Lukas Rekevičius

ARCHITEKTŲ RŪMŲ NARYSTĖ: Kodėl Seimo nariai sumanė išardyti Rūmus?

2020-01-30
Lukas Rekevičius

Keli Seimo nariai  (Juozas Imbrasas, Petras Nevulis, Artūras Skardžius, Valerijus Simulik, Kęstutis Bacvinka, Audrys Šimas, Jonas Jarutis, Aurelijus Veryga, Andrius Mazuronis) oficialiai užregistravo pasiūlymą, siekdami pakeisti Lietuvos respublikos architektų rūmų įstatymą ir panaikinti privalomą atestuotų architektų narystę LAR.

Anot laikinai einančio LAR primininko pareigas Luko Rekevičiaus, “Seimo nariai iš esmės, prašo panaikinti Rūmus, nes be privalomos narystės mes jokia savivalda, o pokalbių būrelis. Seimo nariai siekia iš Rūmų atimti visus įrankius, kuriais mes skatiname architektų bendruomenę sąžiningai konkuruoti ir kokybiškai projektuoti“.
Kažkada seniai prieš krizę yra tekę turėti keletą objektų Maskvoje. Įspūdingas miestas, ir ypač įspūdinga, kaip ten tvarkomi reikalai architektūroje. Vienas pavyzdys man itin įstrigo: istorinis gyvenamasis priemiestis, kur statyba leidžiama iki 5 aukštų, su šlaitiniais stogais, tačiau žiauriai žiauriai reikia įkalt kokį 15 aukštų pastačiuką – ką darai?
Darai stilobatą kokių penkių aukštų, truputį užpili žemėm – jis tada tampa cokoliu ar net rūsiu – taigi į aukštų skaičių nesiskaičiuoja.
Tada eina 5 normalūs aukštai, kaip leidžia reglamentas.
Ir tada kali dar mansardą kokių 5 aukštų – mansarda irgi į aukštingumą nesiskaičiuoja gi.
Sumoj ir reglamentai išlaikomi, ir paveldo žmonės turi būt laimingi, nes šlaitinis stogas, tik namas kažko didokas gaunasi, velnias, ir vietiniame žvėryne agresyviai atrodo.
Čia jūs gal juoksitės, badysit pirštais, tipo rusai, Maskva, bet pasižiūrėkit į mūsų “Novotelį” Gedimino prospekte (Vilnius), kuris „sutvarkytas“ visiškai analogiškais principais – mansarda per kokius keturis aukštus ir vsio zakono.
Šitas pavyzdys yra pateikiamas kaip iliustracija, kodėl yra reikalingi Lietuvoje Architektų Rūmai, kuriuose dabar esu laikinai įsidarbinęs.
Nes anksčiau mūsuose tokio maskvietiško reikalų susitvarkymo buvo labai daug. Reikia šešiolikabučio ten kur galima max dvibutį – prašom! Reikia komercinio intensyvumo daugiabučiui praignoruojant visokias žaidimų aikšteles? Prašom jums gyvenamos paskirties viešbutis. Reikia keturių mansardinių aukštų į aukštingumą neįskaičiuot – kodėl ne.
Ir dabar pasitaiko dar, bet jau gerokai gerokai mažiau.
Ir turbūt nebus perdėta, jei pasakysiu, kad Architektų Rūmai čia vaidina labai esminį vaidmenį.
Bet apie viską iš pradžių.
Taigi, keli Seimo nariai pateikė pasiūlymą naikinti privalomą Rūmų narystę atestuotiems architektams (nuoroda). Iš esmės, prašo panaikinti Rūmus (nes be privalomos narystės mes jokia savivalda, o pokalbių būrelis), atimti visus įrankius, kuriais mes skatiname bendruomenę sąžiningai konkuruoti ir kokybiškai projektuoti.
Aiškinamajame rašte pateikiami klaidingi argumentai – kad pažeidžiama Konstitucija, kad architektai nereguliuojama profesija ir pan. Na, patys paskaitykit.
Taigi iš eilės. Profesijos yra reguliuojamos ir nereguliuojamos. Ir tos, ir tos buriasi į asociacijas.
Nereguliuojamų profesijų narystė asociacijose yra paprastai neprivaloma, tačiau pageidautina. Pvz. kai einate pas kineziterapeutą, jūs jausitės užtikrinčiau, jei jūsų pasirinktas specialistas priklausys kokiai Kineziterapeutų sąjungai. Tačiau jei nueisite pas bet kokį nelabai kompetentingą kineziką, tai maksimum kas gali atsitikti – jums išsuks kokį sąnarį, tačiau tai bus jūsų problema, visuomenei daugiau mažiau tai nelabai svarbu.
Reguliuojamų profesijų (architektų, advokatų, notarų, auditorių, antstolių) dalyvavimas savivaldos asociacijose yra privalomas.
Iš esmės taip yra todėl, kad šių profesijų atstovai arba vykdo valstybės deleguotas funkcijas, arba jų galima nekompetencijos kaina yra LABAI didelė ir skaudi viešajam interesui. Architektų atveju – dešimtmečius trunkantis blogai suprojektuotų rajonų ar pastatų skausmingas, neracionalus, nepatogus naudojimas ir miesto vizualinė tarša.
