Tėja Kvedaravičiūtė

DRĄSIOJI DOKUMENTIKA: Ukrainoje nužudyto M.Kvedaravičiaus filmas – geriausias Europoje

2022-12-12
PILOTAS.LT

Savaitgalį Reikjavike įvykusiuose Europos kino apdovanojimuose geriausio dokumentinio filmo titulą laimėjo „Mariupolis 2“, sukurtas Ukrainoje nužudyto lietuvių režisieriaus Manto Kvedaravičiaus. Garbingą apdovanojimą už M.Kvedaravičių atsiėmė jo dukra Tėja Kvedaravičiūtė, kuri sakė besididžiuojanti, jog turėjo tokį nuostabų žmogų savo gyvenime. Tai tik antras lietuvių filmas, laimėjęs geriausio Europos dokumentinio filmo apdovanojimą.

PAVADINO TIKRU KARO UKRAINOJE DOKUMENTU
„Mariupolis 2” sugebėjo pasauliui atskleisti Ukrainos gyventojų kasdienybę debiutuodamas prestižiniame Kanų filmų festivalyje, kuriame buvo apdovanotas specialiu dokumentinio kino apdovanojimu. „Labai radikaliam, drąsiam, meniškam ir egzistenciniam kūriniui „Mariupolis 2“, – skirdama apdovanojimą filmu žavėjosi žiuri.
„Žinote, kas Mariupolyje buvo visiškai neįtikėtina? Niekas nebijojo mirties, nors ir manė, kad bijo. Mirtis jau buvo čia ir kiekvienas norėjo mirti prasmingai. Žmonės padėjo vienas kitam net rizikuodami gyvybe. Jie rūkė lauke ir šnekučiavosi net krintant bomboms. <…>Toks ten buvo gyvenimas“, – rašoma filmo pristatyme.
Po premjeros Kanų kino festivalyje, tinklaraščio „Screendaily“ kritikas Lee Marshall rašė apie filmą kaip apie „radikaliai kitokią dokumentiką“, kai „žinojimas, kad esi įstrigęs, ir laukimas, tampa istorija ir virsta žiūrėjimo patirtimi“. „Galime pritaikyti garsiąją Hannah‘os Arenndt frazę pavadinant tai, į ką gilinamės, „karo banalybe“, pamatyti kaip vyksta kasdieninis gyvenimas neįmanomomis sąlygomis“, – rašė L. Marshall. Owen Gleiberman „Mariupolį 2” vadino, tikru karo Ukrainoje dokumentu“. „Matai mažus įvykius ir juos jauti – gyvenimas toks, koks buvo gyvenamas karo metu, to nepamatysi per CNN“, – rašo „Variety“.

APDOVANOJIMAI LAIKOMI EUROPIETIŠKAIS „OSKARAIS“
Pagrindiniai „Mariupolio 2“ prodiuseriai – Lietuvos kino gamybos kompanijos „Extimacy Film“ ir „Studio Uljana Kim“; kuriant filmą dalyvavo ir prie ankstesnio M.Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“ prisidėjusios kino gamybos kompanijos „Easy Riders Films“ (prodiuserė Nadia Turincev, Prancūzija) ir „Twenty Twenty vision“ (Vokietija, podiuseris Thanassis Karathanos).
Lietuviškas kinas buvo įvertintas ir trumpametražių filmų kategorijoje: Sauliaus Baradinsko režisuotas filmas „Techno, mama“ (prod. Viktorija Seniut) buvo nominuotas tarp kitų keturių geriausio trumpametražio filmo titulo siekiančių dalyvių.
Dokumentinių filmų kategorijoje M.Kvedaravičiaus filmas varžėsi su filmais „Namai iš šukių“ (Danija, Švedija, Suomija, Ukraina), „Panų gauja” (Šveicarija), „Balkoninis filmas” (Lenkija) ir „Žygis į Romą” (Italija).
Iki šiol, geriausios dokumentikos apdovanojimą Lietuva yra gavusi vieną kartą. Prieš trisdešimt metų, 1992-aisiais, Europos kino apdovanojimų žiuri sužavėjo Audriaus Stonio filmas „Neregių žemė” (1992).
Europos kino apdovanojimai – dar vadinami Europietiškais „Oskarais“ – pradėti 1988 metais ir jų metu įvertinami geriausi Europos filmai ir kūrėjai. Už nominantus balsuoja ir geriausius filmus, aktorius ir režisierius renka daugiau nei 3.800 narių vienijanti Europos kino akademija.
Parengta pagal Lietuvos kino centro ir PILOTAS.LT informaciją.

