Kauno senamiestis ant grandiozinių pokyčių slenksčio. Beprasidedant Vilniaus gatvės rekonstrukcijai, šį mėnesį bus pristatyti ir Rotušės aikštės kapitalinio remonto projektiniai pasiūlymai.
Lapkričio 23 dieną (pirmadienį) 17 val. internetu visuomenei bus pristatyti Kauno Rotušės aikštės kapitalinio remonto projektiniai pasiūlymai.
Pranešama, kad rengiamame svarbiausios Kauno senamiesčio erdvės sutvarkymo projekte numatoma sulyginti takų dangas, panaikinti tranzitinį eismą, įrengti naują skverelį prie Muziejaus gatvės, įrengti naują fontaną ir t.t. 2,19 ha ploto aikštės architektūra rūpinasi vos prieš kelis mėnesius Vilniuje įsteigta MB „SOMA Architects“ (PDV M.Raišutis, arch. L.Bareikytė-Dumčiuvienė, P.Dumčius, D.Žvirblis; Kultūros paveldo dalies arch. V.Skėrienė). „Pagrindinis projekto tikslas – aikštės „išvalymas“, perorganizavimas ir perplanavimas skiriant prioritetą pėstiesiems ir dviratininkams, atsisakant tranzitinio automobilių eismo. Idėjos moto: „atkurta sena naujai“. Vystant aikštės idėją žvelgiama į praeitį, kai Rotušės aikštėje nebuvo tranzitinio eismo ir aikštės ribas nustatė tik perimetru stovintys pastatai“, – rašoma projektinių pasiūlymų aiškinraštyje. Panaikinus automobilių parkavimą aplink aikštę, pačios gatvės bus transformuojamos kasdienėms funkcinėms erdvėms – praplečiamos vasaros kavinių zonos, sukuriamos jaukios šiek tiek uždaresnės zonos poilsiui. Pasak projekto autorių, aikštės vidurys čia paliekamas reprezentacinei funkcijai, kuri lanksčiai gali virsti į kasdienę ir laisvalaikio, leidžiant kavinėms statyti staliukus arčiau aikštės centro ar laikinai pastačius paviljonus įvairių renginių metu. Aikštės vientisumas būtų pabrėžiamas grindinio raštu, kuris dengiamas „nuo fasado iki fasado“. Visoje aikštėje vientisas jis būtų formuojamas skirtingų atspalvių granito grindinio plokštėmis bei esamais tašytais akmenimis. Ties Rotušės centrine ašimi numatytas naujas fontanas, trykštantis iš aikštės dangos. Taip pat šiaurinėje aikštės dalyje planuojamas geriamo vandens šaltinio kompleksas, kur vanduo tarsi išsilietų ant grindinio į „tekantį šaltinį“. Visus geros būklės medžius siūloma išsaugoti, o persodinti – tik labai nusilpusius.
Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Anonimas
( 2021-01-05 )
Atsitiktinai pamačiau šį straipsnį ir nesupratau – čia juokas ar rimtas projektas ? -Jei problema tik tame , kad reikia įsisavinti pinigus – gal padarykite aiksinius šviestuvus – tiksliau paauksuokite juos, o skirtumą pasiimkite – taip bent nesugadinsite senamiesčio centrinės aikštes – kurioje by default privalo likti lietuviškas lauko akmuo ir turi būti išsaugotas pirminis zonavimas – važiuojamosios gatvės dalys pagal perimetrą ir rinkos aikštė viduryje – uždengimas tašyto akmens plokštėmis yra puikus pavyzdys , kad architektų galvoje, kaip covid plinta Zapyškio pavyzdys. Už tokį projektą studentui bakalaurui studijuonačiam kultūros paveldo specialybėje galima būtų parašyti tik nepatenkinamą pažymį. Negi jokio supratimo apie kultūros paveldo restauravimą neturintiems asmenims (architektais nekyla ranka pavadinti) galima duoti žaisti su centrine miesto aikšte ir antra pagal svarbą visoje Lietuvoje ? – juk čia tas pats, kaip užimti darželinuką paduodant jam unikalų iliustruotą XVI a. foliantą ir pieštuką – pažaisk vaikuti. Na vaikučiai ir pažaidė.