Taigi, architektų profesija yra REGULIUOJAMA, ir tai pirma didelė (nežinau tyčinė ar ne) neteisybė, minima siūlomo Architektų Rūmų įstatymo pakeitimo aiškinamajame rašte.
Antra, Seimo nariai tvirtina, kad privaloma narystė pažeidžia Konstituciją, tačiau tai netiesa. Konstitucinis teismas PALAIKO reguliuojamų profesijų savivaldą, jei tos profesijos užtikrina viešąjį interesą – detalus mokslinis straipsnis apie tai.
O savivalda NEGALIMA be visuotinės narystės. Nes jei narystė bus ne visuotinė, o savanoriška, reiškia, kad tik DALIS narių įsipareigos laikytis profesinės etikos, tik dalį narių bus galima traukti atsakomybėn dėl profesinės etikos nesilaikymo, tik dalies narių projektus bus galima vertinti Regioninėse Architektūros tarybose, ir tik dalis narių galės būti atestuoti Rūmuose. Palyginkim su medikais – ar labai jauku jums būtų gydytis pas daktarą, kuris nėra davęs Hipokrato priesaikos?
Nu visiška nesąmonė, sutikit – konkurencija išsikreipia radikaliai, nes vieni nariai, nepriklausantys Rūmams gali pažeidinėti etiką šešiolikabučiais dvibučiais Palangoje, nes jie to Etikos kodekso nėra įsipareigoję laikytis, o kiti, sąžiningi prieš save ir profesiją, to daryti nesiims, ir galės tik skaudžiai stebėti kaip neskrupulingai toliau teisės aktų spragomis manipuliuoja kai kurie kolegos.
Kitaip tariant, grįžta maskvietiško Novotelio paniatkių laikai. Aš to nenoriu, noriu, kad ir jūs to nenorėtumėt.
Architektai ir viešasis interesas yra kitas svarbus klausimas. Seimo nariai įstatymo keitimo pasiūlymo aiškinamajame rašte sako, kad viešasis interesas architektūroje yra abstraktus.
Aš kategoriškai nenoriu su tuo sutikti. Kur kur, bet pas mus jis itin ryškus. Visų pirma (gal Daiva Veličkaitė mane pataisys), viešasis interesas Architektūroje yra suderintas visų visuomenės grupių interesas: savivaldybės, vystytojo, kaimyno, bendruomenės, paveldo draugų, KPD, ir pačio architekto meninės ambicijos. Kitaip tariant, architektas šiais laikais būtent ir yra socialinis moderatorius, daugiau mažiau sėkmingai derinantis savo projektus su visom suinteresuotoms pusėms. Tai ir yra gryniausias viešojo intereso pasireiškimas.
Ir atvirkščiai – architektui labai lengva tą interesą pažeisti. Suprojektavęs šešiolikos butų dvibutį Palangoje jis pažeidžia bemaž visus įmanomus interesus – kaimynai skundžiasi išaugusiu automobilių kiekiu, pastatas būna per didelis ir nederantis aplinkoje, krūva gyventojų sujaukia visus darželių ir mokyklų poreikių prognozavimus, ir t.t.
Ir taip, turbūt čia labai svarbi tarptautinė patirtis ir geroji praktika. Tai čia galima būti lakoniškam – visose EU šalyse narystė savivaldos organizacijose yra privaloma. Viena išimtis – Slovakija porą metų bandė taikyti neprivalomą narystę, tačiau kilo toks chaosas, kad slovakų Vyriausybė galų gale privalomumą, kaip ir visoje likusioje Europoje, įvedė. Tai buvo prieš daugiau nei dvidešimt metų.
Kas mane visai neramina, kad įstatymo pakeitimo aiškinamajame rašte yra pateikiamo ir visai atviro šmeižto – kad Rūmai yra konkurenciją ribojanti organizacija, užsiimanti atskirų narių protekcionizmu. Faktus ant stalo, mieli Seimo nariai, nes čia kaltinimas rimtas. Aš nesijaučiu kažką ribojantis ar proteguojantis – atvirkščiai – skatinu ir pats dalyvauju architektūriniuose konkursuose, taip elgiasi ir didžioji dalis LAR tarybos ir bei kitų Rūmų organų narių.
Todėl apibendrinant reikia pasakyti, kad Seimo narių siūlymui kategoriškai (nors šiaip aš tikrai nekategoriškas žmogus) nepritariu, nes:
– PIRMA. Privaloma narystė yra pasiteisinusi geroji praktika visoje Europoje
– ANTRA. Architektai yra reguliuojama profesija, itin glaudžiai susijusi su viešojo intereso užtikrinimu, tokioms profesijoms savivaldą palaiko LR Konstitucinis teismas
– TREČIA. Lietuvoje būtina auginti architektų profesinės etikos savimonę, todėl VISI atestuoti architektai turi įsipareigoti laikytis profesinės etikos, skaidriai konkuruoti ir kokybiškai projektuoti bei derinti visų visuomenės grupių interesus.
Daugiau neturiu ką ir pasakyti. Galiu tik priminti dar vieną mokslinį teisinį tyrimą apie architektų savivaldos niuansus.
Titulinė foto: D.Dagienė

