Įvairių gaminių ir dirbinių lavina bei krūvomis įvairių kitų niekniekių mus užvertusi Kinija, pati iš Europos nesidrovėdama importuoja aukščiausios prabos architektūrą. Ir ne veltui. Kinų neseniai prisikviestas portugalų modernios architektūros metras Alvaro Siza už tai atsidėkojo eiliniu savo architektūros šedevru.
Portugalų architektūros meistras A.Siza (Alvaro Siza Vieira) su Carlosu Castanheira Kinijoje prie ežero suprojektavo juodą Huamao meno ir edukacijos muziejų (MOAE). Pagal kinų sumanymą, šis 6.268 m² ploto muziejus ne tik kaups žinomų menininkų kolekcijas, bet ir užsiims meno edukacija. Tarp vandens ir kalnų įsiterpęs jo skulptūriškos formos tūris jautriai įsilieja į gamtinį vietos kraštovaizdį, tačiau architektams buvo svarbu ne vien tai.
Projekto autoriai norėjo, kad MOAE pastatas būtų mažas iš išorės, tačiau didžiulis ir šviesus viduje. Ir jiems tai pavyko. Palyginti kuklių gabaritų muziejus viduje visgi atrodo erdvus. „Dydis yra nesvarbu, svarbu, kad pastatas turėtų didelę sielą“, – paaiškina vienas projekto autorių Lisabonos architektas C.Castanheira.
MOAE – tai elegantiškas muziejus su intriguojančia paslaptimi, kuris vengia muziejų projektavimo klišių. Į pastatą patenkama tik apėjus jo banguotąjį tūrį, o jo viduje lankytojus pasitinka ne tik būtinas vestibiulis, bet ir it gyvatė vingiuojanti rampa ir visus pastato lygius sujungianti vidaus cirkuliacinė erdvė su punktyriškomis vertilių šviestuvų juostomis. Toks savotiško suspaudimo ir atvėrimo kontrastas lankytojus lydi visą laiką. Dėl cirkuliacijai skirtų jungčių, angų ir išsikišimų įvairovės bei baltų vidaus paviršių naujasis muziejus atrodo žymiai didesnis nei yra. Pastato formą iš vidaus atkartojančia rampa lankytojai čia juda it gatvėje, o tam savotiška atsvara tampa ramios it užutėkiai parodų erdvės. Šioms šiek tiek dinamikos suteikia nebent palubės šviestuvai.
Tuo tarpu, iš išorės Huamao meno ir edukacijos muziejus atrodo it virš siauros kiaurymės pakibęs skulptūriškas tamsios uolos luitas. Į besikeičiančią dienos šviesą savo daugiasluoksnių sandwich plokščių STO fasadais gyvai reaguojantis statinys erdvėje nuolat transformuojasi, todėl yra dinamiškas ir intriguojantis. Didelės sielos savininkai neintriguoti tiesiog negali.
Parengta pagal Carloso Castanheira‘os informaciją.
Nuotraukos: „HouPictures“.