Merų iššūkis

LAIMĖJO PASAULINĮ MERŲ IŠŠŪKĮ: Vilniaus miestą pavers atvira mokykla

2022-01-20
PILOTAS.LT

Vilnius nurungė 600 pasaulio miestų ir laimėjo 1 mln. JAV dolerių Niujorko mero Maiklo Bloombergo (Michael Bloomberg) fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 metų Pasauliniame merų iššūkyje. Pergalę ir 1 mln. JAV dolerių premiją Lietuvos sostinei garantavo konkursui pateikta idėja paversti visą miestą atvira mokykla.

IŠŠŪKYJE IŠ VISO DALYVAVO 631 MIESTAS
M.Bloombergo fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 m. Pasauliniame merų iššūkyje laimėtojais iš viso tapo 15 pasaulio miestų, kurių idėjos pripažintos padėsiančiomis greičiau atsigauti po COVID-19 pandemijos. Iššūkyje iš viso dalyvavo 631 miestas. „Pradžioje patekome tarp 50 finalistų, dar padirbėjome su idėja, ir šiandien sužinojome – mes tarp 15 nugalėtojų!“, – savo Facebook paskyroje džiaugsmu vakar dalinosi Vilniaus metas Remigijus Šimašius.
„Pandemija parodė, kad reikia ieškoti būdų, kaip nenuspėjamomis sąlygomis užtikrinti mokymosi procesą ir padaryti jį įvairiapusiškesnį. Todėl ir gimė Vilniaus kaip atviros mokyklos projektas, kuris praplečia suvokimą, kaip galėtų ir turėtų vykti mokymosi procesai. Tai, kad jis buvo įvertintas pasaulinio garso filantropijos fondo ir tapo vienu iš laimėtojų, įrodo, kad einame teisingu keliu. Esu tikras, kad taip pat teigiamai projektą įvertins ir miestiečiai“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Pasak jo, negali būti geresnės mokymosi platformos nei pats miestas, kuriame yra visko – istorijos, gamtos, verslo, technologijų ir kitų priemonių. „Tai natūrali integruoto mokymo platforma, kuri gali padėti patį švietimo modelį iš XIX amžiaus atvesti į XXI-ą. Kalbant analogijomis – kaip filmų žiūrėjimą pakeitė Netflix, kaip viešbučius pakeitė AirBnb, taip ši idėja turi pakeisti Vilniaus švietimą”, – teigia meras.

10 PROC. PAMOKŲ – UŽ MOKYKLOS RIBŲ
Vilniaus kaip atviros mokyklos projekto tikslas – popandeminiame gyvenime transformuoti miesto švietimo sritį. Įgyvendinant projektą ketinama paversti miestą atvira mokymosi erdve, siūlant aktyvų mišrųjį mokymą, kuomet tradicinės pamokos mokyklų klasėse derinamos su nuotolinėmis, vykstančiomis miesto muziejuose, parkuose, kitose viešosiose erdvėse, taip pat naudojant sukurtą internetinę pamokų biblioteką. Mokykloms bus sudaryta galimybė ugdymo procesą organizuoti bendradarbiaujant su viešomis ir privačiomis įstaigomis. „Mūsų konkretus tikslas – kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų – parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose, įstaigose ir visur kitur, kur vyksta realus gyvenimas. Jau šį rudenį norime sukurti (arba, netgi labiau, po vienu skėčiu suburti) bent 150 erdvių, tinkamų ateiti su visa klase ir mokytis įdomiai, įtraukiančiai, šiuolaikiškai“, – sumanymą dėsto R.Šimašius.
„Viena vertus, pandemija privertė staiga padaryti proveržį taikant skaitmenines technologijas ugdyme, kita vertus, tuo pat metu nutraukė gyvus socialinius ryšius. Mūsų projekto tikslas – subalansuoti kraštutinumus ir sukurti mišrią ugdymo sistemą, kurioje naujausios technologijos būtų suderintos su realiomis patyriminėmis veiklomis mieste“, – sako projektą kuruojantis vicemeras Tomas Gulbinas.