Komentarai

 1. Grupele aktyvesniu architektu nori susikurti sau isskirtine privelegija.Pasiziurekite viesoje erdveje stambesnius objektus projektavusiu architektu sudeti ir taps viskas aisku, jauni projektuoja, o architektu rumu tarybos nariai eina kaip bendraautoriai, ir pabandyk neitraukti, matysi konkurso laimejima, kaip savo ausis, o ateityje gal ir neprasitesi licenzijos, vot taip Lietuvaiciai, viskas kontriliuojama. Ir dabar persigando, kad pakoregavus istatyma, praras lengva kasni, dirbkit vyruciai Lietuvos labui ir viskas bus gerai, ir neziurekit i kito lekste. Pilnai musu Lietuvelei uzteks Architektu sajungos.

  • Kazimierai, būk aktyvus, kelk savo kandidatūrą į pirmininkus,

 2. Siūlau naujuoju Architektų rūmų pirmininku rinkti Luką Rekevičių.

 3. Kaip namų šeimininkei, man šis straipsnis neskaidrus ir savanaudiškas. Pvz. Kai žinau, kad vyras muša žmoną, o seime pasisako tribūnoje prieš smurtą ir dar pateikia pavyzdžiu kitus blogiukus, o ne save, neįtikina. Panašiai ir čia. Pats griaunu, pats verkiu.

 4. Šiai dienai iš tiesų toji privaloma narystė atsispindi realiai tik nario mokestyje. Iš esmės jei esi tiesiog sąlyginai pasyvus projektuotojas, t.y. darai savo profesiją atitinkantį darbą, švietiesi tiek, kiek reikalauja normalus žinių atnaujinimas, taip ar taip laikaisi architekto etikos principų, tai iš tiesų tokio architekto leidžiamos produkcijos kokybės pats faktas iš esmės jis priklauso ar ne AR niekaip neįtakoja. Tie, kas projektuoja „kenkėjiškus“ kompleksus, lygiai taip pat priklausytų ar ne AR juos ir toliau mėgina prastumti ir ko gero mėgins, nes iš esmės ieško ne kaip paprasčiausiai laikytis įstatymų, o kaip juos apeiti. Todėl manau, kad kol bendrai nepasikeis projektuotojų kultūra ir mentalitetas, kitaip ir nebus.

