images_phocagallery_4079_dinei_prem_1510_4079_dinei_prem_1510bl_4079_tit_dineika01

A.DINEIKOS XI STIPENDININKAS:// VGTU ARCHITEKTŪROS STUDENTAS KASPARAS ŽILIUKAS

Susiėjimas yra pradžia, buvimas kartu yra pažanga, bendras darbas yra sėkmė (Henry Fordas). Darau prielaidą: spalį sukalbamas rožančius padeda studentams organizuoti esminį renginį – Dineikines. Būtent studentų tandemas su Dineikos stipendijos fundatoriais  architektūros bendruomenei kasmet padovanoja talentingo architektūros profesoriaus vardinės stipendijos konkursą.

Aštrios kritikos, sveikos ironijos ir nuoširdžių patarimų kokteilis – tikrų tikriausia galimybė studentui ūgtelti. Tai burtažodžiai, spalio 12-ąją sukvietę Lietuvos aukštųjų architektūros mokyklų studentus varžytis dėl garbingo titulo. Dviejų paskutinių kursų studentai ir stipendijos fundatoriai finaliniame studentiškų projektų atrankos etape išsirinko penkis geriausius.

Architektūrinė kova, kaip ir praėjusiais metais baigėsi rezultatu 4:1 VGTU naudai (iš VDA tebuvo 1 projektas, iš KTU – 0, iš VDA KF – 0). Tarp keturių VGTU vyrukų šįkart buvo vienintelė Vilniaus dailės akademijos atstovė. Kitame ringo kampe, Lietuvos architektūros vilkai, stipendijos fundatoriai: A.Karalius, A.Ambrasas, S.Kuncevičius, S.Pamerneckis ir R.Palekas. Reikia turėti drąsos, kuomet akis į akį susiduri su savo „ArchDaily“ dievukais, tačiau šįkart, jie turėjo teisę tik… komentuoti.

MARIUS TAUTVYDAS: AULA DE NATURALEZA

Pirmasis prisistatė Marius Tautvydas,nustebinęs profesiniais gabumais visuose projektų etapuose. Ispaniškoje „Aula de naturaleza“ (liet. gamtos mokykla) vietos moksleiviams kartą per mokslo metus suteikiama galimybė mokytis iš gamtos ir gamtoje. Dėmesį projekto estetinei, planinei-erdvinei išraiškai skyręs autorius pagrindinę idėją įvardino kaip aliuziją į erozijos procesą, o mažėjančių tūrių kompozicija atkuriamas buvusio šlaito siluetas. Argumentai nebuvo nuginčyti, tačiau dėl pastato eksploatavimo kas dešimtmetį pasikartojančių potvynių metu tiek komisijai, tiek auditorijai kilo klausimų.
Marius ilgai gynėsi nuo kritikos strėlių. Atakavo net kolegos. Anot vieno iš fundatorių, prireikė net 10 metų Dineikinių auditorijai prakalbinti. O gal prabilo konkurencija? Vis dėlto, stiprus tonas užduotas – prasidėjo įdomi kova.

LUKAS KULIKAUSKAS: SENELIŲ NAMAI KLIMONTOV‘E

Išankstiniame balsavime daugiausiai komisijos simpatijų gavęs Lukas Kulikauskas pristatė Lenkijoje suprojektuotą visuomeninį projektą – senelių namus. Autorius pasižymėjo tvirtu pristatymu, neleido komisijai abejoti savo projektu nei vidaus erdvių, nei išorės apdailos, nei vietos parinkimo klausimais. Vis dėlto, kieta, militaristinė [A.Karalius] ilgų koridorių struktūra komisijai pasirodė per griežta, netinkama tokios funkcijos išpildymui. Kiti Luko pristatyti darbai, žymintys profesinę kompetenciją nekėlė abejonių, tačiau galbūt pritrūko Dineikiško kuklumo, o vietomis ir gebėjimo patylėti. 

