų.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

antanas mončys

VEIDAI IR DVASIOS: Antano Mončio jubiliejui skirta paroda

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Vilniuje atidaroma paroda „Veidai ir dvasios“, kurios pavadinimą padiktavo Antano Mončio (1921‒1993) kūrinių motyvai ir neblėstanti dailininko nostalgija paliktai gimtajai Žemaitijai,

©PILOTAS.LT

GELEŽINIŲ SKRAIDUOLIŲ TRAUKA: Kaune pratęsta fantasmagoriškoji E.Frėjaus paroda

2021 lapkričio 3Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai aprašė lankytojų ažiotažo sulaukusią Edmundo Frėjaus kūrybos parodą „Gimęs skraidyti“, meistriškai apjungiančią kalvystės ir skulptūros menus. Šią kauniečių gausiai lankomą parodą Kauno modernaus

©PILOTAS.LT

GELEŽYJE ĮKALINTAS POLĖKIS: Nesenstanti metalinė Edmundo Frėjaus mitologija

Praėjus keliolikai metų po Edmundo Frėjaus mirties, Kaune vis dar gyva šio iš Žemaitijos kilusio kalvystės meno virtuozo legenda. Jis it mitinis kalvis, šaltam metalo

Albertas Domereckas

SKULPTŪRA, TAPYBA, GRAFIKA: Architekto Alberto Domerecko paroda Vilniuje

2021 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje atidaroma Alberto Domerecko paroda. 1941 metais gimęs architektas pastaruoju metu yra įnykęs kurti medžio skulptūrą, dekoratyvinę grafiką ir tapybą. Doc. Alberto Domerecko paroda „Skulptūra,

Daina

GIMĘS SKRAIDYTI: Skulptūros mago E.Frėjaus darbų paroda tarpukarinėje „Dainoje“

2021 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Edmundo Frėjaus atminimui skirtų renginių ciklas keliauja per Lietuvą. 2-oji šio metalo skulptūros mago darbų paroda „Gimęs skraidyti“ duris atvers šokio festivalio „Aura“ į Kauno

Juozas Zikaras

JUOZUI ZIKARUI – 140 METŲ: Panevėžio viešbutis pasidabino kūrinių reprodukcijomis

2021 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet minimos 140-osios Juozo Zikaro gimimo metinės. Įprasminant šią progą, „Nevėžio“ viešbučio Panevėžyje fasadas pasidabino svarbiausiomis garsiojo lietuvių skulptoriaus darbų reprodukcijomis. 2021-aisiais, Juozo Zikaro metais

Danas Aleksa

ĮVYKIO VIETA: 4 skulptorių grupinė paroda galerijoje „Arka“

2021 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje „Arka“ atidaroma 4 skulptorių – Andriaus Ermino, Nerijaus Ermino, Rimanto Milkinto ir Dano Aleksos – grupinė paroda „Įvykio vieta“. Kiekvieno autoriaus kūryba parodą

Vytautas Tallat-Kelpša

SKULPTŪRA IR TAPYBA: Panevėžyje – V.Tallat-Kelpšos personalinė retrospektyvinė paroda

2021 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta Vytauto Tallat-Kelpšos personalinė retrospektyvinė skulptūros ir tapybos paroda, skirta menininko 65-mečiui. Labiau žinomas kaip didelės apimties skulptūrų autorius, V.Tallat-Kelpša daugiau

Veliuonos madona

VELIUONOS MADONA SUGRĮŽO: Gotikinę skulptūrą nukopijavo 3D būdu

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Į Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią sugrįžo Veliuonos madona. Tai originalios XVI a skulptūros kopija, nuskenuota 3D būdu. Veliuonos madona – viena

Danas Aleksa

SKULPTORIAUS KŪNAS: Menininko D.Aleksos personalinė paroda galerijoje (AV17)

2021 rugpjūčio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija (AV17) pakvietė į tarpdisciplininio menininko Dano Aleksos personalinės parodos „Skulptoriaus kūnas“ atidarymą bei performansą. Objektu čia žada tapti pats skulptūros kūrimo procesas. Rugsėjo 3

Edmundas Frėjus

SUGRĮŽTANTYS PAUKŠČIAI: Edmundo Frėjaus skulptūrų ir piešinių paroda Klaipėdoje

2021 rugpjūčio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje duris atveria Edmundo Frėjaus (1949–2009) skulptūrų ir piešinių paroda „Sugrįžtantys paukščiai“. Šia paroda pradedamas autoriaus atminimui skirtų meno renginių ciklas, keliausiantis per visą Lietuvą

Mindaugas Navakas

KAMBARIUOSE IR LAUKE: Mindaugo Navako skulptūros paroda

2021 rugpjūčio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Priešais akliną, tinkuotą plytų sieną prie Radvilų rūmų Vilniuje pastatyta nauja skulptūra – savaitgalį čia atidarytos Mindaugo Navako darbų parodos „Kambariuose ir lauke“ dalis. Skulptorius

Juozas Kėdainis

NUKELS SKULPTŪRĄ: Druskininkai restauruos Juozo Kėdainio „Poilsį“

2021 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Druskininkų savivaldybė planuoja nukelti Gydyklų parke esančią dekoratyvinę skulptūrą „Poilsis“. Pranešama, kad ši, žinomo sovietmečio skulptoriaus Juozo Kėdainio sukurta, skulptūra bus išvežta restauruoti. Beje, J.Kėdainis

gouba_bi_210700_tit_xxx

KULTŪRINIAI BIRŠTONO NARATYVAI: M.Gaubo skulptūra pagrindinėje aikštėje aktualizuoja klausimus