 5. „– galimai teisinga pradžia kreipimosi į tuos pačius Seimo narius. Manau, jie aktyviai balsuos už deleguotų funkcijų Architektų rūmams finansavimą svarstant valstybės metinį biudžetą?“

  Ne valstybė sugalvojo kurti Architektų rūmus, o labai konkreti asmenų grupė (kuri pasakojo kaip valstybę įtikinėjo), tad siūlau „išsimušus“ sau Architektų rūmus gauti ir finansavimą.

  • Tai kad visoje Europoje yra Architektų rūmai arba institutai (RIBA, Bundesarchitektenkammer)

  • Kaip tai susiję su mano išsakyta mintimi?

 6. Kada bus pradėta reguliuoti interjero dizainerių profesija? Gal vertėtų ir juos prijungti prie arch.rūmų, nes dabar bet kuri namų šeimininkė gali tapti dizainere ir iškreipti darbo rinką.

 7. Niekada nemaniau, kad teks palaikyti Imbraso ir Skardžiaus iniciatyvą, bet teisybė vis dėlto svarbiau už atskirus individus.
  Koks žavus pinigų troškulį pajutusios biurokratinės institucijos propogandistinis ir neišlaikantis elementarios kritikos straipsnis – labai daug gražių žodžių ir labai mažai realios prasmės.
  Kaip ir privalu propogandistiniam straipsniui jis prasideda nuo gasdinimo gresiančia apokalipse. Turiu tik du klausimus gasdintojams – kodėl neatsirado dangoraižiai Vilniaus senamiestyje iki Architektų rūmų įsisteigimo ir kokie Architektų rūmų nuopelnai stabdant įvairius sprendinius bent Vilniuje ir Kaune (apie visą Lietuvą nesijaučiu žinantis pakankamai, kad rašyti) jei Architektų rūmai čia vaidina tokį svarbų vaidmenį?
  Kaip sakoma „fear mongering“ taktika visame gražume.
  Nesileisiu į diskusiją apie reguliuojamas ar nereguliuojamas profesijas, bet pateikiami pavyzdžiai yra minimum juokingi, maksimum klaidinantys.
  Sakykite kas trukdo Architektūros įstatyme priimti nuostatą, kad architektai (nepriklausomai nuo nartystės) privalo vykdyti Etikos kodekso reikalavimų?
  Pala pala, aš kažką pamenu :

  5 straipsnis. Architektų pareigos
  Architektai privalo:
  1) laikytis šio įstatymo ir kitų įstatymų, reglamentuojančių veiklą, kurią turi teisę vykdyti architektai, reikalavimų;
  2) kelti savo profesinę kvalifikaciją;
  3) vadovautis šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytais architektų veiklos principais ir šio įstatymo 11 straipsnyje nurodytais architektūros kokybės kriterijais;
  4) nusišalinti nuo veiklos ar darbo, kuris tiesiogiai ar netiesiogiai gali išreikšti nepagarbą ir daryti neigiamą įtaką architektūrai, žmonėms, visuomenei, kultūrai ir architekto profesinei reputacijai;
  5) užtikrinti viešojo intereso įgyvendinimą;
  6) laikytis Lietuvos Respublikos architektų rūmų patvirtinto Architektų profesinės etikos kodekso reikalavimų.

  Ogi žiūrime kas yra architektas (tame pačiame įstatyme – tikiuosi nereikia nurodyti kokiame):

  2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
  1. Architektas – fizinis asmuo, turintis šiame įstatyme nustatytus reikalavimus atitinkantį išsilavinimą.

