Dėl memorialinių paminklų niekaip nenustojančio ginčytis Vilniaus istorija byloja glaudžias meno ir politikos sąsajas. Jas tyrinėjanti menotyrininkės Rasos Antanavičiūtės ką tik išleista monografija „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“ jau rytoj pristatoma M.Mažvydo bibliotekoje. Tai istorinis tyrimas, kurį autorė siūlo taikyti šiandien.
Birželio 12 dieną (trečiadienį) 19 val. M.Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, renginių erdvė, III a.) įvyks R.Antanavičiūtės knygos „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“ (redaktorė Dangė Vitkienė, diz. Jonė Miškinytė, leidykla „Lapas“) pirmojo 100 egzempliorių pristatymas. Architektūrai ir miesto kultūrai didelį dėmesį skiriančioje leidykloje „Lapas“ išleistą monografiją aptars architektūros istorikė Marija Drėmaitė ir istorikas Tomas Vaiseta. Tuo pačiu bus galima pasveikinti autorę ir su Venecijos Auksu. Renginį moderuos leidėja Ūla Ambrasaitė. Įėjimas – laisvas.
Atminties
R.Antanavičiūtės knygoje plačiai pasakojama apie Vilniaus viešųjų erdvių simbolinio ženklinimo raidą 1895-1953 metais, nuo vėlyvosios Rusijos imperijos iki stalininės Sovietų sąjungos. Skaitytojams prieš akis iškyla aikštės ir paminklai, gimę iš politinių paskatų, atskleidžiama kaip vieną kitą keitusios valdžios įsivaizdavo ir formavo miestą. Vaizdą dar labiau pagyvina per 150 Vilniaus kaitą iliustruojančių archyvinių nuotraukų ir atvirukų. Kai kurie publikuojami pirmą kartą.
„Antanavičiūtė įtikinamai parodo, kaip devyni politiniai režimai skubėjo pakeisti miesto aplinką, kad pasisavintų svarbiausias Vilniaus viešąsias erdves“, – pastebi meno istorikė Giedrė Jankevičiūtė. Autorė išnarplioja kodus, kuriais anuomet skirtingos valdžios formavo savo politiką per viešąjį meną. Taikydama tuos pačius kodus ji siekia paaiškinti, kokią žinutę politikai siunčia šiandien inicijuodami vienokius ar kitokius projektus – V.Kudirkos paminklas, Valdovų rūmai, Lukiškių aikštė, S.Daukanto aikštė, J.Basanavičiaus paminklas ir kiti.
Menotyrininkė Rasa Antanavičiūtė kuruoja šiuolaikinio meno projektus, nuo 2011 metų yra Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos vykdomoji direktorė. Šiemet ji padarė beveik neįmanomą – atvedė operos-performanso „Saulė ir jūra“ kūrėjas iki Auksinio liūto Venecijos meno bienalėje.
Parengta pagal leidyklos „Lapas“ ir M.Mažvydo bibliotekos informaciją.