Vokietijoje įsikūręs dizaino muziejus „Vitra“ ką tik pristatė naują savo korpusą – „Schaudepot“. Žinomų šveicarų architektų „Herzog & de Meuron“ suprojektuotas architektūros objektas yra gana neįprasto „dizaino šventovei“ architektūrinio charakterio – paprastos pramoninio pastato formos su dvišlaičiu stogu. Tūkstančiams išskirtinių baldų, šviestuvų ir kitiems dizaino elementams saugoti bei eksponuoti skirtam statiniui šiek tiek daugiau architektūrinio jautrumo suteikia tik rankomis skeltų plytų faktūra.
SVARBIAUSIA – IDEALIOS SĄLYGOS EKSPONATAMS
„Vitra“ – vienas įspūdingiausių pasaulio dizaino muziejų. Pagal „Herzog & de Meuron“ projektą pastatytame naujame jo miestelio pastate telpa apie 7.000 baldų, per 1.000 šviestuvų ir daugybė archyvų. Čia galima pamatyti Charleso ir Ray Eamesų, Vernerio Pantono, Alexanderio Girardo, Le Corbusier, Alvaro Aalto ir daugybės kitų kūrėjų dizaino šedevrus.
Šveicarų architektai J.Herzogas ir P. de Meuronas naująjį pastatą projektavo it 7-ojo dešimtmečio pramonės objektą. Pasirinkta monolitiška architektūrinė forma ir tradicinės medžiagos padeda kone idealiai išpildyti baldų ir kitų dizaino elementų saugyklos ir ekspozicijos poreikius. Pasak J.Herzogo, skeltos raudonos plytos šiam statiniui suteikia kiek jautrumo bei padeda išryškinti jo paprastos formos jėgą. Jis taip pat reaguoja į 1992 metais pagal portugalų architekto Álvaro Siza čia pastatytą plytinį fabriką. Viduje – dominuoja baltos plokštumos, saugyklos stelažai.
Korpuso „Schaudepot“ nuolatinėje parodoje eksponuojama 400 baldų egzempliorių, sukurtų nuo 1800 metų iki pat šių dienų.
Greta ekspozicinių erdvių bei saugyklų pastate taip pat bus parduotuvė, kavinė, ūkinės patalpos. Iš jo bus galima patekti tiesiai į biblioteką, administracines patalpas, baldų restauracijos dirbtuves.
TAMPA IR ŠIUOLAIKINĖS ARCHITEKTŪROS MUZIEJUMI
„Schaudepot“ – antras pastatas, žinomos architektūrinės firmos „Herzog & de Meuron“ suprojektuotas dizaino muziejuj „Vitra“. Tačiau prieš kelerius metus pagal šių šveicarų projektą pastatytas pagrindinis ekspozicinis paviljonas – „VitraHaus“ – žymiai ekspresyvesnio charakterio. Jis sudaryras tarsi į krūvą sukrautų 12 dvišlaičių „namų“.
Reikia pastabėti, kad pačiame Vokietijos pakraštyje įsikūręs „Vitros“ dizaino miestelis tampa svarbiu šiuolaikinės architektūros vietoženkliu ar net savotišku muziejumi. Greta „Herzog & de Meuron“ bei minėto portugalų modernizmo korifėjaus architektūros objektų jame puikuojasi įspūdinga architektūros objektų kolekcija su Zaha‘os Hadid (Irakas/Didžioji Britanija), Franko O. Gehry‘io (JAV), Tadao Ando (Japonija), Alvaro Siza‘os (Portugalija), SANAA (Japonija), Nicholaso Grimshow (Didžioji Britanija), Renzo Piano (Italija) ir kitų žinomų architektų egzemplioriais.
Parengta pagal „Vitra“ ir PILOTAS.LT informaciją.
Užpelkis
( 2016-06-16 )
O kodėl pas „mumy“ nėra „vitros“ ? Kas kaltas ? Rusai ar 50 metų „akupacijos“ ?