Netoli Kladno miesto Čekijoje įrengtas naujas tiltas padeda per upelį pasiekti kapinaites. Betoną jo statybai pasitelkę projekto autoriai stengėsi kuo labiau įsiklausyti į subtilią vietos gamtinę aplinką. Greičiausia, todėl statinys gavosi jautrus architektūrinis potėpis joje, kitaip nei Lietuvoje, prie paminklinės Zapyškio bažnyčios nūnai iš betono „atkuriama“ aikštė…
ŠUOLIS PER UPELĮ IŠĖJO LENGVAS IR GRAKŠTUS
Čekijos Vrapicės kaimelio apylinkės gausios įdomių geologinių radinių. Čia neseniai per upelį subtiliai permestas betoninis pėsčiųjų tiltas (architektas Ondřej Císler iš studijos AOC, ir architektas inžinierius Petr Tej iš Klokner instituto ) neužgožia saugomos vietos gamtos, o su ja mezga dialogą. Užliejamoje pievoje įkomponuotas pastarasis infrastruktūros objektas, pagal autorių sumanymą, ne vien yra taktiškas aplinkai, bet ir atlieka savotiškos simbolinės ribos tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių vaidmenį. Apdairiai išnaudojant technines, kompozicines ir estetines galimybes, sukurtas lenktos sijos formos statinys čekams išėjo lengvas ir jautrus.
Čekų meistrai tiltą išliejo gamykloje iš atsparaus šalčiui armuoto ypač stipraus betono (UHPC). Šiam 10 m tarpatramio geometriškai dvejomis kryptimis išlenkto 1,5 m pločio ir 3,5 t svorio „U“ profilio infrastruktūros elementui pagaminti prireikė vos 1,4 m³ šio specialaus betono. Spalvą jam suteikia specialiai įmaišytas juodas pigmentas, o statinio paviršių subtilumą ir detalumą čekams pasiekti pavyko smėliuojant ir apdirbant rankomis. Savo įsiterpimo gamtoje aplinkoje erdvinę kompoziciją jie užbaigė papildę baroko skulptūrų žinovo prof. Jano Hendrycho skulptūra „Globėjas“. Tos pačios medžiagos, kaip ir ši skulptūra, tiltas buvo kuriamas ir kaip savotiškas šios postamentas ar erdvinis kontekstas.
IŠBANDĖ BETONO TECHNINES IR ESTETINES RIBAS
Beje, Prahoje įsikūrusios studijos AOC architektai (V.Beran, O.Císler, J.Choc, B.Lopraisová, F.Rašek) savo projektuose visada noriai bendradarbiauja su inžinieriais, technologais, menininkais, teoretikais. Šįkart jie tilto projektui pasitelkė Čekijos technikos universiteto (CTU) Klokner instituto inžinierių Petrą Tejų (Petr Tej), kurio viena tyrinėjimo krypčių – ypač stiprus betonas (UHPC) bei efektyvios kompozicinės medžiagos. Bendro jų darbo rezultatas – vos iki 3 cm (!) storio nuplonintos tilto sienelės, padėjusios išbandyti betono lengvumo bei subtilumo ribas. Verta paminėti ir tai, jog šio projekto sąmata tesiekia 27.000 eurų. Tai taip pat pavyzdys mūsų infrastruktūros projektams. Beje, ypač stiprus betonas yra žinomas ir Lietuvoje – PILOTAS.LT žiniomis, jį tobulina Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto Statybinių medžiagų katedros mokslininkai. Gali būti, jog ryškesnių architektūrinių jo panaudojimo atvejų galiausiai pamatysim ir Lietuvoje.
Parengta pagal LINKA informaciją. Parengė Almantas Bružas.
Nuotraukos: .„BoysPlayNice“.
mnmn
( 2019-11-14 )
elegantiskas darbas. pagarba cekams!
mūsiškiai
( 2019-11-13 )
Mūsiškiai taip nemoka…