mokykla

PROJEKTUS ĮVERTINO SKIRTINGAI: Vilniaus architektai aptarė 3 klausimus

2018-09-27
PILOTAS.LT

Kaip neformalus kolegų klubas šiuo metu Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 architektūrinius klausimus. Tarybai pristatyti projektai kolegų įvertinti skirtingai: vienas – pagirtas, o du – išpeikti.

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba apsvarstė mokslo paskirties pastato, esančio Tolminkiemio g., Vilniuje, statybos projektinius pasiūlymus; Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualūs apsaugos reglamentus; svečių namų Nemenčinės pl. 13A, Vilniuje , statybos projektinius pasiūlymus.

PASTEBĖJO NEMAŽAI TRŪKUMŲ

Mokslo paskirties pastato Tolminkiemio g. statybos projektinius pasiūlymus pristatė projekto autorė Indrė Šileikaitė, recenzavo Sigitas Kuncevičius. Recenzentas ir dauguma ekspertų pastebėjo nemažai projekto trūkumų ir pateiktai projekto versijai nepritarė. Pastebėta, jog trūkumus sąlygoja jau pačioje projektavimo programoje nepakankamai apibrėžta mokyklos koncepcija, taip pat – statybai skirto sklypo dydis. Architektūros kokybei, atitinkančiai šiuolaikinius Architektūros įstatymo keliamus reikalavimus, pasiekti nepakanka viešųjų pirkimų mažiausios kainos kriterijų. Gimnazijos, visuomenei svarbaus objekto, architektūros idėjai sukurti būtini architektūriniai konkursai. Pristatytiems gimnazijos projektiniams pasiūlymams ekspertai pasisakymuose išreiškė pastabas ir pasiūlymus.
Pasak jų, urbanistiniame sprendime nėra aiškaus erdvinio zonavimo, būdingo mokyklos bendruomenei, trūksta erdvės – aikštės ar kiemo. Nepagrįsta motyvacija išsaugoti šalia projektuojamos gimnazijos esamus statinius iššaukia atsitiktinį ir neracionalų pastato įkomponavimą į numatytą Pilaitės rajono visuomeninę teritoriją. Teritorijos dydis planuojamai gimnazijai su ateityje galimai didėsiančiu mokinių skaičiumi yra per mažas.
Pažymėta, jog pastato struktūra formali, stokoja racionalumo. Vidinės erdvės turėtų būti naudojamos labiau multifunkciškai, kas leistų mažinti pastato tūrį. Racionalesnė pastato struktūra įgalintų atlaisvinti sklypo erdvę. Taip pat manoma, kad siūlomų sprendinių didelis išorinių sienų perimetras gali įtakoti statybos kaštų augimą, siekiant reikiamo energinio efektyvumo. Planinę struktūrą autoriams buvo pasiūlyta peržiūrėti iš naujo.

RENGIAMAS DOKUMENTAS – LABAI SVARBUS

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualių apsaugos reglamentų sprendinius pristatė projekto vadovė, autorė Audronė Alūzienė, recenzavo Mindaugas Grabauskas.
Recenzijoje ir ekspertų pasisakymuose pastebėta, kad rengiamas dokumentas yra labai reikalingas ir aktualus. Tipiniai saugomų teritorijų nuostatai neatitinka konkrečios nagrinėjamų parkų , esančių Vilniaus mieste, situacijos. Aktualu yra tai, kad bendrieji reikalavimai būtų pritaikyti vietinėms sąlygoms, taip išryškinant jų identitetą, dėl ko jos ir yra saugomos. Siektina, kad rengiamų reglamentų nuostatos būtų suderintos su naujuoju bendruoju miesto planu. Pristatytai reglamentų medžiagai pritarta vienbalsiai.
Toliau rengiant reglamentus tvirtinimui, siūloma: pritarti nuostatai, kad reglamentai būtų susieti su sklypų dydžiais, nes tai lemia užstatymo mastelį ir charakterį; remiantis atlikta analize ir vietinėmis sąlygomis šiems regioniniams parkams turi būti taikomi kiti, negu numato bendrieji, reikalavimai statybai šlaitų atžvilgiu; vengti perteklinio šlaitinių stogų, spalvų, tvorų reglamentavimo, kuriant naujus projektus. Nauji statiniai neturi formaliai imituoti istorinių stilių. Svarbu reglamentuoti sklypų parametrus, pastatų tūrių mastelį, kontekstualias apdailos medžiagas; atsižvelgiant į situacijos nevienareikšmiškumą, vertinant projektus šiose teritorijose svarbi ne vien žinybinė, bet ir ekspertų nuomonė.

