Vienas ryškiausių Lietuvos XX a. pirmosios pusės modernizmo pavyzdžių – Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto A korpusas – bus atnaujintas bei pritaikytas visuomenės reikmėms ir taps vartais į modernistinį studentų miestelį. Vieno žymiausių tarpukario architektų Vytauto Landsbergio-Žemkalnio pastarasis laboratorijos kompleksas tarpukariu buvo geriausias Baltijos šalyse ir vienas geriausių Rytų Europoje.
PLANUOJAMOS MODERNIZMO ARCHITEKTŪROS KONFERENCIJOS
Kaip praneša Kauno technologijos universitetas (KTU), neseniai patvirtintas investicijų projektas ir skirtas Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų finansavimas atnaujinti bei pritaikyti visuomenės reikmėms Cheminės technologijos fakulteto (CTF) A korpusą (Radvilėnų pl. 19, Kaunas).
Nacionalinės reikšmės paminklo statusą turintis modernizmo architektūros pastatas, statytas kaip Lietuvos kariuomenės Ginklavimo valdybos Tyrimo laboratorija. Jis išliko nepakitęs – nebuvo renovuotas ar rekonstruotas nuo pat jo pastatymo 1935 metais. Siekiant apsaugoti kultūros paveldo objektą ir pritaikyti jį visuomenės poreikiams, KTU parengtas investicijų projektas „Kultūros paveldo paminklo pritaikymas viešajai paslaugai“. Jam skirtas ES struktūrinių fondų finansavimas. Projekto vertė – 1.504.329 Eur, finansuojama suma iš ES struktūrinių fondų – 1.186.915 Eur.
Pastaruoju metu padidėjo susidomėjimas tarpukario Kauno modernizmo architektūra – KTU CTF pastatas sulaukia nemažai dėmesio, tad universitetas stengiasi supažindinti visuomenę su architektūros paminklo istorija. Organizuojamos pažintinės ekskursijos, kurių metu pasakojama pastato istorija, supažindinama su viduje esančiais eksponatais. Tikimasi, kad suremontavus pastatą, įrengus ekspozicines lentas, nuorodas ir pritaikius pastatą visuomenės poreikiams situacija pasikeis. Be pažintinių ekskursijų taip pat planuojama rengti tarptautines kultūros paveldo, modernistinės architektūros konferencijas, suteikiant šiam aukščiausio lygio lietuviškojo modernizmo paminklui europinį ir pasaulinį žinomumą. Šis pastatas taps simboliniais vartais į modernistinį KTU studentų miestelį.
BUVO VIENAS GERIAUSIŲ EUROPOJE
Lietuvos kariuomenės Ginklavimo valdybos Tyrimo laboratoriją suprojektavo architektas V.Landsbergis-Žemkalnis. Tai – unikalus architektūrinės, istorinės ir urbanistinės raidos pavyzdys, inspiruotas pasaulinės modernizmo idėjos, tačiau turintis savitus bruožus (nacionalinius, tautinius simbolius ir kt.). Greta pagrindinio laboratorinio korpuso buvo suprojektuotas administracijos pastatas, metalo, medžio apdirbimo ir stiklapūčių dirbtuvės, dujų generatorius, vandentiekio stotis, sandėliai, priešlėktuvinė ir priešcheminė slėptuvės, biblioteka. Po pagrindiniu pastatu suprojektuotas rūsys, užimantis kiek didesnį plotą nei antžeminis tūris, jame buvo įrengtos laboratorijos. Tyrimų laboratorijos kompleksas buvo geriausias Baltijos šalyse ir vienas geriausių Rytų Europoje. Pagrindinė laboratorijos aparatūra buvo užsakyta Prancūzijoje, mikroskopai, spektrografas, fotometrai, precizinė elektros matavimo aparatūra pirkta Vokietijoje. Laboratorija turėjo nemažai unikalių įrengimų, pavyzdžiui, traukos spintas su keraminiais ventiliatoriais, leidusiais išvengti susidarančių dujų ir garų susimaišymo, o kartu ir sprogimų ventiliacijos sistemose; specialią šarvuotą traukos spintą sprogstamosioms medžiagoms tyrinėti; emaliuotus Volviko lavos laboratorinius stalus, atkeliavusius net iš Islandijos.
Deja, Tyrimų laboratorija veikė neilgai, nes Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Lietuvos kariuomenė buvo panaikinta, o Tyrimų laboratoriją 1940 m. nutarta perduoti Kauno universitetui. 1973 m. pastatui suteiktas architektūros paminklo statusas. 2005 m. šis pastatas pripažintas valstybės saugoma nekilnojamąja kultūros vertybe, o 2015 m. įvertintas Europos paveldo ženklu.
Tikimasi, kad KTU Cheminės technologijos fakulteto fasadas bus visiškai atnaujintas iki 2021 metų, o atviros ekskursijos visuomenei bus organizuojamos nuo 2020 metų pavasario.
Parengta pagal KTU informaciją.
Foto: KTU.
Rava
( 2019-08-26 )
Įspūdinga, ką galima atlikti, kai nesiremiama vien į finansus. Šiais laikais ventiliacija net nepasiekia tokio lygio.