  Ir ką gi mes turime? Ogi, kad nepriklausomai nuo to esi tu rūmų narys ar nesi rūmų reikalavimų reikalavimų profesinei veiklai privalai laikytis.
  Taigi kas lieka, ko tau nereikės daryti jei nesi rūmų narys? Ogi išlaikyti dar vieną biurokratinę organizaciją savo lėšomis.
  Kaip tik laiku straipsnio autorius ir rašo apie valstybės deleguotas funkcijas rūmams, tai gal pakalbėkime ir apie valstybės įsipareigojimus? Piniginius.
  Štai kaip tik ateina laikas mokesčių deklaracijai ir mokėjimui (nes dar nesutikau kolegos, kuris jei dirba ne pagal sutartį mokesčius moka ne metų gale 🙂 ) – o po to dar mokėsime papildomus mokesčius Architektų rūmams, kurių naudos per visą veiklos laiką dar nepajutau, o su kretinizmu jau teko susipažinti (pasiūlymo apklausoje apie privalomą parodų lankymą kitaip negu kretinizmu negaliu įvardinti ir net kyla klausimas ar šis pasiūlymas nebuvo skirtas nukreipti dėmesiui), tai ir pakalbėkime apie esmę – teisingumą. Valstybė deleguoja savo funkcijas, bet neskiria finansavimo o mūsų visų reikalauja sumokėti papildomus mokesčius ir taip finansuoti dar vieną valstybės biurokratinę instituciją. Tai gal tegul valstybė sumažina mokesčius mūsų profesijai?
  Tai principinis, o ne sumos klausimas. Suma (bent kol kas, nes kiekvienais metais patiriamas spaudimas didinti nario mokestį – kiekvienais metais ir jis vis po truputi didinamas) nėra neįkandama, bet štai principas sunkiai suvirškinamas.
  O principas grynai sovietinis ir bandantis sukurti pseudonomenklatūrinę kastą (nesiplėsiu į tai, kad vis labiau siaurinamos galimybės gauti atestaciją jauniems specialistams) prisidengiant gerais norais gristu keliu.

  • „…Valstybė deleguoja savo funkcijas,bet neskiria finansavimo…“ – galimai teisinga pradžia kreipimosi į tuos pačius Seimo narius. Manau, jie aktyviai balsuos už deleguotų funkcijų Architektų rūmams finansavimą svarstant valstybės metinį biudžetą?

  • Kęstuti, o gal vis tik verta paskaityti čia pateiktus teisės mokslininkų straipsnius apie savivaldos principus, nes pats kritikuodamas „propogandistinį ir neišlaikantį elementarios kritikos straipsnį“ tik emocionaliai purškiate nepasitenkinimo purslais. Jūsų „elementari kritika“ galėtų atsiremti į bent kokias elementarias žinias, jei tik jų siektumėte.

  • O gal jūs ponas Linai pabandykite atsakyti nors į vieną kritikos punktą iš esmės vietoj to, kad man aiškintumėte ką aš žinau ir ko nežinau (aišku ačiū, kad jūs tai žinote ir man papasakojate)? Tada nereikės į eterį leisti burbulų ir pereidinėti į asmeniškumus.

  • Kestai, nesiblaskykite. Prisipazinkite, kad iskritote is medzio ir ieskote sau veiklos. Architektu rumu griovimas – idealus uzsiemimas jaunam noriu-bet-neturiu-su-kuo.
   Cia galite tiketis ne tik Imbraso ir Skardziaus, bet ir visos Mazuroniu familijos paglostymo. Gi taip svarbu atimti is architektu savivalda ir perduoti architektu kontrole kokiam nors prie Seimo ikurtam komitetui. Sito siekiate?

  • Kaip atestatas susijęs su naryste? Jei gydytojas dave priesaika, ar jis jau ne gydytojas, jei nepriklauso jokiai organizacijai? Įstatymai galioja neatestuotiems architektams (ar negalioja?). Ar tai, kad nesi Rūmų narys tave atleidžia nuo atsakomybės?
   Ar architektams reikia prižiūrėtojo? Vistiek visos bylos atsigula teismuose, (taip pat ir dėl pačių Rūmų nuomonės), nes Rūmai nėra kompetentingi išspręsti ginčus.
   Tačiau niekas nedraudžia Rūmams egzistuoti ir vesti paskaitas bei seminarus dėl architektūros kokybės.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS CENTRAS – PAŠTO RŪMUOSE: Kultūros ministerijos galimybių studijos rengėjai pakartojo 2019 metų idėją

2021 rugpjūčio 205 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos rengiama Kauno Pašto rūmų įveiklinimo galimybių studija pakartojo 2019-taisiais Kauno visuomeninio judėjimo „Paštininkai“ sugeneruotą idėją – ikoniškuose architekto Felikso Vizbaro rūmuose teisingiausia įkurdinti