KASPARAS ŽILIUKAS: PRADINĖ MOKYKLA ŽIRMŪNUOSE

Kaip žinia, Dineikinių konkurse dalyvaujama su visuomeniniu trečio kurso projektu. Iki šiol dažniausiai pasitaikantys darbai (VGTU) – pradinės mokyklos, todėl komisijoje šios srities ekspertu laikomas VGTU architektūros katedros vedėjas Sigitas Kuncevičius liko maloniai nustebintas trečiuoju prisistatymu.
Konceptualus Kasparo Žiliuko projektas – pradinė mokykla Žirmūnuose (vadovas K.Lupeikis) turi du naratyvinius vektorius – griežtumą ir laisvumą. Šie motyvai persipina: išorėje asketišką kvadrato formą išlaikantis tūris iš dalies kybo ore, o pastato atrijume vaikams suteikia galimybę išnaudoti reljeą.

Plastiškų formų koridoriai komisijos nuomone – itin teisingi. Nepaisant pagyrų ir liaupsių, auditorija turėjo pastabų dėl apvalių pastato langų. Turėjo ir komisija – galbūt kūrybinio polėkio pagautas autorius nepasivargino paieškoti fasadui tinkamesnio, mažiau ginčytino sprendinio. Pastarasis sukelė lengvai atpažįstamų asociacijų. Vis dėlto, tai nepakišo kojos Kasparui įsirašyti į Dineikos stipendijos laureatų gretas.

EGLĖ ČINČIKAITĖ:  MENO GALERIJA TYMO KVARTALE

Dažnai ginčyjamasi, kur vertėtų pradėti architektūrinį kelią – gimtinėje, ar užsienyje. Pastarąjį kelią pasirinkusi ketvirtoji nominantė po pirmųjų metų buvo priversta grįžti į Lietuvą ir tęsti mokslus Vilniaus dailės akademijoje (studentų (ne)laimei, kartais užsiliepsnoja ir  universitetai). 
Eglės Činčikaitės (VDA) džiaugsmas  – įskiepyta pareiga gerai atlikti maketavimo darbus – buvo ne vienintelis akmuo į „ technikų“ daržą. Į studentų norus varginančiose piešimo studijose įnešti pokyčių atsižvelgiantys dėstytojai studentei leido sukurti įdomų medijų instaliacijos projektą, salėje nepalikusį abejingų.

Pagrindinį projektą – Vilniaus senamiestyje projektuotą galeriją, užbaigiančią linijinę pastatų struktūrą, komisijos nuomone, autorei pavyko gana jautriai sukomponuoti. Norimą rezultatą studentė pasiekė – pastatas išskirtinis, tūriai įdomiai prastumti. Tačiau komisija turėjo abejonių dėl architektoninių savybių ir mechaniško dekonstrukcinio metodo taikymo.

KRISTIJONAS NENARTAVIČIUS: PRADINĖ MOKYKLA SANTARIŠKĖSE

Niekam ne paslaptis, jog dirbančiam žmogui reikalingas atsitraukimas. Ypač architektams. Beveik visi nominantai kalbėjo apie papildomus, neakademinius darbus: konkursai, knygos projektas, piešiniai, medijų menas. Nominantų pristatymus užbaigęs paskutinis dalyvis šioje vietoje itin išsiskyrė.

Kristijonas Nenartavičius turi raktinius žodžius, atspindinčius jo architektūrinę ir meninę veiklas: žemės projektas, erdvės pavaizdavimo, garso instaliacijų sukūrimas. Netradicinis autoriaus mąstymas ir išskirtiniai bendravimo gebėjimai atsispindi ir įvykdytose kūrybinėse dirbtuvėse. Projektuodamas mokyklą ir filosofiškai pažvelgęs į moksleivio galimybes koncentruoto plano struktūroje, Kristijonas nusprendė visa tai „išsprogdinti“. Rezultatas – panaikinta koridorinė sistema – „galimybių mokykla“. Vis dėlto, komisijoje suabejota tipologiniu pastato ekskursu, ir jo erdviniu-tūriniu pavidalu. Autoriui palinkėta ypatingą užsidegimą paskirstyti visuose etapuose, kad nepritrūktų parako realizuojant architektūrinę formą, ne tik idėją.

