Mokslo salos, Kongresų ir konferencijų rūmų, S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos projektus plėtojantis Kaunas imasi dar vieno ambicingo projekto. Juo tapo ketvirtadienį Kauno rotušėje visuomenei pristatytas Lietuvos krepšinio federacijos ir Kauno miesto savivaldybės bendras projektas – Lietuvos krepšinio namai. Krepšinio muziejaus projektą Kauno senamiestyje, Nemuno ir Neries santakoje parengė architekto Gintauto Natkevičiaus kolektyvas.
IDĖJOS AUTORIUS – PATS ARVYDAS SABONIS
Lietuvos krepšinio namų idėjos autorius Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas (LKF) Arvydas Sabonis: „Idėja kilo dar 2012 metais. Per visus Lietuvos krepšinio gyvavimo metus esame pasiekę įspūdingų rezultatų, skambių pergalių. Norisi, kad krepšinio namai taptų traukos centru bei edukacine priemone jaunimui. Norime viską susisteminti ir pateikti vienoje vietoje. Kaune užsimezgė visos krepšinio ištakos: Steponas Darius atvežė krepšinį į tuometinę Lietuvos sostinę Kauną, šiame mieste 1922 metais taip pat įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynes. Kaune vyko trečiasis Europos vyrų krepšinio čempionatas 1939 metais. 37-asis Europos vyrų krepšinio čempionatas vėlgi vyko Kaune, ir šis miestas manau pagrįstai vadinamas Lietuvos krepšinio sostine“, – priežastis, kodėl Lietuvos krepšinio namams buvo pasirinktas Kauno miestas“.
Lietuvos krepšinio namų techninį projektą parengė ir jį Kauno miesto savivaldybei padovanojo architektas G.Natkevičius. „2014 metais į mane kreipėsi LKF prezidentas Arvydas Sabonis dėl pagalbos. Neįsivaizduoju, kaip jam galima būtų pasakyti „ne“, – teigė architektas. – Man teko daug kur keliauti ir matyti įvairių muziejų – nuo meno iki sporto. Pabandėme sudėlioti akcentus, kokie yra LKF poreikiai ir manau mums puikiai tai pavyko. Šis pastatas bus vienas moderniausių Lietuvoje“.
GERIAUSIO ARCHITEKTŪROS SPRENDIMO NEIEŠKOJO
Lietuvos krepšinio namai numatyti Kauno Santakos gatvėje (Santakos g. 11) , Sporto muziejaus pašonėje. Šiuolaikiškos architektūros dviejų aukštų pastate bus įrengta ekspozicijų salė, kavinė, knygynas, informacinis centras, bilietų kasos, rūbinė, sanitarines patalpos.
Planuojama, kad šio objekto statybų pradžią skelbianti kapsulės įkasimo ceremonija įvyks balandžio 23 dieną, švenčiant Lietuvos krepšinio 95-metį. Viso būsimo pastato vertė yra apie 2,1 mln. eurų. PILOTAS.LT žiniomis, trūkstamų statybai lėšų Lietuvos krepšinio federacija ketina ieškoti per privačius rėmėjus. Architektų skaičiavimais šio muziejaus išlaikymas metams kainuos vos 4,500 eurų.
Šiai idėjai tapus realybe, tai būtų pirmasis naujai pastatytas muziejus nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Jei dėl paties miesto pasirinkimo muziejui abejonių bemaž nekyla, vis dėlto gaila, jog tokio svarbaus objekto ne vien pačiam Kaunui, bet ir visai Lietuvai statybos iki šiol buvo planuojamos kone slaptai, pastato architektūrinės idėjos net nebandant ieškoti konkurso keliu ar bent ją viešai aptarti profesionaliame rate. Tuo labiau, kad svarbus miestui bei visuomenei yra ne vien pats planuojamas objektas, bet ir pati jo statybos vieta – istorinė miesto dalis didžiausių šalies upių santakoje.
Parengta pagal Lietuvos krepšinio federacijos ir PILOTAS.LT informaciją.
Pav.: „G.Natkevičius ir partneriai“.
Užpelkis
( 2017-03-14 )
Vežėčių-kabako nesimato iš toli, o ir jos laikinos, jas galima pertempti į Vilijampolę ir toliau naudoti kaip kebabų kioską. Būtu savotiškas second-hand. O čia pastatas stovės tol, kol bus gyvas nors vienas lietuvis. Kažkaip gaunasi viskas lėkštai. Kalbam, kalbam, o nieko nesigauna. Eilinis liapsusas ne vietoje. Nežinau, ką bepridurti.
Tas pats Zuikis
( 2017-03-12 )
O kokį ryšį turi vežėčios -„kabakas“ istorinėje Kurpių gatvelėje šalia A.Karaliaus buveinės ?
Linas Tuleikis
( 2017-03-11 )
Sabo idėja turėti krepšinio namus Kaune natūrali. Labai nuoširdi. Gera. Sabas išsivarė kamuolį turėdamas planą ir žaidimas ėjosi gerai, kol neatidavė paso Natkui… Gintuk, prie visos pagarbos Tau, krepšinis komandinis žaidimas ir tas, kam prastai su šuoliais, niekad nemėgina įdėti kamuolio į krepšį. Niekada nepasižymėjai atidumu kontekstui, visada labiau norėdavai papasakoti savo mintis, nei paklausyti, ką aplinkui kelis šimtus metų kalba miestas. Kartais tai tikdavo, bet ne visada. O labiausiai glumina bėgimas per visą aikštę, pasikišus kamuolį po maike. Netikėta. O buvo laikai, kai Kauno architektai galėdavo apie viską pakalbėti. Panašu, kad bandome nužudyti tą laiką, norime sunaikinti galimybę kalbėtis. Kažkas mano, kad urvuose architektai gali daugiau nuveikti. Apmaudu, labai apmaudu.
žr
( 2017-03-13 )
Visiškai pritariu, kolega. Žaidimas kiekvienas už save dar niekam pergalės neatnešė. Architektai galėtų pasimokinti iš krepšininkų.
,,,
( 2017-03-13 )
Manau, viskas praeina, praėjo ir tie laikai. Dabar,manau, svarbiausia – reklama, informacijos palaikymo sutartys, viešieji ryšiai, o architektūra ne (taip ir ) svarbu…..
Užpelkis
( 2017-03-10 )
Namas Braškių g. Nr.2 ? Tik medžiagos bus labiau pritaikytos plačiąjai publikai.