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Algimantas Mačiulis

PIRMAS NUOTOLINIS ARCHITEKTŲ RŪMŲ SUSIRINKIMAS: Architektų Žiedas A.Mačiuliui

2021 birželio 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandieną įvyko pirmasis nuotolinis Lietuvos architektų rūmų narių visuotinis susirinkimas. Pandemijos sąlygos atėmė progą architektų cecho bendruomenei susirinkti gyvai ir bendrauti gyvai, tačiau iš esmės

LAR susirinkimas

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Neįvykus susirinkimui, pakartotinas – tą pačią dieną

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) praneša, kad birželio mėnesį 17 dieną (ketvirtadienį) 10 val. numatytajam narių nuotoliniam susirinkimui neįvykus, pakartotinis bus surengtas dar tą pačią dieną.

prof. Algimantas Mačiulis

ARCHITEKTŲ ŽIEDAS: LAR svarsto siūlymą apdovanoti prof. A.Mačiulį

2021 gegužės 72 KomentaraiPILOTAS.LT

Kiekvienais metais per Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinį metinį susirinkimą įteikiamas Architektų žiedas – už architektūrą, nuopelnus, meilę ir pasišventimą jai. Šiais metais Architektų

Kūrybiniai mainai

EUROPOS ARCHITEKTŪROS ATEITIS: Naujo sezono programos pristatymas

2021 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondas pakvietė į kūrybinių mainų renginį, kuriame bus pristatomas naujas Europos architektūros programos sezonas. Tai vienas pagrindinių tinklaveikos ir architektūros idėjų pristatymo renginių Europoje.

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

LAR susirinkimas

LAR SUSIRINKIMAS ĮVYKO: Paskelbti balsavimo rezultatai

2020 spalio 92 KomentaraiPILOTAS.LT

2020 m. spalio 7 dieną „Litexpo“ parodų centre, Vilniuje įvyko svarbiausias metuose architektų savivaldos renginys – Lietuvos architektų rūmų narių susirinkimas. Lietuvos architektų rūmų narių

Lietuvos bendrasis planas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Rengiamas LT Bendrasis planas turi esminių trūkumų

2020 spalio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Baigiamas rengti Lietuvos respublikos teritorijos bendrasis planas – urbanistinė konstitucija, pagal kurią valstybė gyvens 25 metus (maždaug). Deja, esminis nacionalinio mastelio projektas į galutinę stotelę

Architektų suvažiavimas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Visuotinis susirinkimas – „Litexpo“, spalio 7

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visi žino – pavasarį Visuotinis Architektų rūmų susirinkimas neįvyko dėl Korona pandemijos, todėl dabar, kai viruso pavojus ir baimė atslūgo,- rinksimės į esminę profesijos sueigą

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS MUZIEJUS: Baubas, kuriuo gąsdinami Komforto Zonos ministrai

2020 rugpjūčio 38 KomentaraiAudrys Karalius

Istoriniai Kauno ir Klaipėdos pašto rūmai vis dar „kybo ore“ – nei parduoti, nei paleisti. Jų likimas netapo aiškesnis ir po Premjero sudarytos darbo grupės

Architektų sąjunga

30 ARCHITEKTŲ SĄJUNGOS METŲ: Pats laikas persikrauti

2020 balandžio 35 KomentaraiJuozas Vaškevičius

Nepriklausomos Lietuvos atkūrimo 30 metų sukaktis paskatino pakelti asmeniniame archyve besančius, paveldėtus rankraščius(1) ir tais pačiais metais atkurtos Lietuvos architektų sąjungos dokumentų kopijas. Permąstyti tų

V.Kudirkos g.