VARDINĖ STIPENDIJA – PERSPEKTYVIAUSIAM STUDENTUI

Renginį vainikavo apdovanojimų ceremonija. Tradiciškai, 2015 metų penki geriausieji studentai (nurungę 12 konkurentų atrankoje) gavo po Arno Dineikos pastelių reprodukciją, o Kasparas Žiliukas (VGTU) – pagrindinį prizą – 150 eurų mėnesinę stipendiją vieneriems akademiniams metams bei garbingą vietą šalia dešimties jau anksčiau sėkmingai įsiliejusių į profesionalų gretas Dineikinių laureatų: Mato Cirtauto (2005), Algimanto Neniškio (2006), Rūtos Vitonytės (2007), Dalios Zakaitės (2008), Mildos Grabauskaitės (2009), Donato Baltrušaičio (2010), Donato Cesiulio (2011), Jūratės Cirtautaitės (2012), Mindaugo Arlausko (2013) ir Domanto Baltrūno (2014).

Visi jie – šios stipendijos „kaltininkų“ nuopelnas. Kaip žinia, stipendijos fudatoriai yra Arno Dineikos mokiniai: Audrius Ambrasas, Gintaras Čaikauskas, Audrys Karalius, Gintaras Klimavičius, Sigitas Kuncevičius, Darius Osteika, Rolandas Palekas, Saulius Pamerneckis, Vykintas Šeškus, Linas Tuleikis.

Laikantis A.Dineikos tradicijos, renginį organizavo patys studentai – Architektūros Studentų Klubas. Stipendijos konkurso komisija (fundatoriai) pasidžiaugė laiko patikrintu renginiu ir gyva diskusija, užsimezgusia auditorijoje ir paragino kitų metų dalyvius būti aktyvesniems. Buvo pasiūlyta nepraleisti progos ir drąsiau kopti ant pirmojo architektūrinio pripažinimo laiptelio.

Komentarai

  1. Oi neblogai save įvardinti dievuku…

  2. super!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

DO Architects partneriai

4 + 3: „DO Architects“ komanda pasipildė naujais partneriais

2022 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Viena aktyviausių ir perspektyviausių Lietuvos architektūrinių komandų – „DO Architects“ – ką tik pasipildė 3 naujais partneriais. Jais tapo ilgamečiai šio sostinės architektų kolektyvo nariai

Arnas Dineika

ARCHITEKTAS ARNAS DINEIKA: Tomo S. Butkaus knyga apie iškilią architektūros asmenybę

2018 vasario 233 KomentaraiPILOTAS.LT

Apie architektūros dėstytojo ir architekto Arno Dineikos asmenybę iki šiol tarp architektų sklando legendos. Atiduodami pagarbą savo mokytojui bei siekdami įprasminti jo diegtas architektūros vertybes,

images_phocagallery_4079_dinei_prem_1510_4079_dinei_prem_1510bl_4079_tit_dineika01

A.DINEIKOS XI STIPENDININKAS:// VGTU ARCHITEKTŪROS STUDENTAS KASPARAS ŽILIUKAS

Susiėjimas yra pradžia, buvimas kartu yra pažanga, bendras darbas yra sėkmė (Henry Fordas). Darau prielaidą: spalį sukalbamas rožančius padeda studentams organizuoti esminį renginį – Dineikines.

images_phocagallery_3996_talin_tab_1509_3996_tit_e04_xxx

LIETUVIŲ TRITAŠKIS TALINE://AUKŠTAS K.ŽILIUKO IR T.VALENTINAIČIO ĮVERTINIMAS TAB

Talino Architektūros Bienalė vakar paskelbė tarptautinio idėjinio konkurso „Talino epicentras“ laureatų vardus. Jaunų architektų Kasparo Žiliuko ir Tomo Valentinaičio projektas DOT.FLOW (Taškas. Tėkmė) pelnė aukštą

images_straipsniu_foto_3306_Dineikines_tit_nauja

A.DINEIKOS STIPENDIJOS GYNIMAI:// SPALIO 8 ŽINOSIM PERSPEKTYVIAUSIĄ STUDENTĄ

Arno Dineikos dešimtosios stipendijos procesas artėja link atomazgos. Iš keliolikos savo kūrybą konkursinei stipendijos programai pateikusių architektūros ketvirtakursių, išrinkti 5 finalininkai. Būtent jie kitą trečiadienį,

