Merų iššūkis

LAIMĖJO PASAULINĮ MERŲ IŠŠŪKĮ: Vilniaus miestą pavers atvira mokykla

2022-01-20
PILOTAS.LT

Vilnius nurungė 600 pasaulio miestų ir laimėjo 1 mln. JAV dolerių Niujorko mero Maiklo Bloombergo (Michael Bloomberg) fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 metų Pasauliniame merų iššūkyje. Pergalę ir 1 mln. JAV dolerių premiją Lietuvos sostinei garantavo konkursui pateikta idėja paversti visą miestą atvira mokykla.

IŠŠŪKYJE IŠ VISO DALYVAVO 631 MIESTAS
M.Bloombergo fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 m. Pasauliniame merų iššūkyje laimėtojais iš viso tapo 15 pasaulio miestų, kurių idėjos pripažintos padėsiančiomis greičiau atsigauti po COVID-19 pandemijos. Iššūkyje iš viso dalyvavo 631 miestas. „Pradžioje patekome tarp 50 finalistų, dar padirbėjome su idėja, ir šiandien sužinojome – mes tarp 15 nugalėtojų!“, – savo Facebook paskyroje džiaugsmu vakar dalinosi Vilniaus metas Remigijus Šimašius.
„Pandemija parodė, kad reikia ieškoti būdų, kaip nenuspėjamomis sąlygomis užtikrinti mokymosi procesą ir padaryti jį įvairiapusiškesnį. Todėl ir gimė Vilniaus kaip atviros mokyklos projektas, kuris praplečia suvokimą, kaip galėtų ir turėtų vykti mokymosi procesai. Tai, kad jis buvo įvertintas pasaulinio garso filantropijos fondo ir tapo vienu iš laimėtojų, įrodo, kad einame teisingu keliu. Esu tikras, kad taip pat teigiamai projektą įvertins ir miestiečiai“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Pasak jo, negali būti geresnės mokymosi platformos nei pats miestas, kuriame yra visko – istorijos, gamtos, verslo, technologijų ir kitų priemonių. „Tai natūrali integruoto mokymo platforma, kuri gali padėti patį švietimo modelį iš XIX amžiaus atvesti į XXI-ą. Kalbant analogijomis – kaip filmų žiūrėjimą pakeitė Netflix, kaip viešbučius pakeitė AirBnb, taip ši idėja turi pakeisti Vilniaus švietimą”, – teigia meras.

10 PROC. PAMOKŲ – UŽ MOKYKLOS RIBŲ
Vilniaus kaip atviros mokyklos projekto tikslas – popandeminiame gyvenime transformuoti miesto švietimo sritį. Įgyvendinant projektą ketinama paversti miestą atvira mokymosi erdve, siūlant aktyvų mišrųjį mokymą, kuomet tradicinės pamokos mokyklų klasėse derinamos su nuotolinėmis, vykstančiomis miesto muziejuose, parkuose, kitose viešosiose erdvėse, taip pat naudojant sukurtą internetinę pamokų biblioteką. Mokykloms bus sudaryta galimybė ugdymo procesą organizuoti bendradarbiaujant su viešomis ir privačiomis įstaigomis. „Mūsų konkretus tikslas – kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų – parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose, įstaigose ir visur kitur, kur vyksta realus gyvenimas. Jau šį rudenį norime sukurti (arba, netgi labiau, po vienu skėčiu suburti) bent 150 erdvių, tinkamų ateiti su visa klase ir mokytis įdomiai, įtraukiančiai, šiuolaikiškai“, – sumanymą dėsto R.Šimašius.
„Viena vertus, pandemija privertė staiga padaryti proveržį taikant skaitmenines technologijas ugdyme, kita vertus, tuo pat metu nutraukė gyvus socialinius ryšius. Mūsų projekto tikslas – subalansuoti kraštutinumus ir sukurti mišrią ugdymo sistemą, kurioje naujausios technologijos būtų suderintos su realiomis patyriminėmis veiklomis mieste“, – sako projektą kuruojantis vicemeras Tomas Gulbinas.

