Po 4 metų rekonstrukcijos Vievyje vakar atidarytas atsinaujinęs Lietuvos geologijos tarnybos Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC). Simbolinę „akmeninę“ juostą perkirpo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, pakvietęs didžiuotis šalies mokslu.
REKONSTRUKCIJA ATSIĖJO PER 2 MLN. EURŲ
Iki rekonstrukcijos pastatas buvo avarinės būklės, muziejiniai rinkiniai saugoti apverktinomis sąlygomis, baldai ir įranga – visai nusidėvėję. Šaltuoju metų laiku lankytojai gūždavosi nuo vėsos. Šio žemės gelmių fondo atnaujinimas kainavo daugiau kaip 2 mln. eurų, finansavus ES ir valstybės lėšomis.„Šis centras – pirmiausia mokslo muziejus. Jame galima daug ko išmokti, suprasti, todėl kviečiu didžiuotis mūsų mokslu, kurio svarba visuomenei ypač išryškėjo dabar, gyvenant sudėtingu pandemijos metu. Aplinkos ministerijoje mokslas be galo svarbus ir sprendimus priimant, ir kasdieninėje veikloje“, – per atidarymą sakė Simonas Gentvilas.
Visiškai kitokios galimybės susipažinti su Lietuvos žemės gelmių raida ir naudingosiomis iškasenomis atsiveria po centro rekonstrukcijos (projektuotojai: „Ramboll Lietuva“, PV – R.Matulevičius, PV asist. arch. – A.Aleksandrovienė, arch. I.Bardzilauskaitė). Atnaujintame pastate įkurdintos patogios apžiūrėti ekspozicijos, pertvarkyta ŽGIC aplinka, planuojami edukaciniai renginiai.
MUZIEJUS PRISTATO 6 PAGRINDINES KOLEKCIJAS IR EKSPOZICIJAS
Apsilankius Žemės gelmių informacijos centre galima pamatyti:
-Mechanizuotą kerno saugyklą. Vievyje saugomas 1148 gręžinių kernas (virš 140 km). Kernas – cilindrinis uolienos stulpelis, gaunamas gręžiant koloniniu gręžimu. Jis yra tos vietos geologinis metraštis ir pagrindinis informacijos šaltinis apie žemės gelmes.
-Lauko riedulių ekspoziciją. 4,20 ha plote grupėmis išdėliota daugiau kaip 550 iki 5-6 m³ tūrio riedulių, suvežtų iš įvairių Lietuvos vietovių. Akmenys sugrupuoti į 35 grupes ir išdėstyti pagal jų cheminę sudėtį ir petrografinę klasifikaciją. Jame yra du vandens telkiniai, gausu lietuviškų medžių ir krūmų.
-Juozo Dalinkevičiaus (1893–1980) memorialinę ekspoziciją. Ekspozicijoje yra šiuolaikinės Lietuvos geologų mokyklos puoselėtojo, akademiko, prof. dr. J. Dalinkevičiaus asmeniniai daiktai, nuotraukos, geologiniai pjūviai, žemėlapiai, surinkti Lietuvos uolienų pavyzdžiai, ypač įdomi kreidos ir juros periodų belemnitų ir amonitų kolekcija.
-Lietuvos naudingųjų iškasenų ekspoziciją. Šioje ekspozicijoje rodomi svarbiausi Lietuvos žemės gelmių turtai, lankytojai gali susipažinti su dabartiniais procesais, vykstančiais žemės paviršiaus viršutiniuose sluoksniuose.
-Juozo Lisausko retų mineralų kolekciją, kuri supažindina su unikaliais mineralais.
-Saugomus geologų sukauptus asmeninius archyvus. Informacijos centre veriasi ir šalies geologijos istorijos puslapiai. Tai ir Lietuvos geologų mokyklos puoselėtojo, akademiko, prof. dr. Juozo Dalinkevičiaus memorialinė ekspozicija, ir saugomi geologų sukaupti asmeniniai archyvai.
ŽGIC buvo įkurtas 2015 metais, reorganizavus tuometį Lietuvos geologijos muziejų.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos ir Žemės gelmių informacijos centro informaciją.
Titulinė nuotrauka: AM.