Anonimui
( 2021-01-06 )
Jeigu pirmoje pagal svarbą Lietuvos aikštėje buvo įrengtas smėlio pliažas, niekuo stebėtis nebeverta.
vėl
( 2020-11-08 )
Dar viena didžiulė barbariška plynė „nuo fasado iki fasado“. Ne senus akmenis, o jūsų postsovietines galvas reikėtų aptašyti, „kūrėjai“. Ir tie ubagiški, infantiliški fontaniukai.
Anonimas
( 2020-11-07 )
Man nepatinka šis projektas. Kam senamiesčio širdy reikia tų granito plokščių? Kam reikia tašyti senus grindinio akmenis? Kaip į tai žiūri paveldas? Visada tikėjausi, kad Rotušės aikštė bus tiesiog restauruota, papildyta senais grindinio akmenimis ir viskas. Išlaikant seną autentišką stilių ir jokio tašymo, plokščių ir pan. Kitur Europoje, vertinama autentika, pvz.: Briugėje ištisas miestas vien senoviniu netašytų akmenų grindiniu, ir visi, turistai negali atsigėrėti. Manau, granito plokštės ir akmenų nutašymas sugadins mūsų senamiestį. Be to, tai ir brangiai kainuos.
OBSERVER
( 2020-11-06 )
Vis dar stebiuosi lietuvių „sugebėjimu“ išpilti vien tik pyktį, kritiką ir neigiamas emocijas dėl kiekvieno naujo objekto, sprendimo, žingsnio. Matyt „vyresnioji“ karta tokia ir liks, jiems pasikeisti jau nebėra nei noro, nei galimybių.
Džiaugiuosi, kad Kaunas atsinaujins, kad pagaliau pasikeis sovietinės ištrupėję betoninės plytelės aikštėje ir kad Vilniaus g. nereiks baimintis išsisukti koją dėl išsiklaipiusių akmenų, o jaunoms šeimoms bus lengviau stumti vežimėlius Kauno senamiestyje.
Linkiu visiems daugiau teigiamų emocijų ir pozityvumo gyvenime. Būkite laimingi, niurgzliai.
testas
( 2020-11-07 )
OBSERVER – tegiamas emocija inspiruoja teigiami projektai.
Jeigu jūs žiūrėdami į šitą šūdo krūvą, pavadintą Rotušės aikštės projektu, jaučiate teigiamas emocijas, turėtumėt pasitikrinti ar nesate musė.
Ehem... vos prieš kelis mėnesius įkurta architektų studija?
( 2020-11-06 )
O ne… tik ne dar vieną myžčiojantį fontaną 🙁 jie jau prieš tiek daug metų visiems nusibodę! 🙁 architektai visuomenę laiko infantilais, ar kaip suprast? Ir palikit ramybėj autentišką grindinį.
Senos nutampytos idėjos, kičiniai sprendimai. Turėsim dar vieną beveidę euroremontinę aikštę? Negi neįmanoma padaryt architektų sąjungos vertinimo komisijos? Turginiai architektai-verslinykai jau padarė akropolinę-meginę Vienybės aikštę, dabar stumia dar vieną košmarą 🙁
Anonimas
( 2020-11-06 )
pritariu jums
Istorija
( 2020-11-06 )
Kada pagaliau atkreips i tai dėmesį ngo, paveldą, kultūrą, istoriją saugančios orgqnizacijos? Ar taip brangiai kainuoja pasamdyti advokatus ar rasti visuomeniškus pro bono, kuriems rūpėtų kultūrinio paveldo išgelbėjimas? Ar turės viską nugriauti, išrinkti, perdaryti pigiai, neskoningai, kuomet turime nuostabų senamiestį? Niekaip nesuprantu kodėl najdojamas visiškas pakeitimas, o ne restauravimas, kuomet nėra tam pagrindo. Senamiesčiuose visur kitur pasaulyje ir stengiamasi išsaugoti autentiškumą, dedamos visiškai naujos medžiagos jeigu karo ar nelaimių metu nebeliko nieko iš senųjų pastatų. Tiktai Kaune yra statomi stiklainiai priduriant naują aukštą, visiška beskonybė ir paveldo ir istorijos naikinimas. Kodėl visa tai vyksta ir akys visų užmerktos?
