2014 metų „Architektūros Nobelio“ – Pritzkerio architektūros premijos – laureatu išrinktas žinomas japonų architektas Shigeru Banas (Shigeru Ban). 56 metų architektūros meistras yra įkūręs projektavimo biurus Tokijuje, Paryžiuje ir Niujorke, o jo architektūra pasižymi japoniška elegancija bei inovatyviai naudojamomis medžiagomis. Pasaulyje S.Banas geriausiai žinomas kaip Pompidou centro Mece (Prancūzija), Naujosios Zelandijos kartoninės katedros autorius, o taip pat – dėl savo aktyvios architektūrinės veiklos pasaulio nelaimių vietose.
ARCHITEKTŲ BŪTI SVAJOJO NUO 11 METŲ
Shigeru Banas – jau septintas japonų architektas, apdovanotas prestižiškiausia architektūros premija, 1979 metais įsteigta Pritzkerio fondo. 1987-aisiais šios premijos nusipelnė Kenzo Tange, 1993-aisiais – Fumihiko Maki, 1995-aisiais – Tadao Ando, 2010-aisiais – Kazuyo Sejima ir Ryue Nishizawa, o pernai – Toyo Ito.
S.Banas vaikystėje savo tėvų name stebėjo japonų dailidžių darbą ir iš pradžių buvo sumanęs tuo užsiimti užaugęs. Vis dėlto planai pasikeitė, kai sulaukus 11 metų, jo sukurtas namas buvo pripažintas geriausiu mokykloje. Nuo tada būsimasis Pritzkerio premijos laureatas ėmė svajoti apie architekto profesiją.
S.Banas architektūrinį išsilavinimą įgijo Amerikoje, kur baigė Pietų Kalifornijos architektūros institutą ir Niujorko Cooper Union architektūros mokyklą (1984). Savo profesinę karjerą jis pradėjo Arata Isozaki biure, o 1985 metais – Tokijuje įkūrė nuosavą biurą, kuriame iš pradžių projektavo privačius namus.
HUMANITARINĘ VEIKLĄ TĘSIA 20 METŲ
S.Bano architektūros veikla pasižymi humanitariniu charakteriu. Dar 1995 metais jis pradėjo eksperimentuoti su popierinėmis konstrukcijomis ir keliauti po įvairius žemės kampelius, nukentėjusius nuo gamtos stichijos ar karo. Čia artu su studentais, savanoriais bei vietos gyventojais jis kūrė ir kuria pašiūres bei įvairius kitus lengvai pastatomus statinius. Šia humanitarine veikla jis užsiima jau 20 metų.
Architektūroje jis taip pat yra naudojęs jūrinius konteinerius bei įvairius kitus pramoninės gamybos elementus. „Premiją aš suvokiu kaip padrąsinimą tęsti savo darbą – ne keisti, bet plėsti“, – premijos steigėjams pažymėjo laureatas.
Projektuodamas humanitarinę architektūrą, S.Banas kolonoms, sienoms, sijoms plačiai naudoja kartono vamzdžius. Tai lengvai gaunami pigūs konstrukciniai elementai, kuriuos lengva sumontuoti ir išmontuoti, transportuoti. Šie elementai yra perdirbami, o taip pat – gali būti atsparūs vandeniui ir nedegūs.
S.Banas dalyvavo gelbėjant žmones po karinio konflikto Ruandoje, žemės drebėjimo Kobėje (Japonija), sukūrė „Popierinių rąstų namą“ vietnamiečių pabėgėliams. Jis taip pat yra dirbęs Turkijoje, Šri Lankoje, Kinijoje, Haityje, Italijoje, o dabar – Filipinuose. Žemės drebėjimo suniokotame Naujosios Zelandijos Kraistčerčio mieste S.Banas be jokio atlygio suprojektavo laikinąją katedra, kurios statybai panaudotas daugiausia kartonas.
IŠRADINGUMAS SU EKOLOGIJA
Vienas išskirtinių architekto S.Bano kūrybos bruožų – išradingumas ekologiškos ir aplinkai atviros architektūros srityje. Štai Šveicarijos medijos kompanijos „Tamedia“ darbuotojams jis sukūrė jaukias erdves, visą 7 aukštų pastato konstruktyvą suprojektavęs iš medžio be metalinių jungčių. Prancūzijos Meco miesto Pompidou centras – erdvus statinys su meninės konstrukcijos stogu, uždengiančiu patį muziejų bei jo atvirą viešąją aikštę.
Pritzkerio premijos komisija pažymėjo S.Bano polinkį eksperimentuoti su įprastomis medžiagomis bei itin kūrybišką statybose neįprastų medžiagų panaudojimą.
Saitamos „Nuogame name“ sienoms panaudotas gofruotas plastikas bei balto akrilo pertvaros leido viduje sukurti vientisą šviesią dviejų aukštų erdvę. Tokijo „Užuolaidinių sienų name“ (1995) perimetru įrengtas dviejų aukštų aukščio užuolaidas galima bet kada atitraukti. 14 aukštų Nicolas G. Hayek centro namo Tokijuje (2007) priekiniame bei užpakaliniame fasaduose įrengtos stiklo žaliuzes, kurias galima visiškai atidaryti. Jūrinius konteinerius S.Banas naudojo Klajojančio muziejaus (Nomadic Museum) statyboje Niujorke (2005), Santa Monikoje (2006), Tokijuje (2007).
PREMIJĄ ĮTEIKS AMSTERDAME
S.Banas užsiima ne vien praktine, bet ir pedagogine veikla – dėsto įvairiose pasaulio architektūros mokyklose. 2014 metų Pritzkerio architektūros premijos įteikimo ceremonija numatyta birželio 13 dieną Amsterdame, Nacionaliniame Olandijos muziejuje Rijksmuseum. Laureatui bus įteikta 100.000 JAV dolerių (apie 250.000 litų) piniginė premija bei specialus bronzinis medalis.
Parengta pagal Pritzker Prize informaciją.
Jūratė
( 2014-03-26 )
skirta to JPN ir JPN
Ne „su lietuviška architektūros politika“, gerbiamieji, o su KIEKVIENO iš mūsų moralės normomis, vertybėmis ir nusiteikimu. Kol pagarbos nerodome, kits kito neskatiname ir novatoriškai nemąstome, tol viso to nematysime ir architektūroje (ar bet kokioje kitoje žmogaus veikloje)
to JPN
( 2014-03-26 )
Sąžiningiau būtų sakyti – neturėsime niekad.
JPN
( 2014-03-26 )
Manau,kad su lietuviška architektūros politika Pritzkerio premijos laureatų Lietuvoje dar ilgai neturėsime.