Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) apsvarstė 2 projektus – sklypo Gynėjų g. 14 ir teritorijos virš Geležinio Vilko gatvės detaliojo plano sprendinių koregavimo bei gydymo paskirties pastato Pylimo g. 3 rekonstravimo. Pastabų ir rekomendacijų ekspertai turėjo abiejų projektų autoriams.
REKOMENDUOTA INICIJUOTI UŽSTATYMO KONKURSĄ
Sklypo Gynėjų g. 14 ir teritorijos virš Geležinio Vilko gatvės detaliojo plano sprendinių koregavimą sklype A.Tumėno g. 6, Vilniuje, kuriuos parengė UAB „Unitectus“ (projekto vadovė Jurgita Kiaurakytė), tarybai pristatė projekto autorius Tumas Mazūras. Recenzavo – architektas Saulius Pamerneckis.
Sklypo Gynėjų g. 14 ir teritorijos virš Geležinio Vilko gatvės detaliojo plano sprendinių koregavimui (arch. T.Mazūras ir T.Paulauskas), nustatant šiam sklypui maksimalų pastatų aukštį iki 61 metro (II variantas – iki 72 m), užstatymo tankumą iki 80 procentų ir intensyvumą iki 5,0, visi posėdyje dalyvavę ekspertai nepritarė. Pažymėta, kad naujai parengtuose Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendiniuose, kurie šiuo metu jau suderinti su institucijomis, šioje teritorijoje atsisakyta aukštybinių pastatų (didesnių kaip 35 m), atsižvelgiant į ankstesnės LAS Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos pateiktas išvadas ir rekomendacijas.
Rekomenduota, išnagrinėjus Naujamiesčio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktą dėl vietovės vertingųjų savybių, inicijuoti ne tik minėto sklypo, bet ir visos gretimos teritorijos konkursą užstatymo koncepcijai ir architektūrinei idėjai nustatyti ir tik po to koreguoti detalųjį planą. Numatant pastatų aukštį, neviršyti 35 metrų ribos.
SIŪLĖ IEŠKOTI KONTEKSTUALESNIŲ SPRENDINIŲ
Gydymo paskirties pastato Pylimo g. 3 rekonstravimo projektinius pasiūlymus, kuriuos parengė UAB „Projektai ir Co“ (PV – R.Razulevičienė), pristatė projekto autorė Rasa Paulauskaitė, recenzavo – Tadas Balčiūnas.
Visi posėdyje dalyvavę ekspertai, vertindami pateiktus rekonstravimo projektinius pasiūlymus, konstatavo, kad neišspręstas sklypo užstatymas gatvių ir sankryžos atžvilgiu, abejotinas mastelis konteksto atžvilgiu ir neįprasmintas užstatymo tipas. Todėl tolimesnėje projektavimo eigoje taryba rekomenduoja:
– išsiaiškinti saugomas sklypo vertingąsias savybes pagal Naujamiesčio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktą ir jas įgyvendinti projekto sprendiniuose;
– sklypo užstatymui taikyti perimetrinį užstatymo tipą būdingą Naujamiesčiui, architektūrinėje išraiškoje siekti kontekstualesnių sprendinių aplinkiniam užstatymui (mastelis, stiklo ir aklinų plokštumų santykis), ypatingą dėmesį skirti Pylimo ir K. Kalinausko gatvių išklotinėms bei užstatymui prie K.Kalinausko -Pylimo gatvių sankryžos;
– pastato rekonstravimo sprendiniuose paieškoti vieningo užstatymo sprendimo apjungiant naujai projektuojamą ir esamus pastatus bei išnaudojant vidines erdves. Numatyti statybų etapiškumą.
– atkreipti dėmesį, kad su projektuojamu užstatymu nutraukiama galimybė suformuoti pėsčiųjų traktą (lygiagretų Pylimo gatvei) tarp P. Cvirkos ir Reformatų skverų – tikslinga išsaugoti pėsčiųjų ryšius.
Redakcijos pastaba: Architektūros įstatymas numato, jog svarbių visuomenei projektų architektūrinė kokybė – ekspertuojama ir nustatoma Regioninėse architektūros tarybose, kurios veikia pagal įstatymo reglamentus ir įgaliojimus. LAS Vilniaus skyriaus sudaryta archtaryba (VAUET) veikia kaip neformalus kolegų klubas.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinis pav.: Gydymo paskirties pastato Pylimo g. 3 rekonstrukcija (arch. T.Mazūras ir T.Paulauskas)
klaiku
( 2019-09-26 )
Kokia klaikynė be menkiausio ryšio su jautriu kontekstu. Kur ritasi Vilnius?
nuomone
( 2019-09-25 )
Kaip isvis buvo leista toki pastata ir tokioje svarbioje vietoje projektuoti sandeliu dizaineriams is kauno? Turejo buti skelbtas arch. konkursas tokiai istaigai (kalbu apie poliklinika). Netgi klaipedieciai sugebejo surengti konkursa savo mazai poliklinikai, o ir rezultatai neblogi buvo…
jojo
( 2019-09-25 )
Berods ,pagal Architektūros įstatymą miestų centruose turėtų būti skelbiami archkonkursai tokiems objektams projektuoti.