PROJEKTĄ ĮGYVENDINS PER 3 METUS
Projekto metu atskiras dėmesys bus skiriamas mokytojams. Jiems bus siūlomos laikinos stažuotės įvairiose įmonėse, sukurta bendradarbiavimo platforma, rengiami specialūs mokymai kompetencijoms tobulinti.
Laimėjusią idėją Vilniaus miesto savivaldybėje 7 žmonių komanda tobulino 4 mėnesius, kol buvo pateikta galutinė paraiška „Bloomberg Philanthropies“ fondui.
Vilniaus kaip atviros mokyklos projektui įgyvendinti fondas „Bloomberg Philanthropies“ ne tik išmokės 1 mln. JAV dolerių, bet ir visą 3 metus truksiantį projekto įgyvendinimo laikotarpį teiks reikiamą techninę pagalbą bei konsultacijas.
„Jei kas tikrai pakeis mūsų ateitį į gera, tai labiausiai – geresnis švietimas, kuris išugdys laisvesnes, atsakingesnes, kūrybiškesnes, o kitaip tariant, labiau ateičiai pasiruošusias asmenybes“, – įsitikinęs sostinės meras.
„Pasauliui stengiantis sušvelninti didžiulį pandemijos poveikį visuomenės sveikatai ir ekonomikai, miestai yra pasiruošę įgyvendinti novatoriškas idėjas. Mūsų 15 nugalėtojų siūlo drąsius, įgyvendinamus planus, kaip pagerinti sveikatą, sumažinti nedarbą, suteikti daugiau galimybių moterims ir kita. Visi kartu jie pagerins gyvenimą milijonams savo gyventojų, o sėkmingiausi sprendimai gali įkvėpti kitus miestus visame pasaulyje juos taikyti“, – komentuoja Michaelas R. Bloombergas, fondo „Bloomberg Philanthropies“ ir finansinių technologijų, duomenų bei žiniasklaidos bendrovės „Bloomberg L.P.“ įkūrėjas ir 108-asis Niujorko meras.

KONKURSAS PIRMĄ KARTĄ PASAULINIU MASTU
15 konkursą laimėjusių miestų yra iš 13 šalių šešiuose žemynuose, visi kartu jie atstovauja daugiau nei 30 mln. gyventojų. 2021 m. sausio mėn. prasidėjusiam konkursui savo idėjas iš viso pateikė 631 miesto merai iš 99 šalių.
Konkursas šiemet pirmą kartą buvo organizuojamas pasauliniu mastu. Iki šiol „Bloomberg Philanthropies“ Merų iššūkis vyko keturis kartus skirtinguose pasaulio regionuose: 2013 m. ir 2018 m. – JAV, 2014 m. – Europoje, 2016 m. – Lotynų Amerikoje.
Tarp ankstesnių šio konkurso nugalėtojų yra į įvairias socialines bei ekonomines sritis orientuoti projektai, pavyzdžiui, Los Andželo (Kalifornija) projektas, kuriuo siekiama išspręsti benamystės krizę mieste, palengvinant ir atpiginant papildomų gyvenamųjų patalpų statybą, Stokholmo (Švedija) projektas, kuriuo siekiama augalines atliekas paversti bioanglimi, skatinančia augalų augimą, ar Barselonos (Ispanija) projektas, kuriuo vyresnio amžiaus žmonėms padedama kurti bendruomenę pasitelkiant technologijas.
Fondas „Bloomberg Philanthropies“ savo veikla siekia užtikrinti geresnį gyvenimą kuo didesniam skaičiui pasaulio žmonių, daugiausia dėmesio skirdamas penkioms pagrindinėms sritims: menui, švietimui, aplinkai, valdžios inovacijoms ir visuomenės sveikatai. „Bloomberg Philanthropies“ iniciatyvoms įgyvendinti skiriama didžioji dalis įmonės „Bloomberg L.P.“, įkurtos 1981 m., pelno. 2021 m. fondas į veiklas visame pasaulyje investavo 1,66 mlrd. JAV dolerių.
Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.