PROJEKTĄ ĮGYVENDINS PER 3 METUS
Projekto metu atskiras dėmesys bus skiriamas mokytojams. Jiems bus siūlomos laikinos stažuotės įvairiose įmonėse, sukurta bendradarbiavimo platforma, rengiami specialūs mokymai kompetencijoms tobulinti.
Laimėjusią idėją Vilniaus miesto savivaldybėje 7 žmonių komanda tobulino 4 mėnesius, kol buvo pateikta galutinė paraiška „Bloomberg Philanthropies“ fondui.
Vilniaus kaip atviros mokyklos projektui įgyvendinti fondas „Bloomberg Philanthropies“ ne tik išmokės 1 mln. JAV dolerių, bet ir visą 3 metus truksiantį projekto įgyvendinimo laikotarpį teiks reikiamą techninę pagalbą bei konsultacijas.
„Jei kas tikrai pakeis mūsų ateitį į gera, tai labiausiai – geresnis švietimas, kuris išugdys laisvesnes, atsakingesnes, kūrybiškesnes, o kitaip tariant, labiau ateičiai pasiruošusias asmenybes“, – įsitikinęs sostinės meras.
„Pasauliui stengiantis sušvelninti didžiulį pandemijos poveikį visuomenės sveikatai ir ekonomikai, miestai yra pasiruošę įgyvendinti novatoriškas idėjas. Mūsų 15 nugalėtojų siūlo drąsius, įgyvendinamus planus, kaip pagerinti sveikatą, sumažinti nedarbą, suteikti daugiau galimybių moterims ir kita. Visi kartu jie pagerins gyvenimą milijonams savo gyventojų, o sėkmingiausi sprendimai gali įkvėpti kitus miestus visame pasaulyje juos taikyti“, – komentuoja Michaelas R. Bloombergas, fondo „Bloomberg Philanthropies“ ir finansinių technologijų, duomenų bei žiniasklaidos bendrovės „Bloomberg L.P.“ įkūrėjas ir 108-asis Niujorko meras.

KONKURSAS PIRMĄ KARTĄ PASAULINIU MASTU
15 konkursą laimėjusių miestų yra iš 13 šalių šešiuose žemynuose, visi kartu jie atstovauja daugiau nei 30 mln. gyventojų. 2021 m. sausio mėn. prasidėjusiam konkursui savo idėjas iš viso pateikė 631 miesto merai iš 99 šalių.
Konkursas šiemet pirmą kartą buvo organizuojamas pasauliniu mastu. Iki šiol „Bloomberg Philanthropies“ Merų iššūkis vyko keturis kartus skirtinguose pasaulio regionuose: 2013 m. ir 2018 m. – JAV, 2014 m. – Europoje, 2016 m. – Lotynų Amerikoje.
Tarp ankstesnių šio konkurso nugalėtojų yra į įvairias socialines bei ekonomines sritis orientuoti projektai, pavyzdžiui, Los Andželo (Kalifornija) projektas, kuriuo siekiama išspręsti benamystės krizę mieste, palengvinant ir atpiginant papildomų gyvenamųjų patalpų statybą, Stokholmo (Švedija) projektas, kuriuo siekiama augalines atliekas paversti bioanglimi, skatinančia augalų augimą, ar Barselonos (Ispanija) projektas, kuriuo vyresnio amžiaus žmonėms padedama kurti bendruomenę pasitelkiant technologijas.
Fondas „Bloomberg Philanthropies“ savo veikla siekia užtikrinti geresnį gyvenimą kuo didesniam skaičiui pasaulio žmonių, daugiausia dėmesio skirdamas penkioms pagrindinėms sritims: menui, švietimui, aplinkai, valdžios inovacijoms ir visuomenės sveikatai. „Bloomberg Philanthropies“ iniciatyvoms įgyvendinti skiriama didžioji dalis įmonės „Bloomberg L.P.“, įkurtos 1981 m., pelno. 2021 m. fondas į veiklas visame pasaulyje investavo 1,66 mlrd. JAV dolerių.
Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.

