Šių metų Pritzkerio premijos laureatais daugeliui netikėtai paskelbti 3 ryškūs, tačiau gana lokaliai dirbantys katalonų architektai – Rafaelis Aranda, Carme Pigem ir Ramonas Vilalta. Architektūros firmą „RCR Arquitectes“ prieš beveik 3 dešimtmečius įkūrusių architektų opusai išsiskiria konceptualumu, tačiau pasižymi ir jautrumu aplinkai bei istorijai. Pritzkerio premija – prestižiškiausia architektūros premija pasaulyje, architektų pelnytai laikoma Nobeliu.
MEZGA ARCHITEKTŪROS IR APLINKOS DIALOGĄ
Architektai Rafaelis Aranda (Rafael Aranda), Carme Pigem ir Ramonas Vilalta (Ramon Vilalta) įsikūrę gimtajame Olote, Katalonijoje. Praėjus metams po architektūros Valeso aukštosios architektūros mokyklos Escola Tècnica Superior d’Arquitectura del Vallès baigimo jie 1988 metais sukūrė architektūros firmą „RCR Arquitectes“, kurioje dirba iki šiol.
R.Aranda‘os, C.Pigem ir R.Vilalta‘os architektūra išsiskiria savitu veidu – drąsiu medžiagų panaudojimu, kuriamu glaudžiu ryšiu tarp vidaus ir išorės bei svarbiausia – lygiaverčiu architektūros dialogu su aplinka. Ypač reikėtų pažymėti Katalonijos architektų sugebėjimą būti konceptualiems nepaneigiant konteksto bei istorijos, bet išnaudojant juos kuriant naują aukštos prabos šiuolaikišką architektūrą. Firmos „RCR Arquitectes“ projektavimo diapazonas – nuo privačių namų iki vaikų darželio ar vyno ūkio.
Jau 39 kartą įteikiama prestižinė Pritzkerio premija pirmą kartą paskirta 3 architektams ir tik antrą kartą aukštų šiuolaikinės architektūros lygiu garsėjančiams ispanams. 1996 metais ši premija atiteko architektui Rafaeliui Moneo (Rafael Moneo).
„Jie pademonstravo, jog vientisa medžiaga pastatui galima suteikti neįtikėtinos jėgos bei paprastumo“, – pažymėjo australų architektas Glennas Murcuttas (Glenn Murcutt), premijos vertinimo komisijos pirmininkas. Pasak jo, šie 3 architektai poetišką nesenstančią architektūrą, kuri atspindį pagarbą praeičiai, tačiau išreiškia ir dabarčiai bei ateičiai būdingą aiškumą. Rekonstruojant senus pastatus, kaip XX a. pradžios sandėlyje įrengto jų biuro, Barberí laboratorijos ir kt., autentiški fragmentai kontrasto būdu suderinti su naujais elementais, kurie įterpti tik kur yra būtina.
DAUGIAUSIA KURIA GIMTAJAM REGIONUI
Architektai R.Aranda, C.Pigem ir R.Vilalta daugiausia projektuoja gimtojoje Katalonijoje (Ispanija) ir Prancūzijoje. Vis dėlto jų kūryboje meistriškai į vieną sulydo regionizmą ir pasaulines architektūros tendencijas ir taip įrodo, jog šiedu pradai tarpusavyje gali sėkmingai sugyventi. Iš „RCR Arquitectes“ ryškesnių visuomeninių realizacijų reikėtų paminėti Prancūzijoje realizuotus La Cuisine meno centrą (2014), Soulages muziejų (bendradarbiaujant su G.Trégouët, 2014); Ispanijoje – La Lira teatro viešąją erdvę (bendradarbiaujant su J.Puigcorbé, 2011), Les Cols restorano priestatą (Ispanija, 2011), El Petit Comte vaikų darželį (bendradarbiaujant su J.Puigcorbé , 2010); Bell-Lloc vyno daryklą (2007), Senjorų kompleksą Barselonoje (2007), Tossol-Basil stadioną (2000) ir kt.
Architektai yra apdovanoti garbingomis architektūrinėmis premijomis – Katalonijos vyriausybės kultūros ir architektūros nacionaliniu apdovanojimu (2005), Prancūzijos Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (2008 ir 2014), Prancūzijos architektūros akademijos Aukso medaliu (2015).
Beje, prieš 4 metus architektai R.Aranda, C.Pigem ir R.Vilalta įkūrė fondą „RCR BUNKA“, skirtą remti visuomenėje remti architektūrą, kraštovaizdį ir meną.
PASTEBI IR ARCHITEKTŪROS PARIBIUS
Pritzkerio premijos steigėjai iš fondo „Hyatt“ šiemet dar kartą privertė nusiimti kepurę. Jei pastarųjų metų laureatų darbuose buvo itin ryški jų socialinės veiklos linija, tai šiemet Pritzkerio vertinimo komisija akivaizdžiai patvirtino, jog greta pagarsėjusių architektūros grandų, vadinamųjų „starchitektų“, architektūrai nusipelniusių, tačiau deramai neįvertintų korifėjų, socialiai itin angažuotų architektūros kūrėjų, pastebi ir savitas kūrybiškas asmenybes, kantriai ir nuosekliai plušančias pasaulinio „architektūros katilo“ provincijoje. Tokiems galima būtų priskirti ir pernai šia prestižine premija apdovanotą gana mažai žinomą Čilės architektą Alejandro‘ą Araveną. Be abejo, šiemet prie konceptualiųjų katalonų kūrybos paties aukščiausio profesinio įvertinimo negalėjo neprisidėti ir komisijai vadovavęs aborigenų architektūros poetas G.Murcuttas, Pritzkerio architektūros premijos komisijos kadaise ne mažiau netikėtai pats „ištrauktas“ iš Australijos smėlynų.
PREMIJĄ ĮTEIKS JAPONIJOJE
Šių metų Pritzkerio premijos įteikimo ceremonija numatyta gegužės 20 dieną Tokijuje (Japonija).
Pritzkerio architektūros premiją yra įsteigęs viešbučių „Hyatt“ fondas. Speciali autoritetinga vertinimo komisija kasmet išrenka šios premijos vertą šiuolaikinės architektūros kūrėją, kuriam iškilmingai įteikiama 100.000 JAV dolerių premija, o taip pat – specialus bronzinis medalis.
Parengta pagal Hyatt fondo ir PILOTAS.LT informaciją.
Nuotraukos: „The Pritzker Architecture Prize“.
.help
( 2017-03-07 )
nelabai suprantu, vidurį stovintis – koncepualistas ar konceptualistė?
,,,
( 2017-03-03 )
Felicitació per arquitectes!
alvydavy
( 2017-03-02 )
eR Cė eR – skamba išdidžiai (ir įtaigiai)!!!
Chitektas
( 2017-03-02 )
O paskutinę nuotrauką turbūt reikia atspėti. Ok, bandau..
mnmn
( 2017-03-02 )
Visca el RCR !