Savaitgalį Lietuvą pasiekė tragiška žinia iš Ukrainos – Mariupolyje žuvo žinomas lietuvių režisierius, archeologas ir antropologas Mantas Kvedaravičius. Pranešama, kad į automobilį, kuriame važiavo lietuvių kūrėjas ir tyrinėtojas, pataikė raketa. Lietuvis buvo skubiai išgabentas į ligoninę, tačiau joje netrukus mirė. Jam buvo 45-keri…
Rusijos karių apsiaustame Mariupolyje tragiškai žuvo kino pasaulyje gerai žinomas lietuvių režisierius Mantas Kvedaravičius (1976-2022). Lietuvių režisieriaus, archeologo ir antropologo mirtį patvirtino Ukrainos gynybos ministerija. „Okupantai nužudė lietuvių režisierių Mantą Kvedaravičių“, – sakoma jos išplatintoje žinutėje. Tai 1-asis lietuvis, oficialiai žuvęs per nuo vasario 24 dienos besitęsiančią Rusijos armijos invaziją į Ukrainą.
1976 metais gimęs M.Kvedaravičius studijavo Vilniaus universitete, kur įgijo bakalauro išsilavinimą. Oksfordo universitete jam buvo suteiktas kultūrinės antropologijos magistro laipsnis, o 2003–2005 metais – jis dėstė religijos, teisės ir politikos teoriją JAV. Vis dėlto tarptautiniu mastu M.Kvedaravičius išgarsėjo kaip karo temą giliai ir savitai gvildenantis režisierius. 2011 metais M.Kvedaravičiaus susukta debiutinė dokumentinė kino juosta „Barzakh“ apie karo nualintą Čečėniją ir nuolat dingstančius jos gyventojus sukrėtė kino pasaulį. Filmo premjera įvyko Berlyno kino festivalyje, kur pelnė „Amnesty International“ premiją bei Ekumeninės žiuri prizą. „Barzakh“ taip pat buvo apdovanotas „Sidabrine gerve“ už geriausią metų dokumentinį filmą. 2016 metais jo sukurtas dokumentinis filmas „Mariupolis“ taip pat pateko į Berlyno kino festivalį. Čia M.Kvedaravičius pasakoja apie anksčiau graikų gyventojų pilną uostamiestį Ukrainoje, gyvenantį karo laukimo nuotaikomis. Kaip ir pirmajame savo filme, šiame jis tyrinėjo sapnus ir mirtį, meno formas ir karą. Filmo „Mariupolis“ projektas buvo pristatytas Tarptautiniame Kopenhagos dokumentinių filmų festivalyje, o „Kino pavasario“ konkursinėje programoje „Baltijos žvilgsnis“ už „Mariupolį“ M.Kvedaravičius buvo apdovanotas geriausio režisieriaus prizu. „Sidabrinės gervės 2016“ apdovanojimuose filmas pelnė geriausio ilgametražio dokumentinio filmo prizą, o Jurijaus Grigorovičiaus darbas jame buvo pripažintas geriausiu metų dailininko darbu. 2019 metais M.Kvedaravičius pristatė pirmąjį savo ilgametražį vaidybinį filmą „Partenonas“. Bendro Lietuvos, Ukrainos ir Prancūzijos kinematografininkų filmo pasaulinė premjera įvyko Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje „Kino kritikų savaitė“, po kurios juosta sulaukė ypatingo kino kritikų dėmesio ir įvertinimo.
Iki pat mirties M.Kvedaravičius liko ištikimas sau ir bebaimio kūrėjo misijai, rizikuodamas savo gyvybe, nepabijojo būti karo prasme bene karščiausioje pasaulio vietoje – Rusijos okupantų beatodairiškai apšaudomame ir tiesiog su brutaliai lyginame Mariupolyje. Lietuvių kūrėjas ir tyrinėtojas, ko gero, tiesiog nepajėgė nesugrįžti į bene didžiausią savo išbandymą šiuo metu patiriantį ir prieš rusų okupantus didvyriškai besilaikantį Ukrainos miestą. „Baisi netektis Lietuvos kino bendruomenei ir visam pasauliui. Mūsų širdys sudaužytos. Amžinąjį atilsį…“ – socialiniame tinkle sielvartauja režisierė Giedrė Žickytė, ko gero, tiksliai perteikianti ir visos šios netekties sukrėstos šalies kino bendruomenės jausmus.
P.S. Kai straipsnis jau buvo parengtas, išaiškėjo tikroji M.Kvedaravičiaus žūties priežastis. Pasak liudininkų, rusų kareiviai jį sugavo ir dar prieš balandžio 2-ąją sušaudė Mariupolyje, o kūną – ciniškai išmetė. PILOTAS.LT žiniomis, režisieriaus sužadėtinė Hanna Bilobrova, rizikuodama savo gyvybe, palaikus sugebėjo surasti bei cinkuotame karste pargabenti į gimtinę.
Parengta pagal socialinių tinklų ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Mantas Kvedaravičius. Foto: asmeninė.