Didžiojoje Britanijoje šiemet vėl išrinktas blogiausias metų pastatas. Pastaruoju tapo naujas Londono daugiaaukštis gyvenamasis kvartalas „The Lincoln Plaza“ , suprojektuotas „BUJ Architects“. Laureatas nusipelnė viešo sugėdinimo ir 2016 metų Karbunkulo taurės, kuri yra savotiška priešingybė prestižinei Didžiosios Britanijos Stirlingo premijai.
KVARTALUI – SOCIALINĖS STATYBOS TITULAS
Londono Canary Wharf rajone šiemet iškilęs gyvenamasis kvartalas „The Lincoln Plaza“ (arch. „BUJ Architects“) turėjo būti savotiška vietos architektūrine pažiba – vietos šiuolaikinės architektūros vietoženklis. Tačiau vos pastatytas jis vietoje liaupsių patyrė itin nepalankių vietos architektūros kritikų vertinimų.
Pagal kompanijos „Galliard“ užsakymą pastatytą prabangių apartamentų gyvenamąjį kvartalą „The Lincoln Plaza“ sudaro du korpusai, kurių vienas yra 31 aukšto. Čia įrengti kino teatras, žaidimų salė, viešbutis, dangaus sodas savaime byloja apie aukštas investuotojų pretenzijas. Vis dėlto jis solidaus įspūdžio toli gražu nesukuria.
Akivaizdu, jog projekto autorių parinkta eksterjero aliuminio panelių apdaila dėl savo chaotiškos geometrinės ir spalvinės žaismės bei dar labiau išorę marginantys stikliniai balkonėliai neatlieka reprezentacinio vaidmens. Dėl tokio nevykusio architektūrinio sprendimo bei grubių kvartalo tūrio proporcijų kvartalas labiau primena socialinę statybą nei solidų šiuolaikinį gyvenamąjį objektą, kokiu turėjo jis žadėjo tapti. Taigi, nenuostabu, jog architektūros portalas „Building Design“ (BD) 2016 metų Karbunkulo (piktvotės) taurę paskyrė būtent jam.
FIASKO PAČIAME LONDONO CENTRE
Į 2016 metų Jungtinės Karalystės Karbunkulo taurės finalinį etapą iš viso buvo atrinkti 6 nevykusios architektūros objektai. Metų laureatą iš jų išrinko autoritetinga architektūros specialistų komisija, vadovaujama portalo „Building Design“ redaktoriaus Thomaso Lane‘o (Thomas Lane).
Pažymėtina, kad pernai Karbunkulo taurės nusipelnė kitas kontraversiškas Londono aukštuminis objektas – dangoraižis „Walkie Talkie“ su prabangiais apžvalgos restoranais viršuje. Į Jungtinės karalystės sostinės istorinį siluetą pastarasis statinys prieš metus įsiveržė pagal žinomo architekto Rafaelio Viñoly projektą, tačiau buvo sukritikuotas dar iki jam atsidarant. Bene labiausiai jam klūna už neįprastą pretenzingą ir kontekste nederančią formą, kuri istorinėse Londono panoramose kyšo į miesto centrą žvelgiant ne tik nuo Temzės, bet ir iš kitų pusių.
Tačiau dangoraižis „Walkie Talkie“ yra pagarsėjęs ir įvairiomis sunkiai išsprendžiamomis įvairiomis techninėmis problemomis. Kalbama, jog jo viduje susidarančio kylančio karščio užtektų iškepti kiaušinį, o jo prieigose siaučiantys galingi vėjo sūkuriai gali tiesiog nupusti praeivius nuo šaligatvių…
BLOGIAUSIUS RINKOME IR MES
Portalo BD skiriama Karbunkulo taurė nūnai vadinama vienu iš kontroversiškiausių architektūrinių apdovanojimų pasaulyje. Architektūrinių premijų ir kitų apdovanojimų jūroje ji dėmesio pirmiausia nusipelno dėl autorių nuostatos išrinkti ir „apdovanoti“ ne geros, bet blogos architektūros pastatus, o taip pat – paviešinti ar net viešai sugėdinti jų autorius. Iš pastarųjų metų laureatų matyti, jog bene daugiausia architektūrinių problemų atsiranda dabar kone neįtikėtinais tempais urbanistiškai britų auginamame Londone.
PILOTAS.LT šią vasarą paskelbė Nacionalinius architektūrinius titulus, kuriuose taip pat įvardino mūsų šalies blogus architektūrinius pavyzdžius, procesus bei jų autorius. Lietuvos Metų kebabo titulo (angliškosios Karbunkulo taurės atitikmuo) nusipelnė tiesiai priešais Kauno pilį iškilusi griozdiška Kauno santakos damba su YIT „Kausta būstas“ daugiabučių kvartalu (arch. Tomas Kriaučiūnas ir komanda). Beje, dar prieš 15 metų Lietuviškos architektūros apdovanojimuose blogiausius architektūros objektus ir jų autorius yra įvardinęs ir „apdovanojęs“ ir PILOTAS.LT redakcijos leistas dvisavaitis architektūrinis laikraštis „Statybų pilotas“.