Vilniaus pagrindinis tikslas, kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų - parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose,

Vilniaus pagrindinis tikslas, kad po keleto metų 10 proc. pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų – parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose ir kt.  Foto: Vilniaus savivaldybės.

Niujorko mero Michaelo Bloombergo organizuojamame iššūkyje Lietuvos sostinei garantavo konkursui pateikta idėja paversti visą miestą atvira mokykla

Niujorko mero ir filantropo M.Bloombergo organizuojamame iššūkyje Lietuvos sostinei pergalę garantavo idėja visą miestą paversti atvira mokykla. Foto: Vilniaus savivaldybės.

Komentarai

  1. Edikai ir Dardar, iš kur semiatės unikalių gebėjimų taip pavydėtinai giliai pagauti publikacijos esmę?

  2. Gal geriau dalyvauti konkurse,kas geriau nuvalys miesto gatves nuo sniego ir ledo? Kartą teko pakliūti į ekstryminę situaciją Šilo g.

  3. Šildymas Vilniuje šią žiemą ypač brangus …

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Tauro kalnas

ATĖJO TAURO KALNO EILĖ: Paskelbtas tvarkymo rangos konkursas

2022 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Tauro kalno sutvarkymo projektas juda pirmyn. Atlikus techninio projekto ekspertizę ir gavus statybą leidžiantį dokumentą, yra skelbiamas konkursas rangos darbams atlikti. DARBŲ VERTĖ – APIE

Antanas Sutkus

FOTOMENO FESTIVALIO TAŠKAS: A.Sutkaus priminimas Ežerėlio mokiniams

2022 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“, pernai rudenį pabaigęs 18-ąją laidą, paskutinį jos akcento įgyvendinimą paliko 2022-ųjų pavasariui. Pasak šio festivalio vadovo ir idėjos autoriaus Mindaugo Kavaliausko,

darzeliai

ARCHITEKTAI VILNIAUS VAIKAMS: 2 vaikų darželių ir vienos mokyklos konkursai

2022 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus vystymo kompanija pernai gruodį paskelbė 3 architektūros konkursus ugdymo įstaigoms projektuoti – 2 darželiams ir vienai mokyklai. Projektuotojai ką tik pateikė savo pasiūlymus, kaip galėtų atrodyti

Ukrainos Didvyrių g.

R.ŠIMAŠIAUS KOKTEILIS RUSAMS: Rusijos ambasada stovės Ukrainos didvyrių gatvėje

2022 kovo 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miestas neketina likti nuošalyje Rusijos sukelto karo prieš Ukrainą. Sostinės meras Remigijus Šimašius socialiniuose tinkluose ką tik užsiminė apie savivaldybės koridoriuose Ukrainos okupantams sumaišytą rafinuotą hibridinio

Tolminkiemio gimnazija

NAUJI MOKYKLŲ STANDARTAI: Tolminkiemio gimnazija žada tapti bendruomenės centru

2022 vasario 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Pilaitėje sparčiai kylanti Tolminkiemio gimnazija pasiryžusi šalyje nubrėžti naujus šiuolaikinių mokyklų standartus. Architektūriškai pavyzdinė mokykla suprojektuota taip, kad erdvėse mokiniai ir mokytojai laisvai bendrautų dienos

Maskvos namai

VILNIAUS MERAS R.ŠIMAŠIUS: „Maskvos namai bus nugriauti net neatidarius“

2022 sausio 213 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus meras Remigijus Šimašius savo „Facebook“ paskyroje vakar pranešė, jog  sostinės centre esantys nebaigti statyti Maskvos namai bus nugriauti. „Propagandos mašinos projektas Vilniuje uždaromas dar