Vilniaus pagrindinis tikslas, kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų - parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose,

Vilniaus pagrindinis tikslas, kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų – parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose ir kt.  Foto: Vilniaus savivaldybės.

Niujorko mero Michaelo Bloombergo organizuojamame iššūkyje Lietuvos sostinei garantavo konkursui pateikta idėja paversti visą miestą atvira mokykla

Niujorko mero ir filantropo M.Bloombergo organizuojamame iššūkyje Lietuvos sostinei pergalę garantavo idėja visą miestą paversti atvira mokykla. Foto: Vilniaus savivaldybės.

Komentarai

  1. Edikai ir Dardar, iš kur semiatės unikalių gebėjimų taip pavydėtinai giliai pagauti publikacijos esmę?

  2. Gal geriau dalyvauti konkurse,kas geriau nuvalys miesto gatves nuo sniego ir ledo? Kartą teko pakliūti į ekstryminę situaciją Šilo g.

  3. Šildymas Vilniuje šią žiemą ypač brangus …

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

lauko klasė

DAR DAUGIAU LAUKO KLASIŲ: Naudosis per pusę sostinės mokyklų

2023 gegužės 16Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmosiose 35 lauko klasėse sostinės mokyklos jau veda pamokas netradiciniuose kabinetuose su vaizdu į dangų ar žaliuojantį parką. Visiems sezonams pritaikytos lauko klasės atsiras dar

Mokyklos Verkiuose sklypas

GIMNAZIJA VERKIUOSE: Paskelbtas atviras architektūros idėjų konkursas

2023 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Vystymo kompanija organizuoja Verkių gimnazijos atvirą architektūros konkursą. Projektuojamos gimnazijos vieta – išskirtinė savo gamtine aplinka. Konkursas organizuojamas viešųjų pirkimų tvarka. Vilniaus Vystymo kompanija

darze_kl_230300_e02_xxx

STATYS VAIKAMS: Klaipėdos raj. Trušelių kaime planuojamas vaikų darželis-mokykla

2023 kovo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos rajone, Trušelių kaime, pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektą už 13,97 mln. eurų bus statoma pagrindinė-vidurinė mokykla kartu su vaikų darželiu. Projektą finansuoja

Lietuvos geležinkeliai

ATVERS MIESTIEČIAMS: Vilniuje ketinama pertvarkyti 40 ha Lietuvos geležinkelių teritorijos

2023 sausio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kuriama vizija, kaip istorinė ir industrinė Lietuvos geležinkelių teritorija Vilniaus Naujamiestyje atsivers miestui. Projekto partneriai pakvietė dalyvauti apklausoje ir išsakyti savo prioritetus šios teritorijos pokyčiams.

Kintų skveras

PRATĘS KINTŲ SKERO DARBUS: Vilniaus savivaldybė pasirašė sutartį su naujais statybininkais

2023 sausio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Šnipiškių rajonas gyvena permainų nuotaikomis. Pranešama, kad pavasarį čia bus tęsiami ir Kintų skvero įkūrimo darbai. Vilniaus miesto savivaldybės administracija neseniai pasirašė sutartį su

Mokslo paskirties pastatas Bajorų kel. 12 (arch. P.Džervus, L.Bogušas, G.Kairytė).

PROGIMNAZIJA BAJORŲ KELYJE: Verkių seniūnijoje suplanuota 900 vaikų mokykla

2023 sausio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės Verkių seniūnijoje projektuojama nauja mokykla. Moderni ir šiuolaikinius poreikius atitinkanti progimnazija galės priimti daugiau kaip 900 moksleivių. MB „Urbanistinė architektūra“ rengiamo projekto viešas svarstymas įvyks paskutinę

Vilniaus dangoraižiai

REIKALAUS KOKYBIŠKOS ARCHITEKTŪROS: Vilnius pasitvirtino pastatų standartą

2022 gruodžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės savivaldybė pasitvirtino pastatų standartą, kurį taikys visiems Vilniaus miesto savivaldybės ir jos įstaigų naujiems, rekonstruojamiems ir remontuojamiems pastatams ir patalpoms. Siekiama, kad tiek išorėje,

Levelio Gimnazija.