PROJEKTĄ TEKS PATOBULINTI: 3D žemėlapis atskleidė pastato V.Kudirkos g. trūkumus

2020 balandžio 210 KomentarųPILOTAS.LT

Vilniaus vyriausiojo architekto skyrius, įvertinęs administracinio pastato V.Kudirkos g. 14 rekonstravimo projektinius pasiūlymus, pateiktus po kovo 3 dieną įvykusio svarstymo su visuomene, prašys juos tobulinti.

karantinas

KARANTINO METAS: Lietuvos architektų rūmų rekomendacijos sunkmečiui

2020 kovo 261 KomentarasPILOTAS.LT

Pasaulyje vis labiau įsigalint Koronaviruso pandemijai, dauguma valstybių mokosi išgyventi karantino sąlygomis. Mokosi ir Lietuva. Nukėlę visuotinį narių susirinkimą, svarbias šiam ypatingam laikotarpiui rekomendacijas savo nariams neseniai

LAR susirinkimas

ARCHITEKTŲ PAVASARIS: Šaukiami du svarbūs ataskaitiniai-rinkiminiai renginiai

2020 kovo 53 KomentaraiPILOTAS.LT

Kovo pabaigoje planuojami du svarbūs Lietuvos architektams renginiai – Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių susirinkimas ir Lietuvos architektų sąjungos (LAS) XXII ataskaitinis-rinkiminis suvažiavimas. Tačiau planuojama

Gedimino pr. 27

ARCHITEKTŪRINIO TEISINGUMO VARDAN: Architektų rūmai eina į Aukščiausiąjį teismą

2020 kovo 49 KomentaraiPILOTAS.LT

Gali būti, jog Gedimino pr. 27 taps adresu, kur architektūrinis teisingumas arba įvyks, arba bus pamintas ir paniekintas. Kaip žinia, neseniai Vilniaus apygardos teismas nepritarė

Tauras Paulauskas

KELIAI KURIUOS PASIRENKAM*: LAR narystė 2020

2020 vasario 211 KomentarasTauras Paulauskas

Nesu rašto žmogus, ir jei ne  kolegos Roko Mazuronio vieši pasvarstymai dėl Rūmų bei, žinoma, “atsitiktinai” tuo pat metu bendrapavardžio Seimo nario darbiečio Audriaus Mazuronio

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (4): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 311 KomentarasLinas Tuleikis

Šis tekstas yra Ketvirtasis poleminėje grandinėje apie aktualią Lietuvos Architektų rūmų problematiką. LAR rūmų nario Lino Tuleikio Pirmasis straipsnis,  Antrasis straipsnis ir Trečiasis straipsnis padės skaitytojui lengviau suprasti

Lukas Rekevičius

ARCHITEKTŲ RŪMŲ NARYSTĖ: Kodėl Seimo nariai sumanė išardyti Rūmus?

2020 sausio 3015 KomentarųLukas Rekevičius

Keli Seimo nariai  (Juozas Imbrasas, Petras Nevulis, Artūras Skardžius, Valerijus Simulik, Kęstutis Bacvinka, Audrys Šimas, Jonas Jarutis, Aurelijus Veryga, Andrius Mazuronis) oficialiai užregistravo pasiūlymą, siekdami

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (3): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 202 KomentaraiLinas Tuleikis

Architekto profesija tikrai turi daug galios kuriančius ją žmones padaryti laimingais, jei tik jie tuo užsiima su aistra ir atsakingai. Bent jau tiek atsakingai, kad

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (2): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 164 KomentaraiLinas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali Lietuvos architektų rūmų nuomonė, o tik vieno LAR nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją.. Ar pastebėjote, koks gyvenimas pasidarė slidus ir išvirkščias?

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI GRĮŽTA: LAR biuras vėl įsikurs Architektų pilaitėje

2020 sausio 153 KomentaraiPILOTAS.LT

Po nedidelės poros metų pertraukos Lietuvos architektų rūmai grįžta į Architektų pilaitę Kalvarijų g.1. LAR biuras įsikurs pirmąjame Raduškevičių rūmų aukšte prie paradinio įėjimo. LAR

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (1): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 142 KomentaraiLinas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali LAR nuomonė, o tik vieno Rūmų nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją. Tikslas kalbėti apie mūsų organizacines profesines sėkmes ir sopulius atviriau,

Sapiegų parkas Vilniuje

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Susitarta dėl Sapiegų parko kraštovaizdžio architektūros konkurso

2019 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Konferencijos „Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą“ metu vykusiame tarpinstituciniame seminare „Sapiegų parkas, interesų susidūrimas kaip galimybė“ pavyko pasiekti susitarimą dėl Sapiegų parko rekonstravimo.