Merų iššūkis

LAIMĖJO PASAULINĮ MERŲ IŠŠŪKĮ: Vilniaus miestą pavers atvira mokykla

2022 sausio 203 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnius nurungė 600 pasaulio miestų ir laimėjo 1 mln. JAV dolerių Niujorko mero Maiklo Bloombergo (Michael Bloomberg) fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 metų Pasauliniame merų

BSV mokykla

NAUJA MOKYKLA VILNIUJE: Miškadvario gatvėje statys privačią mokyklą

2022 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ (BInF) finansuos 6 milijonų eurų vertės privačios mokyklos projektą Vilniuje. Mokyklą projektuoja architektūros studija „2L architects“,

Baltijos jūra

VAKARŲ LIETUVA VIENIJASI: Ugdys ir plėtos jūrinę tapatybę

2021 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vakarų Lietuvos regionas pirmą kartą parengė vieningą planą, kaip skatins švietimo ir mokslo plėtrą iki 2030-ųjų. Atskiras dėmesys jame skiriamas ir jūrinės kultūros plėtojimui bei

Telšių meno mokykla

MENŲ MIESTAS: Meno studijoms Telšiuose – 90 metų

2021 spalio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Meno studijoms Telšiuose – 90 metų. Ta proga Telšių menų inkubatoriuje organizuojamas Telšių amatų mokyklos jubiliejaus minėjimas-konferencija. IŠ PRADŽIŲ ĮKŪRĖ VALSTYBINĘ VIDURINĘ AMATŲ MOKYKLĄ Spalio

Neries krantinė

DEŠINIOJO KRANTO KRANTINĖ UŽSTRIGO: Skelbs naują rangos konkursą

2021 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės savivaldybė ką tik nutraukė Neries dešiniojo kranto krantinės tvarkymo sutartį su bendrovėmis „LitCon“ „Atea“ ir „Geobuilders LLC“. Bus skelbiamas naujas konkursas. LIKO ATLIKTI VOS

daugi_vn_210900_e01_xxx

VILNIAUS EKSPERTAI PATARS: 2 daugiabučių projektai ant VAUET stalo

2021 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjį, Vilniaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos posėdyje bus nagrinėjami du sostinės daugiabučių namų projektai. Rytoj, rugsėjo 23 dieną (ketvirtadienį), Vilniaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų

Ledo arena

RINKSIS VAUET: LAS ekspertai aptars 3 sostinės projektus

2021 rugpjūčio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Rugpjūčiui artėjant link pabaigos, rengiamas Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (VAUET) posėdis. Lietuvos architektų sąjungos (LAS) ekspertai rytoj aptars 3 aktualius sostinės projektus. Rugpjūčio

Linas Naujokaitis

DAUGIAU NEI PASTATAS: Prasideda Tarptautinės Amerikos mokyklos korpuso statybos

2021 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Prie Pavilnių parko pradedamos naujo modernaus Vilniuje įsikūrusios Tarptautinės Amerikos mokyklos (AISV) pastato statybos. Planuojama, kad šios ugdymo įstaigos moksleiviai lankyti pamokas naujoje mokykloje galės

Vilniaus geležinkelio stotis

VILNIAUS GELEŽINKELIO STOTIS: Konkursui pateikti 33 projektiniai pasiūlymai

2021 birželio 8Be komentarųPILOTAS.LT

„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) kartu su Vilniaus miesto savivaldybe praneša – žengtas dar vienas svarbus žingsnis Vilniaus stoties rajono atgimimo link. Tarptautiniam architektūros idėjų konkursui iš

mokyk_vn_210500_e01_xxx

TOLMINKIEMIO GIMNAZIJA: Jau šį birželį pradės lieti pamatus

2021 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Sparčiai augančiame Vilniaus Pilaitės mikrorajone ką tik pradėtos Tolminkiemio gimnazijos statybos. Planuojama, kad šią Pilaitės gimnaziją mokiniai galės pradėti lankyti jau kitų metų rugsėjo 1-ąją.