Titulinis pav.: 2022 metų Geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą Reikjavike už M.Kvedaravičių atsiėmė jo dukra Tėja Kvedaravičiūtė.

Lietuvių režisierius Mantas Kvedaravičius (1976-2022) šį pavasarį buvo ciniškai nužudytas filmuojant dokumentinį filmą „Mariupolis 2”.

Lietuvių režisierius Mantas Kvedaravičius (1976-2022), befilmuodamas dokumentinį filmą „Mariupolis 2”, šį pavasarį Rusijos karių buvo ciniškai nužudytas. Foto: PILOTAS.LT archyvas.

„Mariupolis 2“ (rež. M.Kvedaravičius), Geriausias 2022 metų Europos dokumentinis filmas. 

Kadras iš filmo „Mariupolis 2“ (rež. M.Kvedaravičius), kuris betarpiškai atskleidžia, kaip vyksta kasdieninis žmonių gyvenimas neįmanomomis karo sąlygomis.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

gynyb_lt_250500_e01_xxx

VYTAUTO DIDŽIOJO GYNYBOS LINIJA: Konservatoriai pristatė gynybos planą

2025 gegužės 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Išaugus Rusijos karinei grėsmei, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pasiūlė įrengti Vytauto Didžiojo vardu pavadintą gynybos liniją. Pastarąją sudarytų gynybinės linijos, kuriose būtų išdėstytos priešpėstinės minos,

puipa_fi_830000_e03_xxx

KINO KULTŪROS LOBIS: Europos kino akademija nusilenkė Kuršių nerijai

2025 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Europos kino akademija paskelbė papildžiusi Europos kino kultūros lobių (Treasures of European Film Culture) sąrašą dar vienuolika Europos kinui svarbių vietų, tarp kurių – ir

Kadras iš dokumentinio filmo „Upė“ (rež. J.Peedom).

GYVYBĖS ŽEMĖJE GARANTAS: Dokumentinė odisėja „Upė“ – nemokamai visoje Lietuvoje

2025 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkosaugą ir kiną jungiantis projektas „Sengirės kinas“ tęsia savo veiklą. Antrasis jo filmas „Upė“ – vizualiai stulbinanti dokumentinė odisėja apie tai, kaip upės formavo mūsų

urehe_pl_250300_e01_xxx

PAVELDAS YRA NAMAI: Vilniuje vyks trečioji vieša UREHERIT konferencija

2025 kovo 21Be komentarųPILOTAS.LT

UREHERIT kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja trečiąją viešą konferenciją. Konferencija vyks balandžio 11 dieną Vilniuje. Šių metų tema – „Reconstructing Ukraine: Heritage is home“

sengi_fi_250300_e01_xxx

SENGIRĖS KINAS: Lietuvoje startuoja kiną ir gamtą siejantis projektas

2025 kovo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Visoje Lietuvoje pradedamas naujas kiną ir edukaciją aplinkosaugos tema siejantis projektas – „Sengirės kinas“. Tai daugiau nei 50-yje vietų visoje Lietuvoje vykstantys nemokami kino seansai.

rukla_lt_250200_e01_xxx

DAUGIAU LĖŠŲ GYNYBAI: Vykdoma daugiau kaip 200 karinės infrastruktūros projektų

2025 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Augant įtampai regione, Lietuva gynybai skiria vis daugiau lėšų: statoma infrastruktūra, gynybos įsigijimai tampa solidesni, kaupiama daugiau amunicijos. Lietuvoje šiuo metu vykdoma daugiau kaip 200

petrul_po_250217_e01_xxx

UŽ NUOPELNUS LIETUVAI: Architektūros istorikas V.Petrulis apdovanotas Riterio kryžiumi