Arnas Dineika

ARNO DINEIKOS STIPENDIJA:// ŠANSAS GERIAUSIEMS ARCHITEKTŪROS STUDENTAMS

Anot Arno Dineikos mokinių, profesorius pasižymėjo unikalia intuicija ir nuovoka – jis sugebėdavo įžvelgti pozityvias kūrybines apraiškas ne tik studijų lyderių, bet ir autsaiderių kūrybinėse

images_phocagallery_2616_Dineikos anons_pav_2616_tit_Dineika

ARNO DINEIKOS STIPENDIJA://PRASIDEDA DEVINTASIS ŠAUKIMAS GERIAUSIEMS

Anot legendos, architektūros profesorius Arnas Dineika sugebėdavo įžvelgti vertas dėmesio kūrybines apraiškas net ir etatinių autsaiderių kursiniuose projektuose. Maža to, tam tikro mistinio murmėjimo dėka

images_phocagallery_2023_dineikines_tit

OPTIMIZMO ARCHITEKTŪRA//A.DINEIKOS STIPENDIJA PASKIRTA AŠTUNTĄJĮ KARTĄ

Anot Normano Fosterio, architektas visų pirma turi būti optimistas. Kitaip jis negali įkvėpti jokiam pastatui gyvybės ir prasmės. Negali pagerinti vietos, sukurti erdvės, kurioje vyktų

images_straipsniu_foto_1954_dineik stip_tit

ARCHITEKTŪROS STUDENTAMS://A.DINEIKOS STIPENDIJA DAIROSI GABIAUSIŲ

Nuo 2005-ųjų skiriama Arno Dineikos stipendija perspektyviausiam architektūros studentui jau tapo įprastu akademiniu reiškiniu, seniai išaugusiu gimtosios Alma Mater ribas. Kiekvieną rudenį patys studentai imasi

images_phocagallery_1305_dinei_stip_1110_1305_dinei_st_111020_e02_xxx

DONATAS CESIULIS://A.DINEIKOS STIPENDIJA – LABAI SVARBUS MANO KŪRYBOS ĮVERTINIMAS

Vakar, po beveik mėnesį trukusios atrankos, Arno Dineikos stipendija paskirta perspektyviausiam Lietuvos architektūros studentui – Donatui Cesiuliui. Šiemet pirmą kartą dėl prestižinės stipendijos varžęsi trijų

images_straipsniu_foto_1271_Dineikos prem_ diplomas_CROP

20 KANDIDATŲ//UŽ A.DINEIKOS STIPENDIJOS NOMINANTUS BALSUOJA PATYS STUDENTAI

Kaip jau rašė PILOTAS.LT, šiemet tradicinė Arno Dineikos stipendija perspektyviausiam architektūros studentui išplėtė savo akiratį ir bus paskirta bet kurios aukštosios mokyklos studentui, praėjusiam dvipakopę

images_phocagallery_1243_Dineikines_pav_1243_Dineika_TITCrop

PASKATA ARCHITEKTŪROS JAUNIMUI://A.DINEIKOS STIPENDIJA TAMPA NACIONALINE

Tradicinė Arno Dineikos stipendija perspektyviausiam architektūros studentui šiemet bus įteikta jau septintąjį kartą. Vis labiau akademiniame gyvenime įsitvirtinanti misija šiemet išaugo „gimtojo“ Vilniaus Gedimino technikos

ARCHITEKTŪRA JO NEBIJOJO // SAVITAS A.DINEIKOS METODAS IŠLAISVINDAVO MOKINIUS

Rimtesnis gyvenimo pokytis ar susitikimas su nauju žmogumi įvyksta tuomet, kai būname subrendę ir pasiruošę tai priimti. Jei profesorius Arnas Dineika būtų bendravęs su savo

dinei vn 1004** PERSPEKTYVIAUSIAM – ARNO DINEIKOS STIPENDIJA

Įkyrios buitinės bei finansinės problemos graužte graužia ne vieną perspektyvų kūrėją. Neprarasti bent pačių gabiausių architektūros studentų padeda ir architekto Arno Dineikos stipendija, nuo 2005