Nepaisant komunizmo priešiškumo religijai, nuo 1945 iki 1989 metų Lenkijoje buvo pastatyta daugiau nei 3.000 bažnyčių. Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Post-architektūra“ 3-joje paskaitoje šių bažnyčių istoriją lenkų architektai ir architektūros tyrinėtojai atskleis pasitelkę fotografijas, žemėlapius, archyvinę medžiagą.
Balandžio 19 dieną (trečiadienį) 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) įvyks 20-ojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Post-architektūra“ 3-oji paskaita. Pranešėjai – I architektai ir architektūros tyrėjai iš Lenkijos Izabela Cichonska, Karolina Popera, Kuba Snopekas. Paskaita vyks anglų kalba.
Bažnyčių statybos Lenkijoje tarp 1945 ir 1989 metų reiškinį galima apibūdinti kaip 7-osios dienos architektūrą. Tai buvo ir tikėjimo išraiška, ir protesto prieš vyriausybę forma. Jų ypatingos raiškos ir kokybės architektūra buvo sustingusios centralizuotos valstybės įtrūkių simbolis. Galiausiai šie bendruomeniniai kultūriniai projektai netruko tapti esminėmis Lenkijos demokratizacijos vietomis.
Įspūdingą Lenkijos architektūros etapą pristatys jaunų lenkų architektų ir tyrėjų grupė. Projektą 2013 metais pradėjo Izabela Cichonska ir Kuba Snopek, Maskvos STRELKA instituto absolventai ir lektoriai, studijavę pas Rem Koolhaas (OMA) ir dėstę su Winy Maasu (MVRDV). Ambicingam 408 objektų tyrimui „Septintosios dienos architektūra“ pasitelkta ir didelė kartografų, statistikų, fotografų, programuotojų grupė.
20-ąjį paskaitų ciklą kuruoja: Tomas Grunskis, Martynas Mankus.
Pokalbį pristato: Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje – Instytut Polski w Wilnie, Aco Nordic.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.
Nuotrauka: AF.