PASTEBĖJO NEATITINKANTĮ SPRENDINIŲ PAGRINDIMĄ

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektinius pasiūlymus tarybai pristatė autorius Andrius Keizikas, recenzavo – architektas Gintaras Klimavičius.
Svarstant projektinius pasiūlymus, buvo pateiktos pastabos bei pastebėtas formalus, neatitinkantis esmės sprendinių pagrindimas. Bendrojo plano sprendinių reglamento viršijimas čia – nemotyvuotas, nes ypatingos urbanistinės situacijos, kuri leistų tai daryti, nėra, ji nepagrįsta. Pažymėta, jog projektuojamų statinių parametrai turi būti mažinami.
Formaliai traktuojama projektuojamo pastato paskirtis – svečių namai, kurie priskiriami ne gyvenamųjų namų, bet viešbučių paskirčiai. Tačiau jei, kaip teigia autoriai, juose gyvens studentai ir dėstytojai, tai tikroji projektuojamojo statinio paskirtis – bendrabučiai, o pastarųjų paskirtis – gyvenamoji. Bendrabučiams galioja kiti reikalavimai ir normavimas.
Akcentuota netinkama esamo aukštuminių studentų bendrabučių komplekso kompozicijos tąsa, papildant kito mastelio sprendiniais. Ekspertų dauguma svarstytai sklypo užstatymo versijai nepritarė.
Redakcijos pastaba: pernai įsigaliojęs Architektūros įstatymas numato, jog svarbių visuomenei projektų architektūrinė kokybė – ekspertuojama ir nustatoma Regioninėse architektūros tarybose, kurios veikia pagal įstatymo reglamentus ir įgaliojimus. LAS Vilniaus skyriaus sudaryta archtaryba (VAUET) veikia kaip neformalus kolegų klubas.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinis pav.: Mokslo paskirties pastatas Tolminkiemio g., Vilniuje statybos projektiniai pasiūlymai (arch. I.Šileikaitė).

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch.  A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch. A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch.  A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch. A. Keizikas)

Komentarai

  1. Juk atliekami sklypo matavimai, uz juos sumokama ganetinai nemaza kaina o darant projekta i tai neatsizvelgiama? Gerai, kad ispeike tokius projektus. Rimtoms statyboms turi buti taikomi auksciausi reikalavimai

  2. Oi,kokie mes svarbūs..

  3. VAUET-neformalus kolegų klubas? Negi asociacija LAS nebegali steigti formalių organų? Manau,kad gali- įstatymai to tikriausiai nedraudžia. Ir tie organai gali išsakyti viešą nuomonę-įstatymai to,manau,irgi nedraudžia.

    • Projektus aptarinėti, kaip žinote, gali bet kas. Net ir mes su jumis. Tačiau Architektūros įstatymas numato vienintelį oficialų projektų ekspertavimo ir vertinimo instrumentą – Regionines Architektų Tarybas. Penkias, berods.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lazdynų baseinas

TARPTAUTINIS RANGOS KONKURSAS: Ieškomi statybininkai užbaigti Lazdynų baseiną

2020 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro konkursą – ieškomas rangovas, kuris užbaigtų šias negandų kamuojamas statybas. Manoma, kad daugelio laukiamo baseino statybos

Neris

KRANTINĖS PROJEKTAS PASENO: Tobulins Vilniaus Neries kairiojo kranto sprendimus

2020 rugsėjo 142 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė kritiškai įvertino parengtą Neries kairiosios krantinės rekonstrukcijos projektą ir nusprendė jį tobulinti. Bus išsaugota daugiau medžių, įrengti geresni pėsčiųjų ir dviračių takai,

Lietuvos banko būstinė

NAUJOJI BANKO BŪSTINĖ: „Cloudų“ projektiniai pasiūlymai – visuomenės teismui

2020 liepos 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos bankas ruošiasi pastatų komplekso Žirmūnuose, Vilniuje grandiozinei rekonstrukcijai. Prieš metus įvykusiame jos projekto architektūros konkurse triumfavo vilniečių kompanija „Cloud architektai“, pasiūliusi statyti seifo pavidalo

Viešbučio "Panorama" rekonstrukcija

PRITARĖ IR PATARĖ: VAUET apsvarstė viešbučio „Panorama“ rekonstrukciją

2020 liepos 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) pritarė viešbučio „Panorama“ rekonstravimo projektiniams pasiūlymams. Ekspertai taip pat pasiūlė į rekonstrukciją žvelgti kompleksiškiau. Pirmininkaujant architektui Artūrui Asauskui,

