Kiekvienais metais liepos mėnesį pasaulio dėmesys trumpam nukrypsta į Pamploną, kurios gatvės tuomet tiesiog alsuoja Korida. Čia vykstantis San Fermin festivalis su garsiuoju bulių bėgimu (encierro) pritraukia ne vien paties Navaros regiono ar Ispanijos Koridos gerbėjus, bet ir tūkstančius turistų iš viso pasaulio. Tačiau šią fiestą kadaise aprašiusio rašytojo Ernesto Hemingvėjaus išgarsintas miestas turi aukštesnės prabos ambicijų, kurios jau pradedamos įgyvendinti.
PROJEKTĄ PATIKĖJO PRITZKERIO LAUREATUI
San Femin festivalis trunka vos kelias vasaros dienas, todėl ilgus mėnesius Pamplona gyvena ramų nedidelio miesto gyvenimą. Vis dėlto pamploniečiai nestokoja ambicijų nuveikti daugiau. Neseniai tokia galimybė atsirado. Siekiant praplėsti šio miesto kultūrinio gyvenimo spektrą, buvo pasamdytas žinomas architektas Rafaelis Moneo (Rafael Moneo). Beje, šis architektas gimtajame Navaros krašte yra gerai žinomas – tarp geriausių jo architektūros darbų San Sebastiane suprojektuotas Kongresų centras (Kursaal Congress Center) ir Estelos Julian Chivite vyno ūkis.
Įkvėpti Baskų krašto sostinės – Bilbao – sėkmės, Pritzkerio architektūrinės premijos laureatui pamploniečiai patikėjo suprojektuoti meno muziejų – Navaros universiteto muziejų (Museo Universidad de Navarra). 2012 metais pradėtą statyti pastarąjį itin universalų ir įvairiai kultūrinei bei edukacinei veiklai pritaikytą muziejų ką tik iškilmingai atidarė pats Ispanijos karalius Felipe VI.
PRITAIKYTAS ĮVAIRIEMS RENGINIAMS
12.000 m² ploto Navaros universiteto muziejus stovi ant kalvos, kuri tarsi susieja universiteto miestelį su pačia Pamplona. Greta 3.000 m² plotą užimančių 12 parodinių erdvių jame įrengtos svarbių šiuolaikinio meno ir fotografijos darbų kolekcijų saugyklos, o taip pat – erdvės scenos meno renginiams. Čia yra 750 vietų auditorija, dvi dirbtuvės, biblioteka, restoranas, edukacinės klasės, administracinės patalpos bei įvairios bendrosios erdvės – salė, vestibiulis ir kt.
Dėl tokio apgalvoto universalumo muziejus tinka patiems įvairiausiems miesto bei universiteto kultūros bei meno renginiams. Pastarieji jame gali sėkmingai vykti tiek viduje, tiek ir išorėje. Kultūriniams poreikiams galima pasitelkti net muziejaus stogą.
Beje, šiame muziejuje veiks teatras, gros orkestras, repetuos choras. Čia glaudžiai bendraus studentai, dėstytojai, lankytojai bei nuolat vyks įvairios konsultacijos, repeticijos, susitikimai.
IŠJUDINS RAMIĄ KULTŪRINIO GYVENIMO TĖKMĘ
Dar vienas sudėtingas uždavinys pastato autoriui buvo surasti tinkamą santykį tarp gamtos ir miesto. Architektas R.Moneo jį į universiteto miestelį pasistengė integruoti nesunaikindamas gamtinės aplinkos – sodo. Pats autorius muziejaus pastatą pavadino moderniu, tačiau pačiu abstrakčiausiu savo projektu.
Navaros universiteto muziejus akivaizdžiai yra ne toks architektūriškai ekstravertiškas bei ryškus kaip prieš porą dešintmečių architekto F.Gehry suprojektuotas Bilbao Guggenheimo muziejus. Tačiau jo meno kolekcija yra net įspūdingesnė – joje Picasso, Kandinsky‘io paveikslai, R.Capa‘os, H.Cartier-Bressono fotografijos, daugybės kitų žinomų menininkų darbai. Vis dėlto žymiai svarbiau, jog šis kultūros objektas yra suvokiamas kaip reikšminga miesto gyvenimo dalis bei tam tikras jo kultūros generatorius, pajėgus išjudinti gana ramią vietos kultūrinio gyvenimo tėkmę.
Dar derėtų paminėti, jog šis Navaros universiteto muziejus yra pastatytas privataus mecenato lėšomis, tačiau glaudžiai bendradarbiaujant su Panplonos miestu. Ir tai nenuostabu – dabar tikrai atsiras daugiau norinčių Navaros sostinę aplankyti ne vien San Fermino festivalio metu.
Parengta pagal Navaros universiteto ir PILOTAS.LT informaciją.