Tolminkiemio gimnazija

MOKYKLA PILAITEI: Tolminkiemio gimnaziją pastatys per 15 mėnesių

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ atrinko Tolminkiemio gimnazijos statybos darbų konkurso laimėtoją. 7 rangovų pasiūlymų sulaukusiame tarptautinės vertės pirkimą laimėjo UAB „Jungtiniai projektai“. Kaip praneša

Vilnius Connetc

GELEŽINKELIO STOTIES DETALUSIS: Ruošiama pristatyti visuomenei

2021 vasario 241 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip skelbia Vilniaus miesto savivaldybė, kovo mėnesį visuomenei bus pristatytas daugiau kaip 30 ha teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detalusis planas. Šiuo

VU Medicinos fakulteto Mokslo centras

VU MEDICINOS ATEITIS: Santaros slėnyje iškils 17.000 m² ploto mokslo centras

2021 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus universitetas Santaros slėnyje statys 17.000 m² ploto pažangų mokslo centrą, sukomponuoto iš 6 tarpusavyje sujungtų blokų. Naujame mokslo centro pastate numatytos erdvės sukurs daugiau

Kauno Maironio gimnazijos  sporto salė

SPORTO SALĖ GIMNAZIJAI: Viešinamas naujas objektas Kauno senamiestyje

2021 sausio 148 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno Senamiesčio Steigiamojo Seimo aikštės pietinė išklotinė planuoja pasipildyti nauju objektu. Jau rytoj visuomenei bus pristatyti Kauno Maironio universitetinės gimnazijos sporto paskirties pastato projektiniai pasiūlymai,

Gamtos mokykla

MOKYS APIE LAUKINĘ GAMTĄ: Neringoje pradėta statyti Gamtos mokykla

2021 sausio 71 KomentarasPILOTAS.LT

Kuršių nerijos nacionaliniame parke pradėtos ilgai lauktos Gamtos mokyklos statybos. Duris moksleiviams ir gamtos mėgėjams numatoma atverti kitų metų pavasarį. Gamtos mokykla įsikurs pastatuose Smiltynėje

Saugaus eismo miestelis

MOKINS ELGTIS GATVĖJE: Kauno Eigulių rajone kyla saugaus eismo miestelis

2020 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Eiguliu rajone greta saugaus vaiko mokyklos kyla pirmasis Lietuvoje kompaktiškas edukacinis miestelis su visa reikalinga infrastruktūra ir priemonėmis. Vaikai čia galės pasijusti tiek pėsčiaisiais,

Vilniaus geriausieji 2020

VILNIUS RENKA GERIAUSIUS: Kviečiama balsuoti už 6 realizuotus projektus

2020 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miestas paskelbė apdovanojimus „Vilniaus geriausieji 2020“. Kategorijoje „Geriausias projektas 2020“ nominuoti 6 realizuoti projektai, tarp kurių yra ir visuomenės vertinamų prieštaringai. Kaip praneša portalas

Valakupių g. 5

ANTAKALNYJE STEIGIAMA PROGIMNAZIJA: Organizuojamos kūrybinės dirbtuvės

2020 gruodžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Mykolo Romerio universitetas (MRU) Antakalnyje, Valakupių g. 5, steigia progimnaziją. Siekiant rasti geriausius patalpų pritaikymo šiuolaikiniams ugdymo poreikiams sprendimus architektai, švietimo

Tolminkiemio gimnazija

SVAJONIŲ MOKYKLOS STATYBOS: Paskelbtas Tolminkiemio gimnazijos rangos konkursas

2020 lapkričio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė tarptautinį atvirą rangos darbų pirkimą, kurio laimėtojas statys Pilaitės mikrorajone suplanuotą Tolminkiemio gimnaziją. Atidaryti šią „svajonių mokykla“ tituluojama įstaigą planuojama