Žirmūnų maniežas

LENGVOSIOS ATLETIKOS MANIEŽAS: Žirmūnų konkurse varžosi 21 architektūros idėja

2020 liepos 3Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT pavasarį rašė apie Vilniaus vystymo kompanijos ir Lietuvos architektų sąjungos organizuojamą atvirą lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose architektūrinio projekto konkursą. Su pastarajame besivaržančiame 21 projektiniu pasiūlymu galima

Lukiškių kalėjimas

EDUKACIJAI, NUOMAI, PARDAVIMUI: Parinktas Lukiškių kalėjimo plėtros scenarijus

2020 birželio 221 KomentarasPILOTAS.LT

Trečdalis Lukiškių kalėjimo pastatų bus skiriama visuomeninėms edukacinėms reikmėms švietimo, kultūros, inovacijų, technologijų srityse bei kitiems visuomenės viešiems poreikiams tenkinti, likusi dalis bus perduodama ilgalaikei

Žirmūnų g. 1H

MANIEŽAS ŽIRMŪNUOSE: Atviro architektūrinio konkurso sąlygų pristatymas

2020 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus vystymo kompanija ir Lietuvos architektų sąjunga organizuoja atvirą lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose architektūrinio projekto konkursą, kurį planuojama paskelbti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP

Do architects

PAŽANGIAUSIA GIMNAZIJA: Konkursiniai „DO architects“ eskizai virsta techniniu projektu

2020 vasario 4Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo birželį įvykusio Tolminkiemio gimnazijos architektūros idėjų konkurso praėjus daugiau nei pusei metų architektūriniai eskizai virsta detaliais brėžiniais. Pastato techninį projektą suplanuota baigti rengti dar

Sklypo T.Kosciuškos g. 32 detaliojo plano koregavimo sprendiniai ir daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso projektiniai pasiūlymai (autoriai: detaliojo plano koregavimo archi. D.Sabaliauskienė ir V.Miciūtė; daugiabučių gyvenamųjų namų projektinių pasiūlymų arch. E.Neniškis, A.Uogintas ir E.Geštautaitė).

VILNIAUS ARCHTARYBA: T.Kosciuškos g. daugiabučių komplekso projektas – pagirtinas

2020 sausio 167 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) apsvarstė du projektus, parengtus „Senojo miesto architektų“ ir „Arches“ kolektyvo bei „Vilniaus architektūros studijos“

Užvingio salos tiltas

PATOBULINTO PROJEKTO PRISTATYMAS: Vilniaus Užvingio salos tiltas ir jo prieigos

2019 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus savivaldybės surengto pėsčiųjų tilto per Neries upę nuo Vingio parko iki „Litexpo“ teritorijos architektūrinį idėjų konkursą pavasarį laimėjo „Užvingio salos tilto“ idėja. Vilniaus miesto

Vilniaus kongresų rūmai

POSĖDŽIAVO VAUET: Pritarė Vilniaus kongresų rūmų rekonstrukcijos pasiūlymams

2019 spalio 225 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai pritarė 14 ha teritorijos prie Šešuolių, Sidaronių, Mozūriškių gatvių detaliojo plano koncepcijai bei Vilniaus

Do Architects

ŠV. JOKŪBO KONKURSAS: Laimėjo Vilniaus architektų biuras „DO Architects“

2019 spalio 1410 KomentarųPILOTAS.LT

Itin sudėtingoje Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos situacijoje, Vilniuje planuojamo statyti licėjaus ir viešbučio su konferencijų centru konkursą ką tik laimėjo architektų biuras „DO Architects“. 11

jokub_ko_191000_e01_xxx

ŠV. JOKŪBO KONKURSAS: Renkamasi iš 12 projektinių sumanymų

2019 spalio 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Vakar Vilniuje Lietuvos architektų sąjungos būstinėje atidaryta buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos vystymo architektūrinio konkurso darbų ekspozicija. Iš viso sulaukta 12 projektinių pasiūlymų. Buvusios Šv.

Pėsčiųjų tilto konkursas Vilniuje

ŠUOLIS PER NERĮ: Naujo pėsčiųjų tilto Vilniuje konkurse varžosi 9 idėjos

2019 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip jau rašė PILOTAS.LT,  pačiame miesto centre Vilnius planuoja naują pėsčiųjų tiltą per Nerį, kuris sujungtų A.Goštauto ir Upės gatves. Šio tilto architektūrinio projekto konkursui

Pylimo g. 3

PAŽĖRĖ KRITIKOS IR REKOMENDACIJŲ: VAUET apsvarstė 2 Vilniaus projektus

2019 rugsėjo 253 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) apsvarstė 2 projektus – sklypo Gynėjų g. 14 ir teritorijos virš Geležinio Vilko gatvės

Vilniaus geležinkelio stotis

„VILNIUS CONNECT“ PROJEKTAS: Kūrybinėms dirbtuvėms – per 30 specialistų pajėgos

2019 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga baigė formuoti Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos tarptautinių dirbtuvių komandas, kurios rugsėjo 16-18 dienomis ieškos geriausių idėjų Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos projektui

Remigijus Bimba

PRITARTA KOMPROMISUI: VAUET apsvarstė Žygimantų g. užstatymo išklotinę

2019 rugsėjo 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvykusi Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pritarė Vilniaus Žygimantų gatvės perimetriniam užstatymui. Konstatuota, kad tai kompromisinis variantas, minimaliai pažeidžiantis panoramos vertingąsias savybes ir

Spartos fabrikas

„SPARTOS“ FABRIKO KONVERSIJA: Konkuruoja 7 architektūros idėjos

2019 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Vieną didžiausių Baltijos šalyse kojinių fabriką „Sparta“ neseniai įsigijusi bendrovė „VIP“ jau iškėlė gamybą iš Vilniaus Naujamiesčio. Planuojama, kad buvusi fabriko teritorija pavirs daugiafunkciu biurų kompleksu,

Vilniaus senamiestis

PRIVILEGIJOS BAIGĖSI: Vilnius pakvietė projektuotojus dalyvauti paslaugų pirkimo konkurse

2019 rugpjūčio 262 KomentaraiPILOTAS.LT

Iki šiol didžiąją dalį projektavimo darbų sostinėje atlikdavo viena savivaldybės įmonė – „Vilniaus planas“. Vilniaus savivaldybė ką tik paskelbė viešą atvirą paslaugų pirkimo konkursą ir

Vilniaus geležinkelio stotis

RENKAMOS „VILNIUS CONNECT“ IDĖJOS: Organizuojamos kūrybinės dirbtuvės

2019 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

AB „Lietuvos geležinkeliai“, bendradarbiaudami su Lietuvos architektų sąjunga bei Vilniaus miesto savivaldybe, inicijuoja urbanistines-architektūrines kūrybines dirbtuves. Dirbtuvės skirtos išgryninti Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos idėjas.

Archicom

2 PROJEKTAI VILNIUJE: VAUET pritarė, tačiau ekspertai turėjo ir pastabų

2019 rugpjūčio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) aptarė 2 sostinės projektus. Pateiktiems projektiniams pasiūlymams ekspertai iš esmės pritarė, tačiau turėjo ir pastabų, ir abejonių. VAUET

Šnipiškių viešoji erdvė

VIEŠOSIOS ERDVĖS ŠNIPIŠKĖSE: Pradedami realizuoti 2 Giedraičių gatvės projektai

2019 rugpjūčio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybės administracija neseniai pasirašė sutartį su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra dėl 2 viešųjų erdvių Šnipiškėse projektų. Juos įgyvendinti planuojama per 3 metus. Kaip

VAUT

3 PROJEKTAI VILNIUJE: Ekspertai autoriams turėjo pastabų ir patarimų

2019 birželio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 klausimus. Visų trijų projektų autoriams ekspertai turėjo pastabų.  VILKŲ GATVĖS ADMINISTRACINIAM PRITARĖ Posėdyje pirmiausia svarstyti

Pėsčiųjų tilto konkursas Vilniuje

PĖSČIŲJŲ TILTAS VILNIAUS CENTRE: Paskelbtos architektūros konkurso sąlygos

2019 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Pačiame miesto centre Vilnius planuoja naują pėsčiųjų tiltą per Nerį, kuris sujungtų A.Goštauto ir Upės gatves. Pėstiesiems ir dviratininkams skirtas tiltas numatomas kaip svarbi funkcinė

disku_vn_190530_e01_xxx

NAUJININKŲ BENDRUOMENĖ NUOGĄSTAUJA: Naujos stoties vizija – vien komercinis projektas

2019 birželio 101 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT gegužės pabaigoje skelbė apie Naujininkų bendruomenės rengiamą diskusiją apie naujos Vilniaus autobusų stoties kitoje geležinkelio bėgių pusėje projektą. Pastaroji „Vilniaus geležinkelių“ ir sostinės savivaldybės