2025 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje. Tarp apdovanotų – ir

Created with GIMP

NAA 2025: Laukiama paraiškų Nacionaliniams architektūros apdovanojimams

2025 vasario 5Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija pakvietė teikti paraiškas 2025 metų Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA) – vienam svarbiausių architektūros konkursų Lietuvoje. Darbus konkursui galima teikti 9 apdovanojimų kategorijose, apimančioms

konce_vn_230900_e01_xxx

PATEKO TARP 4 GERIAUSIŲ: Nacionalinė koncertų salė įvertinta prestižinėje Kanų parodoje

2025 sausio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje, ant Tauro kalno statoma Nacionalinė koncertų salė (Tautos namai) prestižiniuose nekilnojamojo turto rinkos apdovanojimuose MIPIM pateko tarp 4 nominantų „Geriausio naujai vystomo projekto“ kategorijoje.

lntpa_pr_241200_e03_xxx

UŽ DARNIĄ PLĖTRĄ 2024: Paskelbti ir apdovanoti geriausi metų NT projektai Lietuvoje

2024 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje Vilniaus rotušėje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2024 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo

filmo_pl_241200_e01_xxx

PAŽYMĖJO STATYBŲ PRADŽIĄ: Palangos kino teatro „Naglis“ vietoje kuriasi filmoteka

2024 gruodžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Rekonstruojamo Palangos „Naglio“ kino teatro vietoje įkasta kapsulė ateities kartoms. Taip pažymėta sėkminga vykstančių tvarkymo darbų pradžia, po kurių ten įsikurs Lietuvos kino centro dalis

ukrai_mo_241200_e01_xxx

SUSPINDO PLAČIOJE SCENOJE: Lietuvių iniciatyva – Naujojo Europos Bauhauzo platformoje

2024 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyva „Ateities mokykla Ukrainai“ suspindo ypatingoje, plačioje Naujojo Europos Bauhauzo scenoje. Konkurso rezultatai neseniai buvo pristatyti optimistiškame nuotoliniame Naujojo Europos Bauhauzo laboratorijos renginyje. Gruodžio 3

inplm_po_241200_e01_xxx

LAS APDOVANOJO: Metų kūrėjais tapo architektūriniai kolektyvai „Implmnt“ ir „Altitudės“

2024 gruodžio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Šiemet jau ketvirtą kartą organizuojamas bendras įvairių meno sričių kūrėjų renginys. Tarp jame apdovanotų kūrėjų – ir architektai. Baigiantis metams, Vilniaus rotušėje iškilmingai apdovanoti Lietuvos meno

param_uk_241100_e01_xxx

IKI PERGALĖS!: Kviečia VDA Kalėdinė meno ir paramos Ukrainai mugė

2024 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant Kalėdoms, Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakulteto bendruomenė tradiciškai rengia kalėdinę meno ir paramos Ukrainai mugę. Kviečia visus susiburti bendrystei, žadinti artėjančių Kalėdų dvasią, o svarbiausia – paremti kovojančią Ukrainą.

atgim_kl_241100_e01_xxx

EKSTREMALIOJI SITUACIJA KLAIPĖDOJE: Atgimimo aikštėje toliau bus ieškoma sprogmenų

2024 lapkričio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Siekiant spręsti situaciją Klaipėdos Atgimimo aikštėje, sutelktos tarpinstitucinės pajėgos. Dėl galimai aikštėje likusių sprogmenų praėjusią savaitę paskelbta ekstremalioji situacija. Tolimesni veiksmai aptarti Klaipėdos savivaldybėje neseniai

dupie_fi_241100_e01_xxx

SUKVIES Į KINO SALES: Prasideda 22-asis Europos kino festivalis „Scanorama“

2024 lapkričio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje prasideda 22-asis Europos kino festivalis „Scanorama“. Šiemet festivalis kino gurmanus į sales sukvies 7 Lietuvos miestuose. 22-ąjį festivalį „Scanorama“ atvers Kanų kino festivalio atidarymo filmas,

bliuva_fi_241100_tit

‚AKIPLĖŠA“ TARP GERIAUSIŲ: S.Bliuvaitės filmas varžysis dėl Europos atradimo apdovanojimo

2024 lapkričio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Svarbiausius kino apdovanojimus Europoje rengianti Europos kino akademija paskelbė šiemetinius nominantus. Režisierės Saulės Bliuvaitės debiutinis filmas „Akiplėša“ varžysis dėl Europos atradimo – tarptautinės kino kritikus

Deržprom

ATAKAVO UNESCO PAVELDĄ: Rusų bomba sugriovė dalį modernistinio Deržpromo komplekso

2024 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Rusų paleista bomba vakar Charkive sugriovė didžiąją dalį garsiojo Deržpromo pastato – į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto vieno žymiausių Ukrainos konstruktyvizmo architektūros objekto. Laisvės

sprog_lt_241000_e01_xxx

GAMINSIME SPROGMENIS: Lietuvoje planuojama statyti trotilo gamyklą

2024 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybės valdoma sprogmenų gamybos AB „Detonas“, vertindama geopolitinę situaciją ir būtinas saugumo reikmes, planuoja investicijas gynybos srityje ir ruošiasi statyti sprogstamosios medžiagos trotilo (TNT) gamyklą.

svent_fi_241000_e01_xxx

NEPATOGUS KINAS KAUNE: Žiūrovų realybę sujudins rinktinė dokumentika

2024 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

18-ąjį kartą sugrįžta dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Jo rengėjai sako, kad filmai vienareikšmiškų atsakymų gal ir nepateiks, bet žada, kad rinktinė dokumentika sujudins žiūrovų

borod_uk_240000_e02_xxx

UKRAINOS MIESTŲ ATSTATYMAS: Lietuviai sukūrė specialią interaktyvią 3D platformą

2024 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) parengė interaktyvią 3D platformą Ukrainos miestų Bučos ir Borodiankos atstatymui. Didelės raiškos vizualizacijos ir papildomos programinės įrangos galimybės leidžia ne

eros_fi_240900_e01_xxx

NEPATOGUS KINAS 2024: Per pusšimtį ryškių naujų dokumentinių filmų

2024 rugsėjo 26Be komentarųPILOTAS.LT

Spalį pradžioje Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino teatruose, kiekvienų namų ekranuose, daugybėje bibliotekų ir net įkalinimo įstaigose vyks festivalis „Nepatogus kinas“. 18-asis festivalis šiemet

bachm_pl_240800_e03_xxx

GENOCIDO VEIDAI: Kauno IX forte atidaroma sukrečianti paroda apie Bachmutą

2024 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmą kartą į Europos Sąjungą atvežama paroda iš Ukrainos „Bachmutas. Genocido veidai 1942 | 2022“. Nacionalinio istorinio memorialinio draustinio „Babin Jar“ parengta paroda pristato Bachmuto praeities

KINO BANGA TĘSIASI: Lietuviai parsiveža Lokarno festivalio „Leopardus“

2024 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvių filmai „Akiplėša“ ir „Sesės“ iš Lokarno parveža pagrindinius apdovanojimus – „Leopardus“. Tarptautinėje konkursinėje programoje jie varžėsi kartu su kūriniais ir žinomais vardais iš viso

slept_lt_231100_e01_xxx

SUDARĖ SAVANORIŲ SĄRAŠUS: Inventorizuoti priedangas padės savanoriai ekspertai

2024 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Priedangų tinklas Lietuvoje pamažu didėja, tačiau vis dar yra nepakankamas sutalpinti didžiąją dalį šalies gyventojų. Kaip praneša LR Aplinkos ministerija, ekspertai savanoriai savivaldybėms padės inventorizuoti