MOKYSIS ERDVIAU IR MODERNIAU: Užbaigtas Joachimo Lelevelio gimnazijos priestatas

2022 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Joachimo Lelevelio gimnazija naujaisiais mokslo metais vaikus pasitiko erdvesnė ir modernesnė. Rekonstruojant pastatytas 2 aukštų priestatas su naujomis klasėmis ir sporto sale. ĮRENGTOS DVI

Tolminkiemio gimnazija

MODERNIAUSIA ŠALYJE: Pilaitėje baigiama statyti pavyzdinė gimnazija

2022 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Pilaitės mikrorajone baigiama statyti moderniausia šalyje ir penktoji po Nepriklausomybės atkūrimo mokykla Vilniuje. Tai iššūkis architektams bei proveržis sostinei švietimo srityje susiduriant su naujų mokyklų stygiumi.

Lazdynų mokyklos sporto aikštynas

MULTIFUNKCINIS LAZDYNŲ CENTRAS: Mokyklos sporto erdvės atnaujinamos iš pagrindų

2022 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Lazdynų mokykloje bus atnaujinta lauko sporto erdvė ir įrengtas naujas multifunkcinis sporto centras su bėgimo takais, futbolo aikštėmis, universalia krepšinio, tinklinio ir kvadrato aikštele

Daugiafunkcis kompleksas

UŽKEIKIMAS NUIMTAS: Po 3 metų Vilnius pagaliau turės Nacionalinį stadioną

2022 liepos 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje oficialiai įjungtas Daugiafunkcio komplekso (su Nacionaliniu stadionu) 3 metų laiko skaitliukas. Apie tai savo socialinių tinklų paskyroje neseniai džiaugsmingai pranešė pats sostinės meras Remigijus

Bukčių tiltas

VILKPĖDĖS LAUKIA POKYČIAI: Planuojama Bukčių tilto rekonstrukcija

2022 birželio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Pramoninės Vilniaus Vilkpėdės laukia pokyčiai. Apatinėje Neries upės terasoje išsidėstęs rajonas, gamybinės erdvės ir tarp jų įsiterpianti gamta – daug potencialo transformacijoms turinti teritorija. Vienas

vokie_vn_220600_e01_xxx

VOKIEČIŲ GATVĖS ATNAUJINIMAS: Rengiamas pakoreguotų projektinių pasiūlymų pristatymas

2022 birželio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Vokiečių gatvės atnaujinimo autoriai – studijos „IMM architektai“ – įvertinę išsakytas pastabas ir lūkesčius pirmo pristatymo metu bei kūrybinėse dirbtuvėse, pakoregavo sprendinius. Pakoreguotieji projektiniai

geležinkeliai

„EUROCITIES“ VILNIUJE: Geležinkelių teritorijai vizijos ieškojo dirbtuvėse

2022 birželio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus centre, tarp Naujamiesčio ir Naujininkų, išsidėsčiusi didžiulė geležinkelių pramonei naudojama teritorija ateityje gali tapti svarbiu vilniečių traukos tašku. Į sostinėje vyksiančias „Eurocities“ architektūros dirbtuves

Tauro kalnas

ATĖJO TAURO KALNO EILĖ: Paskelbtas tvarkymo rangos konkursas

2022 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Tauro kalno sutvarkymo projektas juda pirmyn. Atlikus techninio projekto ekspertizę ir gavus statybą leidžiantį dokumentą, yra skelbiamas konkursas rangos darbams atlikti. DARBŲ VERTĖ – APIE

