Didžiausias Lietuvoje kino festivalis „Kino pavasaris“ šiemet vyks jau 20-ąjį kartą ir truks nuo kovo 19-osios iki balandžio 2 dienos. Festivalyje vėlgi didelis dėmesys bus skirtas ir lietuviškam kinui – žiūrovų lauks net 4 lietuviškos programos, kuriose – nuo nacionalinio kino premjerų iki lietuvių išeivių filmų ir dokumentikos antologijos.
12 LIETUVIŠKŲ PREMJERŲ
Dvi savaites vyksinčiame Vilniaus tarptautiniame kino festivalyje „Kino pavasaris“ bus parodyta daugiau nei 50 lietuviškų vaidybinių, dokumentinių, trumpametražių ir klasikos filmų. Iš jų – 16 pilno metro. Festivalyje bus pristatyta net 12 naujų lietuviškų filmų, dauguma jų – trumpametražiai. Programoje „Lietuviškos premjeros“ – žiūroviškiausiu „Kino pavasario“ filmu anksčiau pripažintos juostos „Knygnešys“ režisieriaus Jono Trukano naujausias darbas „Vaiduoklis, kurio neprisimenu“, animatoriaus Igno Meilūno debiutas kine „Miškas“, dramaturgės, grupės „AVaspo“ vokalistės Gabrielės Labanauskaitės ir Adomo Jablonskio taip pat debiutinis filmas „Tuštumos kilpos“, jaunos režisierės Kamilės Milašiūtės drama „After Rave“ ir kiti filmai.
LIETUVIŠKAS KINAS IŠ SVETUR
Šiemet festivalio programos sudarytojai vėl surinko su Lietuva susijusius filmus iš viso pasaulio, net iš tokių žemynų kaip Afrika ir Australija. Į programą „Lietuviai svetur“ atrinkta net 20 filmų. Tarp patekusiųjų – lietuvių išeivių JAV šeimoje gimusios režisierės Aldonos Watts filmas „Dainų šalis“ („Land of Songs“), parodantis ją sužavėjusias lietuvių liaudies muzikos dainininkes, australų juodo humoro detektyvas „Mulas“ („The Mule“) su kontroversišku personažu – mafijos smogiku iš Lietuvos, kurį ir suvaidino lietuvių kilmės pradedantysis aktorius.
Jautrią istoriją apie dukrą palikusią, į Sibirą ištremtą mamą papasakos dokumentinis filmas „Kartą mano mama“ („Once My Mother“), kuriame rodomi II-ojo pasaulinio karo įvykiai Lenkijoje istoriškai labai artimi ir Lietuvai. Be to, šio filmo prodiuseris – lietuviškų šaknų turintis Rodas Freedmanas, kurį bus galima sutikti visų šio filmo seansų metu.
APIE A.MOCKŲ IR APIE A.SABONĮ
„Kino pavasaryje“ bus galima pamatyti ir Rusijoje ypač sėkmingą karjerą susikūrusią lietuvių aktorę Severiją Janušauskaitę. Už vaidmenį filme „Žvaigždė“ Rusijos kino festivalyje „Kinotauras“ ji buvo pripažinta geriausia aktore bei gavo nacionalinę Rusijos kino premiją „Auksinį erelį“, o visai neseniai aktorė nominuota ir Rusijos kino apdovanojimuose „Nika“, prilygstančiuose Rusijos „Oskarams“.
Lietuvišką programą kovo 21 dieną atidarys dokumentinė drama „Gyvenimas yra šventas“. Ji žiūrovus supažindins su gyva legenda, buvusiu Bogotos meru Antanu Mockumi ir jo unikalia kampanija bandant tapti Kolumbijos prezidentu. Į filmo premjerą pažadėjo atskristi ir pats A.Mockus.
Tarp nepremjerinių lietuviškų filmų – ir Rimvydo Čekavičiaus visiškai šviežias filmas „Arvydas Sabonis, 11“, apie legendinį Lietuvos krepšininką. Į programą taip pat įtrauktas kol kas tik kelis kartus Lietuvos kino teatruose rodytas, bet puikiai įvertintas režisierės Giedrės Žičkytės filmas „Meistras ir Tatjana“, supažindinantis su kultiniu Lietuvos fotografu Vitu Luckumi. Taip pat – pirmasis lietuviškas animacinis filmas „Aukso žirgas“, kurio seansų metu bus pristatyta neseniai išleista knyga vaikams tuo pačiu pavadinimu.
LIETUVIŠKOS DOKUMENTIKOS KLASIKA
Nors „Kino pavasaris“ visų pirma yra naujausių filmų festivalis, programos sudarytojai suteikia ekraną ir senajam lietuviškam dokumentiniam kinui, kuris daugeliui žiūrovų bus atradimas. Į du skirtingus seansus surinkta iki ir po 1990 m. sukurtų devynių trumpametražių lietuviškų dokumentinių filmų antologija.
Čia žiūrovai galės atrasti tokių Lietuvos režisierių kaip Viktoras Starošas, Arūnas Matelis, Algimantas Maceina ar Audrius Stonys filmus. Vienas jų – režisieriaus Hendriko Šablevičiaus drąsi siurrealistinė, sovietmečiu uždrausta drama „Atspindžiai“, kuri bus parodyta pirmą kartą ją restauravus ir skaitmenizavus.
Antrą kartą trumpų istorijų mėgėjai bus pakviesti į lietuviškų trumpametražių filmų naktį. Per 6 valandas bus parodyti 24 vaidybiniai, dokumentiniai ir eksperimentiniai filmai, sukurti lietuvių visame pasaulyje. „Kino pavasaris“ išlaiko tradiciją rodyti filmus ne tik kino salėse, bet ir netradicinėse erdvėse.
RENKAMI METŲ KINO AKTORIAI
Likus savaitei iki jubiliejinio festivalio „Kino pavasaris“ buvo pristatyti Geriausio metų Lietuvos kino aktoriaus ir aktorės nominantai. Dėl apdovanojimo varžysis puikius vaidmenis sukūrusios Aistė Diržiūtė, Severija Janušauskaitė ir Jurga Šeduikytė, o geriausiu aktoriumi pretenduoja tapti Vytautas Kaniušonis, Marius Repšys ir Andrius Žiurauskas.
Kino žiūrovai už savo favoritus pakviesti balsuoti viso festivalio metu. Laimėtojai bus paskelbti kovo 31 dieną iškilmingoje ceremonijoje, Valdovų rūmuose.
Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose.
Parengta pagal Kino pavasario informaciją.