Užvakar Architektų rūmų taryba susitiko su Aplinkos ministerijos atstovais – ministro patarėju Algirdu Žebrausku, Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento vadovu Marium Narmontu, Architektūros skyriaus vedėja Algimante Treiniene, Teritorijų planavimo skyriaus vedėju Rimantu Bėčiumi.
Architektų rūmus susitikime atstovavo tarybos pirmininkė Daiva Bakšienė ir tarybos nariai: Audrius Ambrasas, Vaidotas Kuliešius, Rūta Stuopelienė, Jonas Barkauskas, Irena Kliobavičiūtė bei Gintautas Baranauskas.
ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS IR PROFESINĖ ARCH-SAVIVALDA
Susitikimo tikslas buvo aptarti esminius rengiamo Architektūros įstatymo ir architektų profesinės savivaldos padėties klausimus.
LAR taryba patvirtino, kad remia Architektūros įstatymo priėmimą ir akcentavo, kad pagrindinė jo nuostatas įgyvendinanti bei jų įgyvendinimą prižiūrinti institucija bus architektų profesinės savivaldos organizacija – Architektų rūmai. Taryba pažymėjo, kad nesant visuotinio atestuotų architektų dalyvavimo, turimi Rūmų pajėgumai nesudaro reikalingų sąlygų kokybiškai vykdyti jau šiuo metu įstatymu pavestų funkcijų – architektų kvalifikacijos bei profesinės etikos priežiūros, metodinės pagalbos architektams teikimo, jų teisių gynimo, architektūrinės veiklos monitoringo, architektūros srities atstovavimo teisėkūros procese ir kt.
Be to, Architektūros įstatymas Rūmams numato dar ir papildomų pareigų, su kuriomis LAR taryba sutinka, tačiau atkreipė ministerijos dėmesį, kad joms įgyvendinti reikės ir daugiau pajėgumų – užtikrinant būsimų ekspertų tarybų veiklą, architektūrinių konkursų priežiūrą, viešojo intereso gynimą ir kitų Architektūros įstatymo projekte numatytų priemonių kokybę.
MINISTERIJA ŽADA DIRBTI SU RŪMAIS KARTU
Aplinkos ministerijos atstovai patvirtino, kad ministerija pripažįsta architektų profesinės savivaldos reikšmę ir Architektų rūmus mato kaip labai svarbų socialinį partnerį, užtikrinant kuriamos aplinkos kokybę. Todėl ministerija deda pastangas, kad artimiausiu metu būtų užbaigtas pilnas architektų profesinės savivaldos sukūrimas.
Be to, abipusiai buvo sutarta, jog vos 10 procentų atestuotų architektų negali įgyvendinti demokratiniais principais paremtos profesinės savivaldos ir kad joje turi dalyvauti visi kvalifikaciją ir teisę savarankiškai verstis įgiję profesijos atstovai, ką anksčiau yra pabrėžęs ir Konstitucinis Teismas.
Ta proga LAR taryba raštu kreipėsi į atsakingas institucijas, ragindama ištaisyti prieš 10 metų Seimo padarytą klaidą, ir grąžinti į Architektų rūmų įstatymą jo projekte buvusį, tačiau neapdairiai eliminuotą, esminį profesinės savivaldos elementą – visuotinį atestuotų architektų dalyvavimą joje. Toks įstatymo pakeitimo projektas jau yra registruotas Seime, tad susitikime buvo patvirtinta, kad tiek LAR taryba, tiek Aplinkos ministerija dės visas pastangas, kad kartu su Architektūros įstatymu arba atskirai, ši Architektų rūmų įstatymo spraga būtų užtaisyta.