Natkevičius
( 2020-11-05 )
Baisu, baisiau nei baisu. Kur stiklas? Kur kampai? B*b* jūs apie formą nusimanot
>
( 2020-11-06 )
O tas namas vidury aikštės gal jau avarinės būklės?
Anonimas
( 2020-11-05 )
Kodėl ne „Baltas lapas“?
https://kaunas.kasvyksta.lt/2013/11/21/miestas/isrinkta-geriausia-rotuses-aikstes-vizija/
lb
( 2020-11-06 )
Tai kad nugalėtojas nežinojo,kad konkurso komisijoje dalyvavo jo darbdavys? Ir darbdavys nežinojo,kad jo darbuotojas dalyvavo konkurse?
Kaunietis
( 2020-11-05 )
Puiku,kad pradedama judėt. Keista, kad grindinys vėl kinietiškų plytelių. Atrodys kičiniai. Vokietijoje senamiesčių širdyse to neteko matyt. Fontanas gerai. O kas toliau naujo? Staliukai, kurie bus tik šiltuoju metu? Įdėjų badas.
.....
( 2020-11-05 )
http://pilotas.lt/2013/12/18/archyvas/2013/disleksija-regreso-motinakauno-rotuses-aikstes-konkursine-tamsa/
Prekybcentrinis mąstymas
( 2020-11-06 )
Puikus straipsnis, puikios įžvalgos. Liūdna, kad nuo to laiko niekas nesikeičia.
„…daugelis neišsivadavo iš “modernistinio” mąstymo klišių ir jų sprendiniai dvelkė prekybcentriniais lankytojų erdvės formavimo metodais…
Toks architektūrinis nesusišnekėjimas su istoriniu kontekstu neturėtų labai stebinti, nes Lietuvoje tampa greičiau tradicija, nei išimtimi. Kita vertus, kai tokie disleksiniai receptai graso pagrindinei Kauno senamiesčio aikštei – nerimo apstu.“
N
( 2020-11-05 )
Akmeninis grindinys bus pavogtas, vietoj jo suklojant kinietiškas trinkeles?
Anonimas
( 2020-11-06 )
tikrai taip Kaip ir is Juozapaviciaus pr dingo grindynys ir didziules vazos nuo Panemunes tilto Kazi kur isikure sie daiktai 😀
Andrius
( 2020-11-08 )
Juozapavičiaus akmenys nedingo, o buvo perkelti į Prisikėlimo bazilikos šventorių.
N
( 2020-11-05 )
Kur dingo fontanas prieš Jėzuitų bažnyčią? Kur dingo apvalūs patogūs suoliukai? Medžiai apmūrijami maksimaliai kaip ir Kęstučio g. ta pati nesąmonė. Grindinio plokštės visai nesiderina prie senamiesčio.
blatas
( 2020-11-05 )
Priminkite man – kadaSOMA architekts su Skėriene laimėjo architektūrinį Rotušės aikštės konkursą?
Ar čia jau užtenka pas Matijošaitį ant kilimo susitart?
mnmn
( 2020-11-05 )
kazkoks architekturinis nerastingumas ir niveliacija.
cia kaip suprantu – Elektrenu aikstes pritaikymas Kauno senamiestyje
Daiva Dumčiuvienė
( 2020-11-05 )
Kaunas ir toliau atsinaujina. Šaunuoliai visi, prisidedantys prie šių darbų. Sėkmės.
savitarna
( 2020-11-05 )
Ponia Dumčiuvienė pati viena savo projektą giria, nes daugiau tokių architektūrinių biezdarių neatsiranda, kuriems liežuvis apsiverstų tokį beviltišką projektąliaupsinti.
Anonimas
( 2020-11-06 )
Daiva Dumčiuvienė 😀 Jus juokaujate ?? Čia baisiau negu baisu
Arnas
( 2020-11-05 )
Džiaugiuosi kad pagaliau pajudės darbai
Anonimas
( 2020-11-06 )
Bus pinigu kiseneje ?? 😀 😀 Geriau nebutu tokiu baisiu darbu