Antanas Sutkus

FOTOMENO FESTIVALIO TAŠKAS: A.Sutkaus priminimas Ežerėlio mokiniams

2022 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“, pernai rudenį pabaigęs 18-ąją laidą, paskutinį jos akcento įgyvendinimą paliko 2022-ųjų pavasariui. Pasak šio festivalio vadovo ir idėjos autoriaus Mindaugo Kavaliausko,

darzeliai

ARCHITEKTAI VILNIAUS VAIKAMS: 2 vaikų darželių ir vienos mokyklos konkursai

2022 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus vystymo kompanija pernai gruodį paskelbė 3 architektūros konkursus ugdymo įstaigoms projektuoti – 2 darželiams ir vienai mokyklai. Projektuotojai ką tik pateikė savo pasiūlymus, kaip galėtų atrodyti

Ukrainos Didvyrių g.

R.ŠIMAŠIAUS KOKTEILIS RUSAMS: Rusijos ambasada stovės Ukrainos didvyrių gatvėje

2022 kovo 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miestas neketina likti nuošalyje Rusijos sukelto karo prieš Ukrainą. Sostinės meras Remigijus Šimašius socialiniuose tinkluose ką tik užsiminė apie savivaldybės koridoriuose Ukrainos okupantams sumaišytą rafinuotą hibridinio

Tolminkiemio gimnazija

NAUJI MOKYKLŲ STANDARTAI: Tolminkiemio gimnazija žada tapti bendruomenės centru

2022 vasario 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Pilaitėje sparčiai kylanti Tolminkiemio gimnazija pasiryžusi šalyje nubrėžti naujus šiuolaikinių mokyklų standartus. Architektūriškai pavyzdinė mokykla suprojektuota taip, kad erdvėse mokiniai ir mokytojai laisvai bendrautų dienos

Maskvos namai

VILNIAUS MERAS R.ŠIMAŠIUS: „Maskvos namai bus nugriauti net neatidarius“

2022 sausio 213 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus meras Remigijus Šimašius savo „Facebook“ paskyroje vakar pranešė, jog  sostinės centre esantys nebaigti statyti Maskvos namai bus nugriauti. „Propagandos mašinos projektas Vilniuje uždaromas dar

Merų iššūkis

LAIMĖJO PASAULINĮ MERŲ IŠŠŪKĮ: Vilniaus miestą pavers atvira mokykla

2022 sausio 203 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnius nurungė 600 pasaulio miestų ir laimėjo 1 mln. JAV dolerių Niujorko mero Maiklo Bloombergo (Michael Bloomberg) fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 metų Pasauliniame merų

BSV mokykla

NAUJA MOKYKLA VILNIUJE: Miškadvario gatvėje statys privačią mokyklą

2022 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ (BInF) finansuos 6 milijonų eurų vertės privačios mokyklos projektą Vilniuje. Mokyklą projektuoja architektūros studija „2L architects“,

Baltijos jūra

VAKARŲ LIETUVA VIENIJASI: Ugdys ir plėtos jūrinę tapatybę

2021 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vakarų Lietuvos regionas pirmą kartą parengė vieningą planą, kaip skatins švietimo ir mokslo plėtrą iki 2030-ųjų. Atskiras dėmesys jame skiriamas ir jūrinės kultūros plėtojimui bei

Telšių meno mokykla

MENŲ MIESTAS: Meno studijoms Telšiuose – 90 metų

2021 spalio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Meno studijoms Telšiuose – 90 metų. Ta proga Telšių menų inkubatoriuje organizuojamas Telšių amatų mokyklos jubiliejaus minėjimas-konferencija. IŠ PRADŽIŲ ĮKŪRĖ VALSTYBINĘ VIDURINĘ AMATŲ MOKYKLĄ Spalio

Neries krantinė

DEŠINIOJO KRANTO KRANTINĖ UŽSTRIGO: Skelbs naują rangos konkursą

2021 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės savivaldybė ką tik nutraukė Neries dešiniojo kranto krantinės tvarkymo sutartį su bendrovėmis „LitCon“ „Atea“ ir „Geobuilders LLC“. Bus skelbiamas naujas konkursas. LIKO ATLIKTI VOS