2021 liepos 123 KomentaraiAudrys Karalius

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pastangos liberalizuoti miesto erdves, suteikiant joms daugiau naratyvumo, neliko be dėmesio. Iniciatyvos įdarbinant kultūrą viešose erdvėse imasi kurortinis Birštonas. # Čiulpti

Donatas Repeika

NYKSTANTI RIBA: Dviejų valandų trukmės Donato Repeikos paroda

2021 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Žemaičių muziejuje „Alka“, Telšiuose tik dviems valandoms atidaroma pirmoji personalinė skulptoriaus Donato Repeikos paroda „Futliarai“. Gegužės 21 dieną 18 – 20 val. Žemaičių muziejaus „Alka“

encantado

DIEVIŠKOJI DIMENSIJA: Brazilai stato Kristaus Išganytojo statulą, didesnę nei Rio

2021 balandžio 26Be komentarųAudrys Karalius

Dieviškasis matmuo domina ir gundo žmoniją per amžių amžius. Vienas iš 7 pasaulio stebuklų – Rodoso kolosas nebeegzistuoja štai jau 2.247 metus, tačiau tapo amžinuoju

Dumplės, D.Aleksa

DABARTINIŲ NUOTAIKŲ ATSPINDYS: 10 skulptūrinių objektų Vilniaus Kūdrų parke

2021 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Kūdrų parke jau greitai bus galima pamatyti galerijos (AV17) organizuojamą parodą „Belaukiant“. 10 skulptūrų ir skulptūrinių objektų čia išeksponuos vieni žinomiausių Lietuvos menininkų. Nuo

N.Poškutė-Jukumienė

VILNIUS 2020: VIII tarptautinė emalio bienalė

2021 kovo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Meno Niša“ pakvietė į aštuntosios tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ dalyvių parodą. Parodoje lankytojai galės pamatyti 30-ies menininkų emalio darbus – juvelyrikos, metalo ir

Nuotrauka Almanto Bružo

BALTIŠKOJI KULTŪRA: Nendrinių skulptūrų ekspozicijos Juodkrantėje konkursas

2021 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kasmet organizuoja tarptautinius skulptorių simpoziumus, kuriuose Gintaro įlankoje, Juodkrantėje sukuriamos nendrinių skulptūrų ekspozicijos ant vandens. Šių metų skulptūrų konkurso dalyviai

Entropija

ENTROPIJA: L.Šiupšinsko ir G.Stašaitytės paroda galerijoje „Arka“

2021 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune gyvenantys ir kuriantys menininkai – skulptorius Lukas Šiupšinskas ir stiklo menininkė Gintarė Stašaitytė – bendradarbiaudami sukūrė skulptūrinių objektų kolekciją pavadinimu „Entropija“. Naujausių darbų ekspozicijoje

Algimantas Šlapikas

DANGŲ RAIŽYS CEPELINAI: Karmėlavos identitetą įtvirtins menu

2021 kovo 1Be komentarųArtūras Karka

Cepelinų sostine pravardžiuojamos Karmėlavos Kauno rajone identitetas nuo šiol bus įtvirtintas ir meninėmis priemonėmis. Taip ką tik nusprendė šiuos seniūnijos bendruomenė kartu su jai pateiktą

Giedraičių mūšis

GIEDRAIČIŲ MŪŠIO GARBEI: Svarbią nepriklausomybės pergalę primins naujas simbolis

2020 lapkričio 237 KomentaraiPILOTAS.LT

Lygiai prieš šimtą metų Musninkų-Širvintų-Giedraičių-Dubingių fronto ruože vyko atkaklios paskutiniosios Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių kovos. Lietuvos laisvę tuomet apgynusio Giedraičių mūšio 100-mečio proga jo vietoje

Parodos būvis fragmentas. Foto: galerija (AV17)

SKULPTŪROS LAUKE: 10 žinomų kūrėjų ekspozicija Panemunės pilies parke

2020 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies parke veikia grupinė šiuolaikinės skulptūros kūrėjų lauko paroda „Būvis“. Pristatomoje parodoje savo naujausius skulptūrinius objektus eksponuoja dešimt Lietuvoje puikiai žinomų

Rimantas Milkintas

1 MM TURI REIKŠMĖS: Rimanto Milkinto jubiliejinė paroda galerijoje (AV17)

2020 spalio 16Comments offPILOTAS.LT

Galerijoje (AV17) atidaroma skulptoriaus Rimanto Milkinto jubiliejinė paroda „1 mm turi reikšmės“. Parodos atidarymo metu taip pat bus pristatomas naujai išleistas ilgametės R.Milkinto kūrybos katalogas,

Arūnas Bielskis

SOLO: Personalinė menininko Arūno Bielskio paroda Vilniuje

2020 liepos 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje pirmą kartą pristatoma personalinė menininko Arūno Bielskio paroda. Ją sudaro nauji, tačiau nuoseklią autoriaus kūrybinę veiklą apibendrinantys skulptūriniai objektai ir jų kompozicijos, kurių kolekcija