Lietuvos architektų rūmų taryba surengė susitikimą su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija. Buvo apžvelgtas besikeičiantis architekto vaidmuo, aptartos abiejų organizacijų bendradarbiavimo galimybės, įvardintos spręstinos problemos.
STIPRĖJA ARCHITEKTO KAIP MEDIATORIAUS VAIDMUO
Įvykusiame Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybos ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) susitikime, rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė pristatė 2017 metų teisės aktų pokyčius, kurie įgalino LAR veikti plačiau ir aktyviau, aptarė funkcijas, kurias rūmai yra įpareigoti atlikti. Stiprėjanti architektų savivalda svarbi ir visuomenei – Architektūros įstatymas įgaliojo LAR greta kitų institucijų atstovauti viešąjį interesą. Viešojo intereso įgyvendinimas – viena priežasčių, kodėl architekto profesija yra viena iš negausaus reglamentuojamų profesijų rato. „Ilgą laiką gyvavęs architekto vien kaip aplinkos kūrėjo įvaizdis kinta, – pabrėžė D.Bakšienė, – šiais laikais svarbus architekto kaip mediatoriaus vaidmuo, nes interesų, kuriuos jis turi suderinti, yra labai daug“. Pasak jos, LAR nesiekia neigti ekonomikos interesų, o rūpinasi jų ir kitų visuomenės interesų balanso išlaikymu. „Visi laimi, jei sutariama iš pradžių, nei vėliau klimpstama į teisminius ginčus ir kitus konfliktus“, – teigė LAR pirmininkė.
PASIDŽIAUGĖ STIPRĖJANČIA ARCHITEKTŲ SAVIVALDA
LNTPA valdybos primininkas Robertas Dargis pritarė, kad sutarimas – užvis svarbiausia. Būtent bendru sutarimu galima pasiekti visus tenkinančios kokybės, o gebėjimas susitarti leistų statybos sektorių, miestų plėtrą mažiau varžyti teisės normomis. Taip pat jis pasidžiaugė stiprėjančia architektų savivalda. „Mums reikia stiprių partnerių ir tikime, kad Rūmai gali juo būti, tik reikia rasti bendradarbiavimo formą“, – teigė jis.
Įvardinta ir daugiau problemų, kurias būtų galima spręsti kartu: be teisės aktų tobulinimo, svarbu ir sukurti viziją, kaip užtikrinti darną besitraukiančiuose Lietuvos miestuose, šviesti visuomenę, bendrauti su ja, supažindinti su architekto profesijos ir nekilnojamojo turto plėtros ypatumais, siekiant lengviau rasti bendrą kalbą. Bandyta kalbėtis ir apie dabar statomų pastatų kokybę, augančius visuomenės poreikius, darnią, kokybišką urbanistinę plėtrą, planavimo poreikį. Architektai atkreipė dėmesį į vis dar dažnus nekilnojamojo turto vystytojų nusižengimus, ignoruojant architektų kaip autorių teises, pateikė pavyzdžių, kai pristatant nekilnojamojo turto plėtros projektus, architektai lieka nepaminėti.
Pirmininkė atkreipė LNPTA valdybos dėmesį, kad Lietuvos kultūros tarybai finansuojant autorių teisių stebėseną ir veiklą šioje srityje, Rūmai pirmąjį šių metų pusmetį atlieka autorių teisių pažeidimų stebėseną, o vėliau bus tariamasi dėl kokių atvejų kreiptis į teismą.
BUS SIEKIAMA BENDRADARBIAUTI GLAUDŽIAU
Kalbėta ir apie norėjimą aktyviau dalyvauti ir LAR bei LNTPA organizuojamuose renginiuose, papildant jų turinį – Urbanistinio forumo aktyvesnę globą, pranešimus Rūmų ir LNTPA konferencijose, galimybę Rūmams tapti LNTPA kasmet organizuojamo Darnios plėtros konkurso partneriu, sąlygas papildant architektūros kokybę identifikuojančiais kriterijais.
Sutarta, kad ateityje LAR ir LNTPA įvardins jų akimis pagrindines problemas, konkretizuos galimas bendradarbiavimo formas bei į diskusijas įtrauks daugiau statybos sektoriaus dalyvių.
Parengta pagal LAR informaciją.
Nuotrauka: LAR.