M.K.Čiurlionio galerija, ko gero, dar nebuvo mačiusi tiek Kaunui, jo naujajai istorijai ir architektūrai neabejingų žmonių. Šios Laikinosios sostinės meno citadelės salė penktadienio vakarą tiesiog lūžo nuo lankytojų, o turėtos žydrojo tomelio atsargos skaitytojų antplūdyje seko tiesiog akyse. Leidykla „Lapas“, PILOTAS.LT žiniomis, jau yra suplanavusi antrąjį leidimą.
PRISTATĖ SUDARYTOJAI IR AUTORIAI
PILOTAS.LT jau rašė apie neįtikėtiną Architektūros fondo ir leidyklos „Lapas“ leidinio „Kaunas 1918–2015 m. Architektūros gidas“ pasisekimą. Jo atsargos tirpte tirpo jau Vilniaus knygų mugėje, kur gidas užsitarnavo architektūros bestselerio vardą.
Vasario viduryje išėjusiame Kauno gide pirmąkart sistemingai ir nuosekliai pasakojama trijų pastarųjų laikmečių – tarpukario, sovietmečio ir šių dienų – Kauno architektūros istorija. Glausti ir informatyvūs apžvalginiai tekstai, nuotraukomis bei specialiai tam parengtais brėžiniais papildyti architektūros objektų aprašai – savotiškas lengvai virškinamas naujosios Kauno architektūros istorijos koncentratas, tinkamas tiek architektūros specialistams, tiek miesto architektūra bei kultūra besidominčiai plačiajai visuomenei.
Kaune, M.K.Čiurlionio galerijos salėje naująjį leidinį bei ryškiausius jame aprašytus objektus pristatė patys jo sudarytojai bei autoriai Julija Reklaitė, Giedrė Jankevičiūtė, Jolita Kančienė, Vaidas Petrulis, Marija Drėmaitė, Almantas Bružas, Rūta Leitanaitė.
Neseniai mus palikusi gido bendraautorė, žinoma architektūros tyrinėtoja Nijolė Lukšionytė buvo paminėta tylos minute. Kauno architektūros gide ji jautriai aprašė tarpukario Kauno „medinukus“.
PASTATAI, TURINTYS ISTORIJĄ
Kauno architektūros gido autoriai pasistengė įtikinti, jog tiek istorinis, tiek šiuolaikinis pastatas gali turėti ne vien architektūrinę vertę, bet ir intriguojančią istoriją. Didžiulis Kaunui ir jo architektūrai neabejingų žmonių susidomėjimas patvirtino, jog publika tuo patikėjo. Diskusijoje taip pat pabrėžta, kad gidą sudaręs meno ir architektūros istorikų ir architektūros kritikų kolektyvas yra išskirtinai profesionalus, todėl leidinys turi ne vien pažintinę, bet ir mokslinę vertę.
Kad knygelė „Kaunas 1918–2015 m. Architektūros gidas“ aktuali ne vien antrojo šalies miesto svečiams ar siauram architektūros žinovų ratui, bet visiems miestui ir jo architektūrinei aplinkai neabejingiems kauniečiams bene geriausia įtikino per pusvalandį ištirpusios leidyklos „Lapas“ atsargos. Gidą susidomėję čia pat tyrinėjo ir „smetonišką“ miestą dar atsimenančios ponios, ir kultūros žmonės, ir jaunoji miesto architektų karta, kuri dar tik kaupia profesines žinias bei glūdina įgūdžius.
SUPLANUOTAS ANTRASIS LEIDIMAS
Kaip PILOTAS.LT informavo leidyklos vadovė Ūla Umbrasaitė, leidinio Kauno architektūros gido populiarumas viršijo net drąsiausias prognozes. 1.000 egzempliorių jo tiražas iš leidyklos atsargų buvo tiesiog išgraibstytas. Ko gero, dabar leidinį galima įsigyti nebent jį suskubusiems gauti knygynuose. Praėjus vos 3 savaitėms nuo išleidimo ir net nespėjus atsikvėpti, leidėjams tenka operatyviai styguoti antrąjį leidinio „Kaunas 1918–2015 m. Architektūros gidas“ leidimą. Jau drąsiai kalbama apie planus Kauno architektūros gidą turėti anglų ir italų kalbomis.
Kauno gido sėkmė byloja jog pastarasis architektūrinio leidinio formatas šiuolaikinei visuomenei yra aktualus ir laukiamas bei leidėjų kolektyvą įkvėpia neatidėliojant imtis Klaipėdos architektūros gido